דו"×— לוקר – גם בצבא הפרטה ×–×” רע

התהליכים המומלצים בדו"ח לוקר מעודדים את הפרטת הצבא בכיסוי של התקפה על הפנסיות הצבאיות. דחיית גיל הפנסיה מפרנסת את שוק ההון. ההפרטה עולה לציבור ביוקר. הופכת עובדים לעובדי-קבלן והזכיינים גוזרים קופון על גבם. יש לייעל את הצבא ללא הפרטה

מאת: קורט טוכולסקי

לפני כמה שבועות קיבלתי הודעה בוואטסאפ של הסגל הפלוגתי, אחד מהאחים שלי הלך לתת הרצאה בקריה (דברים שעושים באזרחות) זה היה ביקורו הראשון בקריה והוא תיאר זאת בכניסה כברברי שנכנס לרומא: "בחיים שלי לא ראיתי מקום מלא בכל כך הרבה אנשים מיותרים", בדרכו החוצה הוא כתב שוב: "אם נוריד את המגדל הזה, יהיה כסף לנגמ"שים חדשים, אם נוריד עוד מגדל, יהיה כסף לאימונים כמו שצריך" וכן הלאה וכן הלאה. לפני שניכנס לקרב הענקים שבין מחברי דו"ח לוקר למשרד הביטחון כדאי שנזכור אמת פשוטה, מערכת הביטחון מאוד נפוחה במטה שלה ובאותו הזמן בשטח המצב לא טוב. אני לא חושב שדו"ח לוקר הולך לשנות את זה, כי התהליכים שמומלצים בדו"ח נשמעים יותר כמו עוד סיבוב של בואו נפריט ונראה מה יקרה, מאשר כמו מה שהצבא צריך. ואת כל זה עוטפים, כרגיל, בהתקפה על הפנסיות של הצבא.

אוהבים להתקיף את הצבא, את הפנסיות שמקבלים אנשים בגיל 40 וקצת, את העמימות של המערכת. מה ששוכחים זה שלא בטוח שהצבא טועה. בואו נדבר תכלס, אין סיבה שאף אחד מאתנו יעבוד יותר מ-25 שנה לפני שהוא יוצא לפנסיה, ואין סיבה שלא יפרישו לנו לפנסיה כבר בשירות הסדיר. בהנחה שקצין נכנס לקבע בגיל 20, גיל 45 זה בהחלט גיל מכובד לתלות את הנעליים. חבל שרק בצבא נוהגים כך. מה שמפריע למר ישראלי זה למה הוא כן ואני לא. וכמו ישראלי טוב, מר ישראלי לא חושב איך לשפר את מצבו, אלא איך "לדפוק" את זה שכבר יש לו משהו ביד. זה די לא ראוי בכל תחום וגם כאן.

אני מבין למה האוצר רוצה לחסל את הפרישה המוקדמת בצבא. הוא לא רוצה שיום אחד יהיה מודל חלופי שלמישהו פה יהיה מספיק שכל להגיד, אחלה צבא, אבל מה עם מורים? כבאים? אחיות? למה כבאי שהתחיל לעבוד בגיל 25 לא יכול לפרוש בגיל 50? למה מורה שהתחילה לעבוד בגיל 30 לא יכולה לפרוש בגיל 55? לצבא יש מודל יוצא דופן, אבל הרבה יותר הגיוני מהמודל הפסול של 'בואו נדחה כל שנתיים את הפנסיה כדי להרחיק מאתנו את היום שבו נגלה שבמשך שנים פרנסנו את חברות הפנסיה ואת שוק ההון, אבל אין לנו ממה לחיות.'

כשאני התחלתי לעבוד, היו עוד פנסיות תקציביות וגיל הפרישה היה 65. עכשיו יש רק פנסיה צוברת וגיל הפרישה הוא 67. כבר עכשיו מדברים על גיל 70 ואפילו 72. בקיצור, בכל מקום שאינו מערכת הביטחון לא רוצים שנצא לפנסיה. רוצים שנחסוך ונפריש ונמלא את שוק ההון בהשקעות ואת כיסי בעלי החברות בדיבידנדים. רק מה לעשות, אולי הצבא צודק ואנחנו טועים?

מה שבאמת מדאיג אותי זאת ההפרטה שאותה מעודד הדו"ח. עם כל הכבוד למי שמושכים בחוטים של לוקר ולאינטרסים של ה"לשעברים" במערכת הביטחון שתמיד נהנים מהפרטה, לנו זה יעלה יותר. העובדה שמטבחים בצבא הופרטו בסך הכול אומרת (ואכלתי בלא מעט מטבחים צבאיים מופרטים בעשור האחרון) שהאוכל עדיין גרוע, אבל מישהו גוזר קופון. ובמקום טבח שמתפרנס בכבוד, יש עבד של חברת קבלן. העובדה שהפריטו מתקני אימונים אומרת שהצבא משלם המון כסף לקבוצה של אנשי קבע לשעבר, שיעבירו הכשרות שהם היו עושים בפחות כסף כשהם היו אנשי קבע. הבלוף של ה"ייעול" מיותר לחלוטין. קיצוץ של שיא כוח האדם אינו קיצוץ אם בפועל קונים שירותים מופרטים. דו"ח ועדת לוקר עושה רושם כאילו נכתב בידי איזה צוות חשיבה רפובליקני והוא מנסה להפוך את צהל לצבא עוד יותר מופרט ממה שהוא היום וזה די מיותר.

צה"ל חייב להשתנות. הוא חייב להיות צבא עם מטה קטן וחכם שנותן תמיכה יעילה לשטח. הגיע הזמן שנפסיק להגיע לאימונים ולגלות שבקריה יש חניוני- ענק תת קרקעיים ,אבל חצי יום הולך לאיבוד כי יש רק טיולית אחת שלוקחת את הלוחמים מהבסיס לשטח. או, להגיע לקו ולגלות שבקריה הכול חדש ונוצץ ובמוצבים הכול ישן ומתפורר. ועדת לוקר, בדיוק כמו האליטה הרקובה של משרד הביטחון והצבא, רבות ביניהן על איך ומתי יחלקו את השמנת בין קציני- המטה, לפני שהם יפרשו, או אחרי שהם יפרשו ויעבדו בחברות ביטחוניות פרטיות. לא לשר הביטחון ולא לוועדת לוקר יש פתרון טוב.

היתרון של מתנגדי הרפורמה קטן אבל מהותי. הרפורמה תפריט את הצבא וזה יהיה הרסני והרבה יותר קשה לתיקון. את הייעול של המערכת הצבאית צריך לעשות בלי הפרטה, תוך התמקדות בשלוש נקודות (כמו כל דבר בצבא): א. יותר ללוחמים ב. פחות למטות ג. בלי הפרטות.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , ,

5 Responses to “דו"×— לוקר – גם בצבא הפרטה ×–×” רע”

 1. דליה הגיב:

  דו"ח לוקר נודף ריח הפרטה. השם "לוקר" המחובר לנתניהו, זה בטוח הפרטה. איכות העבודה של המופרטים פחותה מאלה שלא. צבא מופרט יהיה צבא גרוע. תקציב הצבא עצום. צריך לצמצמו. לא צריך לתפוס טרמפ הפרטה על גב הצורך לצמצם תקציב.

 2. מנחם לוריא הגיב:

  דליה:

  הצבא כבר בהליך הפרטה נרחב.

  "עיר הבהד"ים" מערך ההדרכה של צה"ל לחילות תומכי הלחימה. התכנים והמדריכים הם אנשי צבא,כל השאר,מהמתקן עצמו ועד למערכות ההדרכה הממוחשבות לרבות סימולטרים שונים הכל הופרט.

  אגב השיח הציבורי בעניין דריסתו למוות של גל בק ז"ל מסתבר שאביה של החשודה בדריסה זכה במכרז לספק את המזון לעיר הבהד"ים יחד עם העובדה שבהרבה בסיסים המזון הוא במיקור חוץ.(פורסם בפייסבוק ולא הוכחש על ידי הרשויות)

  על ההפרטה בבית הספר לטיסה דיברנו פה בעבודה שחורה – ויותר מפעם אחת.

  לא הולך לקוסם ביבי להפריט את הצבא בדלת הראשית אז הוא מנסה לעשות את בדלת האחורית. זה בא לידי בטוי בשלוש נקודות:

  1.פנסיה: העברת מערך הקבע מפנסיה תקציבית לפנסיה צוברת. פנסיה צוברת זה פנסייה בשוק החופשי לאותן קרנות שלמלוות מליארדים לטייקונים שהופכים לספרי צמרת ומשאירים את חשבונות הגמל של האזרחים בערכים ראליים שליליים.

  2.שקיפות: היום משרד הבטחון הוא המשרד היחידי שמקבל תקציב ומנהל אותו ללא מעורבות האוצר. האוצר דורש שקיפות שפרושה: לא יצא אף שקל בלי שהאוצר יאשר (כמו שקורה בשאר המשרדים). ובדיוק כמו שקורה במשרדים אחרים – זהו מתכון בדוק לייבוש הצבא ובעטיו הפרטה של שירותים.

  3.קיצור שירות החובה: לזה יש שתי פנים,טייסים וחיילים ביחידות מיוחדות יוחתמו מראש על שירות מינימאלי של שלוש שנים כאשר השנה השלישית (או יתרת השירות מתקופת המינימום – שהיום היא 34 חודש) תעשה בתשלום,ככול הנראה בשכר מינימום. אבל: הצבא יצטרך לוותר על הרבה תפקידים שהיום מגייסים אליהם חיילים ×›×™ יש חוק גיוס חובה. התפקידים האלה יעברו למיקור חוץ או פשוט יעלמו. למעשה,מעבר להפרטה – בדלת האחורית המדינה הופכת את הצבא לצבא שכיר. את מי שאפשר לגייס,ובזול,ולשלוח לשדה ההקטל כבשר,זול,לתותחים יגיסו. את השאר יפלטו בטענה של חוסר כדאיות ואת מה שאפשר לבצע יבצעו במיקור חוץ. כל ×–×” בלי לבטל או לשנות את חוק גיוס החובה וכמובן – ללא דיון ציבורי אפילו לא בפרלמנט…

  יוצא איפה שמדובר פה במהלך ניאו ליברלי הרבה יותר רחב של צימצום הצבא,צימצום של חילי הסדיר,העברת משימות תומכות לחימה מהצבא לסקטור הפרטי ובעצם הפיכתו לצבא שכיר.

  והכיוון? אותו כיוון כמו בשאר השירותים שהממשלה צריכה לתת לתושביה: השירות ינתן במינימום הנדרש תוך כדי ייבוש המקורות התקציביים והפרטה נרחבת.

  ולא לשכוח: כל זה על רקע ירידה מהותית ומסוכנת בכוח ההתרעה של ישראל,יחסי חוץ בעיתיים,המשך הכיבוש ושלטון עם נטייה מדאיגה מאוד ללאומנות על גבול הפאשיזם.

  כל ×–×” אומר שגם בעימות הבא,שהשד יודע באיזו פינה הוא מתחבא – ויש הרבה פינות כאלה- נשב ,שוב,בבית נחטוף טילים כמו גשם ונמשיך לראות את הצמד בוגי ביבי על המיקרע מספרים לנו שהם מנהלים את המבצע באחריות ובשיקול דעת. ואחרי שיסתיים – יספרו לנו שבכלל – ניצחנו באמצעות הצבא המוסרי בעולם 🙁

  מנחם

 3. ק. טוכולסקי הגיב:

  כתבתי פה על ההפרטה בצבא, המטרה שלדון לוקר: לאזרח כל מה שאינה לחימה הוא הגברת והשלמת ההפרטה של הצבא. העברת הניהול של הצבא לידי תאגידים בין לאומיים. אם קראתם את דוקטרינת ההלם, יש כאן שילוב של מאמצים להשתלט על הביטחון ועל משאבי הטבע של ישראל בדומה למה שנעשה בעיראק..

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  נדמה לי שהופיע בתכנית עושים סדר בערוץ 23 והסביר את מרכיבי ההפרטה בתכנית לוקר.
  23.7 – ?

 5. ערן אורון הגיב:

  הנקודה שהעלית – שיסוי העובדים ×–×” בזה בטכניקת "מי פחות פראייר" – היא ישנה נושנה, וחבל מאוד שלא מדברים עליה יותר, בייחוד באתר שרוצה להיות חברתי.
  אבל אני לא בטוח שיש עליה פטנט.
  לך שאל את דני גוטווין מי תיאר את עובדי חברת החשמל כ"מסודרים" לעומת "מנושלים".
  לך שאל את אנשי "כוח לעובדים", מי מתאר את ההסתדרות כבא-כוחו של השטן עלי אדמות.
  מי תיאר וממשיך לתאר את התנועה הקיבוצית כגוזלת אדמות וחוטפת ילדים.
  ואחר כך – אבל רק אם אדם הגון אתה, שב וכתוב לכל אלה ללא כחל ושרק: ההתנפלות על המעשה הסוציאליסטי של תנועת העבודה הציונית, על כל שגיאותיה, מכאוביה ומעוותיה – היא-היא הסכין בגבו של מעמד העובדים.
  תודה מראש

Leave a Reply