חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

פרפורים בשוק הסלולר – הולך בדרכי הרפורמה בסולר?

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 12.03.15 0:30

האם הרפורמה בשוק הסלולר תלך בדרכה של הרפורמה בסולר שהחזירה את הפיקוח על מחיריו, אך לא לחלשים בחברה?

מאת: נטע חוצן

את מאמרי הקודם על התחרות סיימתי בדברים האלה: "המעניין הוא – שאף אחד/ת מכם לא ממש שמע/ה על המהומה המתנהלת בימים אלה בשוק הסלולר ועל סכנת הנפילה של אחת החברות וסכנת התספורת שכרוכה בה. בשוק הפוליטי עדיין מתחרים בקול ניחר מי ימכור לנו תחרות הכי בזול". (עבודה שחורה)

מעקב אחרי נדנדת חברות הסלולר בבורסה מיועד רק לאנשים חזקים. הנדנדה המסתמנת כבר זמן רב בשוק הזה מלמדת שהוא שוק מסוכן למשקיעים, ונפילת חלק מהשחקנים עדיין רובצת לפתחנו.

12.1.15 "התחרות האגרסיבית בענף הסלולר גרמה לסלקום ופרטנר לאבד עשרות אלפי מנויים ועמם כמחצית משווי השוק. בקדחת הורדת המחירים נדחק מהדיון חוב של מיליארדי שקלים שגייסו החברות בשנים טובות יותר. בינתיים מחזיקי האג"ח מוטרדים פחות מבעלי המניות, אך מבט בלוחות התשלומים דורש מעקב קפדני וערני מבעלי החוב". (כלכליסט)

וגם כאן 17.1.15: "זה כבר זמן רב ששוק הסלולר נמצא במשבר עמוק.  מניות חברות הסלולר הוותיקות פרטנר וסלקום נחבטו ונפלו בחדות בבורסה בת"א בתקופה האחרונה. מתחילת חודש ינואר 2015 מניית פרטנר נסחרת במגמה שלילית, ביום שלישי האחרון נפלה בלמעלה מ-7% ובסך הכול מתחילת החודש השילה מערכה כ-34%. גם מניית סלקום נשחקת ומתחילת החודש רושמת מדי יום ירידות חדות, מתחילת 2015 ועד היום איבדה סלקום כ-30%." (ווינט)

תיקון זעיר נרשם כשהוט וגולן טלקום העלו מחירים ב- 50% : "המסחר בבורסת תל אביב נחתם בעליות שערים, כשברקע למסחר נרשמת מגמה חיובית הן במסחר באירופה והן במסחר בוול סטריט. מדד התקשורת בלט בעליות וזינק ב-8% בהובלת מניות סלקום ופרטנר שהתחזקו ב-12.5% כל אחת, ככל הנראה עקב הפסקת מבצעי המתחרות. HOT מובייל העלתה את המחיר ל-2 קווים מ-40 שקלים בחודש ל-60 בחודש, וגולן טלקום ביצעה מהלך דומה של העלאת מחירים". 3.2.15 (דה-מרקר)

רוצים לשים שם את הפנסיה שלכם?

מהסלולר אל התחרות בשוק הסולר? – רפורמה שכבר הוכרזה ככשלון!

"הפיקוח הוסר, הסולר התייקר במאות אחוזים

מה יצא לנו מהסרת הפיקוח על מחירי הסולר? ראש מנהל הדלק במשרד התשתיות, חן בר יוסף, מודה: הסרת הפיקוח לא הפכה את השוק לתחרותי. הוא אף מזהיר: כשנידונה התוכנית להפרטת בתי הזיקוק "אמרתי שאם נגיע לרמת מחירים שהמשק לא יעמוד בה, נוכל להחזיר את הפיקוח". (ווינט)

האם כל רפורמה מובילה באמת לתחרות?

הרפורמה בשוק הסולר התבססה על: הפרטה, הסרת הפיקוח על המחירים, ועלייה באחוז המס (עד ל- 50% והתאמתו לשוק הבנזין). גם עכשיו עם צניחת מחירי הדלק בעולם, הירידה בשוק היתה קטנה בהרבה מהירידה במחיר העולמי (גם אחרי שלוקחים בחשבון את עלית הדולר).

חשוב לציין שגורמים שונים מקבלים החזרי בלו על הסולר: אגד, מוניות, התעשייה. לאחרונה הוחזר הפיקוח על הסולר למכוניות 4X4 . אם מישהו חשב שהחזר הבלו נועד לשמר מחיר נמוך יותר לצרכנים, ישאל עצמו – למה המחירים לא יורדים? ולמה הוחזר הפיקוח על הסולר לבעלי מכוניות יקרות ולא על הסולר לחימום באזורי הפריפריה ששם החורף קר יותר ונחוץ חימום ממשי שתלוי פחות בהספקת החשמל? ולמה מלכתחילה משלמים החלשים את מלוא המס עבור מצרך יסודי כל כך עבורם? למי באמת נועדה הריפורמה? ומה יש לנו בינתיים?

ראו תכתובת בנידון שפורסמה באתר "עבודה שחורה" בעבר וכן דברי הסבר וקישורים מבהירים בתגובות.

בקשר לדיון הסביבתי ראוי לציין תגובה 12 שם "אם את כל המיסים הגבוהים על הדלק היתה הממשלה מתעלת לטובת השקעות שיטתיות באנרגיה תחליפית ובעיקר סולארית אז הסיפור היה אחר. בכל מקום שיש בו היתכנות לטכנולוגיה סולארית והיא לא ממומשת זה אכן פשע. אבל כרגע מדובר בפריבילגיה לבעלי אמצעים בלבד – שוב – פתרונות נקיים לבעלי ממון, הפרטת האחריות לידי היד הנעלמה של השוק"..

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

7 תגובות

 1. נטע :

  "עמית הרפז מראש פינה, מעמיתי "עבודה שחורה", פונה אל ח"כ כרמל שאמה הכהן, יו"ר ועדת הכלכלה, בעניין מחירי הדלקים. הרפז מצביע על הנתק בין היצע למחיר (מה שמראה על כשל-שוק) ועל הגדלת הרווח הסיטונאי בשווק דלקים, אחרי שמחיריהם הוצאו מפיקוח, ח"כ שאמה הכהן מבטיח לבדוק את הדברים".
  בדק.
  http://www.blacklabor.org/?p=27265

 2. נטע :

  סלולר מסחרר את הראש.

  http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001131729

  לאחר הודעת השת"פ של הוט מובייל וגולן טלקום, האנליסטים מנסים לענות על השאלות הבוערות בשוק הסלולר

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  http://www.themarker.com/technation/1.3137508
  סערת גולן טלקום: האם הלקוחות צריכים לדאוג – ומה יקרה למחירים
  במקרה שחברת הסלולר אכן תחליף ידיים ייאלץ הבעלים החדש להעלות את דמי המנוי החודשיים כדי לעמוד בעלויות הרכישה והתפעול. המהלך צפוי להשפיע על הענף כולו

  אמיתי זיו התראות במייל
  29.11.2016 19:24

 4. נטע :

  אין רגע דל.

  "שוק הסלולר במהומת אלוהים – אך מה יקרה כשהחברות יתחילו לדמם"?
  https://www.themarker.com/technation/1.6060476?utm_campaign=daily&utm_medium=email&utm_source=smartfocus&utm_content=https%3A%2F%2Fwww.themarker.com%2Ftechnation%2F1.6060476

 5. נטע - מעדן בחירות :

  מגמה עקבית ועקשנית? איזו אירוניה

  חברות הסלולר על סף קריסה? משרד התקשורת שוקל להתערב
  לאחר ששווי מניות הסלולר צנחו במהירות, ואחת מהן הגיעה לסכנה אמתית של פשיטת רגל, משרד התקשורת הודיע באופן חריג על הקמת צוות מיוחד לבחינת השוק. במשרד שוקלים להחזיר לשוק מאפיינים של לפני הרפורמה בסלולר, ולצמצם את התחרות. אם הצעדים יאושרו הדבר יוביל לעליות מחירים
  עמרי ברק | | פורסם 08/08/19 22:05
  https://www.mako.co.il/news-money/2019_Q3/Article-7dc156bbd627c61027.htm?Partner=rss&utm_source=start&utm_medium=content&utm_campaign=ongoing

  איזו אירוניה – כשהכחלון חזר ונבלע בליכוד ויחד איתו מתגבשת מגמה עקשנית שבמאמר זה עקבנו אחריה 4 שנים
  וגם כאן http://www.blacklabor.org/?p=56237

 6. החגב עמד יציב :

  אתגר לנטע החוצנית

  כמה בורות וחוסר הבנה בכמה משפטים וציטוטים קצרים.
  נטע, אאתגר אותך להסביר לי מספר דברים:

  1. כיצד את מגדירה "סיכון"?.
  2. מה ההשפעה של אותה ירידה בת "מחצית משווי השוק" של חברות הסלולאר על הפנסיה שלך? אבקש להיכנס לרזולוציה של כמה כסף פחות תקבלי לחודש עם פרישתך?
  3.האם את סבורה כי רפורמת הסלולאר כשלה?

  כרגיל עם כלל השודדים-בוזזים, אתם עומדים על הראש וחושבים שהעולם הפוך 🙂
  מיהו ג'ון גאלט?!

 7. נטע :

  קיצוץ דרמטי בחברת סלקום: עד 1,000 עובדים יפוטרו מדובר בשליש מעובדי החברה ■ סלקום תנסה לגייס הון בקרוב ככל הנראה באמצעות הנפקת זכויות

  https://www.themarker.com/markets/1.7889433?utm_source=smartfocus&utm_medium=email&utm_campaign=breaking-news&utm_content=https://www.themarker.com/markets/1.7889433

  עד 1,000 עובדים יפוטרו מדובר בשליש מעובדי החברה ■ סלקום תנסה לגייס הון בקרוב ככל הנראה באמצעות הנפקת זכויות

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.