חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

גוש הימין – איך הוא כורך חבל סביב צווארו

נושאים דעות, פוליטי ב 25.04.15 21:36

ניסיון העבר מלמד שגוש הימין מתקשה לשלוט ולהישאר בשלטון בכוחות עצמו. אלה הן מפלגת-העבודה ומפלגות מרכז למיניהן, שמצילות אותו פעם אחר פעם

מאת: קורט טוכולסקי

 

קחו פופקורן ותסתכלו איך הימין כורך חבל סביב צווארו

בהנחה שמפלגת העבודה לא הולכת לעשות בדיוק את מה שהפך אותה ללא רלבנטית מאז תחילת האלף הנוכחי ולהצטרף לממשלה, הולך להיות פה מאוד מעניין. כל פעם שבמדינת ישראל משלה ממשלת ימין צרה בלי איזה כיסוי של שמאל, הימין נחלש:

 • בין 1977-1981 ישבו בקואליציה הראשונה של בגין ד"ש ומשה דיין ונתנו כסות מהוגנת של מרכז לממשלה ובגין ניצח את בחירות 1981 והקים ממשלה צרה.
 • ב-1984 זה הביא את האחדות שכן הימין לא יכול היה להקים שוב ממשלה צרה.
 • ב-1988 אחרי 4 שנות אחדות הימין זוכה בבחירות, הולך תחילה לאחדות ואז לממשלה צרה שבעקבותיה סופג הימין מפלה ועף לאופוזיציה.
 • ב-1996 מקים ביבי שוב ממשלה צרה וב-1999 הולך לאופוזיציה.
 • מאז 2001, ראשי ממשלה מהימין מקימים ממשלות יש בהם תמיד שותפים מהמרכז והשמאל ומנציחים כך את שלטון הימין. היו אלו אריק שרון ואהוד אולמרט ואחריהם גם ביבי. מפלגת העבודה זחלה לכל ממשלה עד 2013, וכשהיא לא זחלה או יחד איתה ניתן הכבוד לשינוי, הגמלאים, ויש לפיד. כל פעם השותפים מהמרכז או השמאל חטפו על זחילתם ואיבדו מכוחם. אם הפעם ישכיל השמאל לא לזחול יש סיכוי שנוכל לראות את הימין כורך את החבל סביב צווארו ונוכל לקוות שבפעם הבאה כבר תקום כאן ממשלת שמאל מרכז-שמאל צרה.

 

כל הזמן ניתן לשמוע מהתקשורת משרתת השלטון, שהימין ניצח בבחירות וצריך לכבד את זה. כמו כל שעון מקולקל, גם הם צודקים לפחות פעמיים ביום וצריך לכבד את התוצאה ובעיקר את רצון הבוחר.

היות שביבי הבטיח שפניו לממשלת ימין צרה לא צריך לעזור לו לירוק בפרצופו של הבוחר אלא לאפשר לו להקים לעצמו ממשלת ימין צרה. הימין הוא לא גורם מונוליתי וגם בלי שהשמאל יעשה דבר, יהיה מרתק לראות איך ליברמן, שהצליח לזחול לכנסת עם קצת פחות ממחצית כוחו בזכות עולים חילונים מרוסיה, ישב בקואליציה אחת עם החרדים, שרוצים דברים שלא עולים ממש בקנה אחד עם הרצון של המיינסטרים בעלייה הרוסית. יהיה לא פחות מרתק לראות איך מיישבים בין הרצונות של חובשי הכיפה הסרוגה וחובשי הכיפה השחורה לשלוט בדיוק באותם המוקדים של הכוח במשרדי הדתות/החינוך/הפנים.

אני מהמר בצורה די מחושבת שממשלת הימין הצרה לא תוציא את ימיה ולא תצליח להתחבב על הציבור. זה דבר אחד להגיד שהערבים נוהרים לקלפיות ולהאשים את השמאל בהכל ודבר שני לנהל מדינה בלי שיש לך בממשלה שעירים לעזאזל מהשמאל או המרכז להאשים בהכל. נשאר רק לקוות שהרצוג ולבני יתגברו על הדחף האבדני הטבעי של המרכז שמאל ולא יזחלו לממשלה. אני יכול לקוות שבמקום לנסות לנהל בחקיקה פרטית את מדיניות הממשלה, השמאל יתרכז בביקורת ובהצבת אלטרנטיבה. במקרה זה, ממשלת ימין צרה והזויה עם חוסר יכולת להתחבא מאחורי שעירים לעזאזל מהמרכז והשמאל מרכז, תתגלה די מהר במערומיה ושום גזענות שבעולם או ניצול פחדים היסטריים לא יצילו אותה מפני מפלה.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

4 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  "עמודי התווך" של הכלכלה לא יתנו להקים ממשלה צרה.

  יו"ר ההסתדרות כבר הבהיר את זה הערב.

 2. ק. טוכולסקי :

  אנונימי לשמחתי הרבה אם כל הכבוד לניסנקורן, הרצוג יוכל לזחול לממשלה רק באותה צורה שבה ברק זחל אליה עם העצמאות. אין איך להכניס את כל המחנה הציוני לקואליציה ואם הוא יפוצל בכלל טוב.

 3. לקסי :

  ממשלת צללים, שבוע אחרי השבעת הממשלה

  http://www.blacklabor.org/?p=56349

  http://www.blacklabor.org/?p=52379

 4. ק. טוכולסקי :

  זה ממש מהנה לראות את המשא ומתן בין הימין החרדים והמרכז, שרק ימשיך ככה

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.