חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

נתניהו קורא ליהודי צרפת לעלות לישראל. מה יקרה אחרי שיעלו?

נושאים דעות ב 19.01.15 1:26

ממשלה שלא דואגת לאזרחיה שלה קוראת לעלייה המונית ממדינות אחרות. ומה יקרה אחרי שיעלו? ק. טוכולסקי בוחן את סוגיית עליית יהודי צרפת לארץ

שלא נזדקק

מאז הפיגועים בפריז קראתי כמה וכמה הערכות על מספר יהודי צרפת. הממעיטים דיברו על 400,000 עד חצי מיליון, מהצד השני נזרקו לחלל מספרים כמו 700,000 ואפילו 800,000. האמת מן הסתם נמצאת באמצע, ולמען האמת אין לאמת המתמטית משמעות מיוחדת. בניגוד למדינת ישראל שקובעת מיהו יהודי ומכריחה אנשים להתגייר בצורה מסוימת. בצרפת יש כנראה הרבה יותר גוונים של יהודים וחשוב מכך, בצרפת כולם צרפתים. אם הצרפתי בוחר להיות נוצרי יהודי מוסלמי או הינדי זאת הבעיה שלו לא של המינה והיא לא עסוקה במספור של אנשים לפי צבעם דתם וגזעם. יהדות צרפת היא יהדות מפוארת ורב גונית זה היה נכון בשלהי ימי הביניים כששתי קהילות ספרדיות ושתי קהילות אשכנזיות בעלות מאפיינים חברתיים ומעמדיים שונים ישבו במקומות שונים בצרפת שבגדול אסרה על יהודים שלבת בה וזה נכון גם היום. היהודים הם חלק מצרפת והם ישבו בה בדומה לאחיהם בגרמניה ובספרד מאוד בשנים הרבה לפני שהפרנקים או הסאכסים הגיעו לשם ולמרות קריאות הפאניקה ומסע ההפחדות והספינים מצד ממשלת ישראל אני בהחלט מאחל לקהילה בצרפת עוד שנים רבות וארוכות.

כבר כמה שנים ניתן לראות עלייה בהגירה מצרפת לישראל, במקביל ניתן גם לראות יותר יהודים צרפתים במדינות אחרות באיחוד האירופאי ובקנדה. העולם נהיה גלובלי ועוד לפני שטרוריסט מרושע תקף יהודים במרכול או לפני שהאנטישמיות של הימין הצרפתי מצד אחד והמוסלמים הצרפתיים מהצד השני החלה לפגוע ביהודי צרפת, יהודים היגרו מצרפת ובחזרה אליה מנצלים את חופש התנועה של האיחוד האירופאי, את שימור האזרחות של מי שעוברים ממדינה למדינה כיום.  בהנחה שיש בצרפת כ-600,000 יהודים, אפשר לומר שבשנים האחרונות בין 3 ל-5
% מיהודי צרפת רכשו נכס בישראל או אזרחות ישראלית. חלק מהם חיים כאן חלק מהם חזרו לשם וחלק מבלים על הקו בהתאם לשיקוליהם כאן ושם.

העובדה שהעולם גלובלי יותר ושיהודים כמו כל בעל יכולת אחר מנצלים אפשרויות להגירה קבועה או זמנית במדינות המפותחות אינה סיבה להתעלם מהאנטישמיות. או להפקיר את השיח בנושא חמור ורציני זה לימין. הימין הוא גורם לאנטישמיות, הימין באירופה אנטישמי, הימין הישראלי משתף פעולה עם מפלגות אנטישמיות וזקוק לאנטישמיות בשביל תעמולת השקרים והפחד שלו. שנאת ישראל עתיקה ובעלת נוכחות קבועה בהיסטוריה והיא תופעה עתיקה של שנאת זרים ואף חברה מודרנית ונאורה אינה יכולה להרשות לעצמה לא שנאת ישראל בפרט ולא שנאת זרים בכלל.

ממשלת ישראל הנוכחית במפגן של ציניות אחרי שגמרה לעורר שנאה לישראל המדינה ולעם ישראל בשימוש הציני שהיא עושה בשואה במקביל למדיניות ברוטלית ואנטי הומניסטית כלפי אזרחיה, וכלפי מי שנמצאים תחת כיבושה. רוצה לעשות כעת שימוש ציני בטרור בכלל וכנגד יהודים בפרט. ממשלה שלא דואגת לאזרחיה שלה קוראת לעלייה המונית ממדינות אחרות. ומה יקרה אחרי שיעלו? יבנו להם שיכונים? יקימו להם מעברות? הצחקתם את ממשלת ישראל, מבחינתה ש-700,000 יהודים יעלו מצרפת מחר ואז או שיכנסו לקרוואנים בשומרון או שיסתדרו לבד.

אין טעם בכלל להרחיב מהימין כרגיל לא יצא כלום. מדינת ישראל היא מדינת מקלט לכל יהודי צריך רק לקוות שיותר מדי יהודים לא יצטרכו את המקלט הזה. עדיף ליהודי העולם וליהודי ישראל שיהודים יוכלו כיהודים לחיות בכל מקום שיבחרו בלי לפחד מאנטישמיות. מדינת ישראל יכולה לסייע לכך, אבל גם בשביל זה נצטרך להחליף פה את השלטון.

בלי שום קשר למה שישראל עושה ולמרות הקשיים שממשלה שמחבקת את העם היהודי חיבוק דב מערימה ממשלות המדינות בהן יש אנטישמיות צריכות לפעול נגד האנטישמיות בפרט ונגד כל צורה אחרת של שנאה מסוגיה. שלא נזדקק ליום שבשערי מדינת ישראל יעמדו כל יהודי צרפת כי לא הייתה להם ברירה. שתמיד נוכל לדעת שיהודים יכולים לחיות כחברי קהילה שווים, יהודים ואזרחים שווי זכויות בכל מקום בעולם.

נערך על ידי יוחאי
תגיות: , ,

6 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  הפרופיל של יהודי צרפת שבוחרים לעלות לישראל בהשווואה לאלה שבוחרים לנסוע נניח לקנדה הוא פרופיל דתי-לאומי.
  עוד אצבעות לימין הישראלי.
  לציניות של נתניהו פשוט אין גבולות.

  מי שרוצה לעלות שיעלה.
  הוא לא יהיה פה בטוח יותר. אם הוא מצטרף לכוח הימני – הוא יורה לעצמו ברגל.

 2. ק. טוכולסקי :

  אלו שעלו לארץ הם יחסית ימנים, אני לא בטוח שזה נכון כמאפיין של יהדות צרפת. סביר להניח שאם לא תהיה עלייה המונית גם אלו שכן יעלו ימשיכו להיות יחסית ימנים.

 3. שלומי :

  נתניהו ציוני, לא ציני

  האם 'נתניהו ציני' ללא גבולות, או פשוט ציוני, כשהוא קורא לעליה? כמצביע שמאל אני שואל: האם עוד ציונים אנחנו? האם אנו מאמינים שמקומם של יהודים הוא בישראל, או לא? זה מאוד לא ברור, כשנשמעים דברי ביקורת על נתניהו מכיוון 'המחנה הציוני'. האם כשעולים לארץ אנשי ימין זה משקף בעיה אצלם ואצל נתניהו? או דוקא משקף בעיה בקרב היהדות החילונית ליבראלית-שמאלית בתפוצות ובישראל, שלא עולה? עושה רושם שהיא איבדה את אמונה בצדקת הציונות ובחיוניותה, ומעדיפה לעשות לביתה ולשבת על 'סיר הבשר'. לדעתי המבט צריך להיות מופנה לבדק בית רעיוני פנימי של המחנה הזה דוקא, מחנה שאני נמנה עליו, עם בן גוריון וברל כצנלסון וא.ד.גורדון וכל שאר גיבורי הציונות ההומאנית, ובכל זאת אני מאוכזב שוב ושוב מההתבטאויות הלא ציוניות שנשמעות מתוכו כיום. לשם 'המחנה הציוני' צריך להיות כיסוי, אחרת זו היא הציניות.

 4. ק. טוכולסקי :

  ביבי ציני כי הוא לא מתכוון לדאוג לעולים לכלום. כשבן גוריון קרא לעלייה ידעת שמשהו יחכה להם. לא סתם קריאות ערב בחירות.
  קליטת עלייה מצריכה תכנון הוערכות שאין היום בשום משרד ממשלתי, קפיצה בהיקף העלייה מ10,000 עד 15,000 בשנה לעשרות אלפים זה לא משהו שאפשר לעשות תחת הכותרת ציונות בלי תכנון ונכונות הלשקיע, זה ציניות.

  המטרה של הציונות היא לא להביא את כל היהודים לארץ ישראל אלא הגשמת הזכויות הלאומיות של העם היהודי בארץ ישראל. במה שביבי עושה בכל תחום ולא רק בנוגע ליהודי צרפת יש רק ציניות וגרימת נזק לעצמאות היהודית בארץ.

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  הצעתי – לא להחזיר לדיון את בן-גוריון ושות'.
  הזמנים השתנו ולא צריך להיגרר אחרי נתניהו ולהיתקע שם.

  בעיני נתניהו הוא ספק ציוני בלי השוואות לבן-גוריון או לאחרים.
  (בזמן כתיבת הדברים – ברקע מידע על כך שישראל מעבירה לאיראנים בכל מיני צינורות שלא היתה כוונה לפגוע בגנרל שלהם – טעות. מי שלא הרגיש שהיתה כאן טעות מיד עם פרסום הפעולה ובטרם פורסמו שמות הפרסונות – שיקום).

  הטעויות הרבות של נתניהו אינן מקריות. המצעד של שורת מנהיגים פוטנציאליים בליכוד ממנו והלאה – איננה מקרית.
  אפשר להמשיך ולמנות ולמנות.
  נתניהו לא צריך ולא יכול להיות קנה מידה לציונות בשביל השמאל.

  מי שמחריב את המדינה הזאת בעיקר כדי לאזן את החשבון בין אביו לבין בן-גוריון, ומתקשה להסתיר את העובדה הזאת, הוא לא ציוני.

  המוטיבציה שלו שלילית והרסנית. האיש מפלג, מהרס, משחית את השיח הציבורי בשקרים שהוא בעצמו מאמין בהם – שזה הדבר הכי גרוע.

 6. ק. טוכולסקי :

  צודק אנונימי אפילו בהשוואה לשמיר ושרון ביבי הוא לא ציוני. הוא המנהיג האבנגלי הראשון שלנו, רוחץ בניקיון כפיו לכאורה ומשרת את הבעל הממון.

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.