postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » משבר הדיור – אפשר לפתור אותו, אך לא על-ידי השתלחות במשקיעים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משבר הדיור – אפשר לפתור אותו, אך לא על-ידי השתלחות במשקיעים

נושאים דיור, תכנון ובניה, כלכלת בית ב 6.05.15 1:33

ספק אם ממשלת הימין שתיבחר תפתור את משבר הדיור. ההשתלחות במשקיעים, שרובם מהמעמד הבינוני – הקונים דירות כדי לשמור על חסכונותיהם – לא תפתור את משבר הדיור. יש דרך אחרת

מאת: קורט טוכולסקי

ככה לא יפתרו את משבר הדיור וגם לא את המשבר האמתי זה שמנפח את בועת הנדל"ן

בועת הנדל"ן נופחה בידי קבלנים שרצו לשבור מיתון בענף, בנק ישראל ששבר את היכולת של המעמד הבינוני לקבל ריבית סולידית ושורה של ממשלות ימין-מרכז שלא ממש אכפת להן מאזרחי ישראל. משנת 2007 ועד היום הנדל"ן מזנק ללא שום הצדקה כלכלית. הענף ממונף, להפליא ואיכשהו למרות הכל הבועה עדיין כאן. מלאה באוויר החם שמספק בנק ישראל במסגרת התכנית העולמית לחיסול חסכונות המעמד הבינוני.

מממשלת הימין הנוכחית יש סיכוי קלוש לפתרון אמיתי כל עוד הכלכלה אינה קורסת. כשאין פתרון, הימין עושה את מה שהוא יודע לעשות הכי טוב, להסית את קורבנותיו אחד נגד השני, העיקר שלא יבואו חשבון עם השלטון הכושל שאיפשר לקטסטרופה הזו של חובות מחירים וייאוש לצמוח.

אז עכשיו הממשלה מסיתה בעלי דירות כנגד שוכרי דירות, משקיעים כנגד אנשים המבקשים לקנות דירה ראשונה. המילה "משקיעים" הפכה למילת גנאי, די בדומה לוועדי עובדים וטייקונים. רק שרוב רובם המוחלט של המשקיעים בנדל"ן שייכים למעמד העובדים ולא למעמד הטייקונים. ההסתה שכורכת את מי שבאמת אשמים במצבם של ה-99% עם קורבנות נבחרים, מופעלת גם כאן, (לשם הגילוי הנאות, אין לי דירה להשקעה, בבעלות משפחתי הגרעינית ובנק אחד שנותן משכנתאות יש דירה אחת במשותף לעוד כמה וכמה שנים טובות).

מאחורי המילה "משקיעים בנדל"ן" מסתתרים ברוב המקרים אנשים מהמעמד הבינוני שאיבדו כל אפשרות לחסוך חיסכון סולידי ולא רוצים להמר בבורסה. עם כל הכבוד לעיתונות הכלכלית, הם לא האויב. האויב היא הממשלה שלא מוכנה לבנות באמצעות חברות ממשלתיות דיור לזוגות צעירים ודיור ציבורי, שלא מוכנה לקבוע הסדרים לפיקוח בקרה והגבלה של שכר דירה, שלא מעוניינת אלא בדבר אחד: חיסול הקרקע כמשאב ציבורי והעברתו לידיהם של כמה טייקונים בודדים.

הפתרון למשבר הדיור לא יהיה באמצעות מלחמה באנשים בני חמישים פלוס שקונים עוד דירה בשביל ביטחון סוציאלי, אלא באמצעות בנייה ציבורית רוויה להשכרה ומכירה, הסדרה ופיקוח על תחום השכירות הפרטית והרחקה של תאגידים מתחום האחזקות של קרקע ומבנים בענף הנדל"ן לדיור.

יש המון מה לעשות בתחום הנדל"ן, כל מה שהממשלה הקרובה ככל הנראה לא תעשה. המשקיעים בנדל"ן יצטרכו לוותר על היכולת להעלות את שכר הדירה בשרירות לב מוחלטת. הם יצטרכו לשלם מסים על השכרה, על רכישה, על החזקת דירה ריקה ויש בזה הגיון. יש גם הגיון במס פרוגרסיבי על השקעות בנדל"ן. אין דין דירה ראשונה להשכרה ברמת גן כדין דירה במגדל בתל אביב או בניין בחיפה. הקבלנים יצטרכו לחיות עם בנייה ציבורית נרחבת, עם מחיר מוגבל, עם פיקוח על איכות הבנייה ועל תקינה. המדינה תצטרך לחיות עם העובדה שהנדל"ן של הציבור הוא לא מקור להשלמת הכנסות על הורדת מסים מהעשירים. בשטחים עירונים יש לאסור על בנייה צמודת קרקע ולעבור לבנייה רוויה בלבד. כל זה ככל הנראה לא יקרה. במקום זה יספרו לנו שהמשקיעים הם הבעיה/שאין מספיק עובדים זרים או כל שטות אחרת.

המשקיעים הם לא בעיה, ואם יש צורך בעובדים, שיכשירו אותם פה. העדר פיקוח ותאוות בצע של משמלה/בנקים/קבלנים/משכירי דירות היא הבעיה ובתאוות בצע אפשר לטפל רק באמצעות הגדרת מיגורה כמטרה, בנייה ציבורית להשכרה ומכירה ופיקוח על המגזר הפרטי בענף, חברות ואנשים פרטיים.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , , ,

4 תגובות

 1. נטע :

  כל מלה בסלע!

  רק, אנא, רשמו לפניכם – לשורת הצעדים שנועדו לעשות קופה יש להוסיף את תמ"א 38.

  כשיתברר גודל האסון – יהיה מאוחר מדי.

  (נ.ב. רוב המתפתים לתכנית מעוניינים בממ"ד לאו דווקא בחיזוק נגד רעידות אדמה (גם מסיבות בטחוניות וגם מסיבות נדלניות נטו.
  וגם זה יתברר כ"מוכנות" למלחמה שהיתה).

 2. נטע :

  גם כאן
  חותמת על
  כל
  מלה.

  http://timeout.co.il/%D7%90%D7%A0%D7%A9%D7%99%D7%9D/%D7%98%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%9D-%D7%90%D7%99%D7%A9%D7%99%D7%99%D7%9D-%D7%91%D7%9C%D7%95%D7%92%D7%99%D7%9D/%D7%A0%D7%AA%D7%A0%D7%99%D7%94%D7%95-%D7%A0%D7%92%D7%93-%D7%94%D7%A2%D7%91%D7%95%D7%93%D7%94-%D7%94%D7%9E%D7%90%D7%95%D7%A8%D7%92%D7%A0%D7%AA

 3. פרנצ'סקה :

  בהחלט מסכימה אך ארוכה הדרך לשינוי.

  שינוי שוק הנדל"ן ארוך ומורכב. אך כל שינוי מתחיל בצעד ראשון. ברגע שתתחיל מגמה התהליך יתחיל .

 4. נטע :

  הנה תהליך.
  השאלה היא האם אנחנו מבינים באמת את הסיבות האמיתיות לתהליך הזה.
  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001048198

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.