חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

דע מה שתשיב למשכיר הזועם

נושאים דיור, תכנון ובניה, דעות ב 26.05.15 0:00

עשרת הדיברות שנועדו  להתמודד עם משכיר לא מרוצה, לאור חוק השכירות החדש

 מאת אשר רוכברגר

גילוי נאות: הכותב גר בשכירות שנים רבות.

בימים האחרונים שוב עלה לדיון נושא חוק השכירות שבגלגולו החדש מקודם ע"י שר האוצר הטרי משה כחלון.  נשמעים לא מעט קולות שמתנגדים לעצם רעיון ההסדרה של נושא זה ומנבאים כל מיני השלכות כמעט אפוקליפטיות.   כרגיל, כמו בכל דיון רציני המתקיים בארץ , רגשות וסטיגמות גוברות על השכל הישר (לכן התוצאות בהתאם). לכן אני מציע מספר טיעוני נגד בהיותי בן אדם שחווה על בשרי את המצב הקיים ולכאורה עלול להיפגע מההצעה החדשה. איני מבטיח שאתייחס לכל ההיבטים ואשמח אם מישהו ישלים את התמונה.

 1. המשכיר היקר, השכרת דירה שקנית או קיבלת בירושה או לא משנה מה, היא עסק לכל דבר ולא תחביב ולא גמילות חסדים. זה עסק, גם אם אתה בינתיים לא משלם על זה מס. אתה- נותן שירות ואני, השוכר- הלקוח. חוזה שכירות הוא חוזה לכל דבר. לכן כמו כל עסק אחר, הנושא הזה חייב להיות מוסדר וזה לטובתנו, לטובת שני הצדדים. גם אם היית מחליט לפתוח דוכן פלאפל או בית מרקחת או מפעל לייצור גלידה או כל עסק אחר, היית נתון תחת רגולציה הרבה יותר אדוקה מאשר ההצעות "הדרקוניות" ביותר של חוק השכירות. אני ממש לא חושב שכל בעלי הבתים – רעים. הם מתנהגים כפי שמתנהגים, כי הם יכולים.  אם לא יוכלו – רובם יתנהגו בצורה אחרת.
 2. האם החוק הזה פוגע בזכויות הקניין שלך? כן, אבל אין זכויות מוחלטות. אם יש לך אוטו, אז גם לגביו זכויות הקניין שלך נפגעות מהחובה לשלם ביטוח חובה (או כמעט בכל המקרים גם מקיף וצד ג'), אתה גם משלם טסט כל שנה ומחויב בטיפולים אחרי קילומטראז' מסוים. הביטוח דורש ממך להתקין מערכות הגנה מסוימות, חוקי תעבורה מגבילים אותך במהירות מסוימת ובהגבלת מספר הנוסעים בהתאם לסוג של האוטו ולא איך שבא לך. הנוסעים חייבים להיות חגורים. גם כאשר אתה קונה או מוכר את האוטו, אתה חייב לעשות העברת בעלות. דרך אגב, קיימת אפשרות חוקית במקרים מסוימים במסגרת האמצעים שנוקטת הוצאה לפועל, לשלול ממך את רישיון הנהיגה או לחלופין להחרים את האוטו שלך וזאת למרות שזה הקניין החוקי שלך .
 3. עוד דוגמא – אם אתה מעסיק ולא משנה באיזה תחום וגודל, אתה מחויב למכלול דיני העבודה, צווי הרחבה וכדומה, למרות שלכאורה העסק הוא שלך. ניתן להביא עוד הרבה דוגמאות, אך ברור שלדירה שלך אין שום יתרונות לעומת האוטו שלך או העסק שלך.
 4. "קניתי את הדירה מכספי שהרווחתי ביושר והיא מיועדת לעזור לי בפנסיה" – כל הכבוד, אבל מה אכפת לי, אנא ראה סעיף מספר אחת לעיל.
 5. "יש שוכרים בעייתיים שמקלקלים ובורחים בלי לשלם"- נכון, אנחנו חיים לא בעולם מושלם ומעולם לא טענתי ולא אטען שכל השוכרים הם מלאכים עלי אדמות. אדרבה, דווקא בגלל זה אתה הראשון שצריך להיות מעוניין בחוק שיגן גם על הזכויות שלך, כי במצב של היום, אם השוכר שלך יחליט לברוח ולא לשלם, אני לא מקנא בך. הרבה מים יזרמו בירדן עד שתצליח להחזיר את מה שמגיע לך בחוק. גם כל הויכוחים המיותרים, מי מאיתנו אחראי על איזה תקלה או שיפוץ- לא יעיבו על היחסים בינינו.
 6. בעלי הדירות "ימציאו דרכים לעקוף את החוק החדש"- נכון, המוח היהודי התרגל לעקוף כל חוק, אבל אז זו תהיה הפרה של חוק עם כל המשתמע מכך . בעיניי זה מצב יותר טוב מאשר היום. מי שלא משלם משכורת בזמן או עובר על חוקי תעבורה, הוא גם עובר על החוק, אבל אם הוא נתפס, אין לו להלין אלא על עצמו.
 7. בעלי הדירות " יעלו את דמי השכירות בצורה לא פרופורציונאלית" – הם ינסו ולא בהכרח יצליחו. לצערנו לא מעט אנשים עדיין שבוים בקונספציה לפיה שוק השכירות נמצא בין שדרות רוטשילד לאבן גבירול ולא כן הדבר. זה גם שונה מקניית דירה. הרי כאשר אדם לוקח משכנתא, הוא לא מרגיש ביום יום הבדל בין משכנתא של 900000 ₪ ל1.1 מליון ₪. כאן השוכר חייב כל חודש לשלם סכום מסוים שהוא גם די מוגדר מבחינת התקציב החודשי הכולל שלו.  במקרים רבים יכולת התמרון או הגמישות של השוכרים היא די מוגבלת, לכן אם מו"מ בין הצדדים יכשל, אז השוכר יחפש לו דירה קטנה יותר או מרוחקת יותר או מאובזרת פחות.  לעומת זאת,  אם דירה להשכרה תעמוד ריקה אפילו חודש בין שוכר אחד למשנהו, יש סיכוי די גבוהה שהמשכיר יאבד את כל הרווח שלו שלכאורה העלאת דמי השכירות הייתה אמורה להניב לו. בואו ניקח לדוגמא דירה שהייתה מושכרת ב3000 ₪ בחודש. 36000 ₪ בשנה. נניח שהמשכיר יחליט לעלות את המחיר ב10%  ל3300 ₪  לחודש שזה מסתכם ב39600 ₪ לשנה. הרווח הנקי הוא 3600 ש:ח  נניח שדירה הייתה עומדת ריקה רק חודש.  זה אומר שהוא איבד דמי השכירות 3300 ₪ ובנוסף שילם ארנונה של כמה מאות שקלים, שילם דמי ועד בית (עוד איזה 100 ₪ לפחות ותשלומים קבועים של ספקי שירותים כגון חברת חשמל, תאגיד מים, גז, טלפון. הכול ביחד מחק לו את כל הרווח שהוא התכוון לקבל גם אם בעוד חודש הדירה תושכר במחיר החדש. אז דיבורים לחוד ומספרים לחוד
 8. "מה, אנחנו הופכים להיות מדינה קומוניסטית?" – כנראה כן, יחד עם עוד כמה מדינות כמו גרמניה, ספרד, איטליה, אנגליה, צרפת, בלגיה, ארצות הברית ומדינות רבות נוספות שחברות בOECD וגם כאלה שלא, כאשר המכנה המשותף ביניהם הוא, שיש בהם הסדרת חוק השכירות.
 9. דרך אגב, למי שאכפת, פרקים שלמים בכמה מסכתות בתלמוד עוסקים בדיוק בשאלות אלה. אז אין חדש תחת השמש.
 10. המשכיר הנכבד, לפי הנתונים של הלמ"ס,  ברוב המקרים יש לך דירה אחת , לפעמים 2 להשכרה (אני לא לוקח בחשבון את אלה, שזה ממש העסק שלהם והם משכירים 5-10 דירות). יחד עם זאת, שוב לפי הסטטיסטיקה של למ"ס יש לך יותר ילדים מאשר דירות. לכן סביר להניח שמי מהילדים או הנכדים שלך כבר היום זקוק או יזדקק בבוא היום לשירותי פלח שוק הנדל"ן הזה. לפחות תחשוב עליו, כי אתה לא תבטיח לו שהוא יפגוש בן אדם אחראי, מוסרי ומתחשב כמוך.
נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , ,

תגובה אחת

 1. עבודה שחורה » דיור להשכרה, צריך רשם שכירויות ובסיס נתונים מעודכן :

  […] הדירה הראויה למגורים". אני כבר התייחסתי לנושא הזה במאמר אחר. אני עדיין חושב שבמציאות החברתית והמנטאלית בארץ (והיא […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.