postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » בתי-ספר ייחודיים – פירון ייסד מגזר חינוכי חדש ייחודי לעשירים בלבד

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בתי-ספר ייחודיים – פירון ייסד מגזר חינוכי חדש ייחודי לעשירים בלבד

נושאים חינוך ותרבות, עלו ברשת ב 18.03.15 1:00

שלושה מהלכים של פירון מאפשרים הקמת בתי-ספר ייחודיים: ייחודיות בית-ספר, פתיחת אזורי רישום ותשלומי הורים. זהו מגזר חדש שמשרד החינוך דואג להגדילו. היום הוא מהווה כ-33% ממערכת החינוך. אלה בתי-ספר לעשירים. משרד החינוך מפר את עקרון "שוויון ההזדמנויות"

ככה ייסד פירון מגזר חדש בחינוך: בתי ספר טובים יותר להורים עשירים יותר.

מגזר?

משרד החינוך הודיע בגאווה שיפעלו בארץ כ-600 בתי ספר ייחודיים, לעומת 250 בשנה שעברה. לאלה יש להוסיף כ-80 בתי ספר ניסויים, ולהזכיר כי בישראל היו בשנה שעברה 2,053 בתי ספר יסודיים בפיקוח ממלכתי וממלכתי דתי (זה כולל ערבים ולא כולל חרדים).

כלומר, פירון המציא מגזר חדש, נקרא לו "ייחודי-ניסויי", שגודלו כ-33% ממערכת החינוך.

מה זה המגזר הזה?

כדי להבין את המהלך, צריך לחבר שלושה מהלכים של פירון: את הייחודיות של בתי הספר, את פתיחת אזורי הרישום ואת תשלומי ההורים.

בתי הספר האלה הם מיוחדים משאר בתי הספר בכך שנלמדים בהם תכנים מיוחדים כמו אומנויות או סביבה; או שיש להם דרך חינוך מיוחדת כמו דמוקרטיים, למידה חווייתית וכאלה.

תשלומי הורים קשורים לעניין שכן פירון ניסה להתיר לבתי הספר האלה לגבות יותר כסף מההורים. על פי תוכניתו, שנמצאת כרגע בבירור בבג"צ, ישלמו ההורים בבתי ספר הייחודיים עבור 15 שעות לימוד בשבוע, במקום 5 שעות המותרות לשאר בתי הספר. במילים אחרות, 45% מהשעות הנלמדות בבתי הספר הללו יהיו פרטיות.

אבל אם הילד שלי גר בשכונה שבה יש בית ספר ייחודי ואין לי, או אני לא רוצה לשלם כל כך הרבה? או אם הילד שלי גר בשכונה שאין בה בית ספר ייחודי ואני רוצה ויכול לשלם יותר?

הו – כאן נכנס עניין פתיחת אזורי הרישום. פירון מאיץ את פתיחת אזורי הרישום בכל הארץ, כדי שהורים יוכלו לבחור בין בתי ספר רגילים לבתי ספר ייחודיים.
ולפי מה יבחרו? – לפי גובה הכיס כמובן. כך יוצא ששליש מבתי הספר בארץ יגבו מההורים יותר כסף, ואליהם יוכלו להרשם מי שכסף אינו מגבלה עבורם. שני השליש הנותרים מאיתנו, יסתפקו בבתי ספר רגילים, שאין בהם שום ייחוד פדגוגי.

ומה רע בזה?

זה רע שמיון הילדים בגיל 5 ייעשה על פי המצב הכלכלי של הוריהם, ולא לפי היכולות, הצרכים או העניין שלהם.

וזה בדיוק השקפת עולמו של פירון.

והנה ההסבר מפי שי פירון: "הרחבת אזורי הבחירה ומספרם של בתי הספר הייחודיים, מגדילים את מגוון המענים החינוכיים שיינתנו לשונות הקיימת בקרב התלמידים. הם יתנו מענה לכישורים הרב גוניים ובכלל לצרכי ההורים. פיתוח ייחודיות בבית הספר יאפשר קידום חינוך ציבורי איכותי, כאשר המשרד יאפשר בחירה מושכלת במוסדות החינוך, תוך שמירה על עיקרון ברור של שוויון הזדמנויות".

וזה לא בדיוק האמת: אכן "המגוון החינוכי" גדל, ואכן זה ייתן מענה "לצרכי ההורים", אבל זה נכון רק לגבי הורים שיש להם כסף. ולכן זה לא "יאפשר קידום החינוך הציבורי" ובטח לא ישמור על "עקרון שוויון ההזדמנויות".

פורסם באתר "נשפיע" בעילום שם

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

3 תגובות

 1. יעל :

  לא ברור לי איך יהיה אפשר לתקן את כל הנזקים

  שאיש אחד עשה לכל מערכת החינוך???
  הוא כנראה חושב שהיה מאוד מוצלח בתפקידו במערכת החינוך והשאיר חותם וחזון במערכת החינוך.
  בעיניי הוא היה הגרוע ביותר והמאכזב ביותר שהיה לנו בעשור האחרון.

 2. ערן אורון :

  מי התחיל את הפתיחת אזורי הרישום?

  אולי אתם לא זוכרים. הרטוריקה אז היתה, משהו שקשור בחופש. בנוסף, אני די בטוח שנעשה שם שימוש בהטיה כלשהי של המונח "בולשביזם". מן הסתם גם ניגנו על רגשות אנטי-מפא"יניקים ישנים אבל חזקים. בקיצור, מי ששחררה את השד של פתיחת אזורי הרישום היתה שולה אלוני, ומערכת שלמה עמדה לצידה, יחד איתכם. אל תבואו לבכות עכשיו.
  על משקל "לא לתת", ובהמשך לתחרות שלכם בהסתדרות הכללית – הווה אומר, בעבודה המאורגנת – אני לא בוכה לצידכם. על משקל "כל עם מקבל את השלטון שהוא ראוי לו" – אפשר לומר אולי, כל סוציאל דמוקרט מקבל את המדיניות החברתית שהוא ראוי לה

 3. עבודה שחורה » מחסני הילדים הזרים, הצפיפות בכיתות – השבוע שהיה בחינוך 24 :

  […] […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.