postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » ושוב – האחד במאי בפתח

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ושוב – האחד במאי בפתח

נושאים דעות, כלכלת בית ב 30.04.15 1:28

פגיעה בעבודה המאורגנת, הפרטת נכסי ציבורי לידי תאגידים וטייקונים, העסקת עוסדי קבלן – כמו בכל שנה, גם השנה יהיה לנו הרבה על מה להיאבק

מאת ק. טוכולסקי

האחד במאי בפתח, זמן מצוין לנער את האבק מהדגלים האדומים ולהתכונן להפגנות ולמצעדים שיפתחו עוד שנה של מאבקים. בסוף השבוע הקרוב יצעדו אלפי ישראלים בתל אביב ובנצרת, בבאר שבע וירושלים ואני מקווה שבעוד מקומות ועוד הפגנות ואירועים לציון החג ולא בכדי. אנחנו נעשה זאת פה בישראל ובעולם כולו כי המאבק על חרות ושוויון, על אחווה וצדק לא מתקרב לסופו. הישגים רבים יש לה לתנועת העבודה, לתפיסה הסוציאליסטית/ס"ד, אבל בשנים האחרונות יש גם רגרסיה. כך גם השנה כמו בכל שנה לא חסר על מה לצאת ולהיאבק.

ממשלת ישראל רוצה לכפות בוררות חובה על הוועדים הגדולים. ממשלת ישראל, זאת שלא הוקמה עדיין הולכת להיות ממשלה עוינת לעבודה המאורגנת כי כל ממשלה שביבי עומד בראשה היא ממשלה עוינת לעבודה המאורגנת. מטרת העל של ביבי היא הפרטה, העברת נכסי הציבור מידי הציבור לידיהם של תאגידים וטייקונים שמממנים אותו ואת שופר התעמולה שלו. בשנים האחרונות ביבי היה עסוק קצת, הוא התמקד בשוד הגז ובהבטחת העברת עיקר ההון שמצוי בשדות הגז לידיהם של יצחק תשובה ונובל אנרג'י. למרות מאבקים מתוקשרים, מעקב עיתונאי ואפילו הבהובי עצמאות של רגולטורים, מונופול גז דורסני הצליח להבטיח לעצמו שהתמלוגים והמסים שהוא צריך לשלם יהיו נמוכים מהמקובל במדינות המפותחות ויאפשרו תכנוני מס יצירתיים, שהגז הנחוץ כל כך למשק הישראלי יוכל ברובו להיות מיוצא מכאן ושהמחיר של המוצר לא יהיה בפיקוח. עכשיו, אחרי שהוא הבטיח כמעט לחלוטין את האינטרסים של שלטון ההון במשק הגז, יכול ביבי להתפנות מחדש למאבק בעבודה המאורגנת ובוועדים הגדולים.

כן השנה הקרובה תהיה שנה לא פשוטה ואסור לנו לטמון את הראש בחול. עם דגל אדום ביד אחת ושלט ביד השנייה נתחיל לצעוד בסופ"ש הקרוב וכדאי לנו לא להפסיק עד שלא יוסרו האיומים על העובדים בישראל. לא רק העבודה המאורגנת היא מטרה אלא כאמור רכוש הציבור. שר האוצר רוצה להפריט את מנהל מקרקעי ישראל. הוא מבטיח לעצמו שליטה בכל גופי התכנון והמדיניות והוא יוכל להעביר לפטרון שלו את השליטה באדמות. כך יהיה יצחק תשובה הברון השודד לא רק של הגז אלא גם של הקרקע. במקביל שר התחבורה כץ ימשיך להילחם למען הפרטת רכבת ישראל ונמלי הים והאוויר. המטרה של ממשלות הליכוד ה"לאומיות" היתה ונותרה העברת השליטה בנכסי הלאום מידי הלאום לידיהם של מקורבים מעטים, גם השנה נאבק נגד מדיניות זו.

גם השנה אין לנו בישראל ממשלה שרוצה שלא יהיו עבדי קבלן והמאבק על הזכות על עבודה בכבוד, העסקה ישירה וביטחון תעסוקתי יימשך. נושא עובדי הקבלן לא זכה למספיק מקום במערכת הבחירות האחרונה ואם אנחנו רוצים לראות פה אי פעם ממשלת שמאל כדאי שנבין שההבטחה הכל כך ברורה לנו שתחתיה לא יהיו עובדי קבלן אינה מובנת לציבור הרחב. השמאל הישראלי צריך להבטיח את ביטול העבודה הקבלנית בישראל והבטחת ההעסקה הישירה. נכונו לנו השנה עוד מאבקים רבים. כי בנמלים המופרטים ועל אסדות הגז הפרטיות הממשלה לא תרצה לראות וועדים ואיגודים. לא רק במקומות העבודה החדשים שייווצרו הממשלה רוצה הפרטה, גם בחינוך וברווחה, במפעלים ובמערכת הבריאות, נראה כיצד מעסיקים פרטיים ציבוריים וממשלתיים ממשיכים להעסיק עבדי קבלן.

אז כרגיל לא חסר על מה להיאבק וכרגיל יש סיבות להניף את הדגל האדום בגאווה ולצאת לרחוב. מה שלא נעשה לבד לא יעשו בשבילנו ומה שלא נגיד אנחנו לא ייכתב בישראל היום. המאבק ממשיך והדרך ארוכה עד ניצחון אפשרי. העסקה ישירה, בעלות ציבורית, צדק חלוקתי, צמצום פערים באמצעות מיסוי פרוגרסיבי וחלוקת משאבים הוגנת הם דברים שניתן להשיג, אם לא נתייאש ונמשיך להיאבק, שנה אחר שנה, עד הניצחון.

אחד במאי שמח לכולנו!

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , ,

5 תגובות

 1. נטע :

  טוכולסקי
  השאלה היתה ונשארה –
  מי זה ה"אנחנו" הזה.

  אין "אנחנו" – זה הדבר הראשון שהופרט כאן ולאו דווקא ע"י נתניהו וכץ.
  השמאל איבד עצמו לדעת מזמן לטובת הליברלים (כבודם במקומם מונח) שעברו למלחמה על זכויות הפרט – ועד שהבינו שצריך לראות בו זמנית – גם את היער וגם את העצים – כבר הופרט האנחנו לרסיסים.

  ומי אני שאעיד.
  עדיף לצטט דברים בשם אומרם. אמנם מדובר ב"מה שקרה למחנה השלום הישראלי", אבל על פי אותו עיקרון אפשר לשאול מה קרה לשמאל הישראלי.

  "כאשר אני בוחן את עיקר הפעילות של ארגוני השלום המרכיבים את מחנה השלום הישראלי, אני רואה תופעה מעניינת: כמעט כל מחנה השלום הפך, מבלי משים, לתנועה לזכויות אדם!"

  (כשהוא מדבר על זכויות אדם הוא לא מתכוון לנושאים כמו הפרטה, ואפילו עבודה מאורגנת).

  עמוס גבירץ, מה קרה למחנה השלום הישראלי http://on-the-left-side.org.il/%D7%9E%D7%94-%D7%A7%D7%A8%D7%94-%D7%9C%D7%9E%D7%97%D7%A0%D7%94-%D7%94%D7%A9%D7%9C%D7%95%D7%9D-%D7%94%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C%D7%99

 2. דליה :

  יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן אמר שאין בהסכמים הקואליציוניים התייחסות לבוררות חובה. כך אמר ברשת ב' בתכנית הכלכלית של אהה"צ.

 3. דליה :

  יש לשים לב למשפטים האלה: "שר האוצר רוצה להפריט את מנהל מקרקעי ישראל. הוא מבטיח לעצמו שליטה בכל גופי התכנון והמדיניות והוא יוכל להעביר לפטרון שלו את השליטה באדמות. כך יהיה יצחק תשובה הברון השודד לא רק של הגז אלא גם של הקרקע"
  האם משה כחלון רוצה שליטה בכל גופי התכנון והמדיניות במטרה להפריטם, או שהוא חושב ששליטה בהם תעזור לו לפתור את מצוקת הדיור?
  טוכולסקי, מה אתה אומר?

 4. ק. טוכולסקי :

  דליה הוא יכול להפתיע לטובה או להתגלות כמשרת הון לרעה. נקווה לטוב ונתכונן לרע.
  נטע, ההפרד ומשול הזה של אין אנחנו זה מה ששלטון ההון רוצה. מתחת להרים של תודעה כוזבת יש אנחנו, ה-99%, היחד שבטי אזרחי ישראל שנרמסים בידי השלטון.
  חג שמח

 5. מיכאל לינדנבאום :

  תודעה כוזבת הרת אסון

  נכון אמרת ,טוכולסקי, ש"מתחת להרים של תודעה כוזבת ,יש אנחנו,ה-99% הנרמסים".
  רק מה? המסגרת פעילותי במפלגה,אני נתקל בכל כך הרבה "תודעה כוזבת" שעוברת מדור לדור,ואנשים צעירים שעתידם" כעבדי קבלן,ללא אופק תעסוקתי,פנסיוני,ללא סיכוי להקים משפחה נורמטיבית ולחיות בכבוד,מוטל בספק,ועדיין הם חושבים ש"יהיה טוב",ושמשטר ההפרטה והברונים השודדים הבאים בעקבותיו,הכרחיים למען ה"כלכלה".

  כאילו חזרנו 200 שנים אחור,ולא למדנו ולא השכלנו דבר.

  סמרטפונים וטמטום פוליטי.לך תבין!!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.