מי אחראי על ליקויי "קדימה מדע" בטיפולה במרותקים לביתם? משרד החינוך

מי אחראי על הליקויים בהתנהלות "קדימה מדע" כלפי הילדים החולים המרותקים למיטותיהם? יו"ר ועדת החינוך, ×—"×› יעקב מרגי וחברי – כנסת רואים את נציגי משרד החינוך אחראים על חברת "קדימה מדע" שזכתה במכרז משרד החינוך. כך בישיבת ועדת החינוך בנושא ×–×”

מאת: דליה בלומנפלד

ב-13 ביולי התקיימה ישיבת ועדת החינוך בנושא הטיפול בילדים החולים בעקבות תלונות הורים על בעיות בטיפול של "קדימה מדע" בילדיהם. בישיבה השתתפו הורים ומורים, חברי-כנסת, נציגי משרד החינוך ונציגי "קדימה מדע". יעקב מרגי, יו"ר הוועדה וחברי הכנסת איציק שמולי, מיקי רוזנטל, יוסי יונה, זוהיר בהלול העלו תלונות ובעיות בטיפול בילדים החולים.

תלונותיהם של הח"כים יעקב מרגי ומיקי רוזנטל הופנו אל רחלי אברמזון, מנהלת האגף לחינוך מיוחד במשרד החינוך האחראית על תכנית הילדים החולים שמפעילה הזכיינית "קדימה מדע". השאלות שהועלו: האם הספק ("קדימה מדע") מקיים חובותיו בכל מה שקשור אליו, כולל טיפולים פארא רפואיים? (ידוע מזה שנים שקיים קושי להעניק טיפולים פארא רפואיים). האם משרד החינוך דאג שתהיה חפיפה עם תלל"ים הספק הקודם, בהעברת העבודה ל"קדימה מדע" הספק החדש? (מתברר שמשרד החינוך לא דאג לחפיפה). האם משרד החינוך עוקב אחר רשימת הילדים החולים המקבלים שירות מ"קדימה מדע"? (מתברר שמשרד החינוך אינו עוקב, מה שמעורר את השאלה, איך מעביר משרד החינוך כסף ל"קדימה מדע". האם הוא מעביר סכום כולל בלי לבדוק אם הספק ביצע את העבודה?)

היו שאלות שמשרד החינוך השיב עליהן בחיוב, והן נגעו למספר הילדים המקבלים שירות מ"קדימה מדע" (937 תלמידים בחינוך הרגיל והמיוחד וסכום השעות הכולל שמקבלים הילדים).

לעומת זאת, לשאלות שביקשו מידע על תקציב התכנית ועל מידת הקיצוץ בתקציב לעומת המכרז הקודם, על כך לא השיבו נציגי משרד החינוך תשובה מדויקת ולא נקבו בסכום המדויק של המכרז (עד היום לא ידוע מהו תקציב המכרז. זה נתון המוסתר מעין הציבור). רחלי אברמזון ענתה בפסקנות שלא היה קיצוץ בתקציב המכרז לא בכסף ולא בשעות (מה שמנוגד לדבריה של ח"כ אורלי לוי אבקסיס בישיבה קודמת שנקבה בהרעת בתנאי התקציב האחרון לעומת קודמיו. כל מי שמעיין במכרזים רואה את ההרעה בסל השעות לתלמיד הבודד דבר המקטין כמובן את עלות הפרויקט. הנה הקישור למכרז האחרון: מכרז היקפים משתנים מס 24/6.2014 הפעלת שירותי חינוך לילדים חולים בביתם)  ).

הסברי נציגות משרד החינוך רחלי אברמזון וחיה הראל, המפקחת על התכנית התייחסו לשיתוף הפעולה ההדוק בעבודה עם "קדימה מדע". אברמזון ציינה שמשרד החינוך מתייעץ עם "קדימה מדע", מנהל אתו ישיבות סטאטוס קבועות. לדברי חיה הראל, כשנודע על ילד חולה, נשלחת אליו סייעת לאחר שמקבלים חומר מבית-הספר בו משובץ התלמיד, ואז מתאימים לו את העזרה לפי צרכיו. מדברים אלה לא ברור מי מבצע את העבודה, הזכיין או משרד החינוך. מה שברור הוא שמשרד החינוך עובד בשיתוף פעולה עם הזכיין. זאת במקום לפקח על עבודתו

דברי נציגות משרד החינוך גרמו לתהייתו של ח"כ מיקי רוזנטל לגבי תפקיד משרד החינוך: "האם משרד החינוך הוא רגולטור? האם הוא מפקח על "קדימה מדע?" ההנחה היא שמשרד החינוך צריך לפקח על הזכיין ולדאוג שיעניק את השירות לפי הנדרש בתנאי המכרז. ח"כ רוזנטל ציין: "הרגולטור כשל".

התמונה המצטיירת היא שבמקום שמשרד החינוך ידאג לילדים החולים הקשים ביותר במדינה שאינם מסוגלים להגיע לבית-הספר, הוא משתף פעולה עם הזכיינית "קדימה מדע" ולא באמת מפקח על עבודתה. רחלי אברמזון אמרה: "הרבה ילדים לא פונים לקבלת השירות" אמירה זו משקפת את גודל המחדל. במקום שמשרד החינוך ידאג שכמה שיותר ילדים חולים בביתם יקבלו לימודים בבית בעזרת "קדימה מדע" ויפקח עליה שתיתן שירות, היא מאשימה את הילדים ומשפחותיהם באי-פנייה לקבלת שירות.

בהודעה שפרסמה ועדת החינוך בתום הדיון קרא ח"כ יעקב מרגי יו"ר הוועדה למשרד החינוך לשפר את רמת השירות. הוא גם ביקש לקבל לידיו נתונים מפורטים ממשרד החינוך בנושא התלמידים החולים, כגון מספר התלמידים בשירות, היקף שעות הלימוד שניתן להם, התקציב המוקצב לשירות זה, מספר המורים בשירות, תנאי העסקתם. הוועדה מבקשת השוואה בכל הדברים הנ"ל בין שנת 2014 בעת ש"תללים" נתנה את השירות, ובין לשנת 2015 ש"קדימה מדע" נותנת את השירות. עוד הודיע היו"ר מרגי כי הוועדה תקיים דיון מעקב  אחר מתן השירות לתלמידים החולים. כמו כן, שלח ח"כ יעקב מרגי מכתב לשר החינוך ויידע אותו בנושא הישיבה ובדרישות ועדת החינוך ממשרד החינוך.

לעיון בפרוטוקול הישיבה פרוטוקול טיפול בילדים מרותקים

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , , , ,

3 Responses to “מי אחראי על ליקויי "קדימה מדע" בטיפולה במרותקים לביתם? משרד החינוך”

  1. דליה הגיב:

    לאחר הישיבה בה נדרשו נציגות משרד החינוך להביא נתונים לישיבת המעקב שתיערך בקרוב, החלו לאיים על הורים על שהעזו להתלונן. היכן החמלה של משרד החינוך? מדובר בהורים לילדים חולים הנאבקים למען בריאות ילדיהם. איך מעז משרד החינוך להערים עליהם קשיים נוספים?

  2. אימא עם דמעות בעיניים הגיב:

    אני אחת מהאימהות שנאבקות למען זכויותיהם של הילדים הכי חולים במדינה ללמוד בכבוד. המפקחת, חיה הראל, בתקופה האחרונה, מנסה לפגוע בזכותו של בני החולה ללמוד בכבוד. מה קורה כאן? אבדה הדמוקרטיה? שלטון הפחד שולט באגף לחינוך מיוחד? חלילה להתלונן, חלילה להרים ראש בכבוד, אנחנו כנראה עומדים בפני תקופה חשוכה!!!! לאן הגענו?????

  3. בשם התלמידים החולים בבית הגיב:

    כיצד הגענו למצב שבו אימהות צריכות להיאבק על זכותם הבסיסית של הילדים החולים שלהן, זכות המעוגנת בחוק: חינוך חינם בבית , חינוך לו הם זכאים כמו חבריהם הבריאים בבית הספר? זאת היא שאלה מטרידה שכל אם בישראל צריכה לשאול את עצמה! היכן הן האימהות ברות המזל של הילדים הבריאים, מדוע קולן לא נשמע? היכן נציגי ועד ההורים הארצי? מדוע קולם לא נשמע בנושא ×–×”? היכן נציגי ועד התלמידים הארצי ? מדוע ציבור התלמידים הבריאים איננו יוצא להילחם עבור חבריו החולים ? לא נותר לכולנו אלא לקוות שוועדת החינוך שלקחה על עצמה את הטיפול בנושא אכן לא תניח לנושא עד אשר כל תלמיד חולה בבית יקבל את הסיוע הלימודי לו הוא זכאי – בזכות ולא בחסד!

Leave a Reply