postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » בחירות 2015 – סבירות גבוהה לממשלת אחדות

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

בחירות 2015 – סבירות גבוהה לממשלת אחדות

נושאים בחירות 2015, פוליטי-רון ב 9.03.15 0:15

יחסי הכוחות המתגבשים מעלים אל ראש התורן את אופציית ממשלת האחדות. במציאות הפוליטית הישראלית הכול אפשרי

מאת: רון שביט

הערת אזהרה לבוחר הישראלי בבואו להכריע: על אף ההכחשות, יחסי הכוחות המתגבשים מעלים אל ראש התורן את אופציית ממשלת האחדות. ראשי הליכוד והמחנה הציוני מבקשים, כמובן, להתנער ממנה כדי לא להרגיז חלק ניכר מבוחריהם. נתניהו אף כתב מפורשות בדף הפייסבוק שלו, כי "לא תוקם ממשלת אחדות ביני ובין ציפי ובוז'י". עדיין ההיסטוריה הפוליטית מלמדת שהתנערות לחוד ומציאות לחוד. לאחר הבחירות הרי ניתן יהיה להיאחז בגזר דינו של הציבור, שהכרעתו הבלתי ברורה מחייבת "שינוס מותניים" למען "האינטרסים של מדינת ישראל" ובשם "היציבות".

אם הסקרים הנוכחיים יתממשו בסטיות קלות, הרי המציאות הפוליטית שתיווצר בעוד זמן קצר תהיה אניגמטית: אף לא אחת מהמפלגות הגדולות תהיה מסוגלת לגבש גוש חוסם אשר מונע מיריבתה להרכיב ממשלה. הליכוד זוכה לפי שעה בעדיפות קלה, שכן ביכולתו להקים ממשלה צרה עם מפלגות הימין הקיצוני והחרדים. למחנה הציוני אין אלטרנטיבה הומוגנית נגדית, והוא יזדקק ללהטוטים כדי לחבר בין המפלגות החרדיות, לפיד, כחלון ומרצ. במצב עניינים זה האינטרס של מנהיגי המפלגות הגדולות יהיה לחבור יחד, להדוף את הלחצים סביבם ולהימנע מספסלי האופוזיציה המאיימים.

כדי לנתח את הדינמיקה הפסיכולוגית של נתניהו מומלץ לנדוד במנהרת הזמן הפוליטית אל בחירות 1988. יו"ר הליכוד דאז, יצחק שמיר, ששימש ראש ממשלה בבחירות, ניצח והיה יכול להרכיב "על הנייר" ממשלה של 65 חברי כנסת עם שותפיו הטבעיים: הימין והחרדים. שמיר שהיה אידאולוג ימני נוקשה בהרבה מנתניהו העדיף חד משמעית ממשלת אחדות עם מפלגת העבודה. הוא סלד מהאפשרות שיהיה מחושק מימין ונתון תחת מכבש דרישות החרדים.

על אף פערי הזמן נתניהו לא נמצא בסיטואציה שונה מהותית משל שמיר. הוא יתקשה לעמוד במלחציים בין הימין הקיצוני שינסה לסחוף אותו למחוזות מדיניים מסוכנים לבין התביעות החרדיות, שאת חלקן לפחות הוא אינו מעוניין לממש. גם אם יצליח להקים ממשלה עמם הוא יהיה נתון תדיר לגחמותיה של כל מפלגה קטנה בקואליציה. בכיפופי הידיים האלה נתניהו לא מעוניין להיות לבד. בסרט הזה הוא כבר היה. אין לו עניין בסיטואציה בה מפלגתו היא הסמן השמאלי בממשלה, ועל כן הוא זקוק למחנה הציוני כבר פלוגתא. ממשלת אחדות תספק לו את מראית העין הסולידית כלפי העולם ומשקולת מאזנת מול האגרופים הקפוצים של הימין הקיצוני בתוך הליכוד ומחוצה לו.

אך לטנגו נדרשים שניים. לפי תמונת הסקרים הנוכחית, יצחק הרצוג ישמח להיות שותף לריקוד האחדות. הדינאמיקה הפנימית במפלגת העבודה צפויה: ראש מפלגה אשר מובילם אחר כבוד אל אופוזיציה אחת דינו – עריפה. במצב בו המחנה הציוני ישתתף בממשלה, עטיני השלטון יקהו את תחושת הדחיפות בהחלפת המנהיג. הרצוג יודע זאת היטב. הוא עצמו זכה בירושה, לאחר שיחימוביץ הובילה את המפלגה לספסלים האחוריים, הרחק מכיסאות עור הצבי.

סוגיה חשובה שתעמוד לפתחם של מרכיבי ממשלת האחדות הפוטנציאלית היא הרוטציה בראשות הממשלה. האופציה הזו תעלה על השולחן רק בתיקו גושי מוחלט, או כאשר מרכיב הממשלה ידשדש בניסיונותיו לגבש הסכמים קואליציוניים. הרצוג מעוניין בראשות ממשלה, גם היא קצרת ימים, שהרי ממילא בכל תסריט פוליטי של הצלחה הוא נערך לכך. נראה שיעדיף רוטציה עם נתניהו מאשר רוטציה עם לבני, שכן האפשרות השנייה תזכה אותו בביקורת חריפה בתוך מפלגתו. נתניהו מבחינתו יפסיד אמנם נקודות רבות אם יסכים לרוטציה, וקשה לראות מצב בו ישב בממשלה תחת הרצוג. יחד עם זאת, לעומת האלטרנטיבה של ירידת המסך על דרכו הציבורית, גם תסריט זה אינו בלתי סביר.

הילכו שניים יחדיו בלתי אם נועדו? ובכן, אין לנו ידיעה אם לא נועדו. שנית, במציאות הפוליטית הישראלית הכול אפשרי. אחדות היום נראית תרחיש הגיוני יותר מאי פעם.

ד"ר רון שביט הוא מומחה למנהיגות פוליטית ולפסיכולוגיה פוליטית

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , ,

3 תגובות

 1. צפרירה :

  ממשלת ימין קיצוני

  אני בניגוד אליך דווקא חושבת שיש סבירות גבוהה יותר לממשלת ימין-חרדים. יש לביבי נתניהו אפשרות לחזור לברית ההיסטורית שלו וזה לדעתי מה שהוא יעשה. אני נחרדת מזה אבל זה מה שמסתמן.

 2. קורה סקרים :

  אין סקר אחד שמצביע על כך שממשלת ימין חרדים ללא כחלון היא אפשרות ריאלית

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  הסתמכות על הסקרים בבחירות האלה עלולה לגרום מפח נפש לבעליה.

  הבן אדם הכי פשוט, מבין בשכל הישר שלו שאיראן לא הולכת כל כך מהר להטיל פצצה אטומית על מדינה שבעצמה מחזיקה כמה כאלה.
  הוא גם מבין שהפצצה האיראנית היא לא תירץ למצב הילד שלו בבית הספר, או למצב הפנסיה שלו.

  הרבה אנשים "הולכים" להצביע בדיוק למי שמשקף את מצב הרוח הזה שלהם.

  נחכה ליום הבחירות ונראה מה יהיה.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.