חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

שוק התחרות – באיזה דוכן מוכרים תחרות הכי בזול?

נושאים דעות, כלכלה ותקציב ב 5.02.15 1:44

1,2,3,4  – התחרות מרפאת כל מחלה, בלי פיקוח ומסים. באמת? אז מה קרה לרפורמת הסלולר? למה היא חולה? התשובה שנותנים בימים אלה עיתונים כלכליים ניתנה כאן ב-2012  ע"י תמר בן-יוסף 

מאת נטע חוצן

 התחרות על ה"תחרות" הפכה לאופנה מחייבת בשוק הפוליטי בישראל. כל מתחרה חדש מציב דוכן ומנסה להוכיח שבידיו נמצא המפתח הכי גדול וזול למקסימום תחרות שתרפא אותנו מכל חוליינו. הוא יפרק, הוא יחלק, הוא יחתוך – בקיצור ימות המשיח.

מיהי ומהי ה"תחרות" הזאת? ניקח לדוגמה את תחרויות מלכת היופי, המונדיאל והאולימפיאדה – כולן תחרויות עם כללי משחק מוגדרים שנועדו להבטיח הזדמנות שווה למתחרים, מלוות בשיפוט קפדני שנועד להבטיח את קיום הכללים, ובסופן -מנצח אחד או לכל היותר שלושה. מה קורה לשאר? האם לתחרות כזו פיללנו?  חשוב להבהיר  – אין אנו באים לפסול כל תחרות באשר היא. מטרתנו לברר האם ההבטחות  הבומבסטיות של נביאי התחרות עומדות במבחן המציאות, או שמא מדובר בתמונה הרבה הרבה יותר מורכבת.

כדי לענות על השאלה נחזור בפרקים הבאים לפרסומים שהופיעו כאן באתר וננסה לבדוק על מה באמת מדובר.

 

האם קיימת תחרות מושלמת?

אתר "עבודה שחורה" הביא כשירות לקוראיו ממאמריה של תמר בן-יוסף שמתפרסמים בבלוג שלה

על התחרות המושלמת:

"תורת הכלכלה שואפת לממש את חזון הדמוקרטיה – הצבעה שווה לכל קול, אופטימום בכלכלה ובחברה. לשם כך, היא נשענת על מודל "התחרות המשוכללת" שבראה. ותחרות משוכללת אינה כל מפגש שוק אקראי. תחרות משוכללת היא זירה בעלת תנאי משחק מוגדרים.

שני התנאים העיקריים לתחרות משוכללת הם:

– ריבוי קונים ומוכרים עד שכל יחידה כלכלית סבורה שהתנהגותה אינה יכולה להשפיע על המחיר. (מניפולציה על המחיר נ.ח.)

– מידע מושלם (אינפורמציה מלאה). כל הפועלים בשוק יודעים את כל מה שהם צריכים לדעת על המוצר ועל מחירו.

שני התנאים האלה, נדיר שהם מתקיימים במציאות. תחרות משוכללת היא, אם כן, מצב נדיר".

"עכשיו, נסו לחשוב איפה תנאים כאלה מתקיימים. אולי במכירת עגבניות במחנה יהודה ביום קיץ. במדינה קטנה כישראל, כל תחום שתבדקו מצטיין במיעוט שחקנים. זאת, בגלל, אבחנה כלכלית אחרת: יתרונות לגודל. בדרך כלל, יעיל יותר לפעול בקנה מידה גדול"

בישראל, אין ולא יכולה להיות תחרות אמיתית כמעט בשום תחום.  אמרנו ריבוי קונים ומוכרים –  איפה, איפה, באיזה מוצר או שירות תמצאו כזה ריבוי במדינה קטנה. אמרנו מידע מושלם  לכל – איפה זה ואיפה המניפולציה הקלה במידע במדינה של שני עיתונים כלכליים ושני בנקים."

 

תאמרו – רפורמת הסלולר? בבקשה.  אז למה יש לה חום?

בואו נבדוק שוב, מה כתבה על כך תמר בן יוסף ומה קורה היום.

"תמר בן יוסף שופכת עלינו דלי של צוננים ומאירה לנו, בבלוג שלה, כמה פינות צל בחגיגת המאורות של פתיחת שוק הסלולר לתחרות שעשה השר לשעבר משה כחלון.

כחלון לא יודע איזה תחרות. כחלון לא יכול לדעת מראש איזה תחרות הוא עושה. צירופי החברות הם אינסופיים, התנהגותן היא בלתי צפויה: הן יכולות להתאגד כולן ביחד נגד הציבור, הן יכולות להילחם ביניהן אחת-אחת או בקואליציות מגוונות. כל האפשרויות פתוחות.ככה זה עם תחרות.

אנחנו מכירים מודל קצה אחד – תחרות משוכללת, ומודל קצה אחר – מונופול או מונופסון. המציאות היא כל מה שנמצא ביניהם. מונופול (או מונופסון) הוא המצב שבו השוק למוצר נשלט בלעדית על ידי מוכר (או קונה) אחד. תחרות משוכללת היא המצב שבו השוק מכיל מוכרים וקונים רבים, עד כדי כך שאף לא אחד מהם יכול להשפיע באופן משמעותי על המחיר. שוק הסלולר בישראל לא נמצא בקצה האחד ולא באחר. עד כה, פעלו בו שלוש חברות, ולאחרונה, הצטרפו אליהן עוד חמש חברות, מתוכן, שתי הטריות ביותר הן בעלות הפוטנציאל, והן שעושות את המהומה.

הוט וגולן מורידות מחירים בפראות. הן יכולות להרשות לעצמן את זה, משום שהן בנויות מראש באופן קומפקטי וחסכוני. במיוחד עכשיו, בשלב ההתארגנות, הוצאותיהן נמוכות יותר מאלה של החברות הותיקות כי הן נשענות על תשתיות חיצוניות. במיוחד עכשיו, בשלב החדירה לענף, הן מרשות לעצמן להרוויח מעט או להפסיד, העיקר לחסל את המתחרות הוותיקות. הנה זה סוג של תחרות שאף פעם אי-אפשר לחזות מראש איזה דפוס הוא יקבל. זו המציאות העשירה שנמצאת באמצע בין המונופול לתחרות המשוכללת. זו תחרות, אבל מי אומר שהיא מועילה…..

….ממשלת ישראל נחפזה להתגאות בהישג הורדת מחירי הסלולר, איפה היא תהיה כשכל הסיפור יתגלגל עד לקריסת תאגיד".

את הדברים האלה כתבה תמר בן יוסף ב – 21.5.2012  היתכן?  הנה חזרה מדויקת על דבריה שנתיים וחצי מאוחר יותר:

"להערכת האנליסט רוני בירן, שווי חברות הסלולר יגזר מהנכונות של משרד התקשורת לאפשר מיזוגים בענף, אך בשלב הנוכחי אין סימנים להתגמשות… שבוע המסחר הנוכחי צפוי להיות אחד השבועות הקשים שעברו על מניות הסלולר, כאשר מניות סלקום ו פרטנר איבדו עד כה 6.5% משוויין מתחילת השבוע. מתחילת השנה ירדו המניות בכ-40%……ברור שבישראל פועלים יותר מידי מפעילי סלולר ביחס לגודל השוק, דבר שעשוי לגרום לאחת מהחברות הותיקות לעבור להפסד. התפתחות שכזו תיצור סביבה נוחה יותר לרגולטור לאשר מיזוגים",

וגם כאן וכאן .

לסיכום, מסתבר שתרופת התחרות זקוקה בעצמה לתרופה, בפיה של תמר בן-יוסף – "קואליציות מגוונות" ובלשון האנליסט "אישור מיזוגים", ובלשון שלנו – הקטנת מספר החברות המפעילות באמצעות מיזוג – או נפילת אחת מהן. הכל בידיים של הרגולטור – ההוא עם המשרוקית.

המעניין הוא – שאף אחד מכם לא ממש שמע על המהומה המתנהלת בימים אלה בשוק הסלולר ועל סכנת הנפילה של אחת החברות וסכנת התספורת שכרוכה בה. בשוק הפוליטי עדיין מתחרים בקול ניחר מי ימכור לנו תחרות הכי בזול. (בהמשך "כשל שוק", עוד דוגמאות לתחרויות שנכשלו).

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , ,

2 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  "שוק הסלולר משלם מחיר כבד תמורת התחרות"

  מי היה מאמין
  דה-מרקר, אביר התחרות ופירוק המונופולים, בכותרת:
  "שוק הסלולר משלם מחיר כבד תמורת התחרות"
  http://www.themarker.com/technation/1.2538447

  פארדון?

 2. עבודה שחורה » פרפורים בשוק הסלולר – הולך בדרכי הרפורמה בסולר? :

  […] את מאמרי הקודם על התחרות סיימתי בדברים האלה: "המעניין הוא – שאף אחד/ת מכם לא ממש שמע/ה על המהומה המתנהלת בימים אלה בשוק הסלולר ועל סכנת הנפילה של אחת החברות וסכנת התספורת שכרוכה בה. בשוק הפוליטי עדיין מתחרים בקול ניחר מי ימכור לנו תחרות הכי בזול". (עבודה שחורה) […]

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.