postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » ממשלת צללים

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ממשלת צללים

נושאים דעות, פוליטי ב 13.04.15 0:21

"על מפלגת העבודה, אשר תוביל את האופוזיציה, אם ברצונה להיות אלטרנטיבה אמיתית לקואליציה המסתמנת, להקים ממשלת צללים במודל הבריטי*. ממשלת צללים אשר תיתן תשובות אמיתיות ופיתרונות בזמן אמת, לבעיות אשר הממשלה שתקום לא תדע לפתור ושתוביל אותנו לעברי פי פחת." כך, בשינויים קלים, כתב אביעם גפני ב-22 בנובמבר 2014
מאת: יעקב לקס

תפקידה של אופוזיציה – הגיע הזמן לממשלת צללים

תפקידה של האופוזיציה הוא להוות אלטרנטיבה לשלטון. לצורך הצגת חזונה עליה להקים ממשלת צללים, ולהגיב בכל תחום מיניסטריאלי. לא רק להגיש הצעות חוק פרטיות, אלא גם להתמקד בעבודה בוועדות הכנסת, להציע הצעות לסדר היום, להגיש שאילתות, ובעיקר להציג את החזון האלטרנטיבי מאת: קורט טוכולסקי

לקריאה נוספת

ג., חברה ותיקה, התארחה אצלנו הערב. כדרכנו התגלגלה השיחה אל עניני העם, המדינה, המפלגה (ג. היא חברת מפלגת העבודה). אחד הדברים המאפיינים אותה הוא היכולת לראות ולחשוב "מחוץ לקופסה"
הפעם ההפתעה היתה: תגיד לחברים שלך, שם בצמרת (משום מה ג. חושבת שמקשיבים לי "שם") שפתרון ראוי הוא שיקימו ממשלת צללים.
ממשלת צללים שתשדר לכל העולם שישראל היא אמנם בשליטת מי שנבחרו להנהיג ולשלוט, אבל שיש ישראל אחרת ושהציבור אינו רק שונא ערבים ויודע ש"העולם כולו נגדנו".
חיפוש קצר בגוגל העלה שלא היה כאן גילוי אמריקה, לפני חצי שנה, כמה שבועות לפני שנתניהו פוצץ את ממשלתו כתב אביעם גפני ב"במה הרעיונית":

ממשלת צללים
אביעם גפני שבת, 22 נובמבר 2014 22:08
מפלגת העבודה אשר מובילה היום את האופוזיצייה, צריכה ויכולה, אם ברצונה להיות אלטרנטיבה אמיתית לקואליציה הנוכחית. עליה להקים ממשלת צללים במודל הבריטי, אשר תיתן תשובות אמיתיות ופיתרונות בזמן אמת, לבעיות אשר הממשלה הנוכחית אינה יודעת לפתור ומובילה אותנו לעברי פי פחת.
כך בהגיע הבחירות אנו נהווה חלופה ברורה ואמיתית לממשלה ללא צורך להסביר מה ולמה ולאן פנינו מועדות.
וחבל.

לא ראיתי המשך, אולי בשל המולת הבחירות שבה לא התפנינו די לחשיבה על האפשרות שהמציאות הציבה בפנינו עם התוצאות ב-18 במרס.
המסמך שפרסמו הערב ראשי המח"צ הרצוג ולבני יכול להיות ראשון בשורת מסמכים שעניינם חוץ ובטחון.
ממשלת הצללים תורכב מחברי המפלגה (והתנועה, שתתמזג לתוך מפלגת העבודה. כי אחרת אי-אפשר), רובם חברי הכנסת, אבל גם אנשי מעשה שאינם ח"כ.
כל אחת ואחד מחברות וחברי ממשלת הצללים תהיה אחראי/ת לתחום שבו תתפקד כשנשוב להנהגת המדינה (בכפוף לאילוצי קואליציה). התפקיד בממשלת הצללים יכתיב – ביו השאר את החברות בועדות הכנסת.
ממשלת הצללים תאייש גם ראשי ועדות כנסת (גם הם "צללים").
ממשלת הצללים תתפקד עד לבחירות הבאות לכנסת.
חברות וחברי ממשלת הצללים יהיו בקשר עם האוכלוסיות, הקבוצות ובעלי העניין השונים בחברה הישראלית ויטוו מערכת קשרים שתיעשה פורמלית כשיכנסו למשרדיהם אחרי שנשוב להנהגה.
זהו רעיון טרומי, לא מפורט ובוסרי למדי. הכוונה היא, בראשונה, לדון בו בצורה הרחבה ביותר במפלגה, בסניפים, בחוגים השונים ובמוסדות.
כשיזדקק הרעיון להקמת ממשלת הצללים תהיה זו הועידה שתחליט בעניין.
ותודה לג. ולאביעם.

________________
* … שיטת ממשלת הצללים הפכה למעין מוסד בבריטניה כיוון שהיא מתאימה למבנה הפרלמנט הבריטי ולשיטת הבחירות בבריטניה. בבריטניה לא נהוגות ממשלות קואליציוניות, אלא מקובל שראש המפלגה הגדולה ביותר בפרלמנט מתמנה לראשות הממשלה וממנה שרים מבין חברי מפלגתו. לפיכך, יכול ראש המפלגה השנייה בגודלה בפרלמנט להניח כי מפלגתו היא החלופה העיקרית למפלגת השלטון, ולמנות ממשלת צללים מבין חברי מפלגתו. בנוסף, שיטת הבחירות באנגליה היא אישית-אזורית (המדינה מחולקת למחוזות-בחירה, ובכל אחד מהם נערכות בחירות אישיות למינוי נציג המחוז בפרלמנט), כך שיש דגש רב על אישיותם של המועמדים לחברות בפרלמנט ולכהונה כשרים.
(ויקיפדיה)

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , , , ,

תגובה אחת

  1. אבשלום בן צבי :

    הלוואי

    הלוואי שיקרה, והמסמך שפורסם בימים הראשונים אכן יכול להיות סנונית ראשונה. אני שלחתי הצעה דומה לח"כים של מפלגת העבודה בינואר 2014, זמן קצר אחרי שהרצוג נבחר ליו"ר, ופרסמתי אותה ביומן הרשת שלי ב 18.10.14. https://observpost.wordpress.com/2014/10/18/avoda-opp/

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.