מנחם בן ששון, הפסק קורס עמותה הקוראת לגזענות ולמרד בחוק

מרצים ותלמידים באוניברסיטה העברית פנו להנהלת האוניברסיטה בבקשה להפסיק קורס של עמותה בראשה רב שכתב חוברת לזכר ברוך גולדשטיין ובה מלמד הרב מחבר "תורת המלך". הנהלת האוניברסיטה מתחמקת. עותקים נשלחו לחברי הכנסת. להלן העצומה שפרסמו בעניין

מאת: דמוקרטיה תחת התקפה באוניברסיטה העברית בירושלים

אל: נשיא האוניברסיטה העברית ויתר הנמענים שלום רב,

באוניברסיטה העברית בהר הצופים מתקיימת פעילות של עמותה שבראשה עומד הרב גינסבורג, מחבר החוברת "ברוך הגבר" לזכרו של ברוך גולדשטיין, שרצח 29 מתפללים מוסלמים במערת המכפלה, בחוברת הוא מצדיק את מעשיו. כמו כן הרב פירסם את החוברת "קומי אורי" הקוראת לשימוש באלימות כנגד מוסדות השלטון במטרה לביטול מדינת ישראל כמדינה ציונית ודמוקרטית. מורה נוסף הוא הרב יצחק שפירא ממחברי הספר "תורת המלך". כזכור, ספר זה מתיר פגיעה ורצח של לא יהודים שאינם מצייתים לחוקי ההלכה.

אנו, מאות תלמידים ומרצים, קוראים להנהלת האוניברסיטה להפסקת פעילות העמותה ולשמור על מעמדה כמוסד הדוגל בשיח פוליטי ואקדמי סובלני, ללא גזענות וחתירה תחת הדמוקרטיה מכל צד שהוא בקשת הפוליטית. בינתיים האוניברסיטה מסרבת לדון עימנו או אף להתחייב לא לחדש את השכירות לעמותה בשנה הבאה.

מעבר למספר הפגנות אשר כללו עשרות עד מאות משתתפים, מצורפת העצומה עליה חתמו מספר זוכי פרס ישראל, מרצים, אנשי ציבור, חברי כנסת ומאות סטודנטים.

"שלטון דמוקרטי הוא אותו שלטון, המותיר בידי אדם מספיק חופש ובו בזמן דואג לכך שלא יעשה שימוש רע בחופש הזה" אלברט איינשטיין

העצומה:

אנו, מרצים, סטודנטים, בוגרים ואנשי ציבור קוראים בזאת לאוניברסיטה להשמיע קול ברור ורם נגד גזענות, ולהורות על הפסקתו המיידית של הקורס מבית מדרשם של מחברי תורת המלך בשטחה.

לכבוד

פרופ' מנחם בן ששון

נשיא האוניברסיטה העברית

בתדהמה רבה קיבלנו את הידיעה כי בבית מאירסדוף שבקמפוס האוניברסיטה בהר הצופים מתקיימת פעילות של עמותה הנושאת את השם "בית הספר לתורת הנפש" שבראשה עומד הרב יצחק גינזבורג.  הרב גינזבורג הוא נשיא ישיבת "עוד יוסף חי" ביצהר ומחבר החוברת "ברוך הגבר" לזכרו של ברוך גולדשטיין, שרצח 29 מתפללים מוסלמים במערת המכפלה, שבה הוא מצדיק את מעשיו. הוא פירסם גם את החוברת "קומי אורי" הקוראת לשימוש באלימות כנגד מוסדות השלטון במטרה לביטול מדינת ישראל כמדינה ציונית ודמוקרטית ולכונן תחתיה מדינה שתנוהל על פי חוקי ההלכה. מורה נוסף שמלמד בעמותה זו הוא הרב יצחק שפירא ממחברי הספר "תורת המלך". כזכור, ספר זה מתיר פגיעה ורצח של לא יהודים שאינם מצייתים לחוקי ההלכה. הוא מסית לגזענות, לאלימות ולטרור כנגד ערבים ומיעוטים אחרים במדינת ישראל וקורא למרד נגד החוק הישראלי באצטלה של דיון הלכתי. עוד מלמד בבית הספר הזה הרב איתיאל גלעדי, שותפו של גינזבורג בחיבור "קומי אורי", ורבנים נוספים המשתייכים אל החוגים האלה.

כתלמידים, בוגרים ומורים של האוניברסיטה העברית בעבר ובהווה רוח הפלוראליזם והסובלנות שחרתה האוניברסיטה על דגלה היא נר לרגלינו. רוח זו אינה יכולה לאפשר סתימת פיות גם אם מדובר בדיעות חריגות, אך לדעתנו גם אינה יכולה לאפשר לקבוצה קיצונית הקוראת לאלימות ופגיעה במיעוטים על רקע גזעי ודתי ומתנגדת לאופיה הדמוקראטי של המדינה, לקיים את פעילותה בין כתלי האוניברסיטה. אנו קוראים להנהלת האוניברסיטה לפעול להפסקת פעילות העמותה הזו בבית מאירסדורף כדי לשמור על מעמדה ושמה הבינלאומי של האוניברסיטה כמוסד הדוגל בשיח פוליטי ואקדמי סובלני, ברוח המורשת של מייסדיה.

על החתום,

פרופ' אילון לינדנשטראוס זוכה מדליית פילדס 2010

פרופ' אסא כשר            חתן פרס ישראל  תש"ס

פרופ' יהודה באואר       חתן פרס ישראל  תשנ"ח

פרופ' יורם בילו            חתן פרס ישראל  תשע"ג

פרופ' מנחם ברינקר      חתן פרס ישראל  תשס"ד

פרופ' חוה טורניאנסקי   כלת פרס ישראל  תשע"ג

פרופ' יוסף קפלן           חתן פרס ישראל  תשע"ג

פרופ' זאב שטרנהל      חתן פרס ישראל  תשס"ח

פרופסור אברהם דורון   חתן פרס ישראל תשס"ד

פרופ' עמנואל אטקס     חתן פרס ביאליק 2010

אבנר דה שליט            זוכה פרס רוטשילד תשע״ד

ועוד חותמים רבים

העצומה נגד גזענות באוניברסיטה העברית

Print Friendly, PDF & Email

Tags: , , , , ,

2 Responses to “מנחם בן ששון, הפסק קורס עמותה הקוראת לגזענות ולמרד בחוק”

 1. דליה הגיב:

  מה שמתרחש באוניברסיטה העברית הוא דוגמא אחת לנגע הגזענות הפושה במחוזותינו. במקום שהמנהיגות תיאבק נגד נגע זה, היא מעודדת אותו כשנוח לה, למשל בעת בחירות. סרטון דעאש הוא דוגמא מדאיגה http://www.maariv.co.il/news/elections-2015/Article-463466
  סרטון ועד מתיישבי השומרון הוא דוגמא נוספת וקיצונית, המראה שההקצנה פוגעת בסופו של דבר בכולנו. הנה קישור לסרטון http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001009780#fromelement=hp_morearticles%5C

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  בכל הבקורת הקשה של השמאל על הימין ועל התוצאות ההרסניות של פעולותיו,
  מעולם, לא הציג השמאל את הימין כבוגד!
  בגידה היא פעולה מכוונת לתוצאה מוגדרת (בנגוד לפעולה שללא כוונה מראש, תוצאותיה הרסניות).
  מתי ראיתם כרזה של השמאל ובה ר"מ ימני עם מטרת ירי על חזהו ולמעלה כתוב בוגד?
  מתי ראיתם אנשי שמאל הולכים מאחורי ארונו השחור של ר"מ ימני?
  מתי ראיתם סרט של השמאל מציג את הימין בדמות יהודים מהשטירמר?
  מי שמרשה לעצמו לפעול כך, מייצר איום סמוי על הציבור כולו! (אל תתעסקו איתי).

  בודאות – מפיקי כרזת רבין הפיקו את הסרט (תג' 56 )

  ממש הבטחים בהר שמרון.
  רק מי שפרסם את כרזות רבין הבוגד עם מטרת ירי על חזהו ממשיכים לעשות חיל:
  מוציאים מהדורות חדשות של השטירמר ומגלגלים כספים מהכא להתם.
  השאר מורידים ראש (הלא מצביעים, המחפשים מקלט ב"מרכז"ומצביעים למי שעובר שם במקרה באותו היום, המצביעים הצבעה מסורתית, שמספרם ובהתאם מפלגותיהם הולכים ויורדים).
  http://on-the-left-side.org.il/הימין-מסרב-להכיר-במדינת-ישראל

Leave a Reply