חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

התנועה לזכויות דיגיטליות – יש חלופות למאגר הביומטרי

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 4.03.15 0:49

התנועה לזכויות דיגיטליות מגיבה לפרסום דו"ח ניסוי המאגר הביומטרי שפורסם אתמול

בתגובה לפרסום דו"ח ניסוי המאגר הביומטרי השלישי ביום שלישי ה-3 במרץ אמר היועמ"ש לתנועה לזכויות דיגיטליות, עו"ד יהונתן קלינגר כי: "לא יתכן כי על מנת לקבל תעודת זהות קשה לזיוף מחייבים במדינת ישראל את האזרחים להכניס עצמם למאגר ביומטרי מסוכן, שייפרץ ויסכן באופן בלתי הפיך את בטחון המדינה, בטחון האזרחים ופרטיותם.

עד ליום זה, שלושה חודשים לפני תום הניסוי הביומטרי, לא התחיל משרד הפנים לבדוק את חלופת התשאול, כאשר גם בדו"ח הנוכחי הוא מתרץ את העניין ואומר שהתשאול יבחן בסוף הניסוי. ללא בחינת חלופות התשאול, לא יוכל הציבור ולא יוכלו חברי הכנסת לברר האם ישנן חלופות למאגר הביומטרי, והאם ניתן להשיג את התוצאות המקוות מבלי לחייב את כלל אזרחי ישראל להיכנס למאגר ביומטרי שדומים לו בוטלו בכל העולם המערבי.

כבר בדו"ח זה גילינו כי לא קיים צורך אמיתי במאגר ביומטרי, אלא שכלל מקרי הזיוף מסתכמים בניסיונות בודדים ברבעון, אשר לא עבורם מקימים מאגר ביומטרי יקר, מסוכן ולא מאובטח. אם מדינת ישראל רוצה להשקיע שלושת רבעי מיליארד שקלים כדי שיהיה לה יותר קל לתפוס עשרים זייפנים, אז אני מאמין שאכן מיצינו לטפל בשאר בעיות החברה. העובדה היא שגם ללא מאגר ביומטרי מצליחים לתפוס זייפנים, בצורה לא רעה בכלל".

מתוך הדו"ח עולה סדרה של נתונים המראים כי המאגר הביומטרי אינו נחוץ וכי ביטולו רק יועיל לפרויקט התיעוד החכם הישראלי:

5% ממבקשי תעודות הזהות מסרבים להצטרף למאגר הביומטרי, עליה של 7% לעומת הדו"ח הקודם (60.8%)

8% ממבקשי הדרכונים מסרבים להצטרף למאגר הביומטרי, עליה של 2.6% לעומת הדו"ח הקודם.

החשש מפני המאגר הביומטרי גורם לאזרחי ישראל שלא להצטייד בת.ז. חכמה: הדו"ח מציין כי העלייה בסירוב לכניסה למאגר מוסברת בפרסומים כנגד המאגר. מכיוון שאין התנגדות לת.ז. ודרכונים חכמים ואף ביומטריים, אלא רק למאגר ביומטרי, ניתן להסיק כי ביטול המאגר יביא להטמעה נרחבת של תיעוד חכם.

המאגר אינו נחוץ: ע' 64 לדו"ח מראה כי נתגלו רק שישה ניסיונות זיוף תעודות זיהוי בתקופת הדיווח, ו- 24 ניסיונות זיוף של דרכונים. כולם, אגב, נתפסו ע"י המערכות הקיימות של הרשות, ללא צורך במאגר הביומטרי.

אין בחינה של חלופות למאגר:לא נבחנו חלופות להקמת המאגר הביומטרי במתכונתו הנוכחית: אין שום בחינה של החלופה שהוצעה ע"י פרופ' עדי שמיר, ואין בחינה של חלופת התשאול להקמת המאגר.

החלפת הסורקים הכושלת: בחודשיים הראשונים הוחלפו כל סורקי טביעות האצבע. התוצאה: ירידה באחוזי ההרכשה מ- 97% ל- 92%.

הודעה מאת ניר הירשמן

נערך על ידי דליה
תגיות: , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.