חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

כמה הערות על הבחירות

נושאים בחירות 2015, דעות ב 22.03.15 0:05

ההסתערות על הסוקרים אינה במקומה, הם חזו נכון את חלוקת הגושים.  לאורך זמן ובעקביות גוש השמאל מתחזק.  ההיחלשות הפעם נובעת מההתמקדות היתרה של השמאל במעוזיו בגלעין המיושב של ישראל ומזניחת יושבי הַסְּפָר
מאת: ק. טוכולסקי

 1. הסוקרים לא באמת טעו, הם חזו במדויק את חלוקת הגושים. הם חזו די במדויק את חלוקת המנדטים בגוש השמאל-ערבים, המרכז והחרדים. הם אמנם חזו כאמור במדויק את כוחו של גוש הימין אבל נכשלו לכאורה בחלוקה הפנימית של המנדטים בגוש. אין פה לא יום כיפור של הסוקרים ולא רעידת אדמה. יש פה תנודה של בוחרים בתוך הגושים שגם עליה דרך אגב דיברו הסוקרים שתיארו התלבטויות של כרבע מהבוחרים בין מפלגות בתוך הגושים ובין גושי הימין והמרכז לשמאל והמרכז. אם כבר, אז בבחירות האלה הסוקרים זיהו טוב מאוד את תמונת המצב הפוליטית ובניגוד לעיתונאים ופוליטיקאים שניסו לעורר עניין במערכת הבחירות הזו שתוצאותיה בסקרים היו די צפויות מהרגע הראשון.
 2. חלוקת הגושים כפי שנצפתה בסקרים לא באמת אפשרה בשום זמן נתון הקמת ממשלת מרכז שמאל. כפי שכתבתי פה בעבר, בכדי שתקום ממשלת שמאל מפלגות השמאל היו צריכות להגיע לסביבות 50 המנדטים ואז ביחד עם המרכז הן היו יכולות להוות גוש חוסם לממשלת ימין צרה וגם אז סביר היה יותר שתוקם ממשלת אחדות מאשר ממשלת שמאל. אבל גוש השמאל הגיע בסקרים הכי אופטימיים ל-45 מנדטים וברובם נע סביב ה42 כפי שקיבל בסוף. ביבי לא ניצח ניצחון מפתיע, הוא לא ראש הממשלה הבא באופן מפתיע והוא לא קוסם גדול. יריביו ניהלו קמפיין גרוע, נגררו אחרי סדר היום שהוא קבע ולא נתנו לבוחרים מהימין והמרכז סיבות לנדוד אליהם בהמוניהם. כך זה גם נגמר.
 3. גוש השמאל ממשיך להתחזק, כפי שהוא עושה בעקביות מאז המפולת של 2009. בשנת 2009 מפלגת המרכז ימין-קדימה בראשות ציפי לבני שתתה בוחרים מהעבודה ומרצ בשביל להכניס לכנסת את עתניאל שנלר, יוליה שמלוב ברקוביץ אריה ביבי ועוד ליכודניקים רבים ורעים. גוש השמאל המרוסק הגיע בקושי רב ל-27 מנדטים. בשנת 2013 הצליח גוש השמאל להגיע כבר ל-32 מנדטים ללא התנועה ו-38 מנדטים עם התנועה שבניגוד לקדימה כבר היתה מפלגת מרכז עם אגף ס"ד. בבחירות הללו הגיע גוש השמאל ל-42 מנדטים. עלייה של 15 מנדטים תוך 6 שנים. לא רע, די מזכיר את קצב העלייה של הימין לאורך שנות האופוזיציה שלו.
 4. בבחירות הקודמות הופתע גוש הימין מכך שהגיע רק ל-61 מנדטים. בחירות 2013 התאפיינו בעלייה בהצבעה במעוזי השמאל מרכז וירידה בהצבעה בפריפריה. האסטרטגים של השמאל חשבו שהמגמה תמשך ובאמצעות העלה נוספת של ההצבעה במוקדי כוח של השמאל הם יצליחו להוריד את גוש הימין והגוש החרדי מתחת 61 מנדטים. מה שהם לא חשבו הוא שגם לימין יש אסטרטגים שעבדו על העלאת שיעור ההצבעה בפריפריה. זה עבד לימין. לקח חשוב לשמאל, את הימין צריך לנצח גם בפריפריה, גם במגרש הביתי שלו. אי אפשר להפקיר את בית שאן ושלומי, אי אפשר להפקיר את מגדל העמק וקצרין. גם אם בתל אביב וחיפה יצביעו 100% זה לא יספיק.
 5. תועמלני הימין החזירו למגרש בכל אפשרות את השד העדתי וחיפשו כל דרך לצייר את השמאל כגזעני. מבלי להפחית מחשיבות הגזענות הקיימת בעיקר אצל חלק מזקני השבט הלבן, הגזענות היתה כלי הנשק של הימין כולו בבחירות האלה. הליכוד של בגין לא היתה מוציאה אנשים לקלפיות כי הערבים מצביעים בהמוניהם. הליכוד של ביבי כן, הליכוד תמיד היה מפלגת ימין קפיטליסטית אבל פעם היו בליכוד גם ערכים ליברליים. מהם לא שרד דבר.
 6. ננוח קצת, ונחזור לעבוד, עבודה קשה סיזיפית ולרוב לא מתגמלת. למען המדינה הטובה יותר שאנחנו יודעים שיכולה להיות פה. למען התחזקות השמאל בבחירות הבאות ולמען ניצחון בבחירות הבאות. למען צמצום פערים ומדינת רווחה, למען העסקה ישירה ומדינה בת קיימא. בשבילנו הישראלים ובשביל ילדינו, כאן במדינה שלנו.
נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , ,

11 תגובות

 1. דליה :

  אכן, לא ייתכן להפקיר את בית שאן ושלומי, את הפריפריה בדרום לחסדי הליכוד. מן הראוי שהמחנה הציוני ומרצ יתחילו מעתה לעבוד גם בפריפריה.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  דליה
  מה זה לעבוד בפריפריה?
  כולם אומרים את זה אחרי כל מערכת בחירות.

  צריך לקרוא מה אומרים אנשים מהפריפריה – אל תבואו לעבוד איתנו, אנחנו לא קופים תנו לנו תקציבים ונדאג עצמנו (מספיק לקרוא ה"העוקץ").

  מה שאתה עושה זה לא טוב, ואפילו אנשים שיש לי הערכה גדולה מאוד אליהם בתור אינטלקטואלים – איכשהו מפספסים משהו די פשוט –
  כולנו חיים ופועלים בתוך המסגרת הניאו-ליבראלית (שתנסה עכשיו להדק את אחיזתה במציאות הישראלית)
  כחלון פועל במסגרת הזאת, דרעי, ואיציק ספורטה (אחד הבודדים שמנראה שמבין את זה) וכולנו.

  והמסגרת הניאו- ליבראלית זורקת לזירה את הנערים שישחקו לפנינו. כולם נלחמים בכולם – כל הסיטואציה מזכירה לי בכלל סצינה מתקופת השקיעה של רומא.

 3. נטע :

  ב-5.5.2004 , לרגל פרישתו מתפקיד הממונה על התקציבים במשרד האוצר, התראיין אורי יוגב לעיתון הארץ: "הצלחנו לנצל את תקופת המיתון כדי לשנות את כללי המשחק ולקדם את המהפכה הדרמטית מכולן – שבירת העבודה המאורגנת בישראל" (הכוונה היא לתקופת המיתון באינתיפאדה השנייה ולשבירת הוועדים החלשים. הגיבור על החלשים יוגב הוא כיום יושב-ראש החברות הממשלתיות).

  כל החברה הישראלית שבויה בכללי המשחק הניאו-ליבראלים, ועוד לא ראינו הכל.
  מאוד סמלי ואירוני שכחלון קרא לזה "כולנו".
  אחת התרומות של שלי, עוד מתקופתה בערוץ 2 היתה הנסיון לשנות פה את השפה. היא הצליחה במידה מסוימת, יותר מכל אחד אחר אבל התאוצה נעצרה.

  אף אחד לא עושה טובות לאף אחד כשהוא מחוקק כמה חוקים חשובים בכנסת, שחלקם בכלל לא מיושמים – כשממילא השפה שבה מתנהל הדיון היא השפה הניאו-ליבראלית וכשהכל מתנהל לפי כללי המשחק הניאו-ליבראלים.

  כמה פעמים עוד אפשר לצטט את הכותרת למעלה, אם אנשי ועדים חברי ליכוד בדרום מובילים את העובדים ובני משפחותיהם בצורה מסודרת לקלפי? (לנקרי ערוץ 10 שבת 21.3.15 ביומן של אשרת קוטלר).

  איזה סתירה יותר גדולה מזה יכולה להיות?
  למי הם מצביעים שם לנתניהו או לחיים כץ, שמסיע גם הוא גדודי עובדים להצביע לליכוד?

  זה לא מקרה שאנחנו רואים עכשיו מלחמת כל בכל – כי זו בדיוק השיטה הניאו-ליבראלית.

  וזה לא יעצר, וערביי השטחים יצטרפו לחגיה.

  וגם תגובה 2 שלי ואין צורך לחזור על רומא.

 4. ק. טוכולסקי :

  אנונימי יש בביקורת שלך לא מעט אבל יש גם כמה משגים נפוצים.
  העוקץ מייצגים את הפריפריה בערך כמו איתן ברושי, יש להם קשר הם לא העסק עצמו.
  בבית שאן וחצור מחלקים ישראל היום, זה עבד די טוב לביבי. גם הוא ושלדון עובדים בפריפריה וזה עובד להם יותר מאשר לאנשי העוקץ.

 5. נטע :

  טוכולסקי,

  1. אין שום משגה בנידון, חוץ אולי מניסוח לא בהיר של תגובה 2.
  העוקץ לא משפיע, אבל משמש במה ומאפשר הצצה לתופעות שכדאי לשים לב אליהן. אני לא נוטה לזלזל בשום תופעה רק בגלל שהיא קטנה, ובמיוחד כשיש לה פוטנציאל לגדול.

  2. זה לא משנה מה קוראים בבית שאן. מעריב יותר טוב? ידיעות?
  אם כולם כתובים באלף בית הניאו-ליבראלי, מה זה מעניין אותי ישראל היום דווקא?
  הרי זהו עצם הענין – ב"רומא" כולם נוהגים כרומאים. וכבר התישרו בימים האחרונים כל מיני פיגורות לצדו של המנצח. תקציבים רבותי תקציבים. נא לתפוס מקום טוב בתור.
  IT'S TIME FOR THE BIG SHOW.

  נ.ב. גם ידיעות מחלק את עצמו במקומות ריכוז גדולים וגם מעריב.

 6. ק. טוכולסקי :

  נטע
  אני מקבל את התפיסה שלשלטון מגיעות קואליציות של אינטרסים שמיוצגות בידי מי שנתפסים בידי אנשים כמי שמצייגים אותם ולכן כל עוד השמאל לא משנה מה יע'ה ולמען מי אם אינו נתפס כמייצג זה לא יעזור. אני טוען שאין יצוג אוטנטי לאינטרסים של ה"פריפריה, גם בידי הימין.

  אז נכון אנחנו מפסידים בבית שאן כי משפחת לוי שבמשך כל שנות כהונתה בכנסת ובממשלה ובראשות עיריית בית שאן לא עשתה דבר להרים את העיר מעליבותה, מסמלת ייצוג למרות שהיא אינה מייצגת ועל כך יש לתת את הדעת.

  עם בוז'י הרצוג וציפי ליבני לא ננצח לא בפריפריה ולא במרכז הארץ.
  מעבר לכך ואם כל הכבוד לפריפריה, ביבי קיבל אולי 2-3 מנדטים מכל עיירות הפיתוח. את רוב המנדטים שלה ליכוד הוא עשה בערים גדולות במרכז הארץ. בפתח תקווה, חולון, ראשון לציון, ירושלים, שבהן הוא ניצח וגם בתל אביב, רמת גן, הרצליה, רעננה והוד השרון שבהן הוא קיבל לא מעט קולות. המפלגה החזקה בפריפריה הצפונית של ישראל היא המשותפת לא הליכוד.

 7. ק. טוכולסקי :

  ישראל היום הוא היחיד שמחלק חינם בפריפריה ובמקומות עבודה.
  כך הוא מגדילא ת החשיפה שלו ושומר על הבוחרים במקום הנכון.

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  שתהיה בריא טוכולסקי.
  מעריב ידיעות וישראל היום מחולקים חינם בכל בתי החולים בארץ.

  וההערה שלך על עיירות הפיתוח ממש מתבקשת.
  עליהם נתניהו לא היה עולה לשלטון.
  במיוחד שראינו איך זה עבד בדרום, לפחות חלקית.
  ואי אפשר להתעלם מהתופעה של וועדי עובדים שנשלטים בידי הליכוד.
  ומעניין מיהם הוועדים שמותקפים תדירות כ-טייקונים האם כולל גם את הועדים שנשלטים ע"י הליכוד.
  יש כאן תופעה שצריך להתייחס אליה אם אנחנו מתייחסים ברצינות לנושא העבודה המאורגנת.

  ומה התכוונת
  כל עוד השמאל לא משנה מה יע'ה ולמען מי אם אינו נתפס כמייצג זה לא יעזור. ?

 9. נטע :

  אפרופו סעיף 2 בתגובה 5,
  הנה מה שהגיע לידי היום:

  " – – – " השימוש היום באוצר מילים מסורתי,כפי שמשתמשים בו בעלי השררה ואמצעי התקשורת שלהם, רק מוסיף לקדרות ולישימון שמסביב. אין פירוש הדבר בהכרח שתיקה , אלא מעשה של בחירה – לאילו קולות בוחרים להצטרף".

  "… עלינו לדחות את השיח שנוקטים דובריה של הרודנות החדשה . מושגיו הם הבל וריק. בנאומים , הודעות, מסיבות-עיתונאים ואיומים בלי סוף, המושגים המככבים הם: דמוקרטיה, צדק, זכויות אדם, טרור. כל אחת מהמילים האלה בתוך ההקשר שהיא נאמרת בו מציינת היפוך למשמעותה המקורית…"

  לחיות ולמות בצורה הוגנת פירושו בשבילנו : שימוש הוגן במילים. נתבע חזרה את מילותינו".

  ( ג'ון ברג'ר [ תרגום: אסתר דותן], אחוז בכל היקר , הוצ' פיתום, 2007 ׂׂ)"

 10. לקסי :

  כתושב הספר זה די משעשע לקרוא את מה שכותבים חברי מהגלעין על ה"פריפריה" (מילה שכוללת התנשאות, כמו "מרכז").
  אולי אכתוב על כך משהו, ואולי לא…

 11. ק. טוכולסקי :

  אנונימי שערי צדק זה בישראל? בית החולים זיו בצפת זה בישראל? בשניהם יצא לי לבלות כמה פעמים בחודשים האחרונים. לא חילקו שם לא מעריב ולא ידיעות. רק ישראל היום בכניסה.
  וועדי עובדים שנשלטים בידי הליכוד זאת תופעה עצובה ובעייתית במיוחד ואני מקווה שמישהו יתחיל לטפל בה לפני שגם ההסתדרות תשלט ישירות בידי הליכוד.
  אני בעצמי לא גר במרכז הארץ אלא בעיר שנמצאת באשכול 4 ולא במישור החוף.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.