חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המשבר ביוון – כוח לאזרחים ולא לבנקים

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 5.07.15 1:03

שניה לפני שיוון מצביעה על קבלת "תכנית החילוץ" האירופית, אמנון פורטוגלי מזכיר על מה מצביעים ומה באמת יכול לדרדר את ישראל למצבה של יוון, כפי שמפחידים אותנו דוברי הממשלה

לפני כ-3 שנים כתבתי סדרת מאמרים על המשבר ביוון דאז. בין השאר על פרופ' לכלכלה, שהיה אז לא כל כך ידוע, בשם יאניס וארופאקיס כיום שר האוצר היווני ועל מפלגת סיריזה ואלכסיס ציפראס כיום ראש ממשלת יוון.

המאמר המעניין יותר בואו בוזזים מתאר את השתלטות ההון הגדול על השלטון במדינות באירופה וכדאי להביא את הקטע הבא ממנו:

"יוון המודרנית קיבלה עצמאות מטורקיה העות'מאנית ב-1832, ואיבדה אותה לאוליגרכיה הפיננסית הבינלאומית ב-2011. העולם הכלכלי החדש מציב אינטרסים כלכליים מול הגדרה עצמית לאומית. להזכירנו, אחד משלשת המאפיינים המגדירים את מדינת הלאום הוא הכוח ליצור כסף. מאפיין שני הוא הכוח להטיל מסים. שני כוחות אלה הועברו ביוון ובאיטליה מפוליטיקאים שנבחרו בדרך דמוקרטית, לאלו שמונו על ידי  האוליגרכיה הפיננסית הבינלאומית. המאפיין השלישי של מדינת הלאום הוא הכוח  להכריז מלחמה. מה שקורה כיום הוא המקביל של מלחמה, המתנהלת כנגד הרוב המכריע של האזרחים ונגד הממשלה הלאומית הנבחרת. האוליגרכיה הפיננסית משתמשת בכסף כנשק בצורה חדשה של לוחמה – לוחמה פיננסית – פחות עקובה מדם, אבל עם  מטרות הדומות לקונקיסטאדורים, להשתלטות הקולוניאלית, ולכל כיבוש צבאי: השתלטות על אנשים, קרקעות ומשאבי טבע שעליהם אפשר לגבות דמי שימוש כמס, על תשתיות ציבוריות כדי לסחוט מהן שכירות ודמי גישה, ועל כל המפעלים או נכסים אחרים היכולים לספק זרם הכנסות."

יתכן ונקודת המפנה במשבר היווני, בהידרדרות היוונית היתה בשנת 2011. ה'טרויקה' האיחוד האירופי, קרן המטבע הבינלאומית והבנק המרכזי האירופי הציעה חבילת חילוץ המלווה בתנאים קשים ביותר. ראש הממשלה דאז פפנדראו התנגד וקרא למשאל עם. אבל לא עמד בלחץ ה'טרויקה', ממשלת יוון הסכימה לתנאי חבילת החילוץ האירופית שהיו מבחינה פוליטית התערבות חסרת תקדים בענייניה הפנימיים של מדינה חברה באיחוד האירופי. בין השאר אילוצו של ראש הממשלה פפנדריאו לבטל את משאל העם שתכנן על חבילת החילוץ האירופאי והקפאה של הסיוע ליוון. מבחינה כלכלית, חבילת החילוץ האירופי היתה המרת חובות הבנקים היוונים הפרטיים לחוב לאומי וכללה פיטורים חסרי תקדים במגזר הציבורי, קיצוצי פנסיות מאסיבים, שינוי בחקיקת העבודה, והפרטה מסיבית של הנכסים הציבורים, כולל נמלים נמלי תעופה וכו'.

אלא שהכסף שהוזרם לכלכלה היוונית כ'סיוע היה מיועד רובו ככולו להחזר חוב לנושים, ולבנקים אירופאים, בעוד שהחוב הפנימי היווני, לאזרחי יוון ולפנסיונרים היוונים נמחק. חובות יווניים פרטיים הפכו לחובות לאומיים וכל הכסף שיוון קבלה בחבילת החילוץ הלך מיד, רובו ככולו, לתשלום חובות לבנקים אירופיאיים פרטיים. יוון כמעט ולא נהנתה ממנו. ארבע שנים אחרי חבילת החילוץ, הכלכלה היוונית איננה מצליחה להתאושש ולהתרחב ומשבר הכלכלה היוונית רק מחמיר.  ממשלת יוון בראשותו של ציפראס עומדת עתה בפני לחצים חסרי תקדים מהטרויקה ובפני קמפיין לסלק אותה מהשלטון.

ראש הממשלה נתניהו, במסגרת המאמצים שלו לשכנע את הכנסת לאשר את מתווה הגז, הזהיר אותנו והביא כדוגמה את יוון כמדינה שהגיעה למשבר כלכלי עמוק.  אני מסכים איתו ביחס ליוון. אם נלך בדרכו  של ראש הממשלה ונאשר את מתווה הסדר הגז על סעיפיו, בעיקר סעיף היציבות שצריך לזרוק אותו לפח, ואת האפשרות לייצא גז מתמר בטרם פיתוח לוויתן וחיבורו לחוף, אם נאפשר לתאגידי הגז להתעשר יותר ויותר, אם נמשיך להתרפס ולהכנע בפני כוחם הפוליטי ההולך וגובר אכן נגיע למצבה של יוון.

אמנון פורטוגלי

חוקר במרכז חזן במכון ון-ליר

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

13 תגובות

 1. החגב עמד יציב :

  כוח לאזרח היווני

  ומה אם האזרח היווני הוא האשם במצבו? ולא גב' מרקל ו"ההון"?

  מה אם אותו אזרח לא כ"כ רוצה לשלם מיסים? ואין מערכת אכיפה יעילה שתגבה אותם ממנו? ומה אם אחיו של אותו אזרח עובד במגזר ציבורי מנופח ולא יעיל ?
  מגזר המהווה 50% מכלכלת יוון ובו משכורות שערורייתיות, תפוקה ירודה ולכל חבריו מובטחת יציאה לפנסיה בשנותה חמישים לחייהם?

  ומה אם מאז הצטרפותה לגוש היורו יוון מממנת את הוצאותיה באמצעות הלוואות במקום לטפל בברדק בבית?

  יוון נראית מאוד דומה לישראל טרם התוכנית הכלכלית של שנות ה80, "מדינת הסתדרות" אחת גדולה
  היכן הוא מילטון פרידמן היווני?
  ומיהו ג'ון גאלט?

 2. דליה :

  אכן המגזר הציבורי היה שמן ביוון. מי שאשם היא הממשלה ושיטת המקורבים לשלטון שהעניקה טובות הנאה. האזרח העובד הפשוט אינו אשם בהתנהלות המושחתת הזו של הממשלה והשיטה. למרות זאת, מטילים עליו את כל עול החובות. האמידים והמסודרים ביוון סובלים פחות מהלחץ של האיחוד האירופי. האם נראה לך צודק שהאדם הפשוט העובד, שאינו חלק מהשיטה, ישלם את מחיר השחיתות של אלה שמעליו?

 3. דליה :

  יוון לא נראית כמו ישראל. המשבר בישראל היה בתקופה בה הייתה אינפלציה גבוהה באשמת הממשלה. תכנית הייצוב של 1985 הנהיגה את השיטה הניאוליברלית בישראל בלי שהציבור הבין זאת. ההסתדרות היא איגוד מקצועי ועדיין אינה שם קוד לשחיתות למרות שהחגב מנסה להלביש לה משמעות זו.

 4. היתה פה ממשלת ליכוד? :

  מעניין איך הגיעה ישראל למצבה ב- 1985. מעניין שאף אחד לא מדבר על הממשלות שקדמו למשבר ועל ביצועיהן.

  מעניין – מה הביא את ישראל למצבה ב- 1985?
  מי "פתח" את הכלכלה הישראלית 7 שנים קודם לכן?
  מי הנהיג אז את ה"כלכלה הנכונה"?

  הראשון הלך כבר לעולמו.
  השני יבל"א עדיין כאן, אפשר לשאול אותו איזה דבר או שניים. הזדמנות עבורו ל"תקן" את ההסטוריה.

 5. היתה פה ממשלת ליכוד? :

  בין 1977 ל 1984 הצליחו שתי ממשלות ליכוד לרוקן את הקופה הציבורית.
  "למזלו" של פרס הוא נאלץ ב- 1984 להיכנס לממשלת אחדות לאומית עם שמיר.

  מבלי להיכנס לדיון על תכנית העיצוב הכלכלית של פרס – רק נתאר לעצמנו מה היה קורה אם היה נאלץ לבצע אותה כשהליכוד באופוזיציה.

  האם האופוזיציה של הליכוד, זה שרוקן קודם לכן את הקופה, היתה מוליכה לתכנית טובה יותר?
  הצחקתם אותי.

  על זה נאמר גם רצחת וגם ירשת.

 6. היתה פה ממשלת ליכוד? :

  בין 1977 ל 1984….

 7. החגב עמד יציב :

  דליה, בדומה למחוזות רבים עם מסורת סוציאליסטית יוון התנהגה בחוסר אחריות פיננסי בבחינת "המדינה של כולנו אבל איש אינו אחראי" הרי הם לוו כספים על מנת לממן פנסיות ל"אדם העובד" ולפקיד המדינה הלא יעיל ולא מועיל וכל זה מבלי להצליח בגבית מיסים או בהפגנת אחריות כלכלית וכמובן מבלי להגיע לאיזון תקציבי ועכשיו החגיגה נגמרה
  אז מי בדיוק צריך לשלם על כך? האדם העובד הגרמני? הממשלה הגרמנית?

 8. החגב עמד יציב :

  ובניגוד לדעתך אני סבור כי ההסתדרות היא תמצית כל מה שמושחת במערכת הישראלית ומעבר לכך היא מפיצה את שחיתותה ופוגעת בישראל ובעתידה.

  התוכנית הכלכלית של 1985 הצילה את הכלכלה הישראלית, ההצלה היא ממערכת כלכלית אשר נוטה לסוציאליזם והיא היא שכשלה.

  באותה תקופה בכל העולם במקביל המערכות הסוציאליסטיות קרסו: בריה"מ, הגוש המזרחי וכמובן השלוחה הישראלית של מערכת זו בדמות הקיבוץ, חברת העובדים, כור ושאר אנשי שלומנו.

  מגוחך לחפש תאוריות קונספירציה ולחפש אשמים בדמות "ההון" "הקפיטל הבין לאומי" ועוד (מה עוד שבהרף עין חשיבה זו הופכת לאנטישמית)
  המציאות פשוטה- השוק החופשי הוא שיטה גרועה, היא פשוט יותר מוצלחת מכל האחרות

 9. היתה פה ממשלת ליכוד? :1977 - 1984 :

  7 שנים של ממשלת ליכוד "התאדו" - 7 שנים של "כלקלה נכונה" נשכחו כאילו לא באו לעולם מעולם. שוד הקופה הציבורית - מעבר מצדק לצדקה, שבירת מדינת הרווחה

  כל זה נעלם כלא היה.

 10. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  http://tamarbenyosef.com/2015/07/14/%D7%92%D7%9C%D7%95%D7%91%D7%9C%D7%96%D7%A6%D7%99%D7%94-%D7%94%D7%A7%D7%A9%D7%99%D7%91%D7%95-%D7%9C%D7%A4%D7%97%D7%93%D7%99%D7%9D-%D7%94%D7%9E%D7%A9%D7%95%D7%AA%D7%A4%D7%99%D7%9D
  גלובלזציה. הקשיבו לפחדים המשותפים

 11. לקסי :

  חגב יציב - הדיון הוא על המכלול, הפרטים משתלבים

  והמכלול הוא שגם הכלכלה צריכה להיות כפופה לדמוקרטיה.
  זוהי התמצית.
  מאידך תמציתה של הגלובליזציה – פרי הבאושים של הניאו-ליברליזם – היא העברת השליטה הכלכלית מידי האנשים במדינותיהם, אלה הבוחרים את ממשלותיהם, לידי גופים שלא נבחרו אלא חטפו את השלטון בכוח ההון.
  התוצאה ביטול הדמוקרטיה העניינית והשארת קריקטורה שבה פעם בכמה שנים מצביעים התושבים בקלפי מי יהיה ראש משרתי ההון.
  כל השאר פרטים.

 12. החגב עמד יציב :

  הכפפה לדמוקרטיה

  לקסי, אני לא מבין את משמעות המשפט ״ הכלכלה צריכה להיות כפופה לדמוקרטיה״
  אני גם לא בטוח שהגלובליזציה מתאפיינת בתכונות אשר תיארת
  או בקשר שלה למה שאת מכנה נאו ליברליזם
  אני גם לא משוכנע ש ״ההון״ חטף את השלטון
  ולצערי אני גם לא יודע מהי ״דמוקרטיה עניינית״

  כל שנותר לי הוא להסכים עמל ש ״כל השאר פרטים״

 13. החגב עמד יציב :

  שאלה ללקסי

  מה עם הרוח? אותה את גם רוצה להכפיף לדמוקרטיה?

  מה לגבי האומנות? גם אותה נכפיף לדמוקרטיה?
  מה לגבי המדע?
  כל הגותכם (סוציאליזם) בסופו של דבר מובילה לכפיה ושלילת החירות מהפרט

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.