חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

המשבר באוקראינה וסופה של המלחמה הקרה

נושאים דעות, מדיני-בטחוני ב 9.02.15 1:10

האיחוד האירופי נחל ב-25 השנים האחרונות הצלחה טריטוריאלית כבירה. עם זאת, חוסר השובעה של האיחוד בדרכו מזרחה עלול להיות קצת יותר מדי. ייתכן שבמקום למהר ולחרחר מלחמות ועוינות, הגיע הזמן לשרטט מחדש אזורי השפעה לפי מה שהתושבים של אותם אזורים רוצים, במקום לחרחר מלחמה

מאת: ק. טוכולסקי

בזמן שאנחנו עסוקים בעצמנו, אירופה מהלכת על סיפו של סכסוך בסגנון מלחמת העולם הראשונה. בשנה שעברה במהלך ציון 100 השנים לפרוץ אחת המלחמות המיותרות וההרסניות בהיסטוריה, נפתחה מערכה מדינית/צבאית/כלכלית נוספת בין המערב ורוסיה. באוקראינה, ארץ חיץ בין מערב ומזרח לפי תפיסת המערב שהגיע זמנה להסתפח לאיחוד האירופאי, עובר הגבול האחרון בין מה שהרוסים רואים כמרחב שלהם. בין השנים 1991-2008 נגס המערב בשטחי ההשפעה הרוסיים ברעבתנות. אם בשנים 1991-2007 הנגיסה הזו עברה ללא תגובה רוסית משמעותית, הרי שהמלחמה בגאורגיה/גרוזיה במהלך אולימפיאדת בייג'ין סימנה שלב חדש. לאחר שנים של התפוררות ונסיגה, לאחר שנים של אבדן כוח ונסיגה, רוסיה לא נכונה יותר לוותר על שרידי השפעתה ועל מה שהיא רואה כמרחב ההשפעה שלה. בזמן שהמערב מנסה לנכס לעצמו את אוקראינה ההתנגדות הרוסית נצבעת בצבעים נוספים. השנה שנת היובל ה-70 לניצחון על החיה הנאצית ובנות בריתה, רוסיה של פוטין מסרבת לראות איך האיחוד האירופאי הנשלט במידה מרובה בידי גרמניה כובש לעצמו השפעה בשטחים ששוחררו מידי הנאצים בקרבות קשים. זה נראה קצת נלעג וקצת מוזר לרבים מאתנו, ויכול להיות שבתעמולה הרוסית יש שימוש ציני במלחמת העולם השנייה (בדומה לשימוש הציני שעושות ממשלת ישראל האחרונות בשואה, למשל). אבל המאבק בין האיחוד האירופאי ושותפיו בנאט"ו לבין רוסיה על אוקראינה הוא כנראה חזית אחת יותר מדי מבחינת רוסיה של פוטין.

אני לא חסיד גדול של כבוד לאומי או לאומיות, אבל אני מכיר את העולם שבו אני חי. האיחוד האירופאי מחפש לעצמו שליטה באוקראינה לא רק ותכלס גם לא בעיקר בשביל להביא את בשורת החופש הליברלי שלו לערבות אוקראינה, לאזוריה המתועשים ולשדות החיטה שלה. האיחוד האירופאי מחפש לעצמו עוד שטח ומנועי עוצמה כלכליים. העברת אוקראינה הענקית והענייה לחזקתו של האיחוד תשפר בסופו של דבר את רמת חייהם של האוקראינים גם אם במשך כמה עשרות שנים טובות הם יהיו כמו רומניה, בולגריה והמדינות הבלטיות חצרות אחוריות מוזנחות. גם אני הייתי מעדיף לחיות בחצר האחורית של האיחוד האירופאי ולא במוצב הקדמי של רוסיה. כל זה לא עומד בסתירה לרצונם של אנשים, ככל הנראה אפילו רוב האנשים בכמה אזורים במזרח אוקראינה שהאוכלוסייה בהן רוסית ולאו דווקא רואה עצמה או מדברת אוקראינית, לא להצטרף לאיחוד האירופאי, אלא לשמור על עצמאות או להסתפח לרוסיה.

האיחוד האירופאי נחל ב-25 השנים האחרונות הצלחה טריטוריאלית כבירה. מדינות ברית ורשה והמדינות הבלטיות שהיו חלק מברית המועצות הן כבר חלק מהאיחוד האירופאי. חוסר השובעה של האיחוד בדרכו מזרחה עלול להיות קצת יותר מדי. הקדושה של גבולות בינלאומיים שכופים על קבוצות שונות שלא תמיד רוצות לחיות ביחד מסגרת מדינית כובלת, עולה בדמים. זה נכון באפריקה, זה נכון גם באירופה. במקום להיכנס לעימות ולפמפם על שובה של המלחמה הקרה, הגיע הזמן לקצת חשיבה על גבולות ההגדרה העצמית. הרי כשהאיחוד האירופאי רצה למוסס את יוגוסלביה, היא חרחר מלחמה איומה ונוראה ופירק מדינה רב לאומית באופן שהחזיר את הבלקן לימי חוסר היציבות של ראשית המאה ה-20. יכול להיות שבמקום למהר ולחרחר מלחמות ועוינות, הגיע הזמן לשבת קצת על הגבולות במזרח אירופה ולשרטט מחדש אזורי השפעה לפי מה שהתושבים של אותם אזורים רוצים.

אם מולדובה רוצה להיות חלק מרומניה או רק להצטרף לאיחוד האירופי אבל תושבי החלק המזרחי שלה, תושבי הרפובליקה של טרנסניסטריה, רוצים להיות חלק מרוסיה, הגיע הזמן להפסיק להתעלם מהמציאות ולהגיע להסדר בהתאם. רוסיה צריכה להכיר בזכותם של המולדבים להצטרף לאיחוד האירופאי והאיחוד האירופאי צריך להכיר בעצמאות של טרנסניסטריה או בהיותה חלק מרוסיה. אם רוב האוקראינים רוצים להיות חלק מהמערב אבל במזרח אוקראינה יש חבלים שרוצים עצמאות או להיות חלק מרוסיה, שני הצדדים צריכים להסכים על כך. זה נכון גם בקווקז, הגיע הזמן להסדר בנגורנו-קאראבאך, הגיע הזמן להכרה בעצמאות של אבחזיה ואוסטיה או בהצטרפותם לרוסיה. המלחמות והמתחים הפוסט-סובייטיים חייבים להיפטר על בסיס הזכות להגדרה עצמית וההכרה שמה לעשות, לא כולם רוצים להיות חלק מברית נאט"ו, בדיוק באותו האופן שבו גם האוקראינים ברובם מעדיפים היום להיות חלק מהמערב.

הדבר האחרון שאירופה, אירו-אסיה, המערב והמזרח צריכים היום זה עוד מלחמה קרה, עם שוליים רחבים של מלחמות חמות. עוד ניכור, עוד התחמשות. מה שצריך זה להידבר ולהגיע להסדר. לאיחוד האירופאי לא כדאי להיות חזיר. אוקראינה הענקית והענייה יכולה גם כך להיות נתח קשה לעיכול בארצות הברית של אירופה, לא חייבים לזלול אותה בגלל מי שלא רוצים להיכלל בו. רוסיה צריכה להבין שמלחמת העולם השנייה נגמרה. פירוק ברית המועצות היה אסון גאופוליטי אדיר, הגיע הזמן לצמצם את המשברים שהפירוק יצר ולהוריד את המתח, ולא לחזור לעוד מלחמה קרה.

נערך על ידי דורון
תגיות: , , ,

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.