חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בדרך לשבת ישראלית אמתית

נושאים דעות ב 27.04.15 0:40

הצעה להסדר חדש לקביעת צביון השבת במרחב הציבורי, שיחליף את הסטטוס-קוו שהתיישן ולמעשה איננו קיים עוד

מאת: א. קוריאל

בשבועות האחרונים רוגש השיח הציבורי מהדיון סביב סוגיית התחבורה הציבורית בשבת. רוב הדברים כבר נאמרו, אך כדאי להדגיש שתחבורה ציבורית בשבת אינה מותרות. היא צורך חיוני של הציבור בחופש תנועה גם ביום המנוחה. ה"סטטוס קוו" שבשמו מתנגדים להפעלת האוטובוסים והרכבות בשבת הוא כבר מזמן אות מתה. כאשר ביאליק ואחד העם פעלו להפסקת האוטובוסים בשבת בתל אביב לא היו כמעט מכוניות פרטיות ברשות הציבור, ולכן עצירת התחבורה הציבורית בשבת עצרה למעשה את התחבורה ברחובות.

כיום יש רכבים פרטיים ברשות רבים ממשקי הבית בישראל, ומכוניות אלה נוסעות בלא מפריע תוך חילול שבת המוני. זאת ועוד: מתחמי בילוי בשולי הערים פועלים בשבת ומרכזים אליהם המונים. לשם הדוגמה, סמוך לנמל תל אביב קשה למצוא מקום חניה בשבת לאחר השעה 10:00. שמורות הטבע והגנים הלאומיים, המופעלים על-ידי רשות ממשלתית פתוחים בשבת וגובים כסף. מוניות השירות, שמופעלות מתוקף רישיון של משרד התחבורה, פועלות בשבת. מתחמי הקניות מחוץ לערים פועלים בשבת. כל אלה ועוד אינם חלק מאותו "סטטוס קוו" ההיסטורי המפורסם שכה מרבים לדבר בו.

גם הטיעון לפיו המוני נהגים יהודים יוכרחו לעבוד בשבת הוא אמירה ריקה. נהגי מוניות יהודים עובדים בשבת, ונהגי אוטובוסים ערבים, מוסלמים ונוצרים, מוכרחים למעשה לעבוד בימי המונחה שלהם בשישי ובראשון ואין פוצה פה ומצפצף.

קיצורו של דבר, דמותו של המרחב הציבורי בישראל בשבתות ובחגים נבנה טלאי על טלאי, ללא חשיבה וללא התחשבות בצרכים האמתיים של אזרחי המדינה. מי שקדושת השבת היהודית בראש מעייניו לא יוכל להצדיק את העובדה שהמדינה מפעילה אתרי טבע בשבת שמושכים רבבות לנסוע אליהם, מאפשרת פעולת מוניות שירות, מוזיאונים, תחנות דלק ועוד, אבל מונעת ממי שידו אינה משגת זכות בסיסית לנוע ממקום למקום שלא באמצעות זוג רגליו. במלים אחרות: גם מבחינה דתית אין כל סיבה שחילול שבת המוני ימשיך להתרחש באין מפריע, ורק האוטובוס הציבורי יישא על גגו את כתר השבת של מדינת ישראל.

אף כי נראה כי אין ספק שקיים צורך מהותי בתחבורה ציבורית גם בימי שבת וחג, ואף כי אין טיעון ממשי ואמתי נגד הפעלתה בשבתות וחגים – סביר שמהלך זה לא יקרה בלי שיתקיים דיון מורחב יותר בדמותה של השבת במרחב הציבורי בישראל. לא זו בלבד, אלא שסוגיית התחבורה הציבורית בשבתות צריכה לשמש מנוף לדיון זה. הגיע הזמן לומר בצורה ברורה שה"סטטוס קוו" הישן סביב השבת מת מזמן, ואינו ממלא עוד את ייעודו: לשמור על פרהסיה ציבורית מיוחדת ביום המנוחה מצד אחד, ולאפשר את הצרכים הייחודיים של הציבור שאינו שומר שבת, מצד שני.

לכן, אני מציע קווי מתאר להסדר חדש ביום השבת. הסדר זה לא ייקרא עוד "סטטוס קוו", משום שהחיים הם דינמיים, וצריך להשאיר מקום להתפתחויות ולשינויים, אלא ייקרא שבת ישראלית. זו לא אותה "שבת ישראלית" במתכונת סכרינית ודביקה שלא פותרת את הבעיות האמתיות של הציבור הישראלי. אלה הם הסדרים שיענו על הצרכים של כל חלקי האוכלוסייה ביום מנוחה משמעותי, ויהוו פשרה פוליטית מכובדת בין הכוחות השונים בחברה.

קווי המתאר של השבת הישראלית:

 • מסחר. כל פעילות מסחרית תיאסר בשבת, לרבות חנויות בקניונים ומתחמי קניות מחוץ לערים.
 • תחבורה ציבורית. פעילותה תותר, לרבות רכבת ישראל. הרשויות המקומיות תהיינה מעורבות בקביעת הקווים שיפעלו, מסלוליהם ותדירותם. הנהגים יקבלו תשלום של 200% עבור עבודתם ביום המנוחה. נהגים שיעבדו ביום המנוחה שלהם יקבלו יום חופשי חלופי. תוטל מגבלה של מספר ימי מנוחה בשנה שבהם מותר לנהג בודד לעבוד. תוחמר הענישה על אפליה בקבלה לעבודה מטעמי דת. נושאים אלה (ונושאים נוספים שיעלו) יוגדרו בהסכם קיבוצי שיידון בין ארגוני העובדים, חברות התחבורה והממשלה. ההסכם יעוגן בצו הרחבה על כל מגזר התחבורה הציבורית לטובת נהגים שבחברות שלהם אין ארגון עובדים יציג.
 • מוזיאונים. ייפתחו חינם לציבור.
 • מסחר זעיר. תותר פעילות קיוסקים – חנויות קטנות בגודל שאינו עולה על מספר מטרים רבועים. יש צורך בהגדרה מדויקת של מהם "קיוסקים". זה נושא למו"מ.
 • חנויות מכולת. יתאפשר לרשויות מקומיות לקבוע "מכולת תורנית" בכל אזור לשירות הציבור.
 • בתי מרקחת. יימשך ההסדר הנוכחי של בתי מרקחת תורנים.
 • תחנות דלק. ימשיכו לפעול בשבת. יש צורך להגביל את גודלן של "חנויות הנוחות" הצמודות לתחנות הדלק כדי למנוע מהן להפוך לסופרמרקטים הפועלים בשבת.
 • בתי עינוגים. ימשיכו לפעול כרגיל.
 • שמורות טבע וגנים לאומיים. ימשיכו לפעול כרגיל.

 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

 1. אלמוגית :

  שום חידוש

  עוד ניסיון נואל לרוקן את תוכנה היהודי של מדינת ישראל מערכיה וייעודה במגמה להפוך אותה למדינת כל אזרחיה.

 2. לקסי :

  שאלות לאלמוגית

  בנסיון להבין את שורת הסיסמאות בתגובתך, אם תהיי מוכנה לפרט:
  1. מה הוא "תכנה היהודי" של מדינת ישראל?
  2. מה הם ערכיה של מדינת ישראל?
  3. מה הוא ייעודה של מדינת ישראל?
  4. אם ישראל אינה מדינתם של כל אזרחיה, מדינתם של מי מאזרחיה היא כן?
  מדינתם של מי מאזרחיה היא לא?
  נשמח ב"עבודה שחורה" אם תשיבי, כאמור במפורט, על כל השאלות וגם תנמקי.
  נשמח יותר אם תפרטי את תשובותיך לפרסום כמאמר שיפורסם.
  לא נכעס – רק נתאכזב – אם לא תשיבי.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.