חברי הכנסת, בטלו את המכרז למרכז ההיגוי של יוצאי אתיופיה

הכשל החמור במדיניות יוצאי אתיופיה הוא הפרטת הטיפול ביוצאי אתיופיה באמצעות מכרזים המונעים קביעות וגורמים חוסר יציבות בטיפול בהם. עובדי מרכז ההיגוי של יוצאי אתיופיה שלחו מכתב זה לחברי-הכנסת בבקשה לעצור את המכרז של מרכז ההיגוי, הפועל 20 שנה, צבר מומחיות בטיפול ומהווה ליבת עיסוק בחינוך  

                                                                                                                                                                                                       י"ד סיון, תשע"ה

1 ביוני , 2015

לכבוד:   ×—"×›………כנסת ישראל

הנדון:  לא מוכנים יותר להיות עובדי קבלן "שקופים" דורשים קליטת עובדי מרכז ההיגוי כעובדי מדינה במשרד החינוך

מרכז ההיגוי הוקם ביוזמת משרד החינוך, פועל מזה 20 שנה, ועובדים בו כ- 70 יוצאי אתיופיה מטובי בניה ובנותיה של הקהילה, שפועלים למען שילובם המיטבי של בני הקהילה האתיופית במערכת החינוך, על מנת שיוכלו לקחת חלק בכל מסגרות החיים בחברה הישראלית. מרכז ההיגוי צבר ניסיון שערכו לא יסולא בפז, בעשייה חינוכית וחברתית בקרב בני הקהילה האתיופית ולכלל אוכלוסיית בתי הספר שבהן עובדי מרכז ההיגוי נמצאים, לכן הוא משאב חיוני ורב ערך לכל עשייה חינוכית או חברתית בקרב בני הקהילה ובכלל.

אנו העובדים מבקשים להמשיך בעשייה החינוכית והחברתית, למען קהילת יוצאי אתיופיה ולכלל החברה הישראלית.

המרכז פועל במטרה לשלב את תלמידי הקהילה האתיופית במערכת החינוכית בצורה המיטבית , על מנת להובילם לשילוב מוצלח במסגרות האוניברסיטאיות, כניסתם למקומות עבודה במגוון רחב של תחומים ההולמים והתואמים את כישוריהם ושילובם כאזרחים שווה זכויות בחברה הישראלית.

במשך שנים ארוכות העלנו בפני קובעי מדיניות במשרד החינוך שמדיניות המכרזים אינה מתאימה לגוף כמו מרכז ההיגוי, העוסק בליבה של עשייה חינוכית. קיבלנו הבטחות בכתב ובע"פ, מהשר פירון, שמרכז ההיגוי יהווה חלק ממשרד החינוך, מתוך חשיבותו הרבה לבני הקהילה. בנוסף, ח"כ עמרם מצנע יו"ר ועדת החינוך היוצא של הכנסת הגיע לתהליכי חקיקה מתקדמים בענייננו, חקיקה שמטרתה להחריג את מרכז ההיגוי וגופים הדומים לו מחוק חובת המכרזים.

לצערנו, אף אחת מן ההבטחות לא מומשה ורק לאחרונה התבשרנו שעניין המכרז קם לתחייה שוב, בסתירה למה שהובטח, אנו שבעי הבטחות חסרות שחר. דו"ח מבקר המדינה, מצא ליקויים חמורים בקליטתם של יוצאי אתיופיה וכן את מצבם העגום של בני הקהילה במערכת החינוך. אנו אנשי שטח המכירים מקרוב את המורכבות שהינה תולדה של אי לקיחת אחריות של אותם אנשים שקובעים מדיניות לקויה ולא מוכנים לשתף את אנשי החינוך שצמחו ומכירים את הקהילה.

פרסום מכרז הינו מהלך הפוגע במכוון בקהילה וילדי הקהילה ובעובדים כאחד, המזלזל בהון המקצועי שנצבר לאורך השנים ועל ידי אנשים נבחרי ציבור המחזיקים את דגל הצדק החברתי, שמצפים מאיתנו להיות חותמת גומי ומכבי שרפות. אנו דואגים לחינוך ילדינו ומוחים על חשיבה הרסנית זו.

כוונתנו להיאבק במכרז הכובל את ידינו ומונע מאתנו להמשיך בפעילותינו החשובה. הגיע העת שצמרת משרד החינוך תבין שחינוך ילדי בני הקהילה האתיופית, הוא עניין חשוב ומשמעותי בדיוק כמו עניינם של כלל ילדי ישראל. חינוך ילדי הקהילה אינו עומד למכרז ואינו יכול להיות נתון לגחמה.

אנו פונים אליך אישית, כחבר הכנסת ה- 20 של מדינת ישראל, ומבקשים להעלות על סדר היום את נושא החינוך של ילדי הקהילה במערכת החינוך, לעצור את פרסום המכרז ולסייע לנו להמשיך ברצף העשייה החינוכית.

אין זו בושה, להתעורר אחרי 30 שנה לעלייתם של יהודי אתיופיה, לקחת אחריות ולדרוש יחד איתנו ממשרד החינוך ליישם מטרות אלו.

נשמח להתייחסותך במלוא תשומת הלב למאבקנו ולבקשותינו מתוך תקווה שיענו בחיוב על-מנת למנוע מאיתנו ומילדינו מאבק ציבורי רחב ולאפשר לנו לעסוק בשליחותנו עבור בני הקהילה והחברה הישראלית.

נשמח מאוד להיפגש איתך ולהציג את טענותינו ומאבקנו.

ב ב ר כ ה ,

עובדי מרכז ההיגוי של יוצאי אתיופיה במערכת החינוך

איש קשר : רחל אלמיהו -שמעון –

rachelalmayo10@gmail.com

מרים יצחקmiriamyz@gmail.com

לקריאה נוספת:

עובדי החינוך יוצאי אתיופיה דורשים העסקה ישירה

נציגי הממשלה בדיונים על המדיניות כלפי יוצאי אתיופיה מודים: "נכשלנו"

הסוד המכשיל מאחורי אחוזי הבגרות של יוצאי אתיופיה

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , ,

Leave a Reply