חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מי אשם בהידרדרות מערכת הבריאות?

נושאים בריאות ואיכות סביבה, דעות ב 10.02.15 1:00

כמו כל שנה, החורף מגיע, בתי-החולים מתמלאים והכתבים נזכרים לדווח על התפוסה הגבוהה במחלקות. כמו כל שנה, כולם מצקצקים בלשונם ואומרים ש"חייבים לעשות משהו". למרות זאת, כמו כל שנה, מספר מיטות האישפוז ביחס לאוכלוסיה יורד, למרות הצפיפות ולמרות האוכלוסיה המזדקנת

מאת: אמתי ערמון

בישראל יש כיום 1.8 מיטות לאלף נפש, בתחתית ה-OECD, לעומת 2.33 ב-1995. החציון ב-OECD הוא 3.4 מיטות לאלף נפש, כמעט כפול מבישראל. למי שפחות מכירים את הנושא: מיטת אישפוז, בדומה לכיתת-לימוד, לא דורשת רק מקום פיזי, אלא גם ובעיקר תקנים של צוות וציוד שדורשים תיקצוב.

לצערי נחשפתי לבעיות של מערכת הבריאות כבן-משפחה מלווה בבתי-חולים, במשך יותר מ-500 ימי אישפוז במצטבר, בשבע מחלקות של שלושה בתי-חולים. פגשתי מאות חולים ועשרות רופאים ואחיות. הזדעזעתי מבעיות בתשתיות, ציוד וכח-אדם. ראיתי איך קורות טעויות ממגוון סוגים, איך חסרה בקרה, איך נפגעים כבוד החולים וזכויותיהם. ראיתי גם איך חיסכון עולה ביוקר – למשל כשחיסכון בחלוקי-נייר חד-פעמיים גורם לחולים לקבל זיהומים, שבהם קשה ויקר לטפל.

אני יכול לגלות לכם "סוד": הבעיות במערכת-הבריאות קיימות גם בקיץ. גם בקיץ קורה שחולים מתבקשים לקבל עירוי בעמידה בחדר המיון, כי אין כבר מקום למיטות במסדרון וגם כיסאות לא נשארו. גם בקיץ יש חולים במסדרונות, הצפיפות הממוצעת היא 98%, בצמרת הצפיפות של ה-OECD. גם בקיץ יש עומס מטורף על אנשי הצוות, שעובדים לפי תקנים שלא עודכנו כבר עשרות שנים, והחולים משלמים על זה מחירים מחרידים.

בהמשך גיליתי שגם מבקר המדינה וה- OECD מעירים על הרבה מהדברים שראיתי. מבקר המדינה דיווח שאלפי חולים מתים כל שנה מזיהומים שהם מקבלים בבתי-חולים ושאפשר היה למנוע. ה-OECD דיווח שתקציב הבריאות בישראל הוא בתחתית העולם המפותח ביחס לתוצר, 4.4%, שליש פחות מהממוצע ב-OECD, שהוא 6.7%. ההוצאה הכוללת לבריאות בעולם המפותח עולה בגלל הזדקנות האוכלוסיה, בעוד שבישראל היא יורדת. ב-OECD  רק 28% מהוצאות הבריאות הן במימון פרטי, בישראל 40%, כשעל פרמיות הביטוחים הפרטיים נגזר קופון בלתי-סביר של כ-70%.

אז מה הסיבה לכל זה? איך זה שהטרגדיות בבתי-החולים לא נמצאות כל יום בכותרות העיתונים? איך זה שהבריאות אינה אג'נדה מרכזית של חברי הכנסת? המסקנה שהגעתי אליה היא פשוטה ועגומה: החולים לא יכולים לשבות, הם אוכלוסיה חלשה ביותר, אין להם ועד והם גם מתחלפים. כל אחד מתמקד במחלתו והבראתו. גם מי שמלווים חולים, מגיעים לבית-חולים ורואים מה המצב שם – נוטים להתמקד בחולים שהם מלווים ולהדחיק מה שראו.

לצערי הבנתי שהאשמים בהידרדרות מערכת הבריאות הציבורית הם אנחנו, אנחנו שלא דורשים מנבחרי הציבור שלנו לטפל במצב, לשנות סדרי עדיפויות, לעשות תוכניות חירום, להשוות את מצב המערכת לממוצע בעולם המפותח, ולא להסתפק בתיקונים קוסמטיים. לא די בכמה כותרות בימי החורף ולא די בדוחות של ועדות – דרושה התגייסות ציבורית למען מימושם, בתוך המפלגות ומחוץ להן.

החלטתי לנסות לפעול למען תיקון המציאות הזאת. לפני קצת יותר משנה הקמתי במסגרת מפלגת העבודה את "החוג לתיקון מערכת הבריאות", קבוצה שנועדה לקדם את הטיפול בפערים ובעיוותים במערכת. החברים שהצטרפו לחוג קשורים למערכת הבריאות בדרכים שונות: עובדים בהווה ובעבר, חולים ובני משפחותיהם והרבה אנשים שמדינת הרווחה יקרה לליבם. החוג ערך מפגשים על מגוון הבעיות במערכת, בהשתתפות ח"כים מהמפלגה וגורמים מתחום הבריאות. פגשנו רופאים, אחיות, חולים, מומחים  מהאקדמיה, כתבי בריאות, סטודנטים לרפואה, שר בריאות לשעבר, מנכ"ל משרד בריאות לשעבר, מנהל בית-חולים, פעילים חברתיים בתחום, ועוד. באמצעות הח"כים העלנו שאילתות בכנסת. בנוסף יצאנו לפעילות שטח במאבק סביב ועדת גרמן ועשינו פעילות ברשתות החברתיות. לקראת הפריימריז דרשנו מכל המועמדים להתחייב על פעילות למען מערכת הבריאות הציבורית ולהודיע באיזה נושאים ספציפיים יעסקו.

כל זה כמובן רק צעד ראשון בדרך ארוכה. לשמחתי נושא הבריאות נמצא עכשיו במקום מרכזי יחסית באג'נדה של מפלגת העבודה ובקמפיין של המחנה הציוני. תוכנית הבריאות של המפלגה מציעה תוספת תקציב כפולה מזו שדובר עליה בממשלה הנוכחית לפני התפרקותה, ומתייחסת לתורים הארוכים, למחסור במיטות-אשפוז ולמחסור בתקני רופאים. אלה צעדים חשובים בכיוון הנכון, אבל צריך להמשיך לפעול כדי שייושמו וכדי שיבוצעו צעדים רבים נוספים. צריך שמשרד-הבריאות יפסיק להמתין לטלפון תלונה מהקשישים במסדרון, ויתחיל בביקורות יזומות נרחבות ובטיפול בבעיות שכל מי שמגיע לבית-חולים פוגש. צריך להרחיב את ביטוח הבריאות הממלכתי, ולכלול בו ביטוח סיעודי ואת הרובד הבסיסי של הביטוחים המשלימים/פרטיים, כך שכולנו נוכל לקבל כיסוי טוב יותר במחיר נמוך יותר, בלי שחברות פרטיות יגזרו על חשבוננו קופונים שמנים. עוד לפני שיתבצע תיקון עמוק, הממשלה צריכה לתת מענה מהיר לעומסים חריגים ומשברים במערכת, כפי שפותחים בזריזות בית-חולים ישראלי כשיש משבר הומניטרי בחו"ל. כל זה רק חלק מהרשימה, נושאים נוספים מופיעים בטבלה שלמטה.

armon 9-2-15

חשוב לזכור שכמעט כולם נזקקים למערכת הבריאות הציבורית בשלב כלשהו, ואין נושא חשוב יותר להצלת חיי אדם ושמירה על איכותם. הבחירות נותנות לכולנו הזדמנות לנסות לשנות כיוון ולתמוך במי שמחוייבים לתיקון המערכת. אם אתם לא דורשים ממי שתצביעו עבורם טיפול בנושא הזה – או תומכים במי שדירדרו את המערכת והיו אדישים למצוקות החולים – אז לצערי ההידרדרות הזו היא גם באשמתכם.

הכותב הוא מקים ומרכז החוג לתיקון מערכת הבריאות במפלגת העבודה

נערך על ידי דורון
תגיות: , , , ,

10 תגובות

 1. מיכאל לינדנבאום :

  רק אג'נדה סוציאל-דמוקראטית תפתור הבעיה

  החוליים של מערכת הבריאות ידועים,ומקורם בהרס מדינת הרווחה של מפא"י שהחל עם המהפך הניאו-ליבראלי של הליכוד בשנת 1977.

  מאז אותה שנה ארורה מספר המיטות,האחיות,הרופאים,חדרי הניתוח והטיפול הנמרץ כמו גם המיכשור הרפואי ,פוחתים והולכים,כאשר המעמד העליון הדואג לטייקונים בלבד,נהנה ממיטב הטיפול הרפואי על חשבון כולנו.

 2. מיקי :

  "בריאות" זה ממש לא ההפך מ"חולי".
  קידום בריאות האוכלוסייה בדגש על אורח חיים בריא ופעיל יכולים לחסוך בטווח הקצר, הבינוני והארוך משאבים רבים למערכת, במקביל לכך שהמשק כולו ירוויח מאנשים בריאים שיכולים להמשיך ולעבוד ולא הופכים לחולים ונכים הנתמכים על קצבאות. השקעה בקידום בריאות/מניעה היא קריטית. רק הנזקים מהעישון מתרגמים ל-356 אלף ימי אישפוז בשנה, ל-1.6 מיליארד ש"ח עלות ישירה למערכת הבריאות ול-7,800 מקרי מוות כל שנה.

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מה זה "קידום בריאות האוכלוסייה בדגש על אורח חיים בריא ופעיל"?

  גם זו השקעה בבני אדם, וראינו איך זה עובד אצל הניאו-ליברלים עם אחיות קבלן בביה"ס שאפילו לא הספיקו לחסן את כל הילדים.

  וראינו מה קורה עם זקנים שלא יכולים לממן את כל התרופות והופכים לנטל מבחינה אנושית, שלא לדבר כלכלית.
  ד.א. זו תופעה ידועה שזקנים מאשפזים עצמם בחדרי מיון בתקופת החגים, שיהיה להם מה לאכול.

 4. גונן :

  האם השרה גרמן, קידמה את המערכת?

  כל הכבוד. מבצע ענק !
  ועכשיו שאלה הסברתית, כיצד לדעתך מילאה השרה גרמן את התפקיד? האם היא קידמה נושאים חשובים? האם היא קידמה יוזמות גרועות? או אולי היא השקיעה את רוב זמנה ללמוד את המערכת ולא הביאה תועלת או נזק (למעט זה שעבר זמן ועוד חולים סובלים).
  בקיצור האם תפקודה מהווה נקודה לזכות יאיר לפיד או נקודת חולשה?

 5. מנחם לוריא :

  השקעה ממשלתית בבריאות:

  גם המעט שממשלת ישראל "משקיעה" בבריאות,חלק הארי של הכסף הציבורי הולך לידיים פרטיות.

  ההשקעה היא ברפואה הפרטית ובחברות הפרטיות שנותנות את השירות הכביכול לאומי.

  גם בית החולים היחידי שנבנה בישראל (באשדוד) נבנה הל ידי חברה פרטית ויופעל על ידי חברה פרטית – כך שגם כשיופעל אותו בית חולים מצאי המיטות שלו יהיה של חברה פרטית שעושה לביתה וכיסי טיקוניה ואילו המיתות יהיו על חשבון הציבור.

  מי שלא מאמין: שיטוס למוסקבה ויקנה שם דרכון על שם איליאץ' אלכסנדר דובטויבסקי ויבוא לבית החולים תל השומר כתייר מרפא…..

  מנחם.

 6. מיכאל לינדנבאום :

  בית-חולים "פרטי" במימון ממשלתי וציבורי

  כך ניבנה ביה"ח "אסותא" באשדוד.ההשקעה ציבורית,והרווח פרטי.

  בכל זאת מנחם נדמה לי ששכחת את בית החולים הממשלתי בצפת.הוא נבנה ב-15 השנים האחרונות על ידי הממשלה.

  למען ההגינות, דבר טוב של הליכוד.

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  לצערי אין לי אלא להצטרף לדברים.
  גם אני עברתי מסעות ליווי ב-6 בתי חולים ברחבי הארץ – מפוריה בצפון ועד ירושלים (הדסה ושערי צדק).

  הבנתי שגם בתוך החסר יש מה לעשות ואף שלחתי מכתב לגרמן כשנכנסה לתפקיד.
  כתבתי לה שאין לה לדעתי סיכוי לטפל בבעיות התשתית ולכן עליה להתחיל בהתנהלות.
  צרפתי דוגמאות ונשאלתי אם אני רוצה עזרה במקרה האחרון שהדגמתי במכתב.
  עניתי לא תודה. חשבתי שתבינו את העיקרון.

  אחת המחלות של המערכת היא תקשורת לקויה בין כל הרבדים שמתפקדים בה.

  תקשורת לקויה כוללת גם זלזול בעמיתים – "מה הרופא ההוא מבין?" (במקרה אחד שכזה הסתבר שהבין גם הבין ואם היו עושים מה שביקש (ובקשתו היתה פשוטה והגיונית) היתה נמנעת עגמת נפש בלתי הפיכה.
  השלב הבא היה טאטוא מתחת לשטיח).
  התקשורת הלקויה מתבטאת בכך שדווקא כאשר מישהו בשרשרת כן עושה טעות, אין במקרים רבים דרך לגלות ולעצור את זה.

  הטענה היא תמיד חוסר זמן, אבל זהו לפעמים מעגל שוטה. עוד שתי דקות כאן חוסכות לפחות חמש דקות שם.

  לכן ההצעה האחרונה במסקנות שמוצגות למעלה לגבי המשוב היא קריטית.

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ביטוח בריאות כפול

  ■ מרבית הישראלים מגנים על עצמם עם ביטוח בריאות כפול
  ■ אבל ברגע שהמבוטחים זקוקים לכסף – חברות הביטוח מציעות להם בונוסים אם יתבעו את הקופה, וכך חוסכות לעצמן מאות מיליוני שקלים בשנה
  ■ וקופות החולים? הן ממשיכות לשתף פעולה
  http://www.themarker.com/news/health/1.2613206

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  36 שעות במיון ברמב"ם: "מקום גרוע להיות בו"

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4741403,00.htm

 10. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  36 שעות במיון ברמב"ם: "מקום גרוע להיות בו"

  http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4741403,00.html

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.