לעצור את המחטף בבריאות הנפש

הרפורמה בבריאות הנפש, שהעבירה את האחריות מידי המדינה לקופות החולים, עומדת להתבצע בצו ממשלתי, תוך עקיפת סמכותה של הכנסת. הביצוע מעוגן בתקציב המדינה לשנה זו. פסיכולוגים קליניים וסטודנטים בתחום שלחו מכתבים לחברי-כנסת בבקשה לעצור את המחטף. להלן, נוסח אחד המכתבים שנשלחו
הכותב: גל

לכבוד
חבר/ת הכנסת ……..

שלום,

הרפורמה בבריאות הנפש - מצדדים ומתנגדים

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן החליט לממש את הרפורמה בבריאות הנפש, בבלוג של ריקי כהן, כתבה בשני חלקים על ראשי המצדדים ומתנגדים לרפורמה

לקריאה נוספת

שמי גל………………, אני מבקש לשתף במשהו שמדאיג אותי ואשמח מאוד לקבל התייחסותך. לאחר שנים של קשיים בהעברת האחריות על תחום בריאות הנפש מידי המדינה לקופות החולים בחוק, עשה זאת משרד הבריאות במחטף, בצו ממשלתי, ובכך עקף את סמכותה של הכנסת.
עם זאת התקציב למהלך זה לא אושר בכנסת וצפוי לעלות להצבעה בחוק התקציב הקרוב.
מבקשים את עזרתך לעצור את מחטף בריאות הנפש תחת ערפל הבחירות.
אני מבקש להפנות את תשומת ליבך למספר נזקים חמורים שהתוכנית ההרסנית הזו טומנת בחובה.
א. התקציב למהלך "אינו צבוע" ולכן מתוכנן לשמש גם לכיסוי את גירעונות הקופות, במקום להיות מושקע כולו בפיתוח שירותי בריאות הנפש.
ב. בימים אלו דורש משרד הבריאות העברת מידע על עשרות אלפי מטופלים מבריאות הנפש לקופ"ח תוך הפרת החוק ורמיסת זכותם לסודיות רפואית.
ג. בניגוד למצב בשאר תחומי הבריאות, לא הוגדר באופן מפורט מהו סל השירותים שהקופות מחויבות להציע למבוטחים.
ד. אין דרישה מהקופות להעסיק פסיכולוגים קליניים מומחים או מתמחים, ובכך להבטיח כי השירות יינתן ע"י מי שהמדינה הסמיכה אותם לכך.
ד. השינויים שטיפול פסיכולוגי מצליח להשיג אינם מושגים באמצעות קסמים אלא דרך תהליך שהמטופל עובר במהלכו. מתוך ההסכמים עולה תמונה מדאיגה ביותר בקשר לכמות הפגישות להן יהיה זכאי כל מטופל, כאשר בהשוואה למה שקורה היום, הכמות תפחת באופן קיצוני, ויש ספק רב לגבי היכולת לקיים טיפול פסיכולוגי איכותי בתנאים המוצעים.
ה. לפי ההנחיות, לא יהיה ניתן לקבל טיפול ללא אבחנה פסיכיאטרית. אם ניקח לדוגמא ילד שחווה מצוקה נפשית חריפה ומצוקה סביב אירועי חיים, למשל, מבצע 'צוק איתן' האחרון או תהליך גירושין קשה של הוריו – האם אותו ילד לא יהיה זכאי לקבל טיפול? או שייגזר עליו לקבל אבחנה פסיכיאטרית שתלווה אותו למשך כול חייו, רק כדי לזכות באותו טיפול?

מאחורי גבו של הציבור המיוצג בכנסת – מתבצעת הריסה מוחלטת של מערכת בריאות הנפש הציבורית.

Tags: , , , ,

3 Responses to “לעצור את המחטף בבריאות הנפש”

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  חבל שליצמן התנהל באופן כה לא דמוקרטי. הנושא הזה צריך היה לעבור באמצעות דיון בכנסת והתנהלות דמוקרטית, ולא בכפייה מלמעלה.

 2. רונן הגיב:

  חייבים לעצור את המחטף הזה,
  אני מצרף לינק לתוכנית רדיו של יעל דן ובו היא מציגה את הבעיתיות שבדבר, אנא האזינו:
  http://player.glz.co.il/Player.aspx?FixedPoster=true&FixedPosterName=GLZAOD.jpg&ClipID=150414-13&Type=aod&Width=300&Height=200

 3. גדי הגיב:

  היה דיון בכנסת, לא ניתנה במה להצגת עמדת המתנגדים לרפורמה.

  במקום לדחות החלת הרפורמה במטרה לתקן ליקויים רבים שבמבנה/מתכונת הרפורמה, הוחלט להמשיך במחטף בבריאות הנפש שיפגע מאוד בציבור המטופלים, המטפלים והמתמחים

Leave a Reply