postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » תחת שלטון הליכוד אנחנו כבר יודעים מי ישלם

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

תחת שלטון הליכוד אנחנו כבר יודעים מי ישלם

נושאים דעות, כלכלת בית ב 24.02.15 1:45

הליכוד לא טורח לפרסם מצע כלכלי, כי אנחנו כבר מכירים את המדיניות. אבל האם אנחנו יודעים מי משלם בארץ? ק. טוכולסקי חקר ובדק מי באמת משלם על המדיניות

בכל פעם שפוליטיקאי ממפלגת השלטון נשאל מדוע אין המפלגה מפרסמת מצע כלכלי או לפחות תכנית כלכלית הוא עונה את אותה תשובה: הציבור כבר יודע מה יש לנו להציע. בכל פעם שפוליטיקאי מהליכוד נשאל לגבי העובדה שמפלגות אחרות כן מפרסמות תכניות הוא עונה: אנחנו לא ניתן הבטחות בלי לספק הסברים ומקורות מימון. זה נוח מאוד להיות מפלגת שלטון במדינה עם תקשורת מסורסת וציבור עייף הלום ספינים ואדיש, ובכל זאת ניסיתי להתחקות אחר סוגיה מאוד נקודתית. כיצד מממנות ממשלות הליכוד את הוצאותיהן.

למדינה מספר מקורות הכנסה, המקור העיקרי הוא ההכנסות ממסים. פניתי לכן לדוח חופש המידע של רשות המסים על מנת ללמוד מהדוח כיצד גייסו שתי הממשלות הליכוד האחרונות את הכסף הדרוש לצורך הגשמת מדיניותן (http://taxes.gov.il/About/PeriodicReports/Pages/TaxesAboutTkufatiHofeshMeida.aspx). התוצאות אינן מפתיעות במיוחד, ממשלות הליכוד האחרונות העבירו את הנטל ממשלמי המסים הפרוגרסיביים (בעלי הכנסות החייבות במס ונגבות בשיעור מסוים מסך כל הכנסה) למשלמי  המסים רגרסיביים (מסים הנגבים באותו שיעור מכל אדם). מה שמעניין הוא שאם נבדוק את שנותיו של ביבי כשר אוצר (2003-2006) נגלה כי בשנים אלו הייתה עלייה בסך כל גביית המסים, אולם העלייה הייתה בעיקרה במסים הפרוגרסיביים. בשנת 2004 נגבו 80 מיליארד ₪ במסים ישירים ובשנת 2006 102 עלייה של 22 מיליארד ₪. המסים הרגרסיביים לעומת זאת עלו מ-66 מיליארד ל-73 מיליארד ₪. מגמה זו משתנה עם חזרתו של ביבי לכס ראש הממשלה בשנת 2009, באותה שנה ירדו המסים הישירים שנגבו ב-9 מיליארד ₪ לעומת השנה הקודמת ואילו המסים העקיפים עלו ב-3 מיליארד. בשנת 2009 עלו ההכנסות ממסים עקיפים לראשונה על ההכנסות ממסים ישירים. בשנים הבאות חלה עלייה בהיקף גביית המסים הישירים והעקיפים כאחד. עם זאת הגידול העיקרי חל בשיעור והיקף המסים העקיפים. שעלו לאורך השנים מסביבות ה-44% מסך המסים לאזור ה-49%. לפי התוכנית לשנת 2014, היו המסים העקיפים אמורים לעבור שוב בהיקפם את המסים הישירים לראשונה מאז 2010.

מנתונים אלו אנו למדים שבזמן שממשלת ביבי ודובריה השונים בליכוד מסרבים להגיד זאת בקול רם, מקורות המימון לתכניותיהם הכלכליות די ברורים. שיעור המס הישיר והפרוגרסיבי שמשלמים בעלי הכנסות מסוימות ומעלה ילך וירד ואילו כל אזרחי ישראל כולל נתמכים ועובדים עניים אמורים לתת חלק שווה הולך וגדל. אנחנו שומעים הרבה התרברבויות על כך שממשלת ביבי שטייניץ העלתה את ההכנסות מנפט וגז וממשלת ביבי לפיד גבתה יותר ויותר רווחים לכודים, אבל בפועל שיעור המסים הישירים והפרוגרסיביים המוטלים על הכנסות והון יורד ואילו שיעור המסים הרגרסיביים המוטלים שווה בשווה על בעלי היכולת וחסרי היכולת הולך ועולה.

היות שדוברי הליכוד טורחים במקום לענות על שאלות לחזור על המנטרה של אנחנו נבחנים במעשינו/המדיניות שלנו היא המצע שלנו, יכולים כולנו להסיק שממשלת ביבי הבאה עם תקום תמשיך במדיניות של העברת הנטל מבעלי היכולת לחסרי היכולת. ממסים פרוגרסיביים המוטלים בהתאם ליכולתו של האדם למסים רגרסיביים המוטלים על חסרי היכולת. ככל שאנו שומעים על הון שנצבר בישראל ועל שיפור במצבו של המשק ועל התל"ג העולה בחלוקה פר תושב, הגיע הזמן שנבין את המציאות מאחורי המספרים. יותר כסף נלקח מחסרי היכולת, יותר נטל מועמס על הנתמכים והעובדים העניים, על השכירים ועל ה-99% ופחות על בעלי הון, טייקונים ותאגידים. זאת המדיניות של הליכוד. אם שלטונו ימשך אנחנו כבר יודעים מי ימשיך לשלם.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

7 תגובות

 1. דליה :

  מאמר חשוב שמוכיח שממשלות נתניהו מכבידות את העול על המעמד הבינוני ועל הנתמכים והעובדים העניים ופחות על בעלי ההון. כלל הציבור משלם יותר מסים עקיפים ויותר מסים ישירים.
  מי שיצביע לממשלת נתניהו, מסכים להמשיך להיות מדוכא וחסר תקווה.

 2. ק. טוכולסקי :

  אני מקווה מאוד שמישהו בקמפיין של המחנה הציוני או מרצ קורא עבודה שחורה ומקבל רעיונות. אלוהים יודע מה עובר לאנשים האלה בראש עם הקמפיינים המחורבנים שהם מנהלים.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  "אנשי המקצוע" עוברים להם בראש.

  נוצרה פה מציאות שמנציחה את עצמה. לא זזים בלי יח"צ. המערכת הפוליטית נראית כמו שנראית ובסיבוב הבא צריך את היח"צ עוד יותר וכך הלאה.

  שמתם לב איך ירדה האבטלה מהרגע שהודיעו על בחירות?

  נתניהו יכול לטעון ב"צדק" שהוא אחראי לזה.

  מערך עצום של יח"צ נכנס לפעולה ומעסיק אלפי אנשים בשכר מינימום. אחרי הבחירות הם ישארו בלי עבודה.

 4. ק. טוכולסקי :

  הסקרים די נזילים, כרגע הגוש של רק ביבי נחלש ועומד על 44 בסקרים לעומת 42 של גוש המרכז והשמאל, באמצע יש 14 מנדטים לחרדים (לא כולל יחד שנספרת עם הימין) ו-20 מנדטים לכחלון ולפיד. יהיה מעניין.
  ככל שאנשים יתעסקו עם מה הליכוד באמת עושה ופחות יפחדו מהשטויות של ביבי הימין יחלש.

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  העובדה שלפיד עובר עשרה מנדטים בסקרים, וידוע לי שיש לזה גיבוי אמיתי בשטח, מקהל שאפשר היה לצפות לקצת יותר שכל ממנו – מלמדת אותי שהציבור פה שוטה.
  זו אולי אמירה מתנשאת
  ואולי לא.
  מסתבר שאפשר להיות עם אם.אי ודוקטורט ולהצביע מהבטן.

  ואני מתקשה טוכולסקי להבין את החשבון שלך.
  לפיד ילך הפעם עם ה"זועביז" שלו? (יש עתיד הצטרפה כמובן לעתירה לפסילת ה"זועבי").

  אני לא רואה כאן גוש מרכז-שמאל.

 6. ק. טוכולסקי :

  אנונימי אתה צודק, אין גוש מרכז שמאל אבל גם אין גוש מרכז ימין או גוש ימין חרדים.
  הערכה שלי ממשלת אחדות אחרי הבחירות. כי לביבי אין 61 מנדטים ולפיד והחרדים לא ילכו מביחד כל כך מהר.

 7. מורן מרום :

  הפעם לא נבחר במעומדים אלא ב תכנית מתוקצבת מקיפה : שקופה, מפורטת לכל המשרדים לעשור, לפחות,

  הפעם לא נבחר במעומדים אלא ב תכנית מתוקצבת מקיפה : שקופה, מפורטת לכל המשרדים לעשור, לפחות, אשר תייתר גזל ושוד כספינו ע"י נבחרים, שלא עושים דבר לפתרון הבעיות, במקום זאת, הם בחופשה ארוכה ו/או טסים לחו"ל, בלי סוף. ובנוסף זוכים להטבות, פטורים, מתנות חינם לכל חייהם גם אחרי סיום עבודתם הציבורית. עם ישראל זקוק בדחיפות להפסקה לאלתר של שוד כספנו והפנייתו לחוסרים החברתיים העצומים, שההפרטה יצרה ויוצרת רגע, רגע = הממשלה לא סופרת את האזרח ! מי, שמעמיד עצמו וחושב, שהוא המתאים להנהיג את ישראל יואיל בטובו, בראש ובראשונה, להציע את התכנית המפורטת, הזאת, להצלת ישראל. חשוב מאוד אף לקבוע דרגות שכר חדשות מוגבלות המקטינות פערי עתק במגזר הציבורי! הגיע הזמן ל "אייך". את ועל ה "מה", שצריך לתקן כולנו יודעים! הפעם נחליט, שבוחרים בתכנית מפורטת ארוכת טווח. לא מאמינים ולא נותנים יותר אמון למילים ריקות, דיבורים ואי לקיחת אחריות!

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.