חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המהפכה של ש"ס, או: למה תקום פה ממשלת ימין

נושאים בחירות 2015, כלכלת בית ב 11.02.15 1:10

אריה דרעי מפזר הבטחות סוציאליות למכביר ב"תשדיר השקופים", הבטחות שיישכחו מייד עם כניסתו של האחרון לממשלת נתניהו הבאה. ק. טוכולסקי תוהה לאן נעלם קולו של השמאל, והיכן האנשים שבאמת רוצים מהפכה, שבאמת רוצים לשנות את הדרך בה צועדת ישראל מאז 1977

ראיתי את תשדיר השקופים של דרעי ואז ראיתי אותו שוב. השכל צעק שהוא נוכל, שהאיש העשיר הזה הולך ללכת עם ביבי לממשלה ושם הוא לא מתכוון להגשים כלום ממה שהוא הבטיח. השכל צעק, אבל תוך כדי כך הלכה והשתלטה עלי עצבות. התשדיר הזה היה מה שרציתי לראות במחנה שלי, זה התשדיר שבמקום דרעי בחליפה המחויטת הייתי צריך לראות בו את אילן גילאון או את איימן עודה, את סתיו שפיר או את מירב מיכאלי, את עמיר פרץ או את אעידה תומא-סולימאן, את דב חנין או את אבי דבוש. אנשים שבאמת היו מוכנים להילחם ולהגשים את המילים שדרעי מפזר. אבל במקום זה ראיתי את דרעי, ביום שהוא הודיע כי הוא ימליץ על ביבי לראשות הממשלה אומר את הדברים הכי נכונים ששמעתי במערכת הבחירות.

אריה דרעי דיבר אלי, הוא אמר דברים שאני רוצה לשמוע. הוא הבטיח מיסוי פרוגרסיבי שיעביר את הנטל לעשירים ולתאגידים, הוא הבטיח שלא יהיו בישראל ילדים רעבים, לא מחסור ולא עוני. הוא הבטיח דיור ציבורי, הוא הבטיח לזקוף את קומתם של העובדים והנתמכים. כל מה שהשמאל לא אומר הוא אומר. כל מה שהשמאל היה צריך להגיד הוא אומר. הוא ירוץ לממשלת ביבי הבאה ולא יגשים שום דבר ממה שהוא אמר. הוא ישב בממשלת ביבי הבאה ויהיה חלק מאותו המנגנון שמדכא את העמלים והנתמכים, אבל הוא יודע לעשות תעמולה. מה שאני שואל את עצמי שוב ושוב זה למה השמאל לא עושה כאלה תשדירים.

דבר ראשון, המחנה הציוני מונהג בידי אנשים עשירים ואטומים שנושאים באחריות המשותפת של ממשלות ישראל האחרונות לחורבן הכלכלי חברתי. ההבטחות שלהם מעורפלות והם נראים כמו גרסה נוספת של עוד מאותו שלטון. הם גם לא מנסים להבטיח לבוחרים שלהם משהו אחר. מפלגת העבודה בחרה רשימה טובה ומאותו רגע הכול התחרבן: השיריונים של ליבני, הקמפיין המטומטם שפונה שוב לאותם בוחרים שמעדיפים את לפיד וכחלון שמדברים איתם על "איפה הכסף". אם את המחנה הציוני היו מנהיגים שלי יחימוביץ ועמיר פרץ ולא ציפי ליבני ובוז'י הרצוג, אולי מישהו היה מאמין להם. במרצ הדברים לא טובים יותר, הקמפיין שלהם עבר מהבדיחות ההזויות, להתקפות על המחנה הציוני אבל זה לא מספיק. זהבה גלאון אולי חזקה במרכז המפלגה אבל היא לא תוסיף למרצ ולו בוחר אחד. את אילן גילאון, האיש שיכול לעשות תשדיר כמו זה של דרעי ולדבר על השקופים ועל איך נאבקים למענן באמת ולא כמו ש"ס, מבטיחים להם הבטחות ואז רצים לממשלת הימין הבאה, מחביאים. אין חבר כנסת אחד בכל הכנסת שפעל כמו אילן גלאון למען השקופים שבשקופים והמפלגה שלו מחביאה אותו. הרשימה המשותפת לא ממש עושה קמפיין, בינתיים הם התחילו לעלות בסקרים אבל לא יזיק גם לשמוע מהם משהו מהם, ולא רק מחד"ש שמנהלת לפחות בעברית קמפיין שנועד לשמר את בוחריה היהודיים אבל מדברת בשם עצמה בלבד.

דרעי יודע לעשות קמפיין, הוא יודע לגעת בבעיות הבוערות של החברה הישראלית. הזלזול שלו בצרות של המעמד הבינוני אינו במקומו, לפיד וכחלון לא ידאגו למעמד הבינוני ולא צריך ליצור ניכור בין המעמד הבינוני לעניים. בשביל הממשלה הזו כולנו שקופים, בשביל הממשלה הזו כולנו נועדנו לשאת בנטל, בשביל הממשלה הזו זה לא משנה אם אנחנו רוצים פיתות או לחם שיפון ואפילו לא סושי, כולנו בסך הכול אמצעי לשירות שלטון ההון. אי אפשר להודיע על תמיכה בביבי ולנהל קמפיין מהפכני בלי להיות ציניים. איפה השמאל? איפה האנשים שבאמת רוצים מהפכה, שבאמת רוצים לשנות את הדרך בה צועדת ישראל מאז 1977, שחושבים שנאו-ליברליזם הוא מחלה ולא פתרון שמבחינתם ביבי וטרכטנברג, כחלון ולפיד, לבני והרצוג הם חלק מהבעיה ולא הפתרון. למה הם לא מדברים ישר ולעניין כמו דרעי. אני יודע שבמרצ במשותפת ובפלג השמאלי של העבודה יש את האמונה בדברים הנכונים. אני יודע שאילן גילאון סתיו שפיר ואיימן עודה יוכלו להישיר עיניים למצלמה ולהגיד אותם. אני רק לא מבין למה הם לא עושים זאת, למה הם מפקירים את הזירה לדרעי, כחלון ולפיד, האנשים שייקחו את קולות המבקשים מהפכה ויתרגמו אותם לעוד מנדטים בקואליציה הבאה של ביבי.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

 1. ק. טוכולסקי :

  מאז שכתבתי את המאמר הזה, אילן גילאון דיבר בתשדיר תעמולה לעניין:
  https://www.facebook.com/MKIlanGilon?fref=ts
  צפו בעמוד שלו

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  זה לא אותו הדבר.
  אצל דרעי יש גם מוזיקה
  . אצל גילאון זה רק המילים.
  והענין הוא שאי אפשר להכניס בכוח מוזיקה למי שלא יודע לשיר.
  צריך למצוא מישהו שיודע לשיר את המילים, גם אם הוא לא בראש הרשימה.

  מישהו מכיר אחד/אחת כאלה בשמאל?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.