postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » לא לגרש את מבקשי המקלט למדינה שלישית

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

לא לגרש את מבקשי המקלט למדינה שלישית

נושאים זכויות אדם, מכתבים ב 3.05.15 0:48

בעקבות הידיעות על הירצחם של מבקשי מקלט שגורשו למדינה שלישית, שלחו (ב-30 באפריל) רופאים למען פליטים מכתב לראש הממשלה המביע מחאה על מדיניות הגירוש של מדינת ישראל. ארגון סיוע לפליטים א.ס.ף וארגונים נוספים הגישו עתירה לבגצ (ב-30 באפריל) באותו עניין. להלן נוסח המכתב וההודעה על העתירה

לכבוד:

מר בנימין נתניהו

ראש ממשלת ישראל

הנדון: מדיניות כלפי מבקשי המקלט מאפריקה לאור הודעת רשות ההגירה על גירוש בכפייה למדינה שלישית

אנו, אנשי מקצועות הרפואה, מבקשים למחות על המדיניות ההולכת ומקצינה כלפי אוכלוסיית מבקשי המקלט והזכאים להגנה משלימה החיה בישראל. מדיניות זו אינה עולה בקנה אחד עם ערכיה המוצהרים של מדינת ישראל ועם ערכינו וחובתנו המקצועית כאנשי מקצועות הרפואה.

לאחרונה הודיעה רשות ההגירה כי תפנה באופן יזום לשוהים במתקן הכליאה 'חולות' ותציב בפניהם את האפשרות לעזוב את ישראל בתוך שלושים יום למדינה שלישית ולא, יכלאו בבית הסהר 'סהרונים' לפרק זמן בלתי מוגבל. איום בכליאה ללא הגבלת זמן נוגד את עקרונות המשפט הישראלי, הדין הבינלאומי והמוסר. המגורשים עתידים ככל הנראה להגיע לאוגנדה ורואנדה, מדינות בהן מעמדם לא מוסדר והם נותרים ללא זכויות או מסמכים ובלי גישה לטיפול רפואי ונפשי. משמעות הדבר היא שמדינת ישראל מתכוונת לגרש אנשים הזכאים להגנה לפי החוק הבינלאומי למדינות בהן זכויות האדם שלהם לא יישמרו ואין ערובות מספקות לכך שלא יגורשו למדינות מוצאם.

פגיעה זו בזכותם של מבקשי המקלט ושל מי שזכאים להגנה משלימה לפי הדין הבינלאומי לבריאות ולביטחון מצטרפת לפגיעות מצטברות בתחום הבריאות, ביניהן היעדר אכיפה על מעסיקים ישראלים שלא עומדים בחובתם החוקית לספק ביטוח רפואי, גירוש מ"רצון" של מבקשי מקלט הסובלים מבעיות פסיכיאטריות קשות וחוסר אספקה של תרופות להם זקוקים חולים במתקני הכליאה.

יש בינינו אנשי רפואה ובריאות הנפש שפגשו את מבקשי המקלט בחדרי המיון ובמרפאות לאחר מסעם במדבר. רבים מהם ניצלו ממחנות עינויים בסיני או היו קורבנות עינויים וכליאה לא חוקית במדינות מהן נסו. רבים מבני משפחותיהם נרצחו בטיהורים אתניים וברצח עם. אנו, אנשי הצוות הרפואי, נחשפים שוב ושוב לצלקות בגוף ובנפש של אוכלוסיה זו.  האתיקה המקצועית שאנו מחויבים לה כלפי כל אדם באשר הוא – בין אם אזרח המדינה ובין אם לא – אינה מאפשרת לנו לעמוד מנגד.

אנו דורשים כי מדינת ישראל תבחן את בקשות המקלט לפי החוק ולפי האמנות שישראל חתומה עליהן.

אנו דורשים כי ישראל תעניק מעמד פליט או הגנה משלימה לזכאים לכך.

אנו דורשים לשקול מחדש את מדיניות הגירוש והכליאה לאור עדויות קשות על גורלם של המגורשים במסגרת ההליך.

אנו דורשים התייחסות חוקית ואנושית לכל אדם באשר הוא.

כיום המדיניות של מדינת ישראל מונעת מאיתנו לפעול על פי שבועת הרופא:

"…ועזרתם לאדם החולה באשר הוא חולה, אם זר אם נכרי, אם אזרח נקלה ואם נכבד".

נבקש התייחסותך בדחיפות,

החתומים מטה: חתימות מכתב הרופאים 300415 (2)

העתק:

חברי כנסת ישראל

יוסף חיים שפירא

מבקר המדינה

הודעת ארגון סיוע לפליטים – א.ס.ף

חדשות חשובות: הגשנו אתמול עתירה נגד הגירוש בכפייה למדיניות שלישיות. בעתירה, שהגשנו יחד עם המוקד לפליטים ולמהגרים, האגודה לזכויות האזרח, התכנית לזכויות פליטים בפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב, רופאים לזכויות אדם, קו לעובד ו-ARDC, דרשנו למנוע את כליאתם של מבקשי מקלט אזרחי אריתריאה וסודן בשל סירובם להיות מגורשים ל"מדינה שלישית".

הסיבות לכך שאנחנו עותרים לביטול המדיניות המסוכנת וההרסנית הזו הן ברורות: רק בשבועיים האחרונים ראינו כיצד גירושם של מבקשי המקלט למדיניות שלישיות מפקיר אותם לסכנות ולמוות. האם כליאה בלתי מוגבלת בזמן תסייע למדינת ישראל לפתור את המצוקות החברתיות של תושבי דרום תל אביב? האם הקשחת המדיניות הקשה גם ככה מול מבקשי המקלט תתרום למציאת פתרון מערכתי וכולל לבעיית מבקשי המקלט בישראל? התשובות לכך הן לא.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

5 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  המדיניות של ישראל היא בושה וחרפה. כך עובד שלטון ההסתה, מהסתה נגד החלשים ביותר מבקשי המקלט, דרך ההסתה נגד עובדים ישראלים או נתמכים ישראלים ועד ההסתה נגד כל מיש לא חושב כמוהו גם אם הוא מרוויח קצת יותר.

 2. מיכאל לינדנבאום :

  קל להגיד "בושה"

  אבל אין פרנסה לישראלים המשתכרים אל צרור נקוב.
  בינתיים ממררים חיי הישראלים תושבי דרום תל-אביב.
  אם יתחילו לשכן את הפליטים בצפון תל-אביב,רמת-אביב,ארסוף וסביון ובכל מקומות המגורים של המעמד העליון ,אני אתחיל להתייחס ברצינות לקריאות ה"בושה".

 3. ל רפי :

  עוד מכתב סיסמאות בגרוש, של אנשים חסרי אחריות

  גם אני רוצה שבעולמנו יהיה טוב לכולם. אני אפילו רוצה שיהיה הכי טוב לאזרחים ישראלים במדינת ישראל – אז מה?! זה פותר אפילו שבב מיליגרם אחד של מכלול הבעיות של פליטים, מסכנים, חולים, עניים, נרדפים ועוד בישראל לבדה? כמובן שלא.
  אז שלחו מכתב.
  ע"ח מי ומה הם מציעים לעשות את ההעדפה המתקנת לטובת מהגרי העבודה שנכנסו לישראל ללא אישור וללא סיבה של ממש, לבד מהרצון לעבוד.
  כיום כבר ברור שרוב המסתננים האפריקנים שהגיעו לכאן אינם פליטים אלא מהגרי – עבודה. אלמלא מכתבים מטופשים מן הסוג המצוטט לעיל היו כבר רבים מהם נמצאים במקומות אחרים ואולי אפילו זוכים לתנאים טובים יותר.
  ישראל חייבת לפליטים טיפול של פליטים מתוקף האמנות שעליהן חתמה ומתוקף סכנות אמת שנשקפות לפליטים במקומות מהם היגרו. אבל עד כאן.
  בכל השאר צריכה ישראל לטפל עפ"י יכולותיה וסדר העדיפויות הלאומי שלה ולא לפי מכתבים שח יפי-נפש שמוכנים תמיד להטיל את האחריות למימוש הזיותיהם על אחרים.
  העובדה שמספר מצומצם מאוד של מהגרים שנשלחו למדינות אחרות נפגעו בהן, לא מפני שהיו מהגרים נרדפים אלא מפני שאין מדינה שבה הביטחון האישי הוא אבסולוטי, אינה מעלה ואינה מורידה דבר. הניסיון להשתמש בה כאמצעי נוסף לחבל במדיניות ממשלת ישראל בתואנות שווא, כשלעצמו הוא שערורייה. אולי הגיע הזמן לשתף את המוחים בדאגה למלוא צרכיהם של הנותרים כאן, ובכלל זה בהוצאות?!

  נדמה לי שהגיע הזמן להשתחרר מהגישה האידיאליסטית-אינפנטילית לבעיות ההגירה המורכבות של ישראל בפרט ושל העולם בכלל ולהתבגר, דהיינו לפעול כחלק מהקהילה הבינלאומית ולא "כמשיח העולמי התורן"?!

 4. ק. טוכולסקי :

  מיכאל ורפי שניכם נפלתם בפח הססמאות.
  רפי אם היה מדובר במהגרי עבודה ישראל היתה בוחנת את בקשותיהם למקלט דוחה ומגרשת בחזרה לארצות המוצא. היות שלא מדובר ברוב רובם המוחלט של המקרים במהגרי עבודה. מעבר לכך בזמן שהעולם כולו מוצף בפליטים הכמות והשיעור בישראל לא גבוהים אלא נמוכים מאוד וישראל אינה נושאת את חלקה בנטל. מעבר מעבר לכך, יש גבול לכמה נשק אפשר למכור באפריקה בלי לצפות שיהיו לכך תוצאות בדמות מלחמות סכסוכים ופליטים.
  מיכאל תושבי דרום תל אביב הם לא כאלה מסכנים, לפני 15 שנה חיו בדרום תל אביב פי 2.5 יותר זרים מהיום, בערך 80,000, לפני 15 שנה היו נאנסות מדי לילה לפחות 2,000 קורבנות סחר בכל זמן נתון בדירות בדרום תל אביב, תושבי דרום תל אביב זועקים היום אל כי המצב יותר רע אלא כי "שחור" להם בעיניים. יש בישראל היום לפי דוחות משרד הפנים כ-42,000 אפריקאים, מחציתם בערך בתל אביב.

 5. מיכאל לינדנבאום :

  "שחור בעיניים"

  הצביעות חוגגת.למה שלא ישכנו את ה"שחור בעיניים" בצפון ת"א,ברחוב פנקס,בכל המקומות של ה"ליבראלים" העשירים,שמטיפים מוסר לתושבי הדרום הענייפ.
  הקץ לצביעות של NIMBY

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.