חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שלי יחימוביץ', כלכלה בשירות החברה

נושאים דעות, כלכלה ותקציב, פוליטי ב 28.05.15 1:00

בקרוב תבחר הכנסת את יו"ר ועדת הכלכלה. ככל הנראה, יהיה מדובר בחברת או חבר כנסת מבין סיעות האופוזיציה. אחת המועמדות לתפקיד היא חברת הכנסת שלי יחימוביץ' אשר מלווה מזה שנים סוגיות כלכליות מורכבות ומציגה באופן עקבי ונחוש עמדה חברתית המבוססת על תפיסה לפיה רק חלוקה שוויונית יותר של העושר בחברה תוביל לסולידריות חברתית וערבות הדדית גדולה יותר בין אזרחי המדינה ולכן יש לבחור בה
מאת: אפי מיכאלי

עמדתה של יחימוביץ׳ נתפסת בציבור הרחב כעמדה סוציאל-דמוקרטית, כאשר לעיתים לביטוי זה מתלווה קונוטציה של קרבה לתפיסות סוציאליסטיות שלדעת רבים הוכחו ככישלונות מהדהדים בהיסטוריה האנושית הלא רחוקה. אך מהיכרות קרובה עם עמדתה ודרכה של יחימוביץ׳ נראה כי נכון למקם את תפיסתה הכלכלית ככזו המכירה בחשיבותה הרבה של הכלכלה החופשית להתפתחותה של החברה אך מבקשת לקדם את החברה באמצעות הכלכלה, זאת בשונה מתפיסות אחרות המבקשות לקדם את הכלכלה באמצעות החברה. עמדתה של יחימוביץ' היא כי הכלכלה היא מכשיר חשוב לקידומה של חברה שוויונית בה חלוקת העושר הציבור מתבצעת על בסיס עקרונות של צדק חלוקתי, שוויון והוגנות. זו הסיבה שהיא תומכת בהגברת ההגנה על העובדים במסגרת הכלכלית וזאת מתוך הכרה כי העובדים הם מרכיבה של החברה ולכן על הסדר הכלכלי לכבד את מעמדם זה. לכן היא מבקשת לעסוק באופן עקבי, יסודי ונחוש בחלוקה שוויונית של משאבי הטבע והקצאה שוויונית שלהם בין מרכיבי החברה, גם אם הדבר בא על חשבון קידומם של אינטרסים פרטיים של גורמים שונים בכירים ככל שיהיו. תפיסה זו מבוססת על העמדה, כי על הכלכלה לשרת את החברה ולא להיפך. התפיסה השלטת כיום שלפיה הכלכלה שולטת בכיפה, במובנים רבים על חשבון החברה, היא נוסחה מוצלחת לפירוד וניכור בין קבוצות בחברה. לכן, רק תובנה עמוקה לפיה על הכלכלה להיות כפופה לחברה ולאינטרס הציבור יכולה לקדם אותנו כאומה מאוחדת. על-פי היכרותי עם פעילותה של חברת הכנסת יחימוביץ' – זו תפיסתה. תפיסה זו אינה מבקשת לעצור את המתירנות הקפיטליסטית כעניין שבעקרון, אלא מבקשת לאזן ולרכך את התפיסה הקפיטליסטית המוכרת באמצעות הכפפתה לאינטרסים חברתיים רחבים.

אחת התובנות החשובות של חקר הכלכלה בשנים האחרונות היא כי במדינות שבהן התשואה על ההון גדולה יותר משעור הצמיחה המדינתי, עלולות אותן מדינות להתמודד עם בעיה חברתית של חוסר שוויון גדל והולך ועם הרחבתם של פערים חברתיים בחברה. זאת מכיוון שההון הפרטי גדל בקצב רב יותר משעור הצמיחה של המשק שממנו נגזר מצבו הכלכלי של הציבור הרחב. תובנה זו יחד עם גישתה של יחימוביץ' בנוגע ליחס בין הכלכלה לחברה ראוי שיעמדו בבסיס הדיון הציבור המתנהל בכנסת במסגרת ועדת הכלכלה אשר עוסקת במגוון רחב של נושאים כלכליים.
כידוע, העתיד אינו כתוב וישנן אפשרויות שונות ומגוונות לכתיבת ההיסטוריה הכלכלית-חברתית של מדינת ישראל. כלי הכתיבה מצויים בידם של אנשי הציבור המובילים את ההכרעות בממשלה ובכנסת. לכן, במטרה לקדם את אינטרס הציבור ביצירתה של חברה שוויונית והוגנת, חברת הכנסת שלי יחימוביץ׳ היא האדם הנכון לתת בידו את האחריות לכתיבתה של ההיסטוריה הכלכלית-חברתית של מדינת ישראל ככל שהדבר נוגע לפעילותה של הכנסת ולאופי הדיון הציבורי המתנהל במסגרתה. תפיסותיה החברתיות כלכליות והבנתה העמוקה שהחברה חשובה מהכלכלה ושהכלכלה נועדה לשרת את החברה ולא להיפך מחייבים אותנו לתת בידה את התפקיד.

בחירה זו הופכת לבעלת חשיבות ציבורית רבה יותר לאור התפטרותו הפתאומית של הממונה על ההגבלים העסקיים פרופ' דיויד גילה מתפקידו על רקע הלחצים הקשים מצד ממשלת ישראל ביחס לעמדתו בנוגע לצורך בפירוק מונופול הגז הטבעי. כזכור, חברת הכנסת יחימוביץ' מובילה בשנים האחרונות מדיניות נחושה כנגד השתלטותו הצפויה של מונופול הגז הטבעי על המשק הישראלי בעשורים הקרובים. התפטרותו של פרופ' גילה מתפקידו מותירה את חברת הכנסת יחימוביץ' כגורם המרכזי והמוביל המבקש לקדם את האינטרס הציבורי הטמון בביסוסה של תחרות במשק הגז הטבעי בישראל ובצורך האפשרי בפיקוח על מחירו בשוק המקומי. לפיכך, עמידתה של חברת הכנסת יחימוביץ' בראש ועדת הכלכלה של הכנסת עשויה לקדם אינטרס ציבורי חשוב זה במציאות בה מתרוקנת הזירה מגורמים העומדים בפני דהירתו של מונופול הגז הטבעי להשלטת תנאי מונופול על המשק הישראלי בעשורים הקרובים ביחס לאחר ממשאבי הטבע הציבוריים המשמעותיים שנמצאו במדינת ישראל בכל שנות קיומה.

לבחירה זו יתרונות רבים גם במישור היחסים בין הקואליציה לאופוזיציה בכנסת הנוכחית שכן עמדתה של חברת הכנסת יחימוביץ' דומה במובנים לא מעטים לעמדתם המוצהרת של שרי האוצר והכלכלה שנכנסו לאחרונה לתפקידם. קו רעיוני משותף זה – במידה והצהרותיהם של שרי האוצר והכלכלה יתבררו כהבטחות שבכוונתם לממש – עשוי להביא גם לשיתופי פעולה בין האופוזיציה לקואליציה אשר ישרתו את אינטרס הציבור מבחינה חברתית-כלכלית. לפיכך, הצבתה של חברת הכנסת יחימוביץ' בראש ועדת הכלכלה של הכנסת תגדיל את הסיכויים של הובלתו של קו חברתי-כלכלי ראוי תוך ראיית טובת הציבור אשר משווע להכרעות אשר מעמידות את הכלכלה בשירות החברה – ולא להיפך.

 

* אפי מיכאלי הוא עורך דין שייצג בעבר את חברת הכנסת שלי חימוביץ' ואת חברי הכנסת משה גפני, ראובן ריבלין ואבישי ברוורמן בעתירה לבג"ץ בעניין העברת הכרעת הממשלה בנוגע למדיניות יצוא הגז הטבעי לכנסת.

 

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , , , , ,

4 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  אכן מועמדת ראויה,גם כבל מועמד ראוי. העיקר שזה לא יהיה ערל מרגלית או אחד מהקפיטליסטים האחרים במחנ"צ.

 2. דליה :

  אני בעד הצבתה של יחימוביץ בראש ועדת הכלכלה. מה הבעיה פה? האם המפלגה צריכה למנות אותה ואינה עושה זאת? אם תשכיל המפלגה לבחור בשלי יחימוביץ לראשות ועדת הכלכלה, מפלגת העבודה תתחזק ותגדיל את מספר התומכים במפלגה.
  טוכולסקי, מה פתאום כבל? האם שמעת אי פעם את כבל מתייחס, מדבר, נאבק בנושא הגז הטבעי? אני לא. האם אני טועה?

 3. פרנצ'סקה :

  שלי יחימוביץ מתאימה ביותר לתפקיד זה

  מילת המפתח בסוציאל דמוקרטיה היא – איזון ! ואכן כאשר האיזון מופר לטובת בעלי ההון והכוח אין הרבה סיכוי לשוויון חברתי לכן הפערים הם כל כך עצומים.

 4. מיכאל לינדנבאום :

  טוכולסקי!מה פתאום כבל?

  טוכולסקי!מה פתאום כבל?
  ממתי הוא נלחם בהפרטה,לטובת האינטרס הציבורי?.אתה יכול לצרף אותו ללא חשש לערל הלב מרגלית ושאר משרתי ההון בעבודה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.