postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » שוד הגז הגדול – הכרוניקה מ"שיחה מקומית" ותמונות מההפגנה

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שוד הגז הגדול – הכרוניקה מ"שיחה מקומית" ותמונות מההפגנה

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 28.06.15 1:20

אורי בן דב מתאר במאמר ב"שיחה מקומית" את השתלשלות העניינים בנושא הגז מאז גילויי מאגרי הגז ואת ההתנהלות המסכנת את הדמוקרטיה. התמונות צולמו בהפגנה הנמשכת עדיין בתל-אביב

הפגנת גז 6 רונה   פודלים של תשובה 3פודלים של תשובה 2

תמונה מימין: רונה אורובנו עם תמונת תשובה כפיראט     באמצע ומצד שמאל: האם שרי הממשלה הם פודלים של תשובה?! עם מסכות של חברי ממשלה (נתניהו, כחלון, בנט, ישראל כץ ועוד). צילמה: ענת

מורה נבוכים: מה הסיפור של שוד הגז הגדול?

איך קרה שהגז עבר מבעלות הציבור לידי הטייקונים? למה אנחנו משלמים עליו יותר ממה שהוא עולה ברוב המדינות בעולם? למה נותנים לבעלי ההון לייצא כל כך הרבה ממנו ולעשות עלינו קופה? ואיך כל זה מסכן את הדמוקרטיה הישראלית? במוצ"ש יפגינו בת"א בדרישה להפסיק את השוד

חייבים להתחיל בהנחת יסוד פשוטה: הגז הישראלי, כמו כל משאבי הטבע בישראל, שייך למדינה. הוא לא שייך לתשובה או לנובל אנרג'י. אלו רק קיבלו רשות (רשיון) לקדוח את הגז ולמכור אותו וליהנות מחלק מהרווחים – אבל הגז הוא של אזרחי המדינה.

כך קובע החוק הישראלי, ואפילו בנימין נתניהו. ראש הממשלה אמר בדיוק לפני שלוש שנים: "התגליות הנוכחיות של מצבורי הגז הטבעי בים שייכות לעם ישראל, וחשוב ביותר שעם ישראל ייהנה מהן". אז על הבעלות אין ויכוח.

אז על מה כן הוויכוח?

מאז גילויי הגז הראשונים במים הכלכליים של ישראל ב-1999, ועד גילוי מאגר תמר ב-2009 ומאגר לוויתן ב-2010, נוצר פה מונופול ששולט על 98 אחוזים מעתודות הגז הישראלי (ו-90 אחוז משטחי החיפושים בים). במונופול שולטת חברה אמריקאית, נובל אנרג'י, יחד עם טייקון מקומי, יצחק תשובה. המונופול נוצר בסביבה רגולטורית חלשה שאין בה כמעט מעורבות ממשלתית: מדינת ישראל לא מתערבת במשק הגז, ובכך היא דומה יותר למדינות עולם שלישי מאשר למדינות המפותחות, שם הממשלות מעורבות מאוד. אנחנו יותר מזכירים את טרינידאד מאשר את נורווגיה.

סיפור היווצרות המונופול הוא סיפור מרתק, שלא כאן המקום לפרט אותו. מה שכן חשוב לדעת הוא שבשנת 2012 הוכרז מאגר תמר כמונופול, וב-2014 הודיע הממונה על ההגבלים העסקיים, דיוויד גילה, ששותפויות הגז הן "הסדר כובל". כלומר: קרטל, עבירה על חוק ההגבלים העסקיים.

מוכרים לנו את הגז שלנו במחיר מופקע

מה שקרה פה בשש עשרה השנים האחרונות הוא שבים התיכון התגלו מאגרי גז טבעי גדולים ביותר. לא הפכנו למעצמת גז כמו רוסיה או לנסיכות נפט. אבל יחסית לגודל הכלכלה הישראלית המאגרים בים התיכון הישראלי, שבהם נמצאו אלף מיליארד מטרים מעוקבים של גז, ששוויים עומד על טריליון שקל (מליון מליונים של שקלים!), הם עצומים.

העובדה שהממשלה אפשרה את היווצרות המונופול ונמנעה מלהצר את צעדיו כשכבר הוקם יצרה מצב כלכלי-סביבתי-פוליטי מסוכן. חשוב להבין כל אחת מהסכנות האלה, בייחוד בהקשר לכניעה המוחלטת של ממשלת נתניהו מול מונופול הגז המתרחשת בימים אלו.

ברמה הכלכלית הכח העצום של המונופול מאפשר לו למכור לנו את הגז שלנו במחיר מופקע. כשהגז המצרי עוד זרם לישראל ועלה 2.5 דולר ליחידת אנרגיה, כך גם עלה הגז הישראלי. כשהמחיר המצרי עלה ל-4.5 דולר – שותפות הגז הישראלית מכרה באותו מחיר. אבל ברגע שהגז המצרי הפסיק לזרום לישראל ותמר הפכה למונופול – המחירים קפצו.

שני דו"חות בינלאומיים שהזמינה רשות החשמל קבעו נחרצות שמחיר הגז בארץ הוא מהגבוהים בעולם למדינה מפיקה. דו"ח שחיבר סרג'יו אסקארי, לשעבר יו"ר רשות החשמל והגז באיטליה, בהזמנת רשות החשמל, קבע באופן חד משמעי כי ניתן להוזיל את הגז הנמכר בישראל באופן מיידי ב–25 אחוז (כלומר, לכ-4.6 דולרים ליחידה) מבלי לפגוע בכדאיות הכלכלית של מיזמי הקידוחים.

להמשך קריאה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

 1. מערכת עבודה שחורה :

  תגובת "מגמה ירוקה" על הסכמת המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לאשר לראש הממשלה לעסוק בנושא הגז במקום שר הכלכלה שהעביר סמכותו לממשלה: "מגמה ירוקה" על מתן האישור לבנימין נתניהו לעסוק בנושא הגז ועל המשך המאבק:
  מור גלבוע, מנכ"ל "מגמה ירוקה": "החלטתה של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זלבר שלא לפסול את יכולתו של נתניהו להיות מלעסוק בנושא הגז הטבעי אינה מתיישבת בקנה אחד עם 7000 המפגינים שצעדו אתמול ברחובות ת"א ודרשו שקיפות, שיתוף ציבור ודאגה לאינטרס הכלכלי-חברתי שלנו. משטרת ישראל עצרה אתמול 4 מפגינים שמחו באופן לא אלים שכל חטאם היה שהם זעקו את אשר על ליבם, את מה שאנחנו ב"מגמה ירוקה" נלחמים למענו במשך למעלה משלוש שנים- בטחונה האנרגטי וחוסנה של מדינת ישראל. מאגרי הגז הטבעי ששווים נאמד בסכום הבלתי נתפס של אלף מיליארד ש"ח הם קופת החיסכון שלנו והזכייה הגדולה ביותר בהיסטוריה של מדינת ישראל. אם רק היו לנו מנהיגים שחושבים עלינו, היה אפשר לעשות כאן מהפך כלכלי חברתי שכמוהו העולם עוד לא ראה.
  הקפטיליזם החזירי של נתניהו בחסות שר האוצר השותק משה כחלון לא יוזיל לנו את מחירי החשמל, לא יפתח את התעשיות בפריפריה, לא יעודד תעשיות חדשות ולא יסיע אוטובוסים ורכבים על דלקים יותר זולים והרבה פחות מזהמים.
  נתניהו וכחלון דואגים לדורות הבאים של תשובה ושל טייקוני הגז וכל שנותר לנו הוא להיאבק ולדרוש את מה שמגיע לנו: תהליך קבלת החלטות פתוח וגלוי תוך התחשבות באינטרס הציבורי, פיקוח אמיתי על מחיר הגז ברמה של 3$, כל עוד אין תחרות המשפיעה על הוזלת מחיר הגז לאזרחים, חיבור המפעלים לגז ושמירת עתודות הגז לשימוש המשק המקומי".

 2. אריה רפפורט :

  איך מטמטמים את הציבור

  הדיון והטיעונים החברתיים בכל ענין הגז הינם בין מגוכחים ובין פיתוח אשליות שווא . לצערי הינני אחד מתושבי ישראל שרקדו ברחובות ביום הנהדר ההוא שבו צולמו קודחי הנפט בחלץ עם חולצותיהם הרטובות וספוגות במעט הנפט שפרץ בגבעות חוליקאת . מאז במשך עשרות שנים היה ברור לכל העם בישראל ולכל חברות הנפט בעולם שבישראל אין סיכוי למצוא נפט . הביאו כל מיני מעלים באוב ומכשפים והכל נאדא. בשלב מסוים היה ברור שאף אחד לא ישקיע סנט בקידוחים ומעל לכולם אין שום סיכוי לשום לירה מממשלת ישראל . אבל כמו במפעל הפיס חיפשו פריארים ונתנו להם כרטיסי הגרלה בדמות זכיונות . רק משוגע אחד או שניים טענו שיתכן ויש סיכוי. עדות מוחצת לחוסר הסיכוי הנה שרק מספר שבועות לפני הגילוי , נזרק לנגוצקי כי השותפים לא היו מוכנים להוסיף סכום מצחיק כדי לשמור על חלקם. מסתבר שרק נובל היתה מוכנה להשקיע כסף והנה כמו באגדות נמצא אוצר – ולא סתם אוצר אלא משהו מדהים. ועכשו מתחיל מחול הזוועות של נסיון לגרש את מי שטרח בערב שבת . מוסכם על כולם שהחבר תשובה שנעשה עשיר בגלל שיקולים של בנק אחד לדפוק את הבנק השני – פתאום כאילו אנו בלאס ווגאס – זכה בפרס הגדול . עכשו יצאו כולם בזעקה גדולה שהכל שייך לכולם. מקובל וראוי שהכנסה יש למסות אבל אסור שהמס יהיה גזל. נסגדול קרה לנו שנמצא הגז הזה – זה אסון שהגרידיות הקומוניסטית תהפוך את מדינת ישראל למוקצה בעיני כל משקיעי העולם . רבותי – גם חצי הכוס המלאה הנה חג לאומי , אפשר להגדיל אותה אבל אסור לשפוך אותה . מתווה ששינסקי ראוי ויש לכבדו .כל הקופצים על העגלה נראה אותם מי יעשה את הדבר הכי חשוב כעת – ויממן את הצינור השני.
  נ.ב.
  אני מצדד במתווה , או צידדתי בו עד ששמענו על שוד תשעת האחוזים – אם זה נכון – יתכן שבאמת הגיע הזמן להלאים את כל המערכת.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.