חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הילדים המרותקים לביתם – האם משרד החינוך מפקח על הזכיינית "קדימה מדע"?

נושאים חדשות, חינוך ותרבות ב 6.07.15 0:55

תגובת משרד החינוך לשאילתא בנושא תפקוד "קדימה מדע והפיקוח של המשרד על השירותים הניתנים לילדים חולים שאינם יכולים להגיע לבית-הספר

מאת דליה בלומנפלד

משרד החינוך הוא האחראי על לימודיהם של הילדים החולים המרותקים למיטותיהם ואינם יכולים להגיע לבית-הספר. זאת במסגרת חוק חינוך חובה וחוק הילדים החולים. את ביצוע העבודה הפקיד בידי הזכיינית "קדימה מדע" באמצעות מכרז, והוא מעביר כספים מתקציב החינוך למימונו. הכספים אמורים לעבור לזכיינית לאחר בדיקה ופיקוח על ביצוע העבודה. האם משרד החינוך באמת מפקח על עבודת הזכיינית, או שהוא מעביר לה כספים ללא פיקוח?

לעוסקים בחינוך באתר "עבודה שחורה" הגיעו תלונות מהורים וממורים על ליקויים בהתנהלות "קדימה מדע", ולפי המידע שנמסר מהם, רבות מהתלונות הגיעו גם לממונים במשרד החינוך. הממונה על הילדים החולים היא מפקחת החינוך המיוחד רחלי אברמזון. למרות שרבים מהילדים החולים הם ילדים מהחינוך הרגיל ולא המיוחד. מתלוננים דיווחו ששוחחו עמה, אך נותרו עם הרושם שבמקום לדאוג לתלמידים החולים, היא מגוננת על חברת "קדימה מדע". הרושם הוא שאין באמת פיקוח על העבודה.

בתאריך 2 ביולי נשלחה שאילתא לדוברות משרד החינוך ובה השאלות האלה:

 1. האם משרד החינוך יודע מי מטפל בפניות של הורי התלמידים ב"קדימה מדע"? אם כן, מי מטפל? האם נשמרת סודיות הפרטים על הילדים החולים?
 2. למשרד החינוך הגיע מידע על חשיפת פרטיהם האישיים והבריאותיים של הילדים החולים ברשת האינטרנט של "קדימה מדע". האם משרד החינוך יודע אם יש מנהל אבטחת מידע ל"קדימה מדע" שדואג למנוע תופעות כאלה , כפי שנדרש במכרז?
 3. האם משרד החינוך יודע האם יש צוות ניהולי פדגוגי ייחודי זמין להורים ומורים במטה של "קדימה מדע"?
 4. האם משרד החינוך יודע אם יש מנהל ייחודי לפרויקט? אם יש, האם המנהל הוא בעל תואר אקדמי בחינוך ובעל ניסיון כמנהל בית-ספר או מפקח על בתי-ספר, כפי שנדרש במכרז?
 5. ילדים חולים רבים לא קיבלו מורים מ"קדימה מדע" במשך שנת הלימודים, האם משרד החינוך דואג להשלמת שעות הלימודים הללו בחופשת הקיץ?
 6. משרד החינוך מאפשר לילדים חולים המאושפזים בבתי-חולים לקבל לימודים במשך חופשת הקיץ. האם הוא דואג שגם ילדים חולים המרותקים לביתם יקבלו לימודים בחופשת הקיץ?
 7. האם, למרות הליקויים והתלונות בהתנהלות חברת "קדימה מדע" מהורי ילדים חולים וממורים, האם למרות הליקויים הרבים שנחשפו, האם משרד החינוך ממשיך את ההתקשרות עם "קדימה מדע" או שהוא מבטל אותה?
 8. האם משרד החינוך קיבל החלטה להמשיך את זכיינות "קדימה מדע"?
 9. מתי מתכוון משרד החינוך לפרסם מכרז חדש לגבי התלמידים החולים המרותקים לביתם?

 

ניסיון "עבודה שחורה" לגבי מענה לשאילתות מלמד שדוברות משרד החינוך נוהגת להשיב על שאילתה באותו יום בו קיבלה אותה. במקרה הנוכחי, באופן יוצא דופן, ביקשה הדוברות לדחות את התשובה. רק לאחר מספר ימים, ב-5 ביולי, בסוף יום העבודה, הגיע המענה לשאילתא. להלן התשובה:

 

"ממשרד החינוך נמסר, כי "קדימה מדע" הוא הזכיין אשר זכה במכרז של המשרד למענה לתלמידים חולים בביתם והחל לתת את שרותיו בינואר 2015.

משרד החינוך הציע לעמותת תלל"ים להמשיך את שירותיה עד סוף שנת הלימודים תשע"ה למרות שההסכם עם תלל"ים  פג ב-31/12/14. עמותת תלל"ים סירבה להמשך ההתקשרות  ועל כן המעבר ל"קדימה מדע" נעשה כמתחייב עפ"י חוק באמצע השנה.

 יצוין, כי על מנת להקל על המעבר מזכיין לזכיין ולהיטיב עם  התלמידים  החולים בביתם, החליט המשרד לאשר את הקצאת שעות ההוראה והטיפול, בבחינת "מה שהיה הוא שיהיה" ולפשט את תהליכי אישור השעות לתלמידים הממשיכים.

כיום מקבלים מענה בביתם כ – 1000 תלמידים חולים. כל ילד מקבל את שירותי החינוך להם הוא זכאי על פי הצרכים והתוכנית האישית שנבנתה עבורו כפי שהיה בעבר, ובנוסף לכך התווסף השירות הפרא רפואי לילדים הזכאים.

 משרד החינוך בנה מערך של מומחיות תחום בפריסה של 67 מתי"אות ברחבי הארץ .תפקיד מומחית התחום לתלמידים חולים הוא להוות חוליה מקשרת בין ביה"ס בקהילה בו משובץ התלמיד, המשפחה והזכיין "קדימה מדע"."

באגף לחינוך מיוחד יש התייחסות לכול פונה, תוך מתן מענה מותאם.  כמו כן, צוות האגף מלווה בהדרכה צמודה את מנהלי התכנית ב"קדימה מדע"  ובודק את קיום הנהלים והמענים.

חשוב לציין כי בשל הרצון לתת תמיכה מיטבית וליצור רצף שירותים לתלמידים החולים, האגף לחינוך מיוחד אישר להמשיך ולהעניק את השירות  גם במהלך יולי-אוגוסט לכלל התלמידים .

 לגבי התלמידים עם אוטיזם- עקב התחייבות המשרד והספק  לעמוד בהבטחה שלא לפגוע בשירות שהיה בעבר, הרי שישנם תלמידים שמקבלים המשך הקצאת שעות חריגה מפאת מורכבות מצבם

באשר לדליפת המידע, נמסר, כי מנהל מינהל מדע וטכנולוגיה במשרד החינוך מציין כי, המשרד פעל באופן מידי לתקן את הליקוי.  הזכיין שמפעיל את הפרויקט לא פעל בהתאם להנחיות אבטחת המידע שקיבל מהמשרד, והמשרד פועל להבטיח שזכיין זה וזכיינים אחרים יקפידו לפעול בהתאם להנחיות.  מינהל תקשוב תיחקר את האירוע והפיק לקחים בהתאם.  יצוין כי, כל הפעולות נעשות בליווי רשות המשפט וטכנולוגיה במשרד המשפטים.

 

זו התשובה שעל תוכנה אחראית מנהלת האגף לחינוך מיוחד רחלי אברמזון.

 

 

 

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , ,

10 תגובות

 1. אמא לילד חולה :

  בוקר לך גברת רחלי אברמזון
  נוח לך להתהדר בתפקידך כמנהלת האגף לחינוך מיוחד… אם נדייק, אז נוח לך להתחבא מאחורי התפקיד ולסרב לראות את האמת. הילדים החולים לא מקבלים שירות מיטבי, ומה שניתן כרגע רחוק ממה שהיה בעבר. הורים רבים מיואשיםמהמצב ושוכרים מורים פרטיים או לחילופין פונים לסיןע מעמותות. מלכתחילה לא היה צריך להפריט את השירות לגוף חיצוני ללא הבנה בסיסית איךעובד בית הספר בבית. מלכתחילה לא היה צריך להפריט את השירות לחברה עם כוונת רווח, שהשירות אותו היא נותנת כיום הוא לא מקצועי. שימו לב, עדיין ישנם הורים שאין להם מושג שהסיוע ממשיך בקיץ, עדיין ישנם תלונות על ספק השירות. אנחנו עדיין מחכים לדעת מה העונש שקיבל הספק על אי עמידה בדרישות אבטחת מידע של הפרויקט.
  אז איך אתם ישנים בלילה עובדי חינוך נכבדים?

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לא לוקחים אחריות...

  כמה עצוב שבמקום לקחת אחריות על המחדל, שוב מנסים אנשי משרד החינוך להאשים את תללי"ם שכל חלקה בנושא הוא קבלת אחריות על התלמידים במשך 24 שנים ארוכות של שרות נאמן. במקום לתת לתללי"ם – פרויקט ייחודי ומיוחד פטור ממכרז כפי שהיה צריך לקרות, בחר משרד החינוך במכרז שכל תנאיו אמרו: רק לא תללי"ם! רק לא מורי תללי"ם שאינם מורי בית ספר, רק לא הנהלת תללי"ם שמנהליה אינם מנהלי בתי ספר, הקטנת סל הסיוע לתלמידי החינוך הרגיל, אי הוראה בקיץ גזרה שהוסרה השנה רק בגלל מאבק ההורים, ועוד ועוד… והנה, כאשר המחדל נחשף בוחרים להטיל בתללי"ם את האשמה. כמה נוח ועצוב! עדין לא מאוחר ניתן לתקן את המעוות ויפה שעה אחת קודם…

 3. אבא של נ. :

  משרד החינוך אוהב להטיל את האשמה בכל אחד מלבד לקחת את האשמה עליו. אנחנו מאזור במרכז, יש לבן שלי המון בעיות רפואיות. המורה שהגיעה עזבה.
  היינו זמן רב ללא סיוע. אחר כך הגיע מורה שלא מתאים לסיוע הלימודי שהיה צריך הבן שלי. היחס של ספק השירות היה נורא. אני לא מבין למה משאירים אנשים ללא ידע ויכולת לעזור לילדים. די כבר עם זה, תתחילו לעבוד ברצינות!!!!!!!

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  משרד החינוך מזלזל בילדים חולים.
  אני מתביישת לחיות במדינה בה מחפשים לחסוך מילדים שגורלם התאכזר אליהם… נפתלי בנט, איפה אתה???

 5. נער שמקבל סיוע לימודי :

  אני מקבל לימודים בבית מקדימה מדע. ההורים שלי כל הזמן כועסים עליהם, כי חסרה לי מורה לאנגלית וההורים שלי צריכים לשלם למורה פרטית. אני כועס על מה שקורה. מגיע לי כמו לחברים שלי.

 6. ברק :

  חברים יקרים בואו נעשה קצת סדר בדברים
  בתום ישיבת הכנסת השנייה בנושא בחודש אוגוסט 2014 (ראו פרוטוקול 260) כשהתברר שלוח הזמנים לא יאפשר בחירת זכיין במועד לפתיחת שנת הלימודים, הנהלת התללי"ם הייתה זאת שמתוך אחריות ומודעות לבעיה הציעה לסייע למשרד החינוך ולפתוח את השנה כדי לתת מענה לתלמידים החולים בבית עד בחירת הזכיין החדש.
  למשרד החינוך ניתנה אז ההזדמנות לבטל את המיכרז ולתת פטור לפרויקט, לסגור אותו כל שרק מומחים בנושא יתחרו עליו (ומתבר שאין כאלו…) ו/או לשנות את תנאיו כפי שהמליצה ועדת החינוך למשרד החינוך
  כך שתללי"ם תוכל להמשיך ולתת מענה לימודי הולם לתלמידים.
  המדינה בחרה להמשיך בהליך המכרזי ולא לשנות מהותית את תנאי המכרז מתוך ידיעה ברורה שבתנאים אלו תללי"ם איננה יכולה להתמודד בו.
  ולכולם הייתה שהות מספקת להתארגנות.
  הזוכה המאושר קדימה מדע נקבע כבר באוקטובר , היו לו ולמשרד החינוך 3 חודשי התארגנות לא שבועיים, על הזכייה הודיע בראש חוצות יו"ר ועדת החינוך של הכנסת כבר באוקטובר
  ולכן, במקום להתמקד בעבר הלא כל כך מפואר של התנהלות משרד החינוך בנושא זה שכולו דיני נפשות – בואו נתמקד בעתיד.
  בואו ונדאג שהתלמידים אכן יקבלו את השרות לו הם ראויים.
  והתפקיד – אל תתבלבלו הוא של משרד החינוך ורק שלו!
  מה יגיד משרד החינוך להורים ב 1 לספטמבר 2015 ? את מי יבחרו להאשים אז כשתלמידים יישארו ללא מענה הולם?

 7. שקר בחסות משרד החינוך :

  ילדים רבים עדיין לא התחילו לקבל טיפולים פרארפואיים… לפחות תדייקו. די עם האמת המעוותת😡😡😡

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  משרד החינוך - קיים את חוק! די להפרטה!

  משרד החינוך באמצעות גברת אברמזון נתן בתשובתה את הפתרון לבעיה"משרד החינוך בנה מערך של מומחיות תחום בפריסה של 67 מתי"אות ברחבי הארץ .תפקיד מומחית התחום לתלמידים חולים הוא להוות חוליה מקשרת בין ביה"ס בקהילה בו משובץ התלמיד, המשפחה והזכיין "קדימה מדע"."
  ובכן, מי מטפל כיום בילדים חולים בישראל?
  בבתי החולים מקבלים התלמידים סיוע לימודי בכיתות של משרד החינוך. המענה ניתן באמצעות צוות של מורי משרד החינוך בעלי זכויות מלאות כמו כל מורה בישראל.
  בחוזרם בריאים לבית הספר אבל עם פערים לימודיים בגלל היעדרות ממושכת מקבלים התלמידים שהבריאו שעות חולים או שעורי עזר באמצעות המתי"אות ממורי בית הספר. כן אלו הן אותן מתי"אות הפזורות בכל הארץ ונותנות שרות לכל בתי הספר והגנים ומרכזות גם את נושא הטיפולים הפארא רפואיים לכל התלמידים במדינה. יתכבד משרד החינוך באמצעות החינוך המיוחד וייקח בחזרה על עצמו באמצעות המומחים שהוא טיפח לנושא במתי"אות, שגם אחראיות על שעות החולים, את האחריות על הוראת תלמידים החולים בבית.
  מדוע גורלם הופקר לחסדי כותבי המכרזים כשיש למשרד החינוך מומחים בתחום זה ואפשרות לתת להם מענה באמצעות מורי משרד החינוך? הורים יקרים אל תוותרו זאת זכותו של כל תלמיד לקבל חינוך חינם וראוי גם כשהוא חולה.
  ואת גברת אברמזון לא תצטרכי יותר לפקח על גופים חיצוניים, כל המומחים יהיו תחת פיקוחך הישיר במשרדך וכולם ביחד יתנו מענה לנדרש מהמדינה על פי חוק יסוד בישראל: זכותו של כל תלמיד לחינוך איכותי ממדינת ישראל.

 9. הורה מודאג :

  היום זה הילד שלי, ומחר זה הילד שלך

  המכרז האחרון שתנאיו הביאו להפסקת עבודתו של הארגון שנתן תמיכה במשך 24 שנים לעשרות אלפי תלמידים במדינה הוא רק ההתחלה.
  היום זה הילד שלי, מחר זה הילד שלכם. אף אחד מאתנו לא מחוסן מפני פגיעה בבריאות היקרים לו!
  וועדת החינוך נענתה לפניית הציבור לקיים דיון במחדל של משרד החינוך בנושא הוראת תלמידים חולים בתיהם.
  אולי בהרכבה החדש תצליח הוועדה לעצור את המחדל.
  לאחר שמשרד החינוך הפקיר תלמידים אלו לחסדי כותבי המכרזים ולחסדי המתחרים בהם
  מעכשיו כל מי שחושב שהוא מסוגל להביא את בית הספר לתלמידים החולים הביתה ומציג עצמו ככזה,
  עלול לקבל ההזדמנות לנסות את כוחו על חשבון הילדים החולים.
  משרד החינוך יספר לכם שהכל בסדר – הוא מפקח….
  ממכרז למכרז ילכו וייעלמו הילדים החולים בבית , שעות הסיוע שלהם יקוצצו שוב ושוב והכל בחסות משרד החינוך שהפקיר את גורלם.
  וועדת החינוך צריכה לומר למשרד החינוך בקול רם: עד פה!.
  בואו לוועדת החינוך כדי להזכיר להם את הילדים האלו. כדי להזכיר להם שהם קיימים, הם אחראיים עליהם כמו על כל התלמידים במדינה, על פי חוק!
  בואו כדי לחייב את משרד החינוך לקבל את האחריות על גורלם – ולא באמצעות קבלן חיצוני!
  זהו חוק חינוך חובה שיש לקיים. אל תתנו למשרד החינוך לברוח מאחריותו לתלמידים אלו.
  הדיון ביום שני ה 13 לחודש בשעה 10:00 סדר היום: טיפול ולימוד לילדים חולים

 10. ברק :

  צהריים טובים,

  אבקש להפנות את תשומת ליבם של אזרחי מדינת ישראל לכך שיתקיים דיון בועדת החינוך על נושא "טיפול ולימוד לילדים חולים", המועד המתוכנן 13/7/2015 בשעה 10:00 , לנוחותכם אצרף קישור להרשמה להשתתפות בדיון : https://goo.gl/RwSvpa

  חבריי היקרים, זה הזמן להשמיע קולכם כאזרחים מודאגים לגורל לימודיהם של הילדים החולים, ואדגיש- בביתם!

  זה הזמן לומר למשרד החינוך- קח את הפרויקט אליך ופעל בהתאם, באחריות ובנכונות כשם שהתחייבת עם קום מדינת ישראל ועוגן בחוקה בעבור הילד החולה.

  די להתברדקות של כן לא אולי מחר אתמול היום.

  חברותיי וחבריי אזרחי מדינת ישראל בואו ונהיה אנחנו לפה לאותן משפחות שקולן לא נשמע, שקולן גווע ונדם בעמל יומם ובטיפול בילדם החולה.
  חובה אזרחית ממעלה ראשונה על כתפינו, היום זה הם מחר זה אנחנו ומי כמונו כעם אשר ידע תלאות של אלפי שנים, של רדיפה ושל אי צדק חברתי, כוחנו באחדותנו כעם וכאומה!

  כלל מגזרית כלל אנושית- היו חברותיי וחבריי האזרחים לפה של אותן משפחות הטרודות ביום יום בטיפול בילדם החולה.

  כשם שאמרנו את מול ההר "נעשה ונשמע", זה הזמן לעשות!!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.