חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אופציית ממשלת האחדות מזיקה לגוש המרכז-שמאל

נושאים פוליטי, פוליטי-רון ב 15.06.15 1:05

אופוזיציה חייבת לחוש חופשייה לחלוטין להתגולל על השלטון באופן המושחז והחד ביותר. היא אינה יכולה לעשות כן תוך כדי דיונים על הצטרפות אליו. המסר הסמוי כי הממשלה גרועה אבל למרות זאת ניתן לשלב עמה ידיים, מעכב את היכולת לגבש לה אלטרנטיבה

מאת: רון שביט

יצחק הרצוג ובנימין נתניהו לא נואשו מאופציית ממשלת האחדות הלאומית. המגעים הבלתי רשמיים נמשכים, לפי דיווחים בתקשורת, ולכל אחד יש בסיס מוטיבציה איתן משלו. ראש הממשלה נקלע לפלונטר פוליטי בלתי רגיל. משה כחלון רומז כי אין נפשו לשהות לאורך זמן במבנה הקואליציוני הצר; בכירים ממורמרים כמו ישראל כץ, סילבן שלום וגלעד ארדן אינם חומה בצורה עליה ניתן לסמוך בעת צוקה; זוטרים יותר כאורן חזן אינם צפויים בהתנהלותם העתידית. במקביל, ראש האופוזיציה משתוקק להיחלץ מכישלונו בבחירות ולחבוש את כובע הצילינדר הלאומי. הרי אין דומה מעמדו הפוליטי של ראש אופוזיציה אל מול שר חוץ, ממלא מקום ראש הממשלה ומנהיג סיעה שְׂבֵעָה המדושנת בתפקידי שרים, סגני שרים וראשי ועדות.

לממשלת אחדות במדינה דמוקרטית יש רק שני צידוקים רציונליים אפשריים: האחד, שעת חירום משמעותית, והשני, תיקו פוליטי מוחלט. ללא שני אלה אין היגיון בחבירה של אידאולוגיות סותרות. אופוזיציה חייבת לחוש חופשייה לחלוטין להתגולל על השלטון באופן המושחז והחד ביותר. היא אינה יכולה לעשות כן תוך כדי דיונים על הצטרפות אליו. המסר הסמוי כי הממשלה גרועה אבל למרות זאת ניתן לשלב עמה ידיים, מסרס את היכולת לגבש לה אלטרנטיבה.

בעוד האינטרסים האישיים של נתניהו ושל הרצוג מחייבים אחדות, האינטרס של גוש המרכז-שמאל חד וברור: לצעוד קדימה ללא אבן הריחיים הזו שמעיקה על צווארו מאז נודעו תוצאות הבחירות. הסיטואציה הנוכחית של פלירטוט מתמיד עם המחנה הציוני נוח ליו"ר הליכוד ומסרס את הגוש. על הכיריים של ה"שף" נתניהו ניצבים דרך קבע שני סירים: סיר הממשלה הצרה בלהבה רגילה וסיר אופציית האחדות על אש קטנה. מאזן האימה ברור לשותפי קדירת הקואליציה: אם יקדיחו את התבשיל יימצא לו תחליף. עצם המגעים, עצם האפשרות והיעדר החיתוך החד והברור מחזק פוליטית את ראש הממשלה בתמיכתו האדיבה של ראש האופוזיציה.

נתניהו מצדו כָּמֵהַּ להפריד בין חלקי האופוזיציה: לבתר את המחנה הציוני לשניים ולהותיר את התנועה של ציפי לבני בשולי הדרך, אחר כך לתקוע טריז בין הרצוג ליאיר לפיד ולקינוח – לנטרל את שיתוף הפעולה בין העבודה למרצ. התמשכות המגעים מזינה אווירה חשדנית בספסלי האופוזיציה, אשר מרכיביה אינם בטוחים שמנהיגם אכן צועד קוממיות וללא היסוס בראש המחנה.

אופציית האחדות מבטאת ייאוש של מפלגה, דווקא כשהיא רשאית לזקוף את ראשה ולקוות למתווה ריאלי של מהפך עתידי. תוצאות הבחירות נראות על פניו כמפלה של הגוש, אך ניתוח עומק יכול להציג תמונה שונה. מאז ניצחונו של אהוד ברק ב-1999 הייתה זו הפעם הראשונה שבה התחרה השמאל בישראל על השלטון באופן ריאלי והגיע לתוצאה הטובה ביותר ב-16 השנה האחרונות. זה לא קרה עם מצנע ב-2003, עם פרץ ב-2006, עם ברק ב-2009 ועם יחימוביץ ב-2013. 40 המנדטים של המחנה הציוני, יש עתיד ומרצ הם נקודת פתיחה טובה מאוד לבחירות הבאות. ההתנתקות של ישראל ביתנו מגוש נתניהו הם דלק נוסף במבערים. זו עת תקווה ולא עת רפיון. אסור לקלקל אותה עם פיתויי האחדות.

ד"ר רון שביט הוא מומחה למנהיגות פוליטית ולפסיכולוגיה פוליטית

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

  1. ליאת מהדרום :

    לא להציל. להחליף!!!

    תפסיקו עם המחשבות איך מצילים את הממשלה המקרטעת תחשבו איך להחליף אותה!!!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.