מרכז "מולד" – מעורבות האוונגליסטים בפוליטיקה הישראלית

השמאל הישראלי מושמץ כרודף את תרומות הכסף האירופאיות בסרטון ועד מתיישבי השומרון. ומה עם הימין שהפוליטיקאים שלו נהנים מתרומות האוונגליסטים הנוצרים שבהם יש המייחלים בגלוי למותם של יהודים בישראל? תחקיר מולד חושף את מעורבותם בפוליטיקה הישראלית. למשל, שותפותם בארגון הנאום של נתניהו בקונגרס האמריקאי

הם מימנו 69 טיסות של חברי כנסת לקאריביים, לברבדוס ולהודו. הם מפעילים בכנסת לובי חשאי שנשלט, בניגוד לחוק, על-ידי קרן זרה היושבת בוושינגטון. הם מזרימים עשרות מיליונים למאחזים בלתי-חוקיים, לפוליטיקאים, לתנועות המקדש ולעמותות נגד הפלות. הם מקבלים מהממשלה קרקעות יקרות סביב הכנרת – ללא מכרז, ללא שקיפות וללא אישורים. תחקיר מולד, שחלקו נחשף בסוף השבוע ב"אולפן שישי", עונה על השאלה: כיצד מעורבים הנוצרים האוונגליסטים בפוליטיקה הישראלית – ולמה כל ×–×” נשמר בסוד מהציבור?

בעשר השנים האחרונות נרשמה התקרבות דרמטית בין בכירי הימין הישראלי, ובכללם ראש הממשלה נתניהו, למנהיגי האוונגליסטים בארצות הברית. קבוצות מאורגנות וממומנות היטב של אוונגליסטים נהנות היום מנוכחות קבועה במוסדות הרשמיים של מדינת ישראל – כל זאת הרחק מעיניהם של האזרחים, המושפעים ישירות מההתערבות הגוברת של הזרם הדתי הפונדמנטליסטי בחייהם. כך, למשל, גורמים אוונגליסטים שותפים לארגון הנאום השנוי במחלוקת של נתניהו בקונגרס האמריקאי. תחקיר חדש של מולד מתחקה אחר מבנה הלובי החשאי, רשת הגופים הקשורים אליו ודרכי פעולתם.

עיקרי הממצאים:

  • למרות שרבות מהקבוצות האוונגליסטיות מייחלות בגלוי למותם של מיליוני יהודים שחיים בישראל, הן זוכות לשיתוף פעולה הדוק מצד גורמים ממלכתיים בכירים.הברית הפוליטית עם הימין מעניקה לאוונגליסטים דריסת רגל בחיים הפוליטיים ומשפיעה באופן עמוק על יחסי ישראל-ארה"ב. השותפות בין הימין הישראלי לכוח היחיד בפוליטיקה האמריקאית שעדיין דוחה את פתרון שתי המדינות, מעידה על התרחקותו ההדרגתית של הימין מבעלי בריתו המסורתיים הליברליים במערב.
  • השדולה האוונגליסטית בכנסת נשלטת בחשאי על-ידי קרן זרה בשם IAF שיושבת בוושינגטון, תוך הפרה ברורה של תקנון הכנסת. עובדי הקרן עושים שימוש אסור בסמלי המדינה ומייצגים את הכנסת והממשלה בחו"ל, למרות שאינם פועלים בשליחותן.
  • בין 2006 ל-2014 טסו לחו"ל 20 ×—"כים 69 פעמים על חשבון גורמים אוונגליסטיים. מטרת הנסיעות לא מדּווחת לציבור, וחלקן כוללות שהות ממושכת באופן חריג ביעדים כמו הפיליפינים, ברבדוס והאיים הקאריביים. שיאני הטיסות הם חברי "ישראל ביתנו". בתואר הנוסע המתמיד זוכה ×—"×› דוד רותם שבמהלך שתי הכנסות האחרונות בילה 83 ימים בחו"ל על חשבון כנסיות אוונגליסטיות.
  • ×”×—"כים שטסים על חשבון אוונגליסטי מקדמים את האינטרסים של הארגונים הפונדמנטליסטיים בארץ: מעניקים להם פרסים, מקצרים הליכים ביורוקראטיים ומסייעים בגיוס תרומות. באחד המקרים הוענק לכנסייה מיסיונרית שטח נרחב בסמוך לכנרת לטובת מיזם נדל"× ×™ – ללא מכרז, ללא שקיפוץ וללא האישורים המתאימים.
  • האוונגליסטים משמשים גורם מרכזי במימון מפעל ההתנחלויות.עשרות מיליוני דולרים וכוח עבודה זרמו בשנים האחרונות מחו"ל לפרויקטים ביהודה ושומרון, כולל מאחזים בלתי-חוקיים, וכן לתנועות המקדש.
  • הלובי האוונגליסטי פועל לקידום סדר יום אולטרה-שמרני בישראל, המייבא לכאן ערכים ומאבקים שזרים מאוד להוויה הישראלית.בין היתר, הלובי מקדם ומממן עמותות הנאבקות בהפלות, שלל ארגונים מיסיונריים (שפועלים גם בקרב יחידות צה"ל) ומהלכים נגד קהילת הלהט"ב.

       לקריאת הדוח המלא | לצפייה בכתבה של "אולפן שישי"

               הודעה של שרון שחף מטעם מרכז "מולד"

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , , ,

One Response to “מרכז "מולד" – מעורבות האוונגליסטים בפוליטיקה הישראלית”

  1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

    מידה | "ישראל מאבדת את התמיכה האוונגליסטית" – מידה

Leave a Reply