חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

משה קלוגהפט – האיש שעומד מאחורי קמפיין השנאה של הבית היהודי

נושאים עלו ברשת, פוליטי, תקשורת ב 1.02.15 2:22

מתייצב לצד טייקוני הגז, מנהל מסע הכפשה נגד המחאה החברתית, מייעץ למתנחלים לרמות את הציבור ומתמחה בסימון ובהוקעה של "בוגדים" ו"אנטי-ציונים". הכירו את משה קלוגהפט, האיש שהמציא את בנט ועומד מאחורי קמפיין השנאה של "הבית היהודי


המכפיש הלאומי

בשבוע שעבר יצאו חברי "הבית היהודי" למתקפה נגד מועמדים ברשימת "המחנה הציוני". ויכוח על כלכלה? מריבה בענייני דיור? חילוקי דעות מדיניים? מה פתאום. כהרגלם, חברי סיעתו של בנט לא מצאו עניין בנושאים הבוערים באמת עבור אזרחי ישראל. במקום, הם העדיפו להוקיע את אנשי מפלגת העבודה כ"לא ציונים". מרגע שניתן האות, בדמות פוסט של יו"ר המפלגה נפתלי בנט, הסתערו מאות טוקבקיסטים על הרשתות החברתיות ואתרי החדשות, כשהם חמושים במאגר של ציטוטים – חלקם לא נאמרו מעולם על-ידי המועמדים, אחרים עוותו ללא הכר – כדי להסיט את נושא הדיון מהכישלונות של הממשלה לתחביב העיקרי של הימין בשנים האחרונות: ציד "בוגדים".

הפעלת טוקבקיסטים מאורגנים, אדישות למצוקות חברתיות, ניצול ציני של הציונות, הכפשה פרועה נגד יריבים פוליטיים – מי שלא מכיר את תבנית הפעולה של בנט ואנשיו בשנים האחרונות הופתע אולי מדפוס הפעולה ומרמת ההכפשה. כך, למשל, נדהמו רבים מסרטון רשמי של "הבית היהודי" שהשווה בין פרופ' יוסי יונה למחבל של חמאס. אבל מי שכן מכיר את החבורה שמקיפה את בנט יכול היה לזהות בקלות את טביעות האצבע של משה קלוגהפט, האסטרטג של המפלגה והאיש שהמציא את נפתלי בנט ואיילת שקד.

קלוגהפט הוא רב-אמן של השמצה ושל רמיית הציבור, שלא בוחל בשום אמצעי כדי לשרת את הטייקונים או את מנהיגי המתנחלים, גם כשזה נוגד באופן ברור את האינטרסים של רוב הציבור הישראלי. קלוגהפט אוהב במיוחד לנהל קמפיינים שמטרתם לעורר פחד בקרב הציבור מפני סיכונים ביטחוניים ומפני בוגדים מדומיינים. וכך, למרבה האירוניה, האיש שחתום על הסלוגנים המסוכרים "כולנו אחים" ו"אוהבים את ישראל", אחראי לכמה ממהלכי הפצת השנאה הבולטים ביותר שנעשו בישראל.

אז מיהו האיש שהמציא את בנט?

בתחילת שנות העשרים לחייו עבד קלוגהפט כדובר התאחדות הסטודנטים וכעוזר פרלמנטרי בכנסת. לאחר מכן החל לשמש יועץ תקשורת למאבקים ציבוריים. אחד המאבקים הראשונים שניהל מאחורי הקלעים היה מאבק המילואימניקים אחרי מלחמת לבנון השנייה.

עשרות אלפי אזרחים השתתפו בגל המחאה בעקבות מחדלי ממשלת אולמרט. קלוגהפט, מצדו, לא חשש לנצל את כאבם וזעמם של המילואמניקים שחזרו מהמלחמה ושל המשפחות השכולות שיקיריהן נפלו בקרב: בזמן שהוא מנהל עבורם את המערכה התקשורתית, קיבל באופן שוטף הנחיות מלשכת יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, שבה עבדו באותו זמן נפתלי בנט ואיילת שקד. המטרה הייתה אחת ויחידה: להפיל את ממשלת אולמרט במסווה של מאבק "לא פוליטי", המאגד מילואימניקים מימין ומשמאל. אבל, כפי שנחשף בתחקיר "ידיעות אחרונות", לשכת נתניהו אף העבירה למנגנון הניהול של המחאה תרומות של כספים זרים מחו"ל.

המילואימניקים, שחשבו כי הם פשוט נלחמים על דמותה של מדינת ישראל, לא ידעו לאורך התקופה הזו שמנצלים אותם לצרכים פוליטיים צרים. או כפי שהגדירזאת גורם המקורב ללשכת נתניהו: "השפענו על השימוש בכספים הזרים, ובעצם על האסטרטגיה של המאבק. כל זה, כשלמילואימנקים בכלל לא היה מושג מי עומד מאחורי הדברים".

לאחר מכן ייעץ קלוגהפט ל"אם תרצו", ארגון שבית המשפט הגדיר כבעל "קווי דמיון לפשיזם". תחת ניצוחו התקשורתי ניהלה התנועה קמפיין השמצה אגרסיבי נגד הקרן החדשה לישראל שנועד לעורר היסטריה בקרב הציבור מפני "סוכנים זרים" שפועלים בלב-לבה של החברה הישראלית. הקמפיין הזה התאפיין במעט מאוד עובדות מוצקות ובהרבה מאוד האשמות בלתי-מבוססות ובגימיקים תקשורתיים פרובוקטיביים. בשיאו של הקמפיין הופיעו בעיתונות מודעות ענק של יו"ר הקרן, נעמי חזן, כשקרן של קרנף מתנוססת על המצח שלה.

להמשך קריאה

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

תגובה אחת

 1. נטע חוצן :

  התקשורת בולעת הכל ומקיאה את זה בחזרה על הקהל.

  כן יש תכניות תחקירים, אבל ברמה השוטפת – התקשורת היא צינור להזרמת מניפולציות.
  אם מישהו מחפש בתקשורת הממוסדת איזה אמינות (בניגוד נניח למה שכל בלוגר יכול לכתוב בפייסבוק שלו) – אז זהו שישכח מזה. התקשורת בולעת צפרדעים, לא בודקת לא מאמתת והכי חשוב לא מחפשת בעצמה את המידע, אלא קולטת אותו מהיכן שבא.
  מה נשאר ?לשוטט ברחבי הרשת האינסופיים בנסיון לבנות תמונה ממידע שלך תדע מי באמת אחראי עליו.

  אנחנו ננסה לעשות קצת סדר, עד כמה שאפשר.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.