חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תנועת החרם – לאלו שבראשם יש רק פטיש, כל בעיה נראית כמו מסמר

נושאים דעות, מדיני-בטחוני ב 11.06.15 1:15

לדעתו של אמנון פורטוגלי, הניסיון לטפל בתנועת החרם באמצעות חקיקה, ב'לחימה' חזיתית או בהסברה בלי להתייחס למעשי הממשלה בישראל, להתנחלות ולמציאות המולידה אותה הוא שגיאה הרסנית

לאחרונה, איראן והאיום הגרעיני נעלמו מהאופק, סוריה וחיזבאללה ירדו מגדולתם, ופתאום יש לנו צורר חדש, 'המן' מודרני, טרי מהתנור בדמות BDS, תנועת החרם נגד ישראל, שהחליפה את איראן וחיזבאללה והחמאס בתור האיום הקיומי התורן על ישראל. תנועת החרם, שקיימת כעשר שנים, עלתה בימים האחרונים על סדר היום בישראל וזכתה לכותרות ולחשיפה משמעותית. במליאת הכנסת היה דיון מיוחד בעקבות הצטרפות ארגון הגג של הסטודנטים בבריטניה לתנועה, ראש הממשלה, נתניהו הודיע על הצורך לפתוח ב"חזית רחבה" נגד תנועת החרם. ושלדון אדלסון הודיע על כינוס פסגת חירום בלאס וגאס כדי להילחם בתופעת החרם בקמפוסים. לפי התקשורת הישראלית בשבוע הראשון של יוני, התנועה הזו היא האיום החשוב ביותר על קיומה של מדינת ישראל. קשה למצוא שר או חבר כנסת שלא התייחס לאיום הזה, קשה למצוא כלי תקשורת שלא הציב את BDS  ואת ההתבטאויות בנושא החרם בראש הכותרות.

BDS – תנועת החרם על ישראל היא אכן תופעה אמיתית ובעיה שעלולה להיות חמורה עבור מדינת ישראל, בעיקר באוניברסיטאות. הסיבה המיידית היא חרם אקדמי על מדענים וחוקרים ישראליים, והסיבה ארוכת הטווח היא לדברי פרופ' קרי נלסון, אולי המגן החריף ביותר נגד חרם ה-BDS המשתלט על הקמפוסים: "ככל שה-BDS מתחזקת באוניברסיטאות נחשבות, יש לכך השלכות הרות סיכון על העתיד…בוגרי האקדמיה הם הדור הבא של מנהיגים – חברי קונגרס, אנשי עסקים וראשי פקולטות. כשיהיו מבוגרים האנשים האלה יהיו יריבים מרים של ישראל ויוכלו להשפיע על הפוליטיקה האמריקנית ואפילו על מה שקורה בבית הלבן".

אבל התפיסה של נתניהו בנושא BDS שגויה מיסודה. לדבריו בפתח ישיבת הממשלה: "אנחנו נמצאים בעיצומו של מאבק גדול שמתנהל נגד מדינת ישראל, מסע בינלאומי להשחרת פניה. הוא איננו קשור למעשינו, הוא קשור לעצם קיומנו. זה לא משנה מה שאנחנו עושים, זה משנה מה שאנחנו מסמלים ומה שאנחנו מהווים". הניסיון לטפל בתנועת החרם באמצעות חקיקה,  ב'לחימה' חזיתית או בהסברה בלי להתייחס למעשי הממשלה בישראל, להתנחלות ולמציאות המולידה אותה הוא שגיאה הרסנית. שכן, כפי שכותב נחום ברנע "מאוד משנה מה אנחנו עושים, לטוב ולרע. נוח לחשוב שכל הביקורת על ישראל בעולם נובעת ממניעים אנטישמיים; נוח לחשוב כך, משום שזה משחרר אותנו מהצורך להתמודד עם מעשינו ומחדלינו". 

מה היא תנועת ה- BDS

BDS – Boycott, Divestment and Sanctions Movement  – 'חרם, אי-השקעה וסנקציות' קיימת מאז 2005. התנועה היא קואליציה דינמית ורופפת של ארגונים אזרחיים, קבוצות, התארגנויות ספוראדיות, ופעילים, המציגים מגוון רחב של דעות, הדוגלים בהתנגדות לא אלימה למימוש המסר העיקרי של התנועה: חרם, התנתקות וסנקציות נגד ישראל. אין כאן ארגון במשמעות הרגילה של המילה, התנועה אינה מנוהלת מלמעלה בצורה היררכית אלא פועלת כרשת עם קואליציות אד-הוק של ארגונים ופעילים היוזמים את פעילויות התנועה במקומות שונים בעולם.  אין ארגון עם כתובת, עם פעילים שכירים וחשבון בנק לאיסוף כספים,  אין ככל הנראה, ישות משפטית שאפשר לתבוע אותה. נכון יותר לראות ב- BDS  ארגון רשת מסוג חדש המשתמש בכלי תקשורת מודרניים ובהתארגנות המונים להפצה ולקידום פעילויות על בסיס רעיון או מקבץ רעיונות. את פעולות  BDS ברחבי העולם מקדמת ומתאמת ועדה Palestinian BDS National Committee  (BNC) המורכבת מהארגונים הפלסטיניים הלא ממשלתיים הגדולים, וארגוני עובדים פלסטינים.

היסוד הרעיוני של BDS הוא ככל כנראה ההצהרה המסכמת של וועידת דרבן ב-1200 שקראה "למדיניות של בידוד מלא ומוחלט של ישראל כמדינת אפרטהייד… אכיפה של סנקציות וחרמות מקיפות ומחייבות, וסיום כל הקשרים….בין כל המדינות לישראל".  BDS קוראת לפעילות בלתי-אלימה כדי להטיל על ישראל חרם בצורות שונות, עד שהיא תענה למחויבויות שלה לפי החוק הבינלאומי, שהם לפי התנועה:

סיום הכיבוש וההתנחלות (קולוניאליזציה) של כל האדמות הערביות שנכבשו ביוני 1967, ופרוק חומת ההפרדה.

Ending its occupation and colonization of all Arab lands occupied in June 1967 and dismantling the Wall;

הכרה בזכויות הבסיסיות לשוויון מלא של הערבים הפלסטינאים האזרחים בישראל

Recognizing the fundamental rights of the Arab-Palestinian citizens of Israel to full equality;

כיבוד, הגנה, וקידום הזכויות של הפליטים הפלסטינים לחזור לבתיהם ולרכושם כפי שמוגדר בהחלטת האו"ם 194.

Respecting, protecting and promoting the rights of Palestinian refugees to return to their homes and properties as stipulated in UN Resolution 194 

התמיכה במטרות ובתנועת BDS

שלשת המטרות של BDS  נבחרו בקפידה ובחכמה והן מוצגות בערכים אוניברסליים של צדק, זכויות אדם, שלום ואחווה, ונשענות על החוק הבינלאומי. המטרות של BDS  משתמשות בפריימס  Frames של כיבוש, קולוניאליזציה, קיר הפרדה, שוויון ופעילות בלתי-אלימה, ולא יוצאות נגד ישראל כמדינה. המיקוד הרשמי של תנועת ה- BDS הן זכויות אדם. לפיכך התנועה ומטרותיה מדברות אל לבם של הרבה צעירים, סטודנטים, ופנסיונרים ותיקי המחאה של שנות 1960' ברחבי העולם. ארגונים ואנשים יכולים לתמוך בטקטיקות בלתי אלימות של תנועת החרם מבלי שיהיו מונעים על ידי אמונות אנטישמיות או אנטי-ישראליות. בנוסף, כפי שכותב פיטר ביינארט, כתנועה לא אלימה מושכת אליה  BDS  גם בעלי ברית ליברליים, שלא היו מצטרפים לארגון איסלאמי פונדמנטליסטי. זה המצב המאפיין פעולות של קבוצות אמריקאיות התומכות בחרם.

אפשר לאמר שבעולם יש אהדה ואף הסכמה לשתי המטרות הראשונות של תנועת BDS.  יש ישראלים, כמו גם יהודים בתפוצות, שמסכימים  לשתי מטרות אלו, לדעתם, הכיבוש משחית, והפסקת הכיבוש לא רק שאינה מאיימת על אופיה של ישראל כמדינה דמוקרטית בעלת אופי ותרבות יהודית, אלא להיפך, היא עשויה להבטיח את המשכיותה.

חלק ניכר מהתומכים של פעולת BDS מציינים את הנוסח של המטרה הראשונה, 'סיום הכיבוש וההתנחלות (קולוניאליזציה) של כל האדמות הערביות שנכבשו ביוני 1967, ופרוק חומת ההפרדה'.  לדעתם היא מצביעה על תמיכה במדינת ישראל בגבולות 1967, ובאותו זמן מעלה לסדר היום את השטחים שישראל השתלטה עליהם לאחר מלחמת ששת הימים, כמו מזרח ירושלים, הגדה המערבית ורצועת עזה.  ההתנחלויות הישראליות בשטחים אלה הביאו בעבר ובהווה לתגובות בינלאומיות שליליות. האיחוד האירופי מצהיר שהתנחלויות אלו הן בלתי חוקיות תחת החוק הבינלאומי, ארצות הברית מגדירה אותן כ"לא לגיטימית".
הבעייה העיקרית היא במטרה השלישית, ב'זכות השיבה', שהיא מטרה מאתגרת, והרבה יותר שנויה במחלוקת. אם היה מדובר ב'זכות' או בהכרה ב'זכות השיבה', שהיא כיום חלק מהזהות של חלק ניכר מהפלסטיניאים בישראל ובתפוצות, אפשר הייה לחיות עם זה. הרי גם העם היהודי, טען לזכות השיבה לארץ ישראל. זה היה הבסיס להצהרת בלפור וכך זה מופיע במגילת העצמאות.

"….ובתוקף זכותנו הטבעית וההיסטורית ועל יסוד החלטת עצרת האומות המאוחדות אנו מכריזים בזאת על הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל, היא מדינת ישראל."

הבעייה היא שאחרי ההכרה בזכות השיבה, עלולה לבוא דרישה למימוש הזכות, ואין כמו בישראל להבין זאת ולחשוש מכך.  שכן התנועה הציונית פעלה ומימשה את זכות השיבה של העם היהודי לישראל, לאסונם של הפלסטינים שגרו אז בישראל. האם אפשר לקבל שחמישה מיליון פליטים פלסטיניים, רוב צאצאיהם של הפליטים שנוצרו בעקבות מלחמת העצמאות בשנת 1948, יהיו זכאים לזכות השיבה, גם אם מימושה עלולה בסופו של דבר לחסל את ישראל כמדינה יהודית. ברור ששיבה של פליטים פלסטיניים במספרים גדולים תשנה את הנתונים הדמוגרפיים של המדינה, וזה יביא לסופה של ישראל כמדינה דמוקרטית יהודית או בעלת רוב יהודי. בנושא זה אין להתעלם מכך שיש בתנועת BDS  פלגים קיצוניים המאמינים שכל ישראל הינה 'אדמה ערבית', אמונה המאיימת על עצם קיומה של ישראל.

התגובה ל-BDS

ארגונים יהודיים בארה"ב ואישים מהימין השמרני האמריקאי, זיהו את האתגר ש- BDS  מציב למדינת ישראל מספר שנים אחרי  שהחל בפעולה. הם כתבו כנגד BDS  כאשר התמה המרכזית היתה שפעילות החרם מונעת מאנטישמיות ומטרתה דה-לגיטימציה של ישראל.  מכון רעות כתב מסמך מקיף על תנועת  BDS  ביוני 2010. לאחרונה הצטרפו אליהם ראש הממשלה ופוליטיקאים ישראלים אחרים, שלדון אדלסון חיים סבאן, ארגוני ימין וכלי התקשורת בארץ. אלו רואים ב–BDS  לא רק תנועה המותחת  ביקורת על מדיניות ישראלית ספציפית, אלא תנועה התוקפת את עצם הלגיטימיות של ישראל עצמה ובכך מהווה איום ישיר על עתידה של ישראל.   הם טוענים שתמיכה ב- BDS  משמעה התנגדות לתנועה הציונית שהביאה להקמתה של מולדת יהודית בישראל. זו הצהרה פשטנית על הנושא, ולא נכון לאמר שכל מי שתומך  ב-BDS הוא איום על ישראל. הממשלה והתומכים בפעולותיה נגד BDS , חושבים כי המקרה של ישראל הוא כה נכון וצודק והבעיה היחידה היא להסביר זאת בדרך הנכונה – בעיית תדמית. אלא שהצורך בפעילות כוחנית, בלוחמה משפטית ישראלית, ובהקצאת ואיסוף מיליוני דולרים  למלחמה בחרם מורה על חולשה בטיעונים של ממשלת ישראל.

תגובת הממשלה ל-BDS

חשוב לציין שהפעילות של תנועת BDS הצליחה להשיג שיתוף הפעולה לא רק בקרב יהודים בתפוצות אלא גם בקרב מספר ישראלים וגופים ישראליים. משתפי הפעולה עם BDS הם בראש ובראשונה, הממשלה ותנועת ההתנחלות שיש להם חלק נכבד בהתעצמות תנועת החרם נגד ישראל, שהקרדו שלהם הוא תמונת ראי של 'זכות השיבה' – הדרישה השלישית של תנועת החרם, ושפעולות ההתנחלות שלהם מזינות ומגבירות את התמיכה במטרה הראשונה של תנועת החרם  ובכל תנועת החרם. כך אנו מוצאים את ציפי חוטובלי, סגנית שר החוץ, אומרת לעובדי המשרד בנושא הזכות: "חשוב לומר, הארץ הזו היא כולה שלנו", כשהיא מכוונת לזכותם של היהודים על יהודה ושומרון ועל הארץ המובטחת.

פעילי BDS נראים שמעריכים את כל מה שנתניהו עשה להם.  עומר ברגותי מייסד התנועה והפעיל המוביל  בה אמר על נתניהו: "אנו צרכים לתת לנתניהו אשראי….בלעדיו לא היינו יכולים להגיע רחוק כפי שהגענו בשלב זה, זה יכול לקחת הרבה, הרבה יותר, אבל עם העזרה של ממשלת ישראל, התומכים הסמויים הגדולים ביותר שלנו בעולם, אנחנו מתקדמים הרבה יותר מהר."

“We’ve got to give credit to Netanyahu. Without him we could not have reached this far, at this time, It could have taken much, much, much, much longer, but with the help of the Israeli government, our biggest closet supporters in the world, we’re going much faster.”

נראה שראש הממשלה נתניהו אינו מבין את BDS, ולכן אינו יודע איך להילחם בה. נתניהו הודיע על "הקמת מערך התקפי, קודם כל התקפי, וגם הגנתי, מול הניסיונות להטיל חרמות על מדינת ישראל". נתניהו מנסה להלחם ברעיון באמצעות כח, הוא לא מבין או לא רוצה להבין את הרעיון. הוא פועל כגולית וכדאי להזכיר לו את דברי דוד, "וַיֹּאמֶר דָּוִד אֶל הַפְּלִשְׁתִּי 'אַתָּה בָּא אֵלַי בְּחֶרֶב וּבַחֲנִית וּבְכִידוֹן, וְאָנֹכִי בָא אֵלֶיךָ בְּשֵׁם ה' צְבָאוֹת".  בניגוד לדבריו של ח"כ מייקל אורן, תנועת החרם אינה מאורגנת וממומנת היטב, BDS  היא תנועה מפוזרת כחול הים, הם כוח רעיוני, אבל מפני שאין להם שרשים בעולם המעשה, קשה לשרש אותם בכוח. "יכול אתה לנתץ בנין של ברזל, אי אתה יכול למגר רוח" כתב אחד האנשים החכמים בארץ לפני כ-60 שנה.

אפשר כמובן לפעול אחרת. לשנות את המדיניות, להפסיק את הבנייה בהתנחלויות, וליזום צעדי אמת לקראת הקמת מדינה פלסטינית. אם זה יעשה, כוח תנועת החרם ייחלש, וה-BDS יתחיל להיעלם.

הטיעונים נגד BDS

הימין הישראלי טוען שתנועת החרם היא מזימה פלסטינית/ערבית/איסלאמית להכחיד את מדינת ישראל. עוד מעט ימצאו גם את 'הפרוטוקולים של זקני פלסטין' שיוכיחו זאת.  מעניין אם עולה בדעתם שזו תמונת ראי לטענה כי הציונות פעלה כך, השתמשה בטיעונים של זכויות, כדי להשיג את 'מטרותיה האמיתיות' הקמת מדינה יהודית תוך גירוש הערבים הפלסטינים  מארץ ישראל.אחרים מבלבלים בטעות או בכוונה בין חרם ופעולות נגד מדיניות ההתנחלות של הממשלה לבין פעילות נגד המדינה עצמה. תנועת החרם מבדילה ביניהן וטוענת כנגד ההתנחלות בשטחים שנכבשו ביוני 1967. אבל אל תבלבלו אותם בעובדות. כך אומרת שרת המשפטים איילת שקד בכנסת: "מתנהל כיום קמפיין דה-לגיטימציה נגד ישראל. אלה ארגונים קיקיוניים וצריך להפסיק איתם שיתוף פעולה ולנתק איתם קשרים שהם ישלמו על החרמות שלהם".  ולדברי סגנית שר החוץ ציפי חוטובלי, "…יש כאן מתקפה על ישראל כמדינה, על הלגיטימציה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

הטיעון בדבר אנטישמיות

וכמובן עולה הטיעון בדבר אנטישמיות. ראש הממשלה ואחרים בישראל טוענים ל'אנטישמיות' במאבק כנגד BDS, שהתנועה הזאת נגועה באנטישמיות שורשית, באנטי-ישראליות ובשנאה יוקדת.שרת המשפטים איילת שקד בכנסת: "מדובר באנטישמיות בגלימה חדשה עם אותם תסמינים של אנטישמיות. בסוריה נשחטים ילדים ונשים והעולם שותק."  לא עולה בדעתה שאפשר לטעון כי העולם הוא אנטי- ערבי או אנטי-איסלאמי ולכן הוא שותק כאשר בסוריה נשחטים ילדים ונשים. גם חלק מאנשי המחנה הציוני ויש עתיד טוענים זאת. יו"ר ועדת הכלכלה, חבר הכנסת איתן כבל, טען כי אמירתו האחרונה של מנכ"ל חברת אורנג', אינה מגיעה ממקום עסקי, אלא ממקום אנטישמי. "האווירה הבינלאומית בתוספת אנטישמיות מביאות להתבטאויות אלו". חבר הכנסת שמולי אמר כי לדעתו החרם אליו קורא ארגון ה-BDS לא מגיע ממניע אחר מאשר אנטישמיות טהורה. "לא מדובר פה בחבורת שוחרי שלום, אלא באנשים שהם שונאי ישראל מהסוג הגרוע ביותר". ח"כ יעקב פרי אמר: ״גורמים אנטישמיים מה-BDS מנסים לפגוע בישראל, ולערער על זכותנו להתקיים בארץ הזו". וח"כ לפיד אומר בבית הכנסת בניו יורק: "הפעילות של ה- BDS  היא מקרה קלאסי של אנטישמיות בתחפושת מודרנית".

זו חשיבה רדודה, ולאלו הטוענים כך אין ביסוס לטענותיהם. אין לי מושג אם יש בסיס מוצק לטיעונים בדבר אנטישמיות בבסיס פעילות תנועת החרם.אבל אפשר להתנגד למדיניות של ישראל מבלי להיות אנטישמי, אפשר לתמוך בתנועת החרם מבלי להיות מונע על ידי אמונות אנטישמיות או אנטי-ישראליות. מטרת אלו שזורקים בחופשיות את מילים כמו 'אנטישמיות' במקרה של BDS היא להשתיק את הפלסטינים ואת אלו התומכים בקריאתם למדינה פלסטינית, ולהפסקת ההתנחלויות וההתנכלויות לפלסטינים. יש אנטישמיות אמיתית בעולם, אסור להשתמש ולזרוק את הביטוי אנטישמיות ברישול ובחוסר אחריות..
יתרה מזאת, כפי שאומר פרופ' קרי נלסון: "כשפוליטיקאי ישראלי מדבר בצורה שרוצה לערב לאוזנו של הציבור הימני בישראלי, הוא גם משרת היטב את אנשי ה-BDS ומחזק את עמדתם". טיעונים בדבר אנטישמיות שמדברים לקהל הישראלי ואולי לחלק מהיהודים בעולם, אינם מועילים, אינם אפקטיביים וגרוע מזה הם מביאים נזק, כאשר הם מופנים לתומכים ולתומכים הפוטנציאליים ב- BDS .  הם פוגעים בזהותם של הסטודנטים, של הפעילים והארגונים התומכים במטרות BDS  ומכפישים את אלו הרואים בפעולות ישראל בשטחים כלא צודקות, כפוגעות בערכי הצדק והמוסר שלהם.

אלו המשווים בין תנועת החרם לאנטישמיות והמתעלמים מהכיבוש ומההתנחלות, אינם רואים ואינם מכירים באפשרות שתנועת החרם אינה תוצאה של אנטישמיות, אלא של התנהלות ממשלות ישראל בשנים האחרונות, שתומכי תנועת החרם אינם בהכרח כולם אויבים, שלא כולם אנטישמיים שרוצים לזרוק אותנו לים. האם הם רואים ומבינים את האפשרות שהקריאות לחרם נובעות מכוונותינו ומעשינו שלנו כפי שהם מיושמים בשטחים, שהן תוצאה של ההתנכלויות היומיומיות לפלסטינאים, של שלילת חירותו של העם הפלסטיני בשם הכיבוש וההתנחלות, ושל מה שקורה בישראל החל מפרויקט הפרדת האוטובוסים בין יהודים לערבים ביהודה ושומרון, דרך סרטון הבחירות של נתניהו 'הערבים מגיעים בכמויות אדירות אל הקלפי', ועד הקריאות והגרפיטי 'מוות לערבים'.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , ,

3 תגובות

 1. אמנון :

  מיהו אנטישמי

  היום התפרסם מאמר מעניין בהארץ
  ואני מצטט ממנו:
  "לפני עשר שנים אימץ האיחוד האירופי הגדרה לאנטישמיות, פרי עבודה משותפת של מומחים מ–15 מדינות……בהגדרה המלומדת הזאת נכלל גם סעיף שתכליתו למנוע שימוש לרעה במושג, בדיוק מהסוג שמערכת ההסברה הישראלית הונחתה בימים אלה לעשות: "עם זאת, ביקורת כלפי ישראל היכולה להיות מופנית כלפי כל מדינה אחרת, אינה יכולה להיחשב אנטישמיות".

  כוונת ישראל לעשות דה־לגיטימציה של המהלך האירופי לתבוע סימון של מוצרי התנחלויות על ידי הוקעה של היוזמה האירופית כביטוי של אנטישמיות, לא תצלח. המאבק באנטישמיות חשוב מכדי שייעשה בו שימוש מניפולטיבי וציני. אדרבה, גם את הפרשנות הכוזבת שממשלת נתניהו במסגרת מאבקה בתנועת החרם מבקשת לתת לאנטישמיות כדאי היה למהר ולסמן כמוצר, שמקורו במפעל ההתנחלויות הישראלי בשטחים הכבושים.
  http://www.haaretz.co.il/opinions/.premium-1.2658051

 2. דליה :

  ומה עמדת האקדמיה ביחס לחרם?
  דיון חריג באוניברסיטת תל אביב: מרצים קראו לחרם על ישראל
  ד"ר הילה דיין אמרה בדיון שהוקדש לחרם שהיא תומכת בצעד "מפטריוטיות ומאהבת ישראל". אחד המארגנים: חיפשנו תשובה רצינית יותר לסוגיית החרם מהטענה שמדובר באנטישמיות
  http://www.haaretz.co.il/news/education/.premium-1.2655587

 3. לקסי :

  גם העיסוק בחרם הוא סחריר של נתניהו

  נתניהו מודאג.
  כשיצא להרפתקת הבחירות וכשספר 30 מושבי ליכוד בכנסת היה באופוריה וראה את כל משאלותיו נמלאות.
  לא חלף זמן רב והוא שב למצבו הרגיל, האיש מבועת. בקואליציית ה-61 יש לו וולגריה בממשלה (סרת התרבות) ובולגריה במליאה (סיו"ר הכנסת המושעה זמנית וחלקית).
  הביעותים שלו באים מהדאגה שממשלתו תיפול בכל זמן שהוא מעתה ואילך והוא לא יספיק להחריב את החלקות בדמוקרטיה הישראלית ובחברה הישראלית שטרם הספיק להחריב.
  וכדי לעסוק במלאכה בהשקט ובהסתר דרוש מהר מסך עשן שיעשה את ההסתר ומכיוון שפג תקפן של ההפחדות המסורתיות שוחררה עכשו לחלל התקשורתי שלנו המערכה בחרם. החרם הוא אכן בעייה ואתגר ויש לטפל בו (כמובן בדרך הלא קלה של שלילת עילותיו שרובן בשליטתה הפורמלית של ממשלת ישראל), אולם החרם כהפחדות האחרות משתלב במדיניות המקובלת "הפחד ומשול".
  ובחסות העשן מוקרבת הדמוקרטיה הישראלית.
  השבוע הוקרבה למולך מערכת התכנון הישראלית, מערכת פועלת בעלת בלמים ואיזונים נכונים שנבנתה במשך שנים רבות והייתה לצנינים בעיני נתניהו שראה בה מפגע המפריע לידידיו הקבלנים להלביש את הארץ הזו שלמת בטון ומלט.
  מה שהוצא ממערכת התכנון הם:
  א. יכולת הציבור להשפיע וב. החיוב של נציגי הממשלה להכריע על פי מצפונם המקצועי ולא על פי תכתיב פוליטי
  העיסוק בחרם בא – אולי גם להאפיל על המתנות שמרעיף נתניהו על עשירי הגז.
  (מעניין. אחד, תשובה, נמצא גם במשבצת הקבלנים וגם בגז…).
  בשבוע הבא יהיה החרם כסות להחרבה נוספת (תקשורת? עוד הפרטות והדתה בחינוך?…)
  אז – למרות החשיבות של הנושא – דרך הטיפול מחייבת להכריז: זה סחריר, SPIN!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.