postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » חיפה – אזור מוכה זיהום – הנתון על 70% ירידה בזיהום האוויר אינו נכון

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

חיפה – אזור מוכה זיהום – הנתון על 70% ירידה בזיהום האוויר אינו נכון

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות ב 15.06.15 1:06

המשרד להגנת הסביבה מרבה להצהיר על השיפור באיכות האוויר בנפת חיפה: ירידה ב-70%. נתון זה אינו נכון כיוון שלא בוצע ניטור מלא של כל מרכיבי הזיהום. כמו כן, נתון זה אינו כולל את זיהום המים והקרקע, שגם אותו צריך לקחת בחשבון. חיפה מזוהמת. אסור להרחיב את התוכניות המזהמות ולא להקים נמל דלקים

מאת: חנה קופרמן

הספין כאילו זיהום האוויר בחיפה השתפר וחלה בו ירידה של 70%, נישא רבות בפיו של יונה יהב ראש עיריית חיפה. (ראו פהופה למשל) המשרד להגנת הסביבה שהוא מקור הסחריר חוזר ואומר כי זיהום האוויר ירד ב-70% משך שש שנים. ראו באתר המשרד להגנת הסביבה (וכן ראו בכתבות עיתונאיות פה ופה למשל. מצגת הפחתת פליטות חומרים אורגניים נדיפים במחוז חיפה, שפרסם המשרד להגנת הסביבה, מטעה בכך שהיא מראה רק חלק מן האמת. המצגת מתייחסת רק אל משפחת מזהמי ה-voc. לא נערכו בדיקות המאמתות את החישובים במצגת זו ואין התייחסות לשאר המזהמים .

ה- VOC הן "תרכובות אורגניות נדיפות". אלו הן תרכובות כימיות שבנויות מאטומי מימן ופחמן ומשתחררות בעת זיקוק, אחסון, שינוע ושריפת דלקים. אבל בפועל, זיהום האוויר הכולל מכיל עוד רכיבים רעילים ומסרטנים, וכשבודקים אותם, מגלים שהמצב באזור חמור מאוד.

כדי לטעון שאכן ירדה רמת הזיהום, היה צריך לערוך בדיקה מקפת ועדכנית של כלל הרכיבים שפולטים המפעלים ולבדוק את הזיהום בתוך היישובים, אך המשרד לא הציג שום ראיה לציבור שאכן התבצעו בדיקות כאלו, והרי במפעלי מתחם בז"ן יש כ-430,300 רכיבים פולטים שצריכים ניטור לשם קביעה זו, וזאת עוד בלי הפליטות מהארובות ומתקלות. התמונה שנמסרה לציבור הציגה ירידות גם בשנים שטרם קרו כמו 2016, או 2017, דבר שמוכיח שהחישוב הוא תיאורטי לגמרי ולא מבוסס מציאות.

הצהרות יונה יהב והמשרד להגנת הסביבה אינן מלוות בנתונים ולא הוצגו באסמכתאות. הן אינן נכונות. אין ירידה של 70% בזיהום האוויר בחיפה.

את חוסר מהימנות ההצהרה על הירידה בזיהום ב-70% ניתן לאשש באמצעות דו"ח מבקר המדינה.  דו"ח מבקר המדינה 65ג' מראה כי חלק גדול מהמפעלים לא ניטר את כל סוגי פליטת המזהמים אצלו, ולא בוצע פיקוח ראוי של המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים חיפה.

נכון להיום  מוסתרים נתונים רלוונטיים להבנת המצב האמיתי של הזיהום הקיים. למשל: בנשר וטבעון בהן קיימת תחלואה חריגה, לא נמדדים מזהמים אופייניים לתעשיית הנפט,  ולא מתבצעות מספיק מדידות או ביקורות פתע של חומרים מסרטנים כמו בנזן: בנשר אין כלל בדיקות של בנזן. בטבעון – לאחר שבבדיקת פתע, מהבודדות שנעשו, התגלתה ב- 2011 חריגה מסוכנת של בנזן. אבל במקום להמשיך ולבדוק את החומר- הניטור הופסק.(ראו בכתבה זו)טבעון- בדיקת פתע-בנזן- חריגה מערך היעד (2)

מצב הזיהום בנפת חיפה הוא קשה, ולא כפי שמציג המשרד להגנת הסביבה. הגרף המוצג להלן, משקף נתונים רשמיים של דו"ח איגוד ערים חיפה ומדגים את הערכים המירביים היממתיים שנמדדו ומספר ימי החריגה של חלקיקים נשימתיים עדינים מסוג pm2.5. חלקיקים נשימתיים עדינים מסוכנים לבריאות האדם, מאחר והם עלולים לחדור לעומק דרכי הנשימה חלקיקי  pm2.5 הם מסרטנים ודאיים לאדם ועלולים לגרום נזק גם במינונים קטנים. הם גורמים באופן סיבתי ליותר תמותה ממחלות לב, יותר מחלות בקרב ילדים, יותר אשפוזי אסתמה ועוד.

על רקע זה הנתונים בגרף להלן משקפים מצב זיהום מסוכן ביותר: הגרף מראה שבכל הישובים שנבדקו יש חריגה מערכי היעד של חוק אוויר נקי אשר משמעותה- פגיעה וודאית בבריאות הציבור וסיכון חיי אדם. זו הוכחה שהזיהום הקיים היום הוא קשה והנתונים האמתיים לגבי חומרת המצב מוסתרים.

גרף

אם תאושר הרחבת המפעלים המזהמים לא ניתן יהיה להפחית את רמות  החומרים המסרטנים במפרץ חיפה, כדוגמת חלקיקים מסוג PM2.5,  והמשמעות היא שנפת חיפה תמשיך להוביל בתחלואה חריגה יותר ממה שהיה עד כה. כל תוספת של זיהום, ולו הקטנה ביותר, תעלה את התחלואה ואת התמותה באזור.

אם תמומשנה התוכניות להרחבת המפעלים הפטרוכימיים – הקמת בית זיקוק שני בתכנית "קרקעות הצפון", "הרחבת בתי הזיקוק פי 3" והקמת "נמל המפרץ והדלק" – ברור מהנתונים שלעולם לא ניתן יהיה להוריד אי פעם את הזיהום במפרץ חיפה.

במקום שממשלת ישראל, המשרד להגנת הסביבה ומשרד הבריאות יטפלו בבעיות הקשות הקיימות של נפת חיפה, נראה שהן מסתירות את נתוני הזיהום  ומתעלמות לחלוטין מתפקידן לדאוג לבריאות הציבור.

תוכניות ההרחבה הן בבחינת הוספת חטא על פשע. במשך שנים הוסתר מהציבור שבנוסף לגז הטבעי ה"ידידותי" התגלה בהרכב הגז הגולמי לוויתן אחוז גבוה של קונדנסייט- חומר המוגדר כנפט ומתוכנן להיות מובא בכמויות אדירות לזיקוק ואחסון בחיפה. הקונדנסייט הוא  חומר מזהם ביותר ומסרטן וודאי לאדם הפולט פי 21 יותר מזהמים מהנפט המוכר.

מה שחמור בהתנהלות המדינה שהיא פועלת לממש את תוכניות ההרחבה בכל מחיר: העבודות על פיתוח נמל הדלק מואצות כדי לקבוע עובדות בשטח; המדינה פועלת כדי לחתום על חוזים בינלאומיים במטרה לממש אותם גם כשברור שנתוני הזיהום הצפויים יחרגו מהקבוע בחוק ולעולם לא ניתן יהיה להקטין את הזיהום והתחלואה בנפת חיפה.

הערה

הטבלה להלן מציגה נתוני גלם רשמיים של איגוד ערים חיפה. הנתונים הונגשו באמצעות הגרף המופיע במאמר והוצג על-ידי אלה נווה האפידמיולוגית הסביבתית, מגישת הערר לתכנית מטעם הציבור בפני וועדת העררים הארצית בתכנית "קרקעות הצפון" ב- 10/5

טבלה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.