חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ההסכם שנחתם לסיום השביתה בכיל, סולל את הדרך להעבדה קבלנית

נושאים זכויות עובדים ותעסוקה, כלכלה ותקציב, כלכלת בית ב 1.06.15 0:42

ההסתדרות חברה לעובדי דור א' וב' – שמנהיגיהם חברי מרכז הליכוד – ולהנהלת כיל ליצירת מצב שבו נקלטים חדשים בחברות יהיו עבדי קבלן. באותה הזדמנות גם הקלה על מכירת כיל לחברת פוטאש הקנדית
מאת: ק. טוכולסקי

מפלה בדרום
המפלה הראשונה בדרום היתה בבחירות, ההליכה של אנשים שכועסים על הממשלה שלהם בהמוניהם לקלפי בשביל להציב על ממשלה שלהם, היתה מפלה אדירה. העובדה שחלק לא מבוטל מהאנשים האלה היו עובדים מאורגנים בוועדים חזקים, סימנה את הרעות לבאות. בישראל עובדים מאורגנים שמודעים למה קורה לעובד לא מאורגן הולכים ומצביעים למפלגות ימין, טוב לא יצא מזה.
האיתות היה ברור, מה אפשר היה לצפות מוועד שהראש שלו חבר מרכז ליכוד? שביתה ארוכה הסתיימה בתבוסה. זאת לא השביתה הראשונה או המשא ומתן הראשון שההסתדרות מנהלת שנגמר בהסדרי פרישה טובים לעובדי דור א' ושום דבר לגבי שאר העובדים ההולכים ומתרבים במפעלים שכבר אינם אפילו דור ב' אלא פשוט עבדי קבלן ונותני שירותים. אבל מה שקרה במפעלי ים המלח חמור מאוד. נכון שההסתדרות בניגוד לממשלה לא אמורה לחשוב על טובת המדינה מבחינה אסטרטגית לטווח ארוך, היא רק אמורה לדאוג לטובת העובדים לטווח ארוך, דבר שחופף לטובת המדינה וזה בדיוק מה שההסתדרות הכללית לא עשתה. וועדי העובדים המורכבים מלא מעט אנשי ליכוד, מכרו את העתיד של כל עובד עתידי במפעלי ים המלח והסכימו תמורת לא מעט כסף למי שיאלץ לפרוש מקרב העובדים בעליה זכויות להפקיר את מי שיעבוד בעתיד. כן עובדים מאורגנים שכבר היום שיעורם בקרב עובדי מפעלי החברה לישראל בדרום הארץ הולך ופוחת משנה לשנה, יקבלו פנסיות גישור יפות. אבל מי שיחליף אותם כבר יהיה עבד. מממשלת ישראל הנוכחית אין לי ציפיות, אבל ההסתדרות הפכה להרגל את הוויתור על עתיד העבודה המאורגנת תמורת פיצוי כספי משמעותי למפוטרים בעלי זכויות.
אין עתיד בדרום, יש עתיד בהולנד, שם במשרדי החברה לישראל שהמטה שלה כבר לא פה ימשיכו בתכנון העתיד שמבוסס על היום שבו החברה לישראל תמכור את מפעלי ים המלח לחברת פוטאש הקנדית שתשלים בכך השתלטות על ים המלח ועל הפקת המינרלים ממנו. משפחת עופר חולמת כבר שנים על הרגע שבו היא תוכל להשלים את השוד ולהיפטר מכל קשר עם המדינה שהיא שדדה. מכירת מפעלי ים המלח לחברת פוטאש תאפשר גם שינוע מסיבי של עבדים מירדן שביחד עם עבדי הקבלן מישראל יעשו עבודה זולה בלי למצמץ ובלי לשבות. העובדה שהוועדים של המפעלים השונים של החברה לישראל בדרום הארץ נכנעו תמורת המון כסף למי שיפרוש והסכמה על אי פיטורים עד 2018, רק מחזקת את התחזית שמשפחת עופר תעשה לקראת תום התקופה עוד ניסיון אקזיט.
ההסתדרות הכללית נכשלה בהנבת תפקידה והיא נעדרת הסתכלות לטווח ארוך. זה לא קרה פה בפעם הראשונה, אבל הכישלון כאן צורב כי מדובר בוועדים גדולים וחזקים. תכלס הכישלון התחיל ביום שעובד הקבלן הראשון, נכנס לעבודה במפעלי ים המלח בחסות הוועד. מפעלי ים המלח כבר עשרות שנים לא שייכים למדינה והתהליך של חיסול כוחה של העבודה המאורגנת לא נולד בהם אתמול. אבל למי שמחפש את הסיבה שגם היום אחרי שנים של השקעה ומודעות למצב ערי הפיתוח בנגב בפרט ומטרופולין באר שבע בכלל מבחינה תעסוקתית, שיסתכל על המפעלים האלה וכיצד חיסלו בהליך איטי ובשיתוף וועדים עיוורים את כוחה של העבודה המאורגנת שהבטיחה עבודה בכבוד והחליפו אותה בעבדי קבלן.
עוד מפלה, עוד אכזבה מההסתדרות, עוד אוויר חם שיוצא בקול ענות חלושה מבלון של וועד חזק. עוד הוכחה לכך שיו"ר ועד שנמצא בליכוד, מה כבר יצא ממנו? העתיד של הפריפריה נראה קודר מאוד, ובמטה החברה לישראל בהולנד אפשר לפתוח שמפניות. כולנו נשלם והם ירוויחו, בדרום עוד יום עבר.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , ,

13 תגובות

 1. לקסי :

  בלון הניסוי והמרצע שיצא מהשק

  בלון הניסוי:
  כך טרפד לפיד עסקה חלומית שיכולה הייתה למנוע הפיטורים בכיל ולהכניס למדינה מיליארדי ש'
  המרצע שיצא מן השק:
  כיל והעובדים נערכים למאבק הבא, הפעם ביחד
  הנהלת כיל הצליחה לקבל את הסכמת הוועד לפיטורים, ואילו הוועד מנע תקדים שהיה מאפשר פיטורים נוספים בעתיד. עכשיו יכולים שני הצדדים לשלב ידיים במאבק נגד תושבי ערד על הכרייה בשדה בריר
  הערת המגיב:
  הידיעה הזו נקראת כמו הסכם של חבורות במאפיה (בגירסה הישראלית 512),
  כנופיה א' מגיעה להסכם עם כנופיה ב' שלפיו יחברו לרצוח את ג' שכנופיה א' חמדה את ביתו ואת שדהו (לא מזכיר את פרשת כרם נבות?)

 2. מיכאל לינדנבאום :

  בגידת ההסתדרות ורבין כבר היתה בהפרטת "פז" בחיפה שנים 1993-1997

  בגידת ההסתדרות ורבין כבר היתה בהפרטת "פז" בחיפה שנים 1993-1997.רק פשוט ,לא היו עובדי קבלן ב"פז" ,ולא דורת(א ב' ג'),אלא פשוט עובדים מאורגנים חבברי הסתדרות עשרות שנים.אז מה חיסלו כמעט את כולנו באמצעות הפרטה ברברית ללא פנסייה מוקדמת וכמעט ללא פיצויים.
  כל זה היה בברכת ממשלת ההפרטה המתועבת של רבין ז"ל ונושאי כליו בייגה שוחט ושמעון שבס,ומצד שני בברכת "חיים חדשים בהסתדרות" בראשןת חיים רמון ואמיר פרץ ששימשו כסוס טרויאני של רבין בהסתדרות לצורך פשעי ההפרטות של רבין. ההסתדרות החדשה קיימת עד היום והיא משת"פית הפרטה של כל הממשלות.המשת"פים של ההסתדרות ,הם: חיים רמון,אמיר פרץ,עופר עיני,וניסנקורן נכון עד היום.

 3. דליה :

  מושג חדש בעברית "העבדה"

 4. מיכאל לינדנבאום :

  דווקא מושג ותיק מעולם הבהמות

  מעבידים חמורים,מעבידים סוסים, ובל בעל חי על ארבע או על שניים שאוהב מאד לאכול קש….

 5. לקסי :

  דליה,
  העבדה – תחדיש לשוני שלי. באלה המילים השיבה לי דבורית שרגל (ולווט אנדרגראונד) על שאלה דומה.
  מיכאל,
  העבדה ולא העסקה כהתרסה לשלילת המילה מעבידים ושימוש ב"מעסיקים" בכנסת שחוקק נציגנו נחמן שי יחד עם מישהו מהליכוד(?). חלקתי עליו אז בפומבי.

 6. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  עסקה חלומית? זה בלשון סגי נהור? או מה?

  "הבעייה במכירת כי"ל לזרים היא לא רק עניין התמלוגים שהוא גם לא העניין החשוב ביותר. העניין גם לא מתחיל ונגמר בים-המלח, הוא הרבה יותר מים-המלח הוא גם הפוספטים, שמירת הסביבה ובעיקר הוא מעצים את איפיונה של ישראל כמדינת עולם שלישי
  מאת: יעקב לקס" (לקסי)

  http://www.blacklabor.org/?p=51624

 7. לקסי :

  אנונימי(ת),
  לא סגי, נהור לחלוטין. זו הכותרת שנתנ(ה) העורכ(ת) לכתבת היח"צ ההיא.
  ראוי לקרוא ולזעום.
  וגם…
  כמה טוב שאת שולטת בארכיון של ע"ש.

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  " ".

  יש דבר כזה: " ".
  ארכיון שמרכיון,
  לא כולם עוברים לקישור.

 9. לקסי :

  לא תחמתי במרכאות מכיוון שהעתקתי את הכותרות כפי שהן (לא נגעתי).

 10. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אני רק ניסיתי לעזור
  ואופס, "שוב מצאתי עצמי בין שמיים וארץ, מתעללת וסוחטת אנשים עד הסוף".

  קשה להיפטר מהרגלים.
  אז הנה נסיון אחרון:
  אולי תעשו שם איזה סדר במפלגת העבודה?

  חי נפשי – הפעם לא אתערב ולא אשיא עצות סחטניות.

  ("שלום לכם חברות וחברים, ברכות לעובדי כי"ל, שחוזרים לעבודה אחרי ארבעה חודשי שביתה, ומאבק מול בעלי שליטה ומנהלים חזיריים במיוחד. כבוד ליו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן שנהל בשקט ובקור רוח משא ומתן קשה ומאתגר במיוחד, והביא…" http://www.shelly.org.il/taxonomy/term/3228 )

 11. מיכאל לינדנבאום :

  מה השמחה? 38 עובדי כי"ל מפוטרים ובמקומם יבואו 38 עובדי קבלן

  מה השמחה? 38 עובדי כי"ל מפוטרים ובמקומם יבואו 38 עובדי קבלן.
  ההסתדרות משת"פית של תופעת עובדי הקבלן ושבירת העבודה המאורגנת.

 12. Samm :

  גם עובדי קבלן לא יחליפו את הנפוטרים והפורשים מאונס . פשוט, יצמצמו תקנים ותוך שלוש שנים יהיו 450 עובדים בתרכובות הברום במקום 950 עובדים .
  אין זכות קיום להסתדרות בישראל .

 13. shai :

  ניסנקורן משול לנחש שפיתה את חווה לנגוס בתפוח

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.