postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » ממשלת אחדות בראשות הליכוד – תרחיש גרוע מהפסד

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ממשלת אחדות בראשות הליכוד – תרחיש גרוע מהפסד

נושאים בחירות 2015, דעות ב 11.03.15 0:11

הצטרפות של המחנה הציוני לממשלת אחדות בראשות הליכוד לאחר הבחירות יביא להמשך הביצור של עמדות הימין כברירת המחדל הפוליטית ולהעמקת הניכור של ציבורים רחבים מהפוליטיקה

מאת מיכאל מנקין

מערכת הבחירות עומדת בפני סיום, וכבר עכשיו אפשר לקבוע כי התופעות החיוביות והברוכות במחנה המרכז-שמאל התרחשו בחודשים האחרונים דווקא מחוץ לזירה המפלגתית. ציבור רעב ומתוסכל, שמאס בשלטון חסר התקווה של נתניהו, לא מצא את עצמו במסגרות הפוליטיות הרשמיות שנוהלו על-ידי אנשי יח"צ והחליט לפעול בכוחות עצמו. בזמן שרוב הקמפיינים של המפלגותֿ נמנעו ככל האפשר מנקיטת עמדות מובחנות, צצו עוד ועוד יוזמות פוליטיות נחושות שבמרכזן דרישה אחת: הכרעה.
הכרעה מדינית: טיפול חכם ויעיל יותר באיום האיראני, שינוי היסטורי של המדיניות בנושא השטחים; הכרעה אזרחית: מיסוד נישואים אזרחיים, מתן שוויון זכויות מלא לקהילה הגאה;הכרעה כלכלית: תפנית משמעותית מהמדיניות הניאו-ליברלית מעמיקת הפערים שמזיקה לרוב הישראלים. עשרות אלפים יצאו להפגין, השתתפו במבצעי שטח, הצטרפו ליוזמות המאורגנות להחלפת השלטון, הקימו אוהלים, עברו בין עשרות אלפי דלתות ברחבי המדינה או הניפו דגלי גאווה בפניהם של מנהיגי ימין נבוכים.
יותר מתמיד ניכר הרצון בבחירה אמיתית בין שני סדרי יום מובחנים. הקריאה "רק לא ביבי" לא מביעה סלידה מאיש מסוים, אלא, בראש ובראשונה, מיאוס מסדר היום הקיים. נתניהו הוא סמל למדינה אכולת ייאוש שאיבדה את דרכה ומנוהלת באופן כושל בכל תחום אפשרי. כל אותם אזרחים פעילים לא מבקשים נתניהו מרוכך אלא מנהיגות לאומית אחרת לגמרי. סדר יום חדש לישראל.
תקווה זו אינה מופרכת. הבחירות הנוכחיות, בניגוד לקודמותיהן, צמודות מאוד. אם עד לפני שנה מעטים בלבד יכלו לדמיין את חזרתו של מחנה השמאל-מרכז לשלטון, הרי שהיום מדובר באפשרות ממשית ובת-השגה. אופק התקוות והשאיפות של מחנה שלם השתנה באופן משמעותי בחודשים האחרונים. זוהי תחושה הכרחית מאין כמותה לגיבוש מחנה פוליטי יציב ובטוח בעצמו, ולא הרגשנו כבר זמן רב.
ביום שאחרי הבחירות נצטרך להתמודד עם שלושה תרחישים אפשריים שונים. התרחיש הראשון הוא ניצחון. לראשונה זה שנים יוכל מחנה המרכז-שמאל להוביל סדר יום משלו, ומחכים לו אינספור אתגרים ביטחוניים, כלכליים ואזרחיים הרי-גורל; סוגיות מהותיות שמעלות את השאלה: מה רוצה מדינת ישראל להיות? התרחיש השני הוא הפסד. במצב כזה נצטרך להפיק לקחים ולהתחיל את ההתארגנות לסיבוב הבא. נצטרך גם לתכנן ניהול אפקטיבי של אופוזיציה, שכן גם מעמדה כזאת – ובלבד שעושים זאת נכון – אפשר לקבוע סדר יום ציבורי.התרחיש השלישי, שסבירותו עולה מדי יום, הוא גם המסוכן שבהם: כינון ממשלת אחדות בראשות נתניהו.
ממשלת אחדות אינה תופעה חדשה, אם כי היו לה ביטויים שונים בעבר. ב-1967, למשל, היא הוקמה עקב איום המלחמה; בשנות ה-80 – בשל חוסר היכולת להרכיב קואליציה. אי-אפשר להכריע בשאלת כדאיותה של ממשלת אחדות ללא בחינה של הנסיבות שהולידו אותה, התנאים הפוליטיים שבמסגרתם היא עתידה לפעול וניתוח ההשלכות קצרות וארוכות הטווח של כינונה.

לקריאת המאמר המלא

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.