חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

רשות הטבע והגנים – האם ראוי היה לפטר את ג'אנה גוריונוב?

נושאים דעות, זכויות עובדים ותעסוקה ב 23.02.15 0:55

ג'אנה היא אם חד הורית שהשתכרה כעובדת הבטחת הכנסה בשכר מינימום ברשות הטבע והגנים במשך 15 שנים. הסכם בין רשויות הבטיח את עבודתה עד צאתה לגמלאות. למרות זאת, רשות הגנים פיטרה אותה, לאחר מסכת תלונות של ג'אנה על יחסו המשפיל של מנהלה הישיר שרון טל כלפיה. האם זה היחס של רשות הטבע והגנים לאוכלוסיית נשים חד-הוריות ומוחלשות?

מאת: דליה בלומנפלד

ב-15 בפברואר 2015 פוטרה ג'אנה גוריונוב מעבודתה ברשות הטבע והגנים. ג'אנה היא אם חד הורית שהועסקה בגן הלאומי בית-גוברין 15 שנים רצופות. למרות חריצותה ויעילותה בעבודה, מנהלה הישיר שרון טל התעמר בה והוביל לפיטוריה.

עד שהגיע שרון טל, עבדה ג'אנה 9 שנים ללא תלונות מהממונים עליה. צרותיה החלו עם מינויו של שרון טל למנהלה של ג'אנה.

ג'אנה החלה עבודתה ברשות הטבע והגנים במסגרת פרויקט הבטחת הכנסה שחייב מקבלי הבטחת הכנסה לעבוד תמורת קצבה זו.

בעקבות הסכם שנחתם ב-2005 בין הרשות לבין משרד התמ"ת, הפכו 112 עובדים כאלה לעובדים מן המניין ברשות תמורת אותו שכר. ההסכם קבע כי העסקתם של עובדי הבטחת הכנסה תימשך עד צאתם לגמלאות.

ג'אנה מעידה על עצמה שהתחילה את העבודה ברשות דרך פרויקט הבטחת הכנסה. היא נלחמה יחד עם עמיתיה בהפגנות, ועדות בכנסת, בתקשורת בעד המשך הפרויקט ונגד סגירתו. היא נלחמה על מקום עבודתה, מלחמה שהובילה לאותו הסכם המבטיח תעסוקה עד הגמלאות.

עבודתה של ג'אנה במרכז שירות למטייל בגן בית גוברין לא הייתה קלה. זוהי עבודה מורכבת הדורשת אחריות. ג'אנה עסקה בניהול תעודות משלוח ממוחשב מול ספקים, דוח"ות, מלאי, מכירות והזמנות סחורה, שירות למבקרים מישראל ומחו"ל בשלוש שפות (עברית, אנגלית, רוסית), ניקיון החנות וניקיון המתחם כולו (מערות, אזור פקניק, רחבה), מילוי מקררים, אחזקת המתחם, דיווח על תקלות, עזרה ראשונה למטיילים והסברים על האתר ועל האזור. על כל העבודה היא קיבלה בתמורה שכר מינימום.

על פי תיאורי התלונות של ג'אנה התמונה המצטיירת היא של חוסר צדק שנעשה לה על לא עוול בכפה. שרון טל המנהל, נהג לדבר אליה באופן לא מנומס ובצורה אגרסיבית. כשמצא שמץ של אבק בחנות הגן, אמר לג'אנה: "את צריכה ללקק עם הלשון". מנהל המחוז גיבה את טל וכשג'אנה התלוננה על כך הוא ענה לה: "מה שאת אומרת לא רלוונטי – אמרו לך ללקק – אז ללקק." העובדה שג'אנה עבדה בחנות כמוכרת המטפלת בלקוחות שהגיעו לגן הלאומי ולא התפנתה גם לנקות את החנות, לא עניינה את מנהליה של ג'אנה. מנהל המרחב אמר לה: "תנקי ותמכרי ביחד".

ג'אנה מתארת בתלונותיה את עניין התקנת המצלמה. על פי הנחיות מנהלה שרון טל הותקנה מצלמה בחנות בה היא עובדת, והיא כוונה כך שגופה של ג'אנה מצולם, תופעה בלתי חוקית הפוגעת בזכותה לפרטיות. היא בקשה למקם את המצלמה במקום אחר שישרת את צרכי האבטחה של החנות, אך שרון טל לא עשה דבר. הוא אמר לעובדים שזוהי מצלמת אבטחה, אבל בשיחה עם ג'אנה אמר לה שהוא צופה בה דרך המצלמה.

ג'אנה מספרת בתלונותיה ששימשה גם כקופאית בחנות. לפי הנחיות שקיבלה בכנס קופאים, הוסבר לה שאסור לה להעביר כרטיס אישי לאחרים. למרות זאת, שרון טל העביר לה דרך עובד אחר הנחייה לתת את כרטיסה האישי למישהו אחר. כשג'אנה התקשרה לשרון טל לברר את העניין, הוא צעק עליה ואמר: "מעניין לי את התחת. תעשי וזהו." מאז הוא הכריח אותה פעמים רבות להעביר את כרטיסה האישי לאחרים, וכשהיא לא נמצאה בקופה, ראו כאילו היא עבדה.

לפי תיאוריה של ג'אנה, שרון טל המנהל התייחס אליה בזלזול ובאופן בוטה באופן תדיר משך כשש שנים. התייחסות זו השליכה גם על עובדים אחרים באתר וגם הם התייחסו אליה לא יפה.

רשות הטבע והגנים היא תאגיד הכפוף לשר להגנת הסביבה. עובדי הרשות כפופים לנציבות שירות המדינה בכל הנוגע לענייני משמעת. ב-2006 דנה הוועדה למעמד האישה בעניין הטיפול בהטרדות מיניות ברשות הטבע והגנים . אך נראה שכל זה לא הוביל את הממונים ברשות לטפל בתלונותיה של ג'אנה במשך כשש שנים. להיפך, מנהל המחוז ברשות הטבע והגנים יגאל בן ארי המליץ בפני מנכ"ל הרשות שאול גולדשטיין לפטר את ג'אנה. המנכ"ל קיבל את ההמלצה והסכים לפיטורים.

אם המנכ"ל הסכים לפיטוריה של ג'אנה בלי לבדוק את תלונותיה, הרי יש בכך טעם לפגם. גם מנהל כפוף להתנהגות ראויה כלפי עובדיו, במיוחד כשמדובר ברשות ציבורית הכפופה לנציבות שירות המדינה בענייני משמעת. האם נבדקה התנהגות המנהל כלפי ג'אנה? התנהלות ראויה היא שמיעת שני הצדדים. זאת במיוחד לאור העובדה, שעד שהגיע שרון טל לתפקיד, זכתה ג'אנה להערכות חיוביות מצד הממונים עליה.

הרשות לא בדקה את תלונותיה בעניין המצלמה שהוצבה באופן שפגע בפרטיותה של ג'אנה, התנהלות שהיא בלתי חוקית בעליל. על פניו, לא ברורה הסיבה לפיטורי ג'אנה. תלונות על איכות עבודתה או מקצועיותה לא הועלו כסיבה לפיטורים. לפיטוריה אין בסיס לאור העובדה שההסכם בין הרשות לבין משרד התמ"ת מחייב להעסיק אותה עד צאתה לגמלאות.

ועד העובדים ברשות הטבע והגנים פועל בעניין פיטוריה של ג'אנה. אם הרשות לא תבטל אותם, נראה שתוגש תביעה לבית-הדין לעבודה.

לדוברות רשות הטבע והגנים הופנו שאלות אלה בעניינה של ג'אנה:

האם רשות הטבע והגנים טיפלה בתלונותיה של ג'אנה על יחסו של שרון טל אליה?

איך מסבירה רשות הטבע והגנים את פיטוריה של ג'אנה?

מה עמדת מנכ"ל הרשות לגבי היחס אל ג'אנה והפיטורים שלה?

תגובת דוברת הרשות, טלי טננבוים: "הנושא טופל ברגישות יתר ע"י כל הגורמים הנוגעים בדבר ואנחנו דוחים מכל וכל את שלל טענותיה של העובדת. עקב שמירת כבודה וצנעת פרטיותה של העובדת, לא נוסיף מעבר לכך."

תשובות שהופנו לדוברות לא נענו, למעשה. האם הן יינתנו בבית-הדין לעבודה? או אולי תועיל רשות הטבע והגנים לבטל את הפיטורים בשל חוסר סיבה לפיטורים? הרי לא הועלו תלונות על היות ג'אנה עובדת לא טובה.

להלן מכתב התלונה ששלחה ג'אנה למבקר המדינה ולאחרים:

ג'אנה גוריונוב תלונה למבקר המדינה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

2 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  רשות הטבע והגנים אינה תורמת למוניטין שלה על התנהלות זו כלפי עובדת מוחלשת.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  יגאל בן ארי שנגדו תביעת פינוי היה זה שפיטר את ז'אנה

  בכיר ברשות הטבע פלש לקרקע ציבורית

  לא ברי-רשות

  ________________________________________

  מנהל מחוז מרכז ברשות הטבע והגנים, יגאל בן-ארי, נמנה על 13 איש המחזיקים שלא כדין בחוות שער הגיא השייכת לרמ"י ולמקורות ביהמ"ש הורה למחזיקים לפנות את החווה תוך 90 יום

  http://www.news1.co.il/Archive/001-D-375018-00.html
  כתבה מ-1 בפברואר 2016

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.