חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

גם בבחירות כמו כל הזמן, התקשורת שירתה את הימין

נושאים בחירות 2015, דעות ב 23.03.15 0:49

הגיע הזמן לערוצי תקשורת משלנו, לא של בעלי הון מנהלי תאגידים וטייקונים, אחרת לעולם לא נוכל באמת להתמודד עם ההטייה הימנית הפרועה בכלי התקשורת
מאת: ק. טוכולסקי

לאורך כל מערכת הבחירות, התקשורת בישראל שירתה את הימין. היא שירתה את הימין באופן ישיר והיא שירתה את הימין באופן עקיף. היות שהתקשורת הישראלית נותנת שירות מעולה כבר שנים לימין, הימין מכנה אותה שמאלנית כדי שלא יחשדו והיא עצמה נחושה להוכיח איזה משרתת טובה היא. התקשורת שירתה את הימין בסיקור ובפרסום שהיא נתנה לכל ספין של ביבי, היא שירתה את הימין כשבסופ"ש האחרון לפני הבחירות למרות החרם שלו על עיתונאים היא נתנה לו כל במה אפשרית לשדר ממנה תעמולה והיא שירתה את ביבי כשבמקום לשאול אותו שאלות נוקבות על מדיניותו היא התעסקה בזוטות. לא משנה אם ידיעות אחרונות או ישראל היום, וסטי או מעריב, המודיע או יום ליום, רשת ב או גלי ישראל, גלי צהל או תחנות הרדיו האזורי, לא משנה אם ערוץ 10, 1, 9 או 2. התקשורת שירתה את ביבי. היא נתנה לו כל מה שהיא יכולה. העובדה שביבי ניצח את הבחירות בראשות מחנה בסטגנציה, מראה כמה חשוב היה השירות שנתנה התקשורת לביבי. מי בגלוי, מי בתת הכרה.

התקשורת שחטה את הרצוג לאורך כל הקמפיין, התקשורת קבעה לאורך כל הדרך שביבי מנהיג והרצוג לא מתרומם. התקשורת התעמקה בכל ספין של ביבי ולמרות שהיא לעגה לכך שלליכוד אין מצע לא טרחה לפתח דיון מעמיק במצעים של המפלגות האחרות. התקשורת נתנה לביבי לקבוע את סדר היום, מפעם לפעם שמענו איזה עיתונאי שמציין את זה כעובדה וממשיכים הלאה. התקשורת הפיצה עוד ועוד סקרים שעוררו פאניקה בליכוד. מעל לכל התקשורת למרות הניסיונות הדי שקופים ושטחיים של ויינט כן לתקוף את ביבי, שירתה אותו אפילו בכך. כי ההתקפות היו שטחיות ולא הצביעו על האחריות. אפשר לחשוב שהוא לא שלט פה שש שנים. התקשורת גם כאשר תקפה אותו לא הצבה אלטרנטיבות. בסופו של יום לטייקונים ששולטים פה בתקשורת ביבי נוח מאוד וזה לא משנה אם לבעל ההון קוראים אדלסון שוקן פישמן או מוזס, הם כולם מרוויחים מהמשך שלטונו של ביבי והמשך יישום האידאולוגיה של הימין.

לכן גם כשכבר תקפו את ביבי נתנו לו להמשיך לשקר ולהתרחק, עזרו לו לטעון שהוא מר ביטחון. העלימו את האלטרנטיבות ולעגו להם. בנו את שותפיו הטבעיים של ביבי במרכז לפיד וכחלון כדי למנוע ניוד קולות מהמרכז והימין לשמאל. פועלה של התקשורת כל כך שקוף שכבר לא רואים אותו. ההתקפות שלהם על ביבי הוצגו בידי התקשורת עצמה לא רק כחשיפות של אמת או אפילו כדיווחים על דוח מבקר המדינה למשל אלא כהתקפות ותעמולת בחירות בזמן שהם היו בסך הכל דיווחים די מבוססים ודי זהירים על עובדות. לא קמו עיתונאים ויותר מכך כלי תקשורת שאמרו בגלוי ראש הממשלה משקר. את זה אמרו על בנט ועל לפיד וגם לא יותר מדי אבל על ראש הממשלה ששיקר ונכשל לא אמרו יותר מדי. גם כדי להתייחס לכישלונותיו בצוק איתן או מול איראן התקשורת הייתה צריכה לחכות למאיר דגן. למה בעצם? מה אף עיתונאי לא ראה מה שקרה פה בקיץ האחרון, אף עיתונאי לא הבחין שבשש שנות כהונתו עד כה איראן הפכה למדינת סף גרעיני? רק מאיר דגן ידע?

התקשורת שירתה את הימין בעבר, משרתת אותו בהווה ותשרת אותו בעתיד. ככה זה כשהתקשורת הציבורית סורסה בידי שלטון ימין לעשות את רצונו והתקשורת הלא ציבורית/ממשלתית שייכת לבעלי הון. רוב הישראלים קוראים את ישראל היום, זה לא בדיוק כלי תקשורת אלא כלי תעמולה אבל אפילו בג"צ שכרגיל משרת גם הוא את שלטון הימין לא מצא לנכון לפסוק כך. למרות שכל חמור מבין שישראל היום זה כלי תעמולתי אישי של ביבי. ההצלחה הכי גדולה של הימין היא בהצגת בית המשפט והתקשורת כאויביו וזה בזמן שהם משרתים אותו ואת מטרותיו פעם אחר פעם. אז כרגיל, הגיע הזמן לערוצי תקשורת משלנו, לא של בעלי הון מנהלי תאגידים וטייקונים, אחרת לעולם לא נוכל באמת להתמודד עם ההטייה הימנית הפרועה בכלי התקשורת האלקטרונית הדיגיטלית והכתובה.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , ,

4 תגובות

 1. נטע :

  ביבי פרק את רשות השידור, לעג להם בסרטון הזוי, סרב להתראיין לאורך כל מערכת הבחירות, סרב להתראיין ע"י רביב דרוקר

  ומה ראינו
  סולדריות בין המתחרים
  אפס סולידריות בין העיתונאים.

  הנה מכתב (ללא תשובה) שנשלח לרשת ב'
  ביום א' 15.3.15

  שלום,
  אחרי שסגר אתכם וזורק אתכם לכל הרוחות,
  אחרי שזרה לכם מלח על הפצע הפתוח,
  אחרי שסרב להתראיין במשך שבועות,

  פתאום היום מראיין אריה גולן את נתניהו 25 דקות!
  ואחרי זה עוד לפחות 10 דקות רץ לספר לחברה בתכנית הכל דיבורים.

  איזה הישג עיתונאי – יורקים לכם בפרצוף ואתם שמחים – גשם.

  מה זה , נתניהו אסף את כל הדקות שעמדו לרשותו שבועות ושמר אותם ליום שלפני הבחירות?
  או שגם הרצוג רואיין 25 היום דקות אצל אריה גולן הבוקר?

  מעורר בחילה וחלחלה

 2. אדם :

  מעורר מחשבה

  גם אם הסיבות לכך הן לא בהכרח בדיוק המזימה של הטייקונים, אלא סוג של רדידות ובנאליות הקשורה לתחרות העיסקית ולתחרות של תשומת הלב (תוכניות ריאליטי?), הרי שהתיאור די נכון ודי מטריד. האם ניתן בכלל להקים גוף תקשורת "שמאלי" שלא ייפול באותן מלכודות? אני לא בטוח. אבל אין ספק שזה חומר למחשבה.

 3. נטע :

  עיתון כלכלי, מקווה שאצליח להכניס את התגובה.

  התקשורת מספקת לפחות מידע.
  מאיפה ידע בן אדם על זה?
  "איגוח
  בראשות צוות האיגוח עמד עד שנת 2111 פרופ' צבי אקשטיין, המשנה לנגיד בנק ישראל דאז. לאחר מכן עמד בראש הצוות מיכאל קהן, מנהל אגף פיננסי בחטיבת המחקר, בנק ישראל. להלן שמות חברי צוות האיגוח אשר היו מעורבים בצורה פעילה בעבר ובהווה בעבודת הצוות: בנק ישראל: אור סופר, עידו יד-שלום, אורנה ואגו, קרן גבאי, אנדרי ינאי, שלמה שתיל, עדי חכמון )עמיתת מכון מילקן( רשות ניירות ערך: מוטי ימין, זיו כהן, שוני אלבק, חנוך הגר, אשר פלייסינג רשות המסים: ניר הלפרין, ליאת גרבר, בני יונה, טל ישראל משרד המשפטים: מרים אילני, דלית זמיר משרד האוצר: הילה בן חיים, ענת פייער הצוות נעזר בעבודתה של עו"ד טל אבן-זהב שסייעה לעבודה על טיוטת הצעת החוק.

  http://www.boi.org.il/he/NewsAndPublications/PressReleases/Documents/%D7%91%D7%A0%D7%A7%20%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C%20-%20%D7%93%D7%95%D7%97%20%D7%91%D7%99%D7%A0%D7%99%D7%99%D7%9D%20-%20%D7%94%D7%A6%D7%95%D7%95%D7%AA%20%D7%9C%D7%A7%D7%99%D7%93%D7%95%D7%9D%20%D7%94%D7%90%D7%99%D7%92%D7%95%D7%97%20%D7%91%D7%99%D7%A9%D7%A8%D7%90%D7%9C%20%D7%90%D7%95%D7%92%D7%95%D7%A1%D7%98%202014.pdf

  אפילו בדה-מרקר מצאתי נורות אזהרה.

  אז נחוץ קודם כל עיתון כלכלי
  כזה שמדווח על מה שקורה.
  כזה שמפשט את הדברים לשפת בני אדם
  כזה שמפרש את האירועים מנקודת מבט כלכלית ס"ד.

  משהו שכל אדם ממוצע יכול לקרוא, להבין ולחבר את הנקודות.

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מפלצת-האיגוח-של-בנק-ישראלhttps://blogmqg.wordpress.com/2015/02/04/-מרימה-ראש/

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.