חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

ממשל אזורי – קוים לתכנית שלום חברתית בארץ ישראל

נושאים דעות, מדיני-בטחוני ב 2.02.15 2:29

כאשר חלוקת הארץ אינה אפשרית עוד, ומנגד המשך הסטטוס קוו אינו מוסרי, תכנית חדשה מציעה פיתרון מקורי לסכסוך המבוסס על ביזור שלטוני ושינוי במדיניות הקרקעות

מאת אריה הס תמיר מנצור

לאור הפנייה החד צדדית, החוזרת ונשנית של הרשות הפלסטינית למועצת הבטחון של האו"ם ומוסדות האו"ם להכרה בה כמדינה, פנייתה לבית הדין הבינלאומי בהאג, המשך ההסתה ופועל יוצא מכך, יותר פיגועי טירור, נדרשת ישראל לקבל מספר הכרעות בנוגע לעתיד הסכסוך הישראלי – פלסטיני.

ייקבע בהדגשה, ארץ ישראל / פלסטין תמיד הייתה ותמיד תהיה יחידה גיאוגרפית אחת. כך בעיני הפלסטינים וכך בעיני מרבית היהודים. חלוקתה לשתי יחידות מדיניות או יותר  לא תשנה זאת. קשרי שלום אמת בין 2 העמים ודו קיום מפותח ביניהם לא ייכונו ללא שישרור שוויון חברתי – כלכלי  בין יהודים וערבים במרחב.

בראייה ערכית חברתית – כלכלית מקיפה זו על ישראל לקבל שלוש הכרעות:

הכרעה ראשונה, הבנה והפנמה שאת ארץ ישראל לא ניתן לחלק עוד. המציאות הבטחונית והדמוגרפית שעוצבה בעשורים האחרונים לא ניתנת לביטול ושינוי. הפלסטינים אינם מוותרים על זכות השיבה ולכן לא ניתן לחתום אתם על הסכם שלום שיביא לסיום הסכסוך. החברה והכלכלה הישראלית לא מסוגלים לשאת בעלויות העתק  הכרוכות בפינוי ויישוב מחדש של מאות אלפי מתנחלים בהסכם או באופן חד צדדי.

נסיגה ישראלית משטחי יהודה ושומרון השולטים על מרכזי האוכלוסיה והכלכלה בישראל לא אפשרית בטחונית בעידן של מלחמות טילים, התפוררות מדינות לאום במזרח התיכון, התחזקות האיסלם הקיצוני והתערערות הסדר האזורי. עלינו לראות את המציאות נכוחה ולשנות את התפישה המדינית שהובלנו במשך שנים. באין הסכם שלום, מצב של סטטוס קוו אינו מוסרי, אינו צודק ומכרסם עוד ועוד בחוסנה החברתי והמוסרי של ישראל. בטווח ארוך זה גם סכנה בטחונית קיומית. על ישראל להתמודד עם המציאות החדשה באומץ ולהכריע בעד החלת ריבונותה וחוקיה בשטחי יהודה ושומרון, תוך הענקת זכויות אזרחיות וחברתיות שוות לכולם. עזה תוכל להתנהל כמדינה עצמאית כפי שקורה בפועל כיום. ישראל המורחבת תדע להיות מדינה יהודית ודמוקרטית עם מיעוט לאומי פלסטיני המונה 30% מאוכלוסייתה שתקיף כ 9,5 מיליון נפש, מהם, כ 6,5 מיליון יהודים וכ 3 מיליון לא יהודים, כפי שהיא עושה בהצלחה יחסית כיום (על אף כל הבעיות) עם מיעוט ערבי המהווה 20% מתושביה.

 הכרעה שניה, קידום רפורמה מרחיקת לכת וראות במבנה השלטוני שתביא לביזור  סמכויות השלטון המרכזי ולהקצאת המשאבים הלאומיים בצורה הוגנת ונכונה יותר בין מרכז ופריפריה, בין יהודים וערבים ובין ההתיישבות העובדת ועיירות הפיתוח.

הקמת דרג שלטון אזורי דמוקרטי תאפשר לשלטון המרכזי להתמקד בסוגיות לאומיות מרכזיות – בטחון לאומי, בטחון פנים, משפט צדק, קשרים בינלאומיים, מדיניות מוניטרית, תחבורה, מים, אנרגיה, תקשורת ותקציב המדינה. דרג הממשל האזורי שיושתת על מערך של כמה עשרות קנטונים / חבלים יעסוק ויתמקד בענפי הפיתוח החברתי, הכלכלי והסביבתי ברמה אזורית תוך חתירה למיצוי היתרונות היחסיים המייחדים כל אזור. כינון דרג ממשל אזורי דמוקרטי יהפוך יריבים בכוח – קיבוצים, מושבים ועיירות פיתוח, ישובים קהילתיים וישובים ערבים לשותפים בפועל ואת המאבקים על קרקעות והכנסות  לשיתוף פעולה פורה חוצה מגזרים וצורות ישוב.

הכרעה שלישית, השבת קרקעות הלאום לייעודן ומעמדן הציוני המקורי – מוצר חברתי ולא עסקי. הזכות לדיור היא זכות בסיסית לכל תושב ישראלי, יהודי כערבי ( ולכל עולה חדש ). מדובר בזכאות למגורים במחיר עלות הבנייה בלבד ללא מסחור עלות הקרקע שתמשיך להיות אדמת מדינה ותוקצה בדמי חכירה סמליים. זה אומר ומחייב, הפרדת הבעלות על הקרקע לבעלות על המבנים הבנויים עליה. הורדת מחירי הדיור שתתרחש כתוצאה ממדיניות מקרקעין לאומית סוציאל דמוקרטית  תאפשר להגדיל באופן משמעותי את ההכנסה הפנויה של משקי הבית בישראל, את כוח הקנייה שלהם, תתרום לגידול התוצר הכלכלי, לתוספת עוד ועוד מקומות עבודה חדשים  ותחולל שינוי דרמטי בשעורי הצמיחה הכלכלית חברתית בדרום, בצפון ובמזרח הארץ.  מדיניות מקרקעין זו יש להחיל על יהודים וערבים, בישובי הפזורה הבדואית ומחנות הפליטים בירושלים, יהודה ושומרון.

שלוש הכרעות אלה תשרטטנה את מדינת ישראל, את גבולות הקבע שלה, את יחסי יהודים וערבים, את יחסי ההתיישבות העובדת והמגזר העירוני ואת מערכת היחסים בין האזרח למדינה.

לסיום וסיכום, אין מנוס מהכרה בכך שמדינת ישראל לא תוכל להגיע להסכם שלום עם הפלסטינים, היא גם לא יכולה להתנתק חד צדדית מיהודה ושומרון וגם לא יכולה להמשיך לשלוט צבאית על בני עם אחר שנים רבות. רק כינונה של מדינת ישראל שתשתרע עד נהר הירדן כשלצידה מדינת עזה העצמאית תאפשר לסיים את מצב הכיבוש, לשמור על ישראל יהודית ודומוקרטית ולעצב את מדינת ישראל כמדינת רווחה, שוויונית, דמוקרטית מפותחת דוגמת מדינות כשווייץ וסקנדינביה לרווחת כל תושביה יהודים כערבים יחד.

אריה הס ותמיר מנצור הם מראשי התנועה לממשל אזורי בארץ ישראל 

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , ,

2 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ההצעה הזו היא ניסיון גם לאכול את העוגה וגם להשאיר אותה שלימה. גם דמוקרטיה וגם שליטה ישראלית בשטחים. זה לא הולך ביחד. כל זמן שישראל שולטת על הפלסתינאים ואינה מעניקה להם זכויות אזרח, לא תהיה פה דמוקרטיה. בפועל יש אפרטהייד.
  ההנחה הבסיסית שלא יהיה הסכם שלום היא משחק לידיים של ביבי ולידיים של הימין הישראלי. אפשר להגיע להסכם. אי אמונה בהסכם מוליכה אותנו לכיוון בו ביבי מוליך אותנו – לחיות על חרבנו ולהיות מוכנים למלחמות ולקורבנות.
  העניין החברתי הוא כיסוי פה כדי לנסות לשכנע קוראים בפתרון הזה של ממשל אזורי המנוגד למהותה של מדינת ישראל. ישראל והשטחים הם מקום קטן. לא ריאלי להנהיג ביזור, אזור עשיר בצד אזור עני, אזור יהודי בצד אזור ערבי. זה לא ילך. כבר היום ישראל מחולקת למרכז ופריפריה. הפריפריה מקופחת. האם נראה סביר לקיים מדינה מבוזרת לאזורים עם פערים? האם נראה שכולם ישבו בשקט לנוכח הפערים הללו?
  המשך החזקה בשטחים הכבושים לא יוביל לשום פתרון. לא מוסרי להמשיך לשלוט בפלסתינאים.

 2. תמיר :

  אנונימי, כנראה שפספסת (או שלא הדגשנו כראוי), אבל אנחנו כמובן מציעים לתת זכויות אזרח שוות לכל הפלסטינים. לשלוט על עם זר ללא מתן זכויות זה אכן לא מוסרי , ובדיוק את המציאות הזאת אנחנו מבקשים לשנות.

  החלוקה לקנטונים אף היא לא נועדה להנציח פערים, אלא להיפך – לחזק את הפריפריה (על כל יושביה, ערבים ויהודים).

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.