postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » האלימות ברהט – להוציא את המשטרה ממוקדי ההפגנות

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

האלימות ברהט – להוציא את המשטרה ממוקדי ההפגנות

נושאים זכויות אדם, חדשות ב 21.01.15 0:02

מרכז מוסאוא דורש להוציא את כוחות המשטרה ממוקדי הפגנות המחאה במהלך שביתת המחאה שהוכרזה ביישובים הערבים. האגודה לזכויות האזרח קוראת לבדוק משפטית את התקריות שהובילו להרג אזרחים ערבים ברהט ולפציעת אחרים

מרכז מוסאוא דורש להפסיק באופן מיידי את האלימות המשטרתית כלפי האזרחים הערבים בישראל. המרכז מתריע שהאלימות המשטרתית, נועדה לשרת את קמפין הבחירות של ישראל ביתנו, שחרטה על דגלה הסתה כלפי האזרחים הערבים. "השוטרים בשטח מבינים את המסר שמעבירים אהרנוביץ וליברמן ומרשים לעצמם להשתמש בנשק חי בלב יישובים ולהביא למותם של אזרחים ערבים".

לפי נתוני מרכז מוסאוא מאז אוקטובר 2000 נהרגו 50 אזרחים ערבים מאלימות גזענית של שוטרים, חיילים ואזרחים יהודים. מספר זה לא כולל אזרחים שהיו מעורבים באירועים בטחוניים. רק בשלושה מקרים הורשעו שוטרים שירו באזרחים ערבים והם נכלאו לתקופות קצרות ובאחד המקרים הסתפקה המערכת המשפטית בעבודות שירות.

מרכז מוסאוא פנה למפכ"ל המשטרה בדרישה להוציא את כוחות המשטרה ממוקדי הפגנות המחאה שיתקיימו הערב ומחר במהלך שביתת המחאה עליה הכריזה וועדת המעקב העליונה של האזרחים הערבים. המרכז דרש שהמשטרה לא תתקרב לאזור הלווית סאמי זיאדנה  שתתקיים בשעות אחר הצהריים של יום שני 19.1.2015 בעיר רהט, המשטרה התגרתה אתמול במלווים של סאמי אלג'עאר שנורה בידי שוטרים בשבוע שעבר. עשרות הפגנות מתארגנות בשעות האחרונות בכל רחבי היישובים הערבים.

מרכז מוסאוא פנה לציבור היהודי בהודעה בה הוא קורא לסולידריות יהודית ערבית נגד האלימות המשטרתית. "מראות הסולידריות הלבנה נגד האלימות המשטרתית כלפי שחורים בארה"ב צריכים לעודד את הציבור היהודי לעמוד נגד האלימות המשטרתית בישראל שקורבנותיה בינתיים הם בעיקר ערבים" אמרו במרכז מוסאוא.

עו"ד גואד קאסם פנה למחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים וביקש לקיים חקירה ייסודית ומקיפה באירועי הימים האחרונים ברהט. המרכז דרש ממח"ש להורות על השעיית השוטרים שהיו מעורבים. המרכז ביקש להתעדכן על ההתפתחויות בחקירת מותו של כיר חמדאן שנורה בידי שוטרים בכפר כנא. "עברו יותר מחודשיים והמשפחה של המנוח חמדאן לא קיבלה עדכון על החקירה". לאחרונה החליטה המשפחה לשכור את שירותיו של עו"ד אביגדור פלדמן בהליכים נגד משטרת ישראל. "מותם של יהודים בצרפת מעורר גל גינויים, לצערנו העולם שותק על האלימות המשטרתית והגזענית ממנה סובל המיעוט הערבי" אמרו במוסאוא.

שמות ההרוגים כתוצאה מאלימות משטרתית ואזרחית- ללא תוצאות חקירה

באגודה לזכויות האזרח קוראים לבדיקה משפטית של התקריות שהביאו להרג האזרחים הערבים ברהט ולפציעתם של עשרות אחרים.  לדברי עו"ד עאוני בנא מהאגודה לזכויות האזרח, "מציאות שבה אזרחים ערבים נתונים בסכנה משמעותית, עד כדי מוות, בכל חיכוך עם המשטרה, היא מציאות בלתי נסבלת, המצביעה כשלעצמה על כשל חמור בהתנהלות המשטרה מול האזרחים הערבים. כעת, על הממשלה להחליט אם להמשיך לתת גיבוי עיוור לכשלים, ובכך להעמיק את  הפחד, חוסר האמון והניכור כלפי המשטרה בציבור הערבי,  או להחליט על מהלך עומק של בדיקת התנהלות המשטרה כלפי אזרחים ערבים, במסגרת הכלים המשפטיים והחוקיים העומדים

 הודעה מטעם מרכז מוסאוא והודעה מטעם האגודה לזכויות האזרח

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

3 תגובות

 1. ל רפי :

  בשום אופן אין להוציא את המשטרה משום מקום בישראל שיש בו הפרות סדר.

  בשום אופן אין לקבל תכתיבים של קבוצות לחץ מתלהמות. ובשום אופן אין לאפשר לשום גורם בישראל לעשות דין לעצמו בנוסח שהשתלט לאחרונה על רהט ועל המגזר הבדואי בנגב.
  הפגנות, כל עוד הן מתנהלות לפי לחוק, זה בסדר גמור. כאשר הן חורגות מן ההיתרים שניתנו, יש לוודא שתהיה במקום משטרה שתאכוף את התקנות.
  לחקירת מקרים חריגים יש נהלים וחוקים בישראל, ואין להניח לאף אחד לקבוע מה ישים לגביו ומה אינו ישים – מוסאווי או לא מוסאווי.
  אם לא יפסקו המהומות ברהט יש להכניס לאזור כוחות גדולים יותר, ולאכוף שקט וסדר.

 2. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ל.רפי
  ברהט הייתה לווייה. המשטרה הודיעה שלא תהיה במקום. לא מדובר בהפרות סדר, אלא בלווייה. המהומות ברהט החלו בגלל התנהלות המשטרה, לא בשל הפרות סדר.

 3. מנחם לוריא :

  תרגום לשפת המעשה המדוברת:

  "הפגנות, כל עוד הן מתנהלות לפי לחוק, זה בסדר גמור. כאשר הן חורגות מן ההיתרים שניתנו, יש לוודא שתהיה במקום משטרה שתאכוף את התקנות.
  לחקירת מקרים חריגים יש נהלים וחוקים בישראל, ואין להניח לאף אחד לקבוע מה ישים לגביו ומה אינו ישים – מוסאווי או לא מוסאווי."

  1.
  פלסתינאים -הכוונה לאלה שחיים בשטחים:גז מדמיע,כדורי גומי,וכדורי עופרת על מנת להרוג.

  2.
  ערבים ישראלים תושבי מזרח ירושלים:
  ירי,על מנת להרוג,שימוש ברובה סער M 16 תקני.

  3.
  ערבים ישראלים תושבי הגליל: ירי מנשק משטרתי תקני על מנת להרוג.

  4.
  כיכר רבין תומכי ממשלה: אין שימוש בנשק ואין מעצרים.

  5.
  כיכר רבין: כאלה שאומרים מה שלא נעים למשטר: מעצרים תוך כדי שימוש בכוח ובאמצעות שוטרים רעולי פנים וללא תגי זיהוי.

  6.
  בדואים בהפגנות: שימוש בכוח על ידי רעולי פנים וירי מנשק חם.

  7. הלוויה בדואית: ירי מנשק חם על מנת להרוג.

  כל אחד מהמקרים המצוינים מבוסס על,לפחות,אירוע בודד שאירע ב 12 החודשים האחרונים.

  באף אחד מהמקרים האלה לא הוגש כתב אישום כנגד איש משטרה.

  ובשולי הדברים: באירוע הדקירה שאירע היום בלב תל-אביב אף לא שוטר אחד היה בסביבת האירוע ולא הגיב לו בעת התרחשותו. את מעצר החשוד ביצעו סוהרים מיחידת נחשון של שירות בתי הסוהר – האמירה הזו מוגשת לקוראים,כחומר למחשבה.

  מנחם

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.