postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » התגבשות השמאל, סיכוי לניצחון וסיבה לימין להזיע

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

התגבשות השמאל, סיכוי לניצחון וסיבה לימין להזיע

נושאים בחירות 2015, דעות ב 26.01.15 0:07

ק. טוכולסקי מנתח את ההתפתחויות במפלגות השמאל: השמאל הישראלי מדבר עכשיו לכל קהל, מייצג כל פילוח ומגזר. מרובד ומחולק יפה בין יהודים וערבים, פריפריה ומרכז, סוציאליסטים, סוציאל דמוקרטים והמחנה של אראל מרגלית ובוז'י הרצוג. על ההיסטריה של הימין צריך לשמוח, הם מריחים את הנפילה שיכולה להתקרב

ובאתה השעה בשמאל מרצ וחד"ש/האיחוד הערבי, רשימות טובות לקהלים שונים

אחרי העבודה בחרו גם בחד"ש ובמרצ את הרשימות. חד"ש בינתיים הספיקה להתאחד עם מפלגות ערביות ולהציב אתגר בפני בוחריה היהודים. מרצ בינתיים מתחילה להבין שאם היא לא תעבוד קשה ליבני תעשה את הדבר היחיד שהיא יודעת לעשות, לקחת בוחרים ולהעביר אותם ימינה, בבחירות האלו היא תוכל לעשות זאת רק על חשבון מרצ. מרצ וחדש בחרו רשימות טובות אפילו טובות מאוד. עכשיו נשאר רק לראות מה קורה איתן.

הבשורה הטובה למרצ היא יכולה לבנות על אלפי קולות של יהודים מצביעי חדש שלא יצביעו לרשימה הערבית המאוחדת. אני מבין את השיקול הטקטי של המפלגות הערביות וחדש בבואן להתאחד, הבטחת עצם הייצוג והגדלת שיעור ההצבעה במגזר הערבי. המחיר הטקטי הוא חיסול הקול היהודי בחדש. אם 50-60 אלף מצביעים ערבים שלא הצביעו עד היום יצביעו לרשימה המשותפת אובדנם של 10,000 יהודים לא יורגש. השאלה האמתית היא מה יקרה אחרי הבחירות. האם הרשימה תישאר מאוחדת או שזה באמת רק גוש טכני. לחובתה של חדש עושה רושם שכמפלגה הגדולה בגוש היא העדיפה לסבסד את יריבותיה המרות האסלמית ובל"ד על חשבון תע"ל הקרובה אליה יחסית. חדש גם מסתכנת בכך שקולות נוצריים, או לפחות אנטי איסלמיסטיים לא יצביעו לרשימה המאוחדת אבל שוב, יכול להיות שהקיזוז והעובדה שלבוחרים האלה תישאר רק מרצ כמו ליהודים בחדש זה לא כזה נורא.

מרצ צריכה לעמוד על המשמר ולנהל קמפיין שיבליט לא רק את איכות נבחריה אלא גם את העובדה שהמחנה הציוני צריך חיזוק משמעותי משמאל. מרצ הולכת לאבד כמה אלפי קולות בהתיישבות העובדת שכן בניגוד לפעם הקודמת בה מרצ הרוויחה מכך שהעבודה לא נתנה לקיבוצים מקום ריאלי, הפעם מרצ נכשלה בכך. אם זה יהיה האבדן היחיד זה לא כל כך נורא. אבל מרצ צריכה לעבוד קשה ולשכנע את גרעין בוחריה ואת הקולות הצפים שעדיף להצביע למפלגה עם קבלות, למפלגה הציונית היחידה שתתמוך רק בממשלה בראשות המחנה הציוני ולא במחנה הציוני או במפלגות המרכז. מרצ צללה בסקרים מסביבות ה-10 מנדטים לפני שהודיעו על בחירות ועד ל-6 עכשיו. המטרה המוצהרת של המפלגה כרגע היא 10 מנדטים, אם הם יצליחו להכניס 8 כולם ישמחו, שימור כוחם יהיה כישלון. אז לא צריך להיבהל. מרצ צריכה להבהיר לבוחרים שהיא השמאל הציוני והיא תלך רק לממשלת שמאל-מרכז ומי שרוצה את הרצוג בשלטון צריך להצביע לה בשביל זהבה גלאון במשפטים ואילן גילאון ברווחה.

יש לנו תמונת מצב בשמאל והיא די משמחת. לראשונה מזה שנים כל מפלגות השמאל מציגות רשימות רלבנטיות לקהליהן השונים ומסוגלות כל אחת להביא בוחרים שלא הצביעו בוחרי פעם ראשונה ואפילו להביא מנדטים של אחרים. האיחוד הערבי צפוי להגדיל את הצבעת הערבים כך גם הייצוג הריאלי בעבודה ובמרצ. החתירה ימינה של יש עתיד באמצעות הצהרות כמו זו על הוויתור על תחבורה ציבורית בשבת תסייע לבוחר שמעוניין במדינה חילונית לעבור מיש עתיד ומישראל ביתנו למרצ. החיבור בין ציפי ליבני ומפלגת העבודה הופך את העבודה למפלגת מרכז מובהקת ואלטרנטיבה שפויה למצביעי המרכז שבחרו בליכוד, ישראל ביתנו, יש עתיד, וקדימה ומבינים שהמפלגות הללו מתחלקות היום לסהרוריות ומושחתות או מביכות ומושחתות. הסיאוב של הימין ניכר והשמאל צריך להיות שקול, לתקוף חזרה, לדבר עם הבוחר בשפתו, כולל ערבית ורוסית, ולהציג אלטרנטיבה שפויה לחזון הגטו/בונקר המופרט של ביבי ובנט שבו כולנו עבדים לשלטון ההון. השמאל הישראלי מדבר עכשיו לכל קהל, מייצג כל פילוח ומגזר. מרובד ומחולק יפה בין יהודים וערבים, פריפריה ומרכז, סוציאליסטים, סוציאל דמוקרטים והמחנה של אראל מרגלית ובוז'י הרצוג. על ההיסטריה של הימין צריך לשמוח, הם מריחים את הנפילה שיכולה להתקרב, הם מפחדים מאנשים כמו סתיו שפיר ואילן גילאון, דב חנין ומרב מיכאלי, תומה אגבריה וזהבה גלאון, מוסי רז ואיתן כבל. יש להם סיבה טובה לפחד, השמאל כאן, קורץ רציני ומוכן מתמיד לקחת בחזרה את המדינה.

נערך על ידי לקסי
תגיות: , , , , ,

2 תגובות

  1. א. קוריאל :

    מקווה מאוד שבמרצ קוראים את המאמר ויתחילו לעשות סוף סוף קמפיין ממוקד ויעיל במקום לזרוע מבוכה בקרב התומכים שלהם.

  2. ק. טוכולסקי :

    לשמאל בישראל יש היסטוריה מפוארת של איך אפשר להפסיד בחירות, בוא נקווה שהפעם הוא יעשה משהו אחר.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.