לעצור את מכירת החיסול של הגז

בזמן שהכותרות הפוליטיות עוסקות בבחירות, הממשלה ממשיכה לקבל החלטות, ולא כולן טובות לאזרח. ק. טוכולסקי קורא לעצור את מכירת החיסול של הגז, ומסביר

מכל התעלולים האורווליאנים של ממשלת ביבי השלישית תעלולי הממשלה הזו בתחום הגז הם החמורים ביותר. בעיצומה של מערכת בחירות לאחר קדנציה רצופה בהטבות לא סבירות לתאגידים זרים ואייקונים מקומיים (למשל הארכת הזיכיון חינם) עומדת ממשלת ישראל היוצרת להעניק ליצחק תשובה ושותפיו מטקסס את המתנה הגדולה ביותר וזאת בתקופת בחירות. מוטב היה לכולנו שהיועץ המשפטי לממשלה יאסור על ממשלת מעבר לקבוע החלטה שתשפיע על הכנסות המדינה ומשק הגז בעשרות השנים הבאות במקום לעסוק בפקס ישראל. אבל היועמ"ש הנוכחי הוא חלק מהשיטה האורווליאנית והספינים של הממשל הנוכחי ולא פקיד האמון על שמירת האינטרס הציבורי.

אין ב״פשרה״ שבין ממשלת ישראל וחברות הגז ולו דבר שהוא בבחינת פשרה שלא לדבר על שמירת האינטרס הציבורי. אין ולא תהיה תחרות מהותית במשק הגז. הגבלת הפיקוח על המחיר והסרתו בטווח הארוך, מתן האפשרות לייצא את בחלק הארי של הגז שנמצא בשליטת התאגיד נובל אנרג׳י לכאורה בשביל להבטיח את התחרות מבטיחה את שוד הגז שלנו לטובת יצוא. לא אתפלא אם בחול ישלמו פחות ממה שאנחנו נשלם לתשובה ושותפיו שישלטו בשוק המקומי.

הסקרים לא נראים טוב לביבי, אחרי עלייה קלה הוא יורד וכל הסרטונים המגניבים של הליכוד לא ישנו את העובדה הזו. אם המגמה תמשך מירצהשם את הכנסת הבאה ציפי חוטבלי תראה בטלוויזיה ואני לוקח בחשבון שזה אומר לא יותר מ-18 מנדטים לליכוד, המגמה ברורה. אז ראש ממשלת ההון מנסה להספיק כמה שיותר לפני הבחירות ואין ספק שמיכסום הרווחים של נובל אנרג'י ויצחק תשובה נמצאים גבוה מאוד בסדרי העדיפויות של ביבי. בשש שנות כהונתו האחרונות כראש ממשלה הוביל ביבי את התהליך של פיתוח מאגרי הגז והבטחת הבעלות על הרווחים המופקים מהם מידי הציבור לידי תאגידים וטייקונים. הוא דאג שוועדת ששינסקי הוותרנית והפחדנית מראש, תסורס אפילו יותר ממה שהיא הייתה. הוא אפשר לעוזי לנדאו ולסילבן שלום לחלק ולהאריך זיכיונות חינם אין כסף, ועכשיו ערב מה שהולך ומסתמן כסוף הקריירה הציבורית שלו, הוא מתכוון להנציח מצב שבו הציבור הישראלי גם יאלץ להסתפק בפירורים מרווחי הגז וגם לראות איך רוב הגז מוברח מפה.

יש לדרוש מהיועמ"ש ואם הוא לא יעשה כלום מבג"צ לעצור את קבלת ההחלטות בתחום ששווה לאזרחי ישראל כמה מאות מיליארדי שקלים ערב בחירות. המחטף שמנסים לעשות פה ישפיע על העתיד של כולנו. אנחנו צריכים כמה דברים ותחרות אינה הכרחית באף אחד מהם. א. פיקוח על מחיר הגז, אם כל הכבוד לקמפיינים של דה-מרקר מחירים מפוקחים הם מחירים הוגנים. ב. הבטחת שימוש הגז בראש ובראשונה במדינת ישראל ומתן אפשרות לייצוא רק לאחר קביעת תכנית אנרגיה אסטרטגית עדש תום המאה ה-כא'. ג. העלאה ניכרת של התמלוגים מגז, בלי מנגנונים מסובכים שנועדו בעיקר לאפשר תכנוני מס יצירתיים סטייל ששינסקי, אלא פשוט תמלוגים נקיים של לפחות 75% מרווחי הגז. את זה ביבי לא ייתן לנו, גם לא הרבה פחות. ביבי דואג עכשיו להבטיח שמהתמלוגים הדי עלובים יתנו פחות, שהפיקוח יוסר אחרי 5 שנים ושנובל אנרג'י במסווה של "עידוד התחרות" תייצא גז מישראל כאילו שאנחנו לא צריכים אותו ובמחיר טוב פה.

שני שלבים לעצירת מכירת החיסול, השלב הראשון נקיטת עמדה מול היועץ המשפטי לממשלה ואם יש צורך בבג"צ, בכדי להבטיח שההכרעה בתחום זה תעבור לממשלה הבאה. בשלב הבא יש להביא לידיעת הבוחר את הנושא ולעשות הכל כדי שהבוחרים יצביעו נכון ב-17 למארס. רק אם נדיח את ביבי ולא נאפשר לו להקים ממשלת ימין צרה עם כחלון כמו שהוא רוצה, ורק עם בממשלה החדשה ובגוש החוסם שלה יהיו מרצ ורשימה משותפת חזקות ומשפיעות בצד האגף הס"ד של מפלגת העבודה נוכל להציל את עצמנו מלאבד את משאב הטבע המשמעותי בכלכלה הישראלית. הבחירות האלה הן גם בשאלה, מי ישלוט בגז של מדינת ישראל ולטובת מה ינוצל הגז וינוצלו הרווחים ממנו. מי שמבקש תשובה שכוללת את טובת אזרחי ומדינת ישראל, תמלוגים גבוהים לטובת צרכי החברה והמדינה ושימוש בגז מקומי בכל ענפי המשק במקום בדלקים מזוהמים ומיובאים, חייב להצביע למפלגות השמאל.

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , ,

Leave a Reply