postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » כלכלה ירוקה – הציבור בעד, אך רוב המפלגות מסרבות לחשוף את מדיניותן בנושא

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

כלכלה ירוקה – הציבור בעד, אך רוב המפלגות מסרבות לחשוף את מדיניותן בנושא

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 10.03.15 0:20

העמותה לכלכלה בת קיימא ערכה סקר בשיתוף מכון שריד בנושא כלכלה ירוקה. העמותה שלחה למפלגות השונות שאלון עמדות בנושא כלכלה ירוקה ובדקה את הנושא גם במצעי המפלגות. להלן דיווח על ממצאים שעלו בסקר

הציבור מתעניין בנושאים הסביבתיים – חברתיים – כלכליים והוא תומך בהם ומתייחס אליהם בהצבעתו. כך עולה מסקר שערכה העמותה לכלכלה בת קיימא בשיתוף מכון שריד. בעקבות הסקר, העמותה שלחה שאלון למפלגות בו הן נשאלו על עמדותיהן בכלכלה ירוקה ואיך הן יקדמו את הנושא. מהתשובות שהתקבלו (או שלא התקבלו) עולה כי נושאים אלו באג'נדה של רק חלק מהמפלגות ושאר המפלגות מילאו פיהן מים.
מסקר שערכה העמותה לכלכלה בת קיימא על ידי מכון שריד עולה כי הציבור הישראלי תומך ברובו המכריע במדיניות של כלכלה ירוקה ובת-קיימא, ופחות מ-10% מתנגד למדיניות זו. כך עולה ש-87.1% מהציבור תומכים בתחבורה ציבורית ותחבורת אופניים ו-44% מהציבור מצהירים כי הכנסת מדיניות כזו למצע המפלגה אליה הם שוקלים להצביע תשפר את הסיכוי שיצביעו למפלגה.

שאלה בולטת אחרת היא בתחום אנרגיה ירוקה- 84.4% מהציבור תומכים באנרגיה מתחדשת ובהתייעלות אנרגטיות, כאשר 42.8% מהציבור מצהירים כי הכנסת מדיניות זו למצע המפלגה אליה הם שוקלים להצביע תשפר את הסיכוי שיצביעו למפלגה. עוד נשאל הציבור על עמדותיו בנושאים כדוגמת: מדדים אלטרנטיביים לתוצר (תמ"ג), מיסוי ירוק, חברה ומשרות ירוקות שמעודדות צמיחה.

נושאים אלו הם נושאים שעולים בחשיפתם בשנים האחרונות הן בקרב הציבור הרחב והן בקרב מקבלי ההחלטות ובעקבות ההתעניינות הציבורית בנושא, נשלחו למפלגות המתמודדות בבחירות שאלונים בנושאי סביבה, חברה וכלכלה.

בשאלונים הופיעו מספר שאלות ב-8 נושאים: תכנון ארוך טווח, מדדים, מיסוי ירוק, תחבורה, אנרגיה, משק הגז, בנייה ירוקה וחברה ומשרות ירוקות. 4 מפלגות ענו על השאלון – המחנה הציוני, מרצ והרשימה המשותפת ענו באופן מלא ויש עתיד ענתה באופן חלקי. שאר המפלגות  בחרו שלא להתייחס לנושא. כדי להשלים את הבחינה, וכן כדי להעריך את ההתייחסות לנושאים אצל המפלגות שלא נתנו כלל תשובות לשאלון, נבדקה גם ההתייחסות לכלכלה ירוקה, סביבה וקיימות במצעי המפלגות.

ניתן לחלק את המפלגות ל-3 קבוצות: אלה שכלל לא פירסמו מצע, וגם לא ענו לשאלון, אלה שפירסמו מצע אך הוא דל בנושאים הסביבתיים, ואלה שפירסמו מצע וכללו בו פרק על סביבה. באופן לא מפתיע, המפלגות שלא פירסמו מצע גם לא ענו לשאלון שנשלח אליהן, ומאידך המפלגות שפירסמו מצע סביבתי רחב גם  ענו על השאלון.

התשובות לשאלון וקריאת המצעים מעלות כמה נקודות מעניינות:

תחבורה ציבורית מעניינת את רוב המפלגות וזהו נושא שגם מפלגות שאין להן מצע סביבתי מתייחסות אליו. כך למשל מפלגת כולנו מתייחסת לתחבורה ציבורית באופן מקיף אך כמעט ולא מתייחסת לשאר הנושאים. מנגד, תחבורת אופניים אשר צומחת בקצב מסחרר בשנים האחרונות לא זוכה לאיזכורים רבים במצעי המפלגות. יש עתיד אשר מתהדרת במצע מפורט בן 273 עמודים מתייחסת לאופניים ככלי שצריך לעודד אותו לצורך ספורט, טיולים ולהסדיר את נושא האופניים החשמליים. אך אין התייחסות במצע לתחבורת אופניים.

נושא פופולרי אחר הוא אנרגיה מתחדשת אשר מופיע בקצרה אצל הבית היהודי ויש עתיד ובהרחבה במצעי המחנה הציוני, מרצ והרשימה המשותפת.

בנייה ירוקה מופיעה במפתיע באופן מועט אצל המפלגות למרות הדיון הציבורי הער בנושא מחירי הדירות, כאשר בנייה ירוקה יכולה להוזיל את יוקר המחיה מבלי לייקר את מחירי הדירות. בנוסף, הרשויות המקומיות והממשלה פועלות לקדם בניה ירוקה. מהבדיקה עולה כי  בנייה ירוקה לא מופיעה כלל בתוכנית הדיור של כולנו ולא במצע המפלגה. התייחסויות לבניה ירוקה מופיעה אצל יש עתיד, המחנה הציוני, הרשימה המשותפת ומרצ.
חלק גדול מהמפלגות לא מתייחסות לנושא כלל – ישראל ביתנו, ש"ס, יחד והליכוד אשר הינה המפלגה שהרכיבה את הממשלה ומחזיקה כיום את תיק האוצר (נתניהו) ותיק הגנת הסביבה (אקוניס).

עידן דורפמן, מנכ"ל העמותה לכלכלה בת קיימא אמר כי: “שמחנו לראות את תוצאות הסקר שקובע שהציבור תומך בכלכלה ירוקה ומבין את תרומתה למשק למדינה. סדר היום בבחירות האלו צריך להתמקד בנושאים הכלכליים למען שיפור איכות חיינו ורווחתנו ותוך דאגה לדורות הבאים. על המפלגות לאמץ את הגישה שהציבור אימץ ואני שמח שחלק גדול מן המפלגות הרימו את הכפפה. עם זאת חלק גדול מהמפלגות מעדיף שלא לחשוף את עמדתו, יתכן שבגלל שהן לא מבינות את חשיבות הנושאים האלו. אני מקווה שגם מפלגות אלו יקדמו את האג'נדה החשובה לציבור.
מצורפת ההודעה ובה טבלה המסכמת איזו מפלגה ענתה על השאלון והאם יש לה מצע,

השאלון, עמדות המפלגות עם הפנייה למצע וסקר דעת הקהל סקר סביבה ופוליטיקה (1)

הודעה מטעם העמותה לכלכלה בת קיימא

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.