חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

פורום השמירה על החופים: החלטת בית-המשפט העליון בעניין חוף בת-ים והמשך המאבק

נושאים בריאות ואיכות סביבה, חדשות ב 2.02.15 0:01

למרות הטיעונים כבדי המשקל נגד אישור אוטומטי של תכניות הבנייה הישנות על חוף בת ים השופטים בחרו לא להיכנס לעובי הקורה

 בת ים - חוף המרינהצילום: פורום השמירה על החופים

 

 ביום רביעי שעבר, 28/1 , לאחר חמש שנות מאבק, הגיע לבית המשפט העליון הדיון בעתירה כנגד הקמת מלונות ביץ' וסי- הוטל ("טופבאן") על חוף המרינה בבת ים (קישור לעתירה)

בתום הדיון השופטים המליצו לתושבים שעתרו למשוך את העתירה בשל "שיהוי" (אותה הסיבה בגללה העתירה נדחתה בבית המשפט המחוזי (קישור לפסק הדין), אבל וועד הפעלה להצלת חוף בת ים החליט לא לוותר והודיע לשופטים שהוא דורש החלטה לגופו של עניין בטיעונים בתיק זה.

בהודעה זו: בת ים- בקשה לצירוף הודעה לבית המשפט העליון 150201 (1), ששלחה עורכת הדין רונית לירן-שקד טרם קבלת ההחלטה היום בה כתוב בין היתר:

. "בית המשפט הנכבד הינו (בלי שום לשון מליצית) המעוז האחרון והיחידי לעשות סדר בתחום פרוץ זה שבו עולה תמונה עגומה ביותר כי ועדות תכנון נותנות פטור גורף לתוכניות "מדף" עתיקות יומין שלא מומשו במשך עשרות שנים, ועתה מאפשרים ליזמים שכל חפצם להתעשר להתחמק מדרישות המחוקק לשמור על הסביבה עבור התושבים והדורות הבאים.

קל לומר, נשאיר את ההכרעה לתיק אחר מנימוק זה או אחר, אך יש לזכור, כי נדיר ביותר שתיק מעין זה יגיע שוב לבית המשפט העליון – היחידים שיצאו חוצץ כנגד בניה מעין זו הם אך ורק תושבים משוגעים לדבר כמו המערערים, שיקריבו את עצמם לטובת הכלל, וכאלה כמעט לא ניתן למצוא."

מדובר בעתירה עקרונית בעלת השפעה על כלל חופי ישראל, אותה הגישה בשם העותרים, עו"ד רונית לירן –שקד, היועצת המשפטית של הפורום הישראלי לשמירה על החופים.

העתירה לבית המשפט העליון הוגשה כנגד הקמת שני מגדלים במרחק  60 – 70 מטר מהחוף: מלון ביץ' (בגובה 45 קומות) ומלון "סי הוטל" (26 קומות).

בנוסף, יש עתירה נוספת לבית המשפט המחוזי נגד שני בתי מלון בגובה 25 קומות שאמורים לקום במקום מלון סאן שנהרס.

כמו כן – מתוכננת עתירה שלישית שיש בכוחה למנוע אפשרות שהמגדלים אשר אושרו כמיועדים ל"תיירות"  יהפכו למגדלי נדל"ן של דירות פרטיות.

מדובר בעתירות עקרוניות נגד אישור אוטומטי של תכניות הבנייה הישנות השוללות את  זכות הציבור להתנגד להן, זכות שכל אזרח זכאי לה מכוח חוק התכנון והבנייה.

יש לציין שזו הפעם הראשונה שנושא מדידת המרחק מהים הגיע להכרעה בבית המשפט העליון: הדרישה: שמדידת המרחק מהים תהיה לפי נקודת ה0.75  שנקבעה בחוק החופים ולא לפי מדידה ישנה שגוזלת 30% מהשטח השייך לציבור!!!

מועד העתירה במחוזי נגד תכנית מלון סאן נקבע לחודש פברואר הקרוב (12/2) בפני השופטת מיכל אגמון כהן, כשהטענה המרכזית היא שהיזמים בונים במרחק כ- 70 מטר מהחוף במקום במרחק 100 מטר כמחויב בחוק.

יש לציין שגם בעתירה זו המשיבים טענו שיש לדחות את העתירה בשל "שיהוי" אבל שופטת בית המשפט המחוזי החליטה לא לדחות את העתירה בגלל הבעיה הטכנית של "שיהוי" אלא לשפוט לגופו של עניין.

כאמור, בניגוד לגישה של השופטת במחוזי, שופטי בית המשפט העליון בחרו לדחות את העתירה בשל עניין טכני….

"לדברי ג'קי עזרא, מוועד הפעולה להצלת חוף בת ים:  

"החלטה אומללה שמבליטה את חוסר האונים של האזרחים מול גופים חזקים ועשירים. עתירה שהיו בה כל האלמנטים על מנת  שבית המשפט העליון יכריע בעניין מהותי לכל חופי הארץ אבל בחר להתנהג בפחדנות ולהפקיר את החופים… שיידעו השופטים שהחלטתם תרשם בדפי ההיסטוריה כהכרעה רעה לאזרחים"

לדברי חנה קופרמן, יו"ר הפורום הישראלי לשמירה על החופים: שופטי העליון בחרו בדרך פסיקה שמרנית המקבלת את עמדת המדינה אשר תמכה בבניית מגדלים בגובה 45 קומות על החוף המרכזי המשרת את מאות אלפי תושבי האזור. כולנו תקווה שההכרעה בבית המשפט המחוזי ב- 12/2 תהיה שונה…

נערך על ידי דליה
תגיות: , , ,

תגובה אחת

  1. דליה :

    התמונה אומרת הכל. הבולדוזרים עובדים ממש על חוף הים. אם רשויות התכנון לא ימנעו הקמת בניינים ממש על החוף, המתגוררים בבניינים אלה לא בדיוק ייהנו מן החיים. קורוזיה, רטיבות ועוד מפגעים צפויים למתגוררים כה קרוב אל הים.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.