חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האם "קדימה מדע" מקיימת את תנאי מכרז הילדים החולים?

נושאים דעות, חינוך ותרבות ב 2.02.15 2:14

עיון בפרטי המכרז ומעקב אחר המתרחש בקרב הילדים החולים עם כניסת הזכיינית החדשה מראה הפרות רבות לכאורה עד כה של המכרז מטעם "קדימה מדע", הקבלן שנבחר במכרז לתת את השירות

מאת: דליה בלומנפלד

חוק חינוך חינם לילדים חולים התשס"א – 2001 נועד להגן על הזכות לחינוך של ילדים חולים ולאפשר להם לימודים למרות מצבם האישי.

בין המטרות שמציין החוק נמנים: זיהוי הצרכים החינוכיים המיוחדים של התלמיד, קיום ושמירה על קשר רציף עם המסגרת החינוכית בה משובץ התלמיד, הכול כדי לאפשר לתלמידים החולים דפוסי למידה תקינים ככל הניתן.

המכרז להפעלת שירותי חינוך לילדים חולים בביתם (מכרז היקפים משתנים מס 24/6.2014 הפעלת שירותי חינוך לילדים חולים בביתם) נכתב על סמך החוק הנ"ל, והוא מיועד למלא צרכיהם הלימודיים של כ-3500 תלמידים חולים.

בראשית ינואר 2015 הזכיינות על הענקת חינוך לילדים החולים הועברה ל"קדימה מדע". כתוצאה מכך, רצף הלימודים של התלמידים החולים נקטע.

המכרז דורש מהקבלן לתת את מלוא השירות המוגדר במכרז מיום תחילת ההתקשרות. המכרז מחייב לקיים קשר טלפוני תוך 48 שעות עם הורי התלמיד החולה. תוך 48 שעות נוספות יבקר מורה מוסמך בבית התלמיד. ההוראה לתלמיד החולה תתחיל לאחר 144 שעות מההתקשרות הראשונית. ההוראות הללו מופרות לגבי תלמידים רבים שלא יצרו איתם קשר ראשוני, או שלא זכו לביקור של מורה מוסמך בביתם, למרות שעברו כבר כ-45 יום מקבלת הזכיינות על ידי "קדימה מדע".

"קדימה מדע" מגייסת בימים אלה את העובדים הנחוצים. לפי תנאי המכרז, "קדימה מדע" הייתה צריכה להיות מוכנה עם כל העובדים הנדרשים ביום שבו קיבלה את הזכיינות, ב-1 בינואר 2015. מאחר שכל העובדים הנדרשים עדיין לא גויסו. ניתן להבין מכך של"קדימה מדע" אין מאגר מורים, עובדי סיוע ומטפלים פארא רפואיים, כפי שדורש המכרז.

משרד החינוך, בחריגה מתנאי המכרז, אישר ל"קדימה מדע" 45 יום להתארגנות. 45 יום אלה עברו, אך הורים רבים מתלוננים כי עדיין אין מורה לילדם החולה. "קדימה מדע" מרשה לעצמה להתארגן על גב התלמידים החולים באישור משרד החינוך ובאישור ועדת החינוך.

הרושם הוא כי למרות התנאים המפליגים הללו ל"קדימה מדע", היא לא מצליחה להתארגן כראוי כדי להעניק שירות ראוי לתלמידים החולים גם מעבר ל-45 יום שקיבלה.

עמותת תל"לים, שהוקמה על ידי משרד החינוך ושימשה כזרועו הארוכה, העניקה את השירותים הנדרשים לתלמידים החולים משך 24 שנים. למרות, שדובר בוועדת החינוך על החרגת תל"לים ממכרזים, במטרה להשאיר לה את הטיפול בילדים החולים, משרד החינוך הוציא מכרז. בשל ההרעה בתנאי המכרז, והבנה שתל"לים לא תוכל להעניק את החינוך הראוי לתלמידים החולים, היא לא ניגשה למכרז. יתר על כן, היא הגישה את השגותיה למכרז שפורסם, והעלתה בו את הליקויים שנראו לה במכרז. משרד החינוך התעלם. "קדימה מדע", חסרת ניסיון בטיפול בילדים חולים באופן הנדרש, ניגשה למכרז וזכתה בו, אך לא הכינה את התשתית הנדרשת כדי להעניק לילדים החולים את החינוך הנדרש לפי תנאי המכרז.

המכרז דורש כי כל העובדים מטעם הקבלן, מורים, עובדי הסיוע החינוכי והעובדים הפארא רפואיים יודרכו ויוכשרו על ידי הקבלן על חשבונו לפני תחילת עבודתם. ברור שתנאי זה במכרז אינו מקוים לאור העובדה שכל סוגי העובדים הללו עדיין לא גויסו לעבודה, כולל המורים המוסמכים הנדרשים עם תכנית חינוך מותאמת.

ההנחה כי המורים שעבדו בתל"לים יעברו אוטומטית ל"קדימה מדע" היא הנחה שגויה. אם משרד החינוך וועדת החינוך חשבו שלמורים אין שיקול דעת לגבי תנאי העסקתם, אם הם חשבו שהמורים הם חומר שאפשר לשחק אתו במכרזים, הם טעו. המורים הם לא עבדים המועברים ממעסיק למעסיק באופן אוטומטי. הם אנשי מקצוע הדואגים לתנאי העסקה ראויים. אם "קדימה מדע" היו מכבדים את עצמם, היו דואגים לגייס עובדים לפני כן, ולהיות מוכנים בעת קבלת הזיכיון.

אם משרד החינוך וועדת החינוך היו רואים לנגד עיניהם את טובת התלמידים החולים, הם לא היו מעבירים זכיינות באמצע שנת לימודים, לא היו נותנים 45 ימי התארגנות על גב התלמידים החולים, לא היו מתעלמים מהשגותיה של תל"לים לתנאי המכרז, ולא היו עומדים מאחורי "קדימה מדע" ומגינים עליה, למרות שאינה ממלאת את תנאי המכרז.

על משרד החינוך וועדת החינוך לראות לנגד עיניהם את טובת התלמידים החולים ולא את טובת הזכיינית.

במצב הנוכחי, חלק מן התלמידים החולים אינו מקבל את השירות החינוכי מ"קדימה מדע". למרות זאת, משרד החינוך אמור להעביר אליו את כל הכספים, כפי שהוסכם בין המשרד לעמותה. חוזה, אגב, עדיין לא נחתם, כך אומרת השמועה. משרד החינוך משתמש בכספי משלם המיסים כדי לממן עמותה שאינה מעניקה שירות מלא וראוי לפי תנאי המכרז.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

4 תגובות

 1. בתיקווה שכל הילדים יהיו בריאים... :

  דליה היקרה
  אני עוקב בעניין רב אחרי כתבותיך בנושא שלא זוכה לחשיפה התקשורתית לו הוא ראוי . כאשת חינוך ותיקה המודעת לעוול הקשה את בחרת שלא לוותר ולהשמיע את קול הילדים. מחשיפת העובדות עולה שלכאורה נעשה כאן עוול גדול לילדים מרותקים ומנותקים ממערכת החינוך ובני גילם. אנחנו כהורים לא יודעים מתי אנו עלולים למצוא את עצמנו נזקקים לשרות זה. אף אחד מאיתנו לא חסין….מדובר באוכלוסיית הורים ותלמידים הנאבקים יום יום על בבריאותם ומתקשים להשמיע את קולם. מהכתבה ניתן להבין שעד היום הם זכו לתמיכה לימודית מסורה ורגישה ומידית שניתנה להם על ידי ארגון יעודי שכל משימתו הייתה למלא צורך חיוני זה. ארגון שהשמיע את קולם בוועדת החינוך ונלחם בשבילם על זכויותיהם . כפי שציינת השגותיה של תללי״ם. לא נשמעו. לא נותר אלא לקוות שמשרד החינוך האחראי על ישום חוק חינוך חינם לתלמיד החולה יתקן את העוול שנעשה להם.

 2. אמא :

  הילדים סובלים וכולם שותקים

  הילדים החולים זקוקים לכם. הילדים החולים זקוקים לכם, שתשמיעו את קולם. משרד החינוך שכח את עבודתו, משרד החינוך לא מגן על הילדים עליהם הוא אחראי…
  המכרז שקיבלה קדימה מדע לא תקין, וכולם שותקים.

 3. אמא לילד חולה :

  אנחנו ההורים פועלים בצורה נקיה עם האמת האמיתית ומובילים מאבק על זכויות הילדים החולים.
  האמת נבדקת מול עובדות בלבד!!!

 4. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מי אחראי למכרז

  השאלה שעולה כרגע היא מי היה יוזם ואחראי למכרז? האם ועדת החינוך בכנסת? האם משרד החינוך?
  בידי ליזום ו
  לפעול למען עשיית נזק כל כך נורא לילדים החולים?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.