חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

סודות, חצאי-אמת ושקרים בתחום הגז והנפט בישראל – 3

נושאים דעות, התמונה הגדולה, כלכלה ותקציב ב 21.01.15 1:27

במאמר השלישי בסדרה על מונופול הגז בישראל בוחן אמנון פורטוגלי את מחירי הגז בישראל ביחס למדינות מקבילות, והתוצאות מדאיגות

 

מחירי הגז הטבעי בישראל גבוהים בהשוואה למחירי גז במדינות מייצאות

סודות, חצאי-אמת ושקרים בתחום הגז והנפט בישראל - 2

במסגרת המאבק במונופול הגז ובהקשר של דברי דיוויד גילה, מביא כאן אמנון פורטוגלי את המאמר השני בסדרה על מחירי הגז בישראל

לקריאה נוספת

עד התחלת אספקת הגז מתמר, דלק קידוחים ואבנר (קבוצת תשובה) הסתפקו במחיר של 2.47 דולר ליחידת גז משדה ים תטיס. מחירי הגז כיום, המופק ממאגר תמר, עומד על כ- 5.85 דולר ליחידת גז.

גם בהתחשב בהשקעות הנמוכות ובעלויות הנמוכות של הפקת הגז מים תטיס, וברמת המיסוי הנמוכה מאוד שהיתה אז, אין הצדקה להכפלת המחיר ויותר מכך.

עלויות ההפקה הממוצעות ליחידת תפוקה ממאגר תמר, שנמסרו ע"י ישראמקו (המחזיקה ב 28.75% מ'תמר'), לרבעון הראשון, השני, והשלישי של 2014 הן: 0.52, 0.58, ו-0.42 דולר ליחידת תפוקה (בהתאמה).  נתונים אלו נמסרו בדיווח תקופתי לבורסה בת"א. נציין ששדה הגז תמר גדול פי עשר מים תטיס.

amnon1

מקור: ישראמקו, דוחות לשלשת הרבעונים הראשונים של 2014

למרבה הפלא עלויות ההפקה שדווחו ע"י דלק קידוחים השותפה ב'תמר' לבורסה, היו שונות מאלו שנמסרו ע"י ישראמקו . עלויות ההפקה הממוצעות ליחידת תפוקה שנמסרו ע"י דלק קידוחים שיש לה 15.625% בתמר לרבעון הראשון השני והשלישי של 2014 היו  הן 0.6, 0.7, ו-0.5 דולר ליחידת תפוקה (בהתאמה). עלויות אלו גבוהות בכ- 20% מאלו שישראמקו מסרה.

amnon2
מקור: דלק קידוחים, דוחות לשלשת הרבעונים הראשונים של 2014

עבודה שנעשתה בשנת 2012 מצאה כי מחירי הגז בהסכם לאספקת גז טבעי מתמר לחברת החשמל  היו הרבה מעל כל הערכת עלות סבירה, ההצמדה אינה תואמת את הפרקטיקה בינלאומית ואינה קשורה לתנאי שוק. התוצאה היא שפתיחת שוק הגז לתחרות תהיה קשה בתנאים כאלה מאחר ומונופול גז ישלוט בשוק.

לפי חוות דעת של פרופ' גיימס סמית מ- Southern Methodist University ב- Dallas, Texas USA  המחיר הממוצע וההוגן של גז טבעי המופק משדה תמר ומשדה תמר דרום-מערב, למכירה בשוק הישראלי הוא 2.47 דולר ליחידת גז (מיליון יחידות תרמיות בריטיות – MMBTU). מפיק גז המקבל את המחיר הזה יפוצה באופן מלא בגין העלויות הכלכליות של חיפושים, פיתוח, ואספקת הגז ללקוחות ישראליים. הפיצוי יכסה לא רק את העלויות, הוא כולל גם תמורה תחרותית להון המושקע ולסיכון שנלקח על ידי מפיקי הגז הטבעי.  אם נקח בחשבון גם את הוראות המס המיוחדות החלות על שדה תמר,  המחיר הממוצע יהיה נמוך עוד יותר, כ- 2.34 $ ליחידת גז (מיליון BTU). הפער בין 2.47 $ ליחידת גז, והמחיר ששולם בפועל לגז טבעי בישראל מודד את המידה שבה המחיר הוא מוגזם. לדוגמא, חוזה שמחייב את לקוחות לשלם 5.50 $ ליחידת גז טבעי מטיל נטל עודף של 3.03 $ ליחידת גז. הסכום העודף, 123% מהמחיר התחרותי, הוא גדול, ומשמעותי מבחינה כלכלית. יתר על כן, רמת העודף היא יציבה ובעלת רגישות נמוכה ביחס לשינויים בעובדות ובהנחות בבסיס הניתוח פיננסי. מניתוח רגישות שנערך על פני טווח רחב של פרמטרים עולה כי בכל תרחיש מציאותי המחיר התחרותי המוערך לא יעלה מעל 3.00 $ ליחידת גז,  ובתרחישים רבים המחיר יפחת מהערך של  2.47 דולר ליחידת גז  שדווח לעיל.

לפי חוות הדעת של סרג'יו אסקארי, לשעבר יו"ר רשות החשמל והגז של איטליה, עבור רשות החשמל הישראלית, מחיר הגז הטבעי בישראל כפול ממחירו בשוק תחרותי. התשואה שרושמים בעלי מאגר הגז תמר תגיע ל–23%, כפולה מהתשואה הממוצעת בעולם קידוחי הגז וניתן להוזיל את הגז הנמכר בישראל באופן מיידי ב–25% מבלי לפגוע בכדאיות הכלכלית של מיזמי הקידוחים. בכך יהיה ניתן לחסוך כ-50 מיליארד שקל מיותרים שיגבה מונופול הגז מהציבור הישראלי עד 2030.

אסקארי מצרף גרף שמקורו ב- International Gas Union  המורה שמחירי הגז הטבעי בישראל הם מהגבוהים במדינות שיש להן אספקה עצמית של גז והמייצאות גז.

amnon3

חוות הדעת של אסקארי מהווה בעייה רצינית לשותפים במונופול הגז בישראל. מומחה עולמי רציני קובע  שמחיר הגז הטבעי בישראל מופקע, ומגלה את ערוות המונופול ברבים.  מיד נקראו הגייסות אל הדגל ועלתה הטענה שההשואה שסיפק אסקארי אינה רלבנטית שכן היא כוללת מדינות בהן קיים סבסוד חריף של מחיר הגז. תאגידי הגז אינם מספקים סימוכין ולא נתונים לטענות אלו. אבל גם אם נקבל טענות אלו ונשווה את מחירי הגז בישראל למחירי הגז בארה"ב, אוסטרליה, נורבגיה, וניו-זילנד נמצא שהמחירים בישראל הם מהגבוהים במדינות אלו.

 

סיפור הסובסידיות למחירי הגז הטבעי במדינות שיש להן אספקה עצמית של גז והמייצאות גז טבעי נשמע משונה.  במדינות אלו, ובישראל, מחירי הגז הטבעי גבוהים בהרבה מעלות הפקת הגז (בישראל פי עשר ויותר) כולל החזרי ההשקעות ורווח נורמטיבי. במצב זה, הסובסידיות הן רעיוניות, וירטואליות מעין סובסידיה-בלוף.

(על סובסידיות ריאליות וסובסידיות רעיוניות או סובסידיות-בלוף, כמו אלו בשווקי הגז הטבעי, במאמר נפרד.)

 

בסיכום, מחירי הגז בישראל משקפים את כוחו של מונופול הגז והם גבוהים בעשרות אחוזים מהמחיר שהיה נקבע בשוק תחרותי.

 

אמנון פורטוגלי

חוקר במרכז חזן במכון ון ליר

נערך על ידי יוחאי
תגיות: ,

תגובה אחת

 1. קינדר :

  אם אתה כזה חכם, אז תכתוב כתבה

  לא על כמה עולה ליצרן לייצר גז אלא למה קוב של גז עולה 30 ש"ח ומעלה? במקום לעלות בין 5 ל-10 ש"ח. חכם…
  למעשה מחירים של גז הם לא גבוהים כי מלפני עוד חצי שנה הם היו בסדר גמור. עכשיו יש נפילה. נפילה חופשית. וכל מי כותב אחרת פשוט מדבר מפוזיציה.
  אם תעשו חשבון כמה עלות אפקה תראו שעלות של קוב גז עולה בין 80 ל-90 אגורות. אפילו לא שקל…
  עכשיו מילה שלך… צדיק שכמוך…

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.