postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » אני מכריז בזאת על הקמת המפלגה הדמוקרטית הישראלית

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

אני מכריז בזאת על הקמת המפלגה הדמוקרטית הישראלית

נושאים בחירות 2015, דעות ב 24.03.15 0:11

אופיר כהן מציע שבירת המסגרות המפלגתיות הקיימות ויצירת מפלגה אחת שתהיה מחויבת ואחראית לתחומים הרבים שהופקרו בשנות ההפרטה והבריחה מאחריות שמאפיינות את האידיאולוגיה של הימין. רק כך יוכל המרכז שמאל לשוב להנהגת המדינה

תוצאות הבחירות האחרונות מובילות לתובנה אחת ברורה. בשיטה הנוכחית גוש מפלגות המרכז שמאל לא תוכלנה לרכז רוב ולאחד קהלים רבים ומגוונים במטרה לנצח בבחירות הבאות. הסיבות רבות ושונות – החל ב"מפלגת העבודה" המיתולוגית שהקימה את המדינה, אבל דבקו בה עד היום העבר המפא"יניקי, מעברות, פנתרים,די די טי וכו' והשימוש הציני שעושה בו הליכוד – וכלה בתדמית האליטיסטית והמתנשאת שדבקה במר"צ – והמשך במפלגות המרכז לדורותיהן: ד"ש, "מפלגת המרכז", "יש עתיד" השורדות קדנציה או שתיים או מפלגות נישה סקטוריאליות כמו "הרשימה המשותפת" ו"כולנו" של כחלון.

השינוי המתבקש הוא שינוי עמוק ויסודי של פירוק מפלגות קיימות (אלו שהוזכרו) ואיחודן תחת כנפי "המפלגה הדמוקרטית הישראלית". זהו תהליך פוליטי חוצה קהלים ואוכלוסיות ומעמדות, פעולה מפרכת של ריסוק קבוצות כוח פוליטיות, ביטול אגו לפוליטיקאים רבים שאמורים לוותר זמנית על מעמדם והשפעתם הנוכחית למען מטרה זו כאשר הניצחון אינו מובטח. ניצנים ראשונים להבנה חלקית של פתרון זה מופיעים עם הקמת "המחנה הציוני" חיבור די מפתיע של מפלגת העבודה עם ציפי ליבני הרויזיוניסטית. החיבור שנוצר נתן מענה חלקי אולם בהקמתו נותרו שרידי העבר והסטיגמות ההיסטוריות ששוב נוצלו בצורה צינית ע"י הליכוד וביבי במערכת הבחירות כאשר שבו וכינו את "המחנה הציוני" כ"המערך". בנוסף לכך, לאזרחים ערבים רבים מאוד היה קשה להתחבר לשם שנבחר "המחנה הציוני". המילה "ציוני" יצרה מחסום פסיכולוגי המתנגש עם הזהות הערבית פלסטינית הישראלית.

ברור שלא רק סממנים חיצוניים יעשו את השינוי המיוחל, ברור שגוש המרכז שמאל הבנוי מפלגות רבות לא בא לידי ביטוי בשיטת הרכבת הממשלה הקיימת היום ובמקרה זה נכון להגיד שהשלם גדול מסך חלקיו.

הבסיס לאיחוד כוחות זה יהיה הרצון לשרת אינטרסים משותפים רחבים על בסיס אידיאולוגיה סוציאל דמוקרטית הנהוגה במדינות הרווחה הסקנדינביות וגישור על פערים קטנים בתפיסת הפתרון המדיני.

 • חשיבה ברורה על איך נתפסת אחריות המדינה על אזרחיה.
 • החזרת אחריות המדינה על תחומים נטושים ומופקרים להפרטות כמו רווחה, בריאות, תעסוקה ודיור.
 • חתירה אמיתית לחיבור מעשי ותרבותי של האזרחים הערבים, הכרה בהם כילידים בעלי זכויות והסדרת תביעות הבעלות על הקרקע של תושבי הנגב הבדואים, תכנון משותף ולא מתוך עמדה פטרונית ובניית תכנית מתאר ארצית לבדואים בנגב.
 • יעשה כל מאמץ אפשרי לקלוט לתוך "המפלגה הדמוקרטית" תושבי פריפרייה, מזרחים, עולים חובשי כיפה וערבים שמתנגדים לדרך הימין. הבסיס הרעיוני של מדינה דמוקרטית ריבונית בעלת גבולות קבועים ומוכרים בינלאומית ורוב יהודי הוא שיוכל לאחד חלקים גדולים מאוד מאזרחי המדינה.

לפנינו הזדמנות היסטורית, בימים הקרובים קרוב לודאי שתוקם ממשלה ימנית ללא ספיחים של מפלגות מרכז שמאל,תקופה זו בה תשלוט ממשלת ימין תחדד בפני אזרחי ישראל את הברירה הניצבת בפניהם כשהם הולכים לקלפי בפעם הבאה, לכן נדרש לתת לממשלת ימין זו את כל הזמן הדרוש לה למשול בדרכה וזמן לאזרחים "המתנדנדים" להפנים ולהחליט באיזו דרך לבחור משתי האלטרנטיבות: ימין או מרכז שמאל במפלגה הדמוקרטית הישראלית.

הכותב הוא חבר מפלגת העבודה ותושב ערד

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

6 תגובות

 1. אריה דיין :

  שאלה

  בבסיסה, ההצעה של אופיר כהן היא חיובית וראויה להתייחסות עניינית. השמאל בישראל חייב להתנתק מהמסגרות הישנות שלו – במיוחד ממפלגת העבודה וממרצ – ולבנות עצמו על בסיס חדש לחלוטין, ובעיקר על ברית בין ערבים למזרחים. מה שלא ברור לי בהצעתו של כהן הוא משהו שמובלע בפסקה הלפני- אחרונה של מאמרו. המפלגה הדמוקרטית שהוא מציע להקים תחתור, כך הוא כותב, לשמירה על הרוב היהודי שבה. אבל חתירה להנצחת הרוב היהודי לא עולה בקנה אחד עם דמוקרטיה.

 2. רפי :

  צריך שינוי יותר מעמיק

  לא משנה איך תקרא למפלגה החדשה, לא משנה איזה מפלגות ישנות היא תייצג או תאגד, חשובה יותר התייחסות לציבורים שלא רואים עצמם יכולים להיות מזוהים עם תפיסות של התייחסות ״מבטלת״ כלפי תחומים שהם ״בנפשם״ תחומי שייכות וזהות.
  *יחס של קבלה וכבוד (אמיתי ולא בכאילו) כלפי דת ומסורת
  *יחס מכבד מקבל ולא מתנשא לתרבות המזרחית
  *הימנעות מהישענות על תפיסות עולם אוניברסליות
  *שימוש בשפה יותר ״עממית״ שאינה משדרת התנשאות
  ובקיצור: התאמת המפלגה לדברים היקרים לרוב הציבור בישראל.
  צריך להיות אמן כדי לעשות את החיבורים האלה באופן שיתקבל ע״י רוב הציבור.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לטעמי מי שמכיל על ציבור שלם הנחות יסוד כמו
  "הימנעות מהישענות על תפיסות עולם אוניברסליות
  *שימוש בשפה יותר ״עממית״ שאינה משדרת התנשאות"
  1. האם יש מצב שהוא בעצמו אולי חוטא משהו בהתנשאות?
  2. את הסעיפים שלך אפשר לנסח בקיצור במשפט הבא: ויתור על השקפת עולם וביטולה כדי להתאים את המפלגה לדברים היקרים לרוב הציבור בישראל ("שפה עממית", ערכים פרטיקולריים).

  זה יהיה באמת שינוי מעמיק.
  את התגובה שלך רפי אני אשמור כי היא אומרת באמת הכל.

 4. אופיר כהן :

  תגובה לאריה דיין

  שלום אריה
  ברור לי ששימוש במושג "רוב יהודי"
  נוגד את ערכי הדמוקרטיה. אולם לאחר הסדר הפרדות מהפלסטינים(מדינה, קנטון, אוטונומיה וכו') . נוכל לחיות במציאות דמוגרפית בה ישמר צביונה היהודי של המדינה אשר נסמכת באמת ובתמים על עקרונות מגילת העצמאות.

 5. אופיר כהן :

  תגובה לרפי

  המפלגה החדשה בעקרונות היסוד שלה תייצר מרחבי שיתוף, קבלת השונה, יחס לדת,כבוד וקבלה.
  לדעתי מפלגה זו תהווה מסגרת ותמיכה להמון פעילויות אזרחיות קטנות שמטרתן קירוב קהלים, פעולות משותפות של ערבים ויהודים החיים במרחב משותף כאשר האינטרס המשותף הוא יצירת סביבת חיים משתפת ומכבדת, זה נכון לשאר האינטראקציות האפשריות במרחב הציבורי.

 6. רפי כהן :

  " מי יעלה בהר אדוניי...."

  אופיר יקירי שא ברכות ולך בכוחך זה.הלוואי ויהיו רבים שידליקו את מדורת השפיות ורבבות שידליקו את האורות בכל פינה אפלה.
  כה לחי רפי כהן דודך

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.