postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » צו החופים החדש בכנרת – סיכון חיי אדם

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

צו החופים החדש בכנרת – סיכון חיי אדם

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דיור, תכנון ובניה, מכתבים ב 7.07.15 23:30

איגוד ערים כנרת, עורך שינויים בהסדרת החופים, מקצץ בשירותי הצלה וקובע את החופים המוכרזים באופן המנוגד לחוק. משרד הפנים האמור לפקח עליו – מוציא צו המכשיר את החריגות. יהודה גליקמן ממשיך בהתכתבויותיו עם הגורמים השונים בניסיון להפוך את חופי הכנרת לבטוחים יותר

ח"כ דוד אמסלם, כנס את ועדת הפנים לדיון בשירותי ההצלה בכנרת

מאז שנת 2013 שולח יהודה גליקמן, חבר מועצת איגוד ערים כנרת בעבר, מכתבים (ראו פה, פה, פה ופה) לממונים על החופים בהם הוא מתריע על בעיות בניהול החופים מטעם איגוד ערים כנרת, הזזת סוכות המצילים באופן המסכן את המתרחצים, הפעלת חופים אסורים לרחצה ועוד. מכתב זה פונה אל יו"ר ועדת הפנים בכנסת בבקשה לדיון דחוף בנושא

לקריאה נוספת

לכבוד: הגב אורנה הוזמן-בכור,

מנכ"לית משרד הפנים

הנידון: שירותי הצלה בכנרת   (תשובתה של הגב' דנה בכר מאיגוד ערים כנרת מיום 5.7.2015)

בהמשך לפנייתי אליך מיום 15.6.2015 , קבלתי את העתק תשובתה של הגב דנה בכר, מנהלת אגף חופים ברשות ניקוז כנרת, בצירוף צו החופים החדש 2015  ודומה שהדברים חמורים הרבה יותר.

לא רק שאיגוד ערים כנרת הזיז סוכות הצלה בניגוד לפי צו החופים תקף בשל שיקולי תקציב, אלא אנשי משרד הפנים נותנים לכך יד חוקית ומכשירים את האיסור בדיעבד  בצו חדש ברשומות.

בדיון ועדת הפנים והסביבה מיום 10.6.2015  אמר מר אשר גרנר מנהל אגף חופים במשרד הפנים דברי תוכחה לחברי הכנסת : " חוק הסדרת מקומות רחצה מדבר על הצלת חיים, כולם דיברו פה על הכסף, על נושא שחשוב ביותר בתחום החיים, מלה פה לא שמעתי….. הבעיה היא הנושא של חוסר בחופים מוכרזים …" (סוף ציטוט)

הייתכן שיד אחת של משרד הפנים פועלת כראוי למניעת רחצה ללא מציל ("אם אתה לא שומע את המציל, המציל לא שומע אותך")  ויד אחרת פועלת בשיטת ה"שמיכה הקצרה" לאחד חופים בגלל שיקולים תקציביים?  על מנת שאיגוד ערים כנרת ימנע מחובתו להפעיל שירותי הצלה בכל אחד מהחופים אותם הוא מפעיל לפי פסיקת בית המשפט העליון (פסק חוף רסטל 2013 – השופט צבי זילברטל). חוף רחצה מוכרז לפי חוק הרחצה ממילא הוא רצועה קצרה מאד של 150 מטר בלבד מתוך רצועת חוף  של מאות מטרים ולא יתכן להכפילה .

.לדוגמא: מעיון בצו החופים 2015 החדש מתברר כי שני חופים נפרדים לגמרי, שאחד מהם חוף מוכרז–"גולן" והשני חוף אסור ברחצה "צאלון" לפי צו החופים 2012  הפכו בן לילה בצו החופים החדש 2015  לחוף רחצה מוכרז אחד "גולן/צאלון" .חופים אלו הופעלו ע"י שני מפעילים שונים, הועברו בנפרד לאיגוד ערים כנרת במסגרת חוק הקמת האיגוד ולא יתכן כי  שיקולי תקציב יהיו עדיפים על סיכון חיי אדם.

לדוגמא: מעיון בצו החופים החדש מתברר כי חוף מוכרז דוגית  (מוכרז עשרות שנים) הוזז למקום אחר ומעתה הוא שייך לחוף מוכרז דוגה (חוף אסור ברחצה שנים)  ולפי זה חוף דוגית הפך לחוף אסור ברחצה.   האם האם הישראלית ששולחת את בנה לחוף דוגית מודעת לכך שהוא הפך לאזור ברחצה?

חופים כנרת

 

איגוד ערים כנרת ממשיך להפעיל חופי רחצה ללא שירותי הצלה כמו חוף סוסיתא !

גם בדוח מבקר המדינה 65ג (פורסם 2015) על משרד הפנים בנושא "הפיקוח על חופי רחצה" נמצאו ליקויים רבים בניהול ובפיקוח על חופי הרחצה, העדר סקר סיכונים, ולמרות שאוכלוסיית המדינה גדלה משמעותית מס החופים המוכרזים קטן.  והדברים כתובים במפורש.

מאחר ואני עוסק בנושא  חופי הכנרת מעל 15 שנים(!)  אני יכול להעיד כי נכונותו של משרד הפנים לוותר על חופי רחצה מוכרזים לא החלה היום: חוף רחצה כורסי היה חוף מוכרז בצו החופים עד שנת 2008 טרם הקמת איגוד ערים כנרת. בשנת 2006 המועצה האזורית ומפעיל החוף מטעמה הסירו את שירותי ההצלה בחוף באופן חד צדדי למרות היותו חוף מוכרז ברשומות. במענה לפניותיי בנושא, הממונה על הרחצה במחוז צפון בזמנו, מר דוד נחום הוציא צו סגירה לחוף כורסי מספר פעמים בדרישה להחזיר את שירותי ההצלה באופן מידי. עברו שנתיים… וחוף רחצה מוכרז "כורסי" נעלם מצו החופים המוכרזים בצו 2008  בשל שיקולי תקציב שנוסחו כ"היעדר רישוי להצבת קרוון רפואה".
ברור שעד היום לא חזרה ההכרזה לחוף זה.

מזה מספר שנים מתקיים דיון ציבורי ומשפטי על בעיות חופי הרחצה בישראל (גביה בכניסה , עלויות חניה, בנייה בחופים  ועוד..) אולם דומה כי נושא סכנת חיי אדם וחובת הרחצה עם מציל מוסכמת על כולם ואסור שנסטה מכך.  אני פונה אליך בבקשה להפעיל את סמכותך כמפקחת חופים  ארצית (לפני או אחרי האצלת הסמכות בנושא) להורות לאגף החופים במשרדך ולאיגוד  ערים כנרת  להציב סוכות הצלה מכל אחד מ 14 חופי הרחצה אותם האיגוד קיבל להפעלה לפי החוק.

אודה לתשובתך בנושא חשוב זה

יהודה גליקמן

לשעבר חבר מועצת איגוד ערים כנרת

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.