חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

סוף העולם זה לא, אפילו לא סוף המדינה, על הבחירות והשמאל

נושאים בחירות 2015, דעות ב 25.03.15 0:30

ניתוח כמותי של תוצאות הבחירות בצד שמאל של המפה הפוליטית מראה שמאז 2009 צד זה גדל בחמישה עשר מנדטים.  ההצגות ההיסטריות בתקשורת את תוצאות הבחירות כהפסד מתעלמות מהעלייה המתמדת בכוחו של השמאל. העלייה הזו היא לא נחמה גדולה אבל היא בהחלט סיבה לאופטימיות באשר לעתיד
מאת: ק. טוכולסקי

השמאל הפסיד בבחירות. מי שקרא סקרים לא צריך להיות מופתע. כמה עיתונאים מתוך תקוות לא מבוססות או מתוך רצון בעניין במערכת בחירות די מיותרת הכניסו כל מני תיאוריות כיצד פוליטיקאים שמציגים את עצמם כליכוד האמתי או כחסידי טרנספר ואפילו כאילו יש עתיד תשב בממשלת שמאל. לא היה ולא נברא. לאורך מערכת הבחירות ליברמן ולפיד אמרו את זה בקול ברור, וכחלון לעומתם פשוט העלה את מחירו אצל ביבי. אבל בכל רגע נתון השמאל היה רחוק מלנצח את מערכת הבחירות.

אז השמאל לא היה מועמד לניצחון מהצד השני השמאל הצליח שוב לגדול. סה"כ גדל השמאל ב-15 מנדטים מאז שנת 2009. עיקר הגידול נרשם במפלגת העבודה שעם השותפה החדשה שלה הגיע ל-24 מנדטים מתוכם 19 של העבודה. המשותפת הצליחה להגדיל את מספר חברי הכנסת הערבים ב-2 ומרצ שהכפילה את כוחה בבחירות הקודמות איבדה הפעם מנדט. בסך הכל לא רע לגוש שמפסיד בחירות מזה שנים. ההצגות ההיסטריות בתקשורת את תוצאות הבחירות כהפסד מתעלמות מהעלייה המתמדת בכוחו של השמאל. העלייה הזו היא לא נחמה גדולה אבל היא בהחלט סיבה לאופטימיות באשר לעתיד.

העבודה/מחנ"צ מרצ חד"ש ערביות/משותפת סה"כ
1999 26(עם גשר ומימד) 10 3 7 46
2003 19 6 3 (עם תע"ל) 5 33
2006 19 5 3 7 34
2009 13 3 4 7 27
2013 15 6 4 7 32
2015 24 5 13 42

 

עכשיו השמאל צריך להסתכל על עצמו ולהבין למה הוא עולה לאט ולא מהר למרות שמאז שהשמאל ירד לסביבות רבע מחברי הכנסת המצב במדינה הולך ומדרדר במהירות. לכל חלק מהשמאל אחריות משל עצמו. המחנה הציוני הלך למשל מנותק לגמרי מאיגודי עובדים. אני לא חושב שאני מכיר מפלגת שמאל מרכז בעולם המערבי שמנותקת מהאיגודים כמו המחנ"צ. מרצ ניהלה קמפיין בכייני בראשות יושבת ראש שמה לעשות, היא אולי פרלמנטרית מוכשרת אבל היכולת שלה להביא בוחרים וקהלים חדשים למרצ היא אפס והמשותפת, המשותפת עם כל הכבוד ויש כבוד לא ממש מייצגת את כל הציבור הערבי, היא מייצגת קצת יותר מחצי מכולו ובערך שני שליש מבוחריו. יש לי הרגשה שאם המשותפת היתה הולכת על קמפיין של להיות חלק מהשלטון היא היתה מקבלת יותר, שאם מרצ היתה מבליטה את הרשימה שלה במקום לילל כל היום היא היתה מקבלת יותר ושאם המחנ"צ לא היה נגרר אחרי ביבי ואומר כמה הוא רע כל הזמן בלי לדבר על אלטרנטיבה גם הם היו מקבלים יותר. צריך מנהיגות שתהיה שונה ממה שיש לליכוד להציע ולא נאו ליברלים משומשים וקצת יותר מתונים.

אבל זה יותר מזה, מפלגות השמאל בישראל צריכות לעשות חשבון נפש רציני ולהבין שאת השלטון לא לוקחים רק בנגטיב בטח לא נגד פוליטיקאי שיודע לעשות קמפיין. צריך לעבוד בשטח, צריך מנהיגות חדשה לא מחזור של פוליטיקאים ישנים. צריך פעילות לא רק במרכז הארץ. צריך מנהיגות של וועדי עובדים. צריך לעשות הרבה דברים כי אחרת השמאל ימשיך להיות לא רלבנטי לכמעט שני שליש מהציבור. בעיקר צריך לא להתייאש. לקחת אוויר, לעשות בדק בית אמיתי ולא רק להגיד שעושים, להתכונן לאופוזיציה של שמאל מול ימין ולהרבה עבודה קשה. לא קרה שום אסון נוראי ואת הכל ניתן יהיה לתקן. יש מחיר לשלטון הממושך של הימין אבל לנו יש את היכולת לשלם את המחיר ולהציע לבוחרים אלטרנטיבה אמתית בפעם הבאה.

נערך על ידי לקסי
תגיות: ,

3 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  טוכולסקי לא ברור איך אתה מכניס את כל הרשימות הערביות מתחת להגדרה שמאל.
  החשבון שלי (כולל חדש)

  1999 39
  2003 28
  2006 27
  2009 20
  2013 25 + התנועה 31

  (לא כולל חדש)

  2015 29

  כמו כן אתה מכליל את כל הרשימה המשותפת וכן סיעות ערביות שלא ברור לי למה הן שמאל

  אבל משאיר בחוץ את התנועה.

 2. מיכאל לינדנבאום :

  נאו ליברלים משומשים

  "צריך מנהיגות שתהיה שונה ממה שיש לליכוד להציע ולא נאו ליברלים משומשים וקצת יותר מתונים."

  כמה שזה נכון! כמה שמורגשת חסרונה של האג'נדה הסוציאל-דמוקראטית בשיח של ה"שמאל" בעיני עצמו,כלומר מחנ"צ ומרץ!!!

 3. ק. טוכולסקי :

  אנונימי תקרא לזה שמאל, תקרא לזה היו מעדיפים קואליציה אחרת, תקרא לזה מפלגות השבט הלבן + מיעוטים או כל שם אחר. גוש הוואלה הינו תומכים בממשלה בראשות מפלגת העבודה הולך וגדל. בעיקר על חשבון המרכז, שזה כבר טוב.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.