postpass act=ul view postpass עבודה שחורה » הפיגועים בפריז נובעים מעוני ובערות. התשובה לטרור – מלחמה בעוני ובבערות

חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

הפיגועים בפריז נובעים מעוני ובערות. התשובה לטרור – מלחמה בעוני ובבערות

נושאים דעות, כלכלת בית ב 11.01.15 1:06

סדרת הפיגועים בפריז נובעת מעוני ובערות. אלה שני גורמי היסוד נגדם מחויב כל איש שמאל להילחם ולמען שימורם פועל כל איש ימין. הדרך היחידה להילחם בטרור היא באמצעות מיגור העוני והבערות. חינוך ממלכתי, שוויון, צדק חלוקתי, אלו הדרכים להתמודד עם הגורמים שמביאים אנשים לטרור

מאת: קורט טוכולסקי

התשובה לטרור מלחמה בעוני ובבערות

כמו אחרי כל פיגוע, הימין במערב מתלהם כאילו אין לו חלק ונחלה באחריות לכך שיש פיגועים. כמו אחרי בכל פיגוע, אם יש ממשלת שמאל, היא מגמגמת, ואם השמאל באופוזיציה, הגינויים שלו נשמעים הרבה פחות טוב בתקשורת. אלוהים יודע למה. סדרת הפיגועים בפריז נובעת מעוני ובערות. אלה שני גורמי היסוד נגדם מחויב כל איש שמאל להילחם ולמען שימורם פועל כל איש ימין. אז כן. הימין מתלהם, מדבר בסיסמאות ויודע לתת לתקשורת מה שהיא רוצה, אבל מענה למיגור הביצה ממנה עולים יתושי הטרור יש רק לשמאל.

עוני ובערות עומדים בבסיס הטרור הפונדמנטליסטי. החיים העלובים בגטאות שמציע המערב למהגרים, החיים העלובים במדינות המקור שבהן ניתן לקנות תוצרת מערבית זולה מביצים ועד נשק אבל אין איך להתפתח. עוני ובערות שנובעים מכך שהאליטות בסיוע המערב חיסלו את האיגודים המקצועיים והמפלגות הקומוניסטיות כדי לשמר אליטה מושחתת, שאפשר לקנות בזול ולהמשיך לנצל מדינות מתפתחות. פונדמנטליזם הולך יד ביד עם בערות. דת היא אכן אופיום להמונים ומתוך צרכני האופיום הזה תמיד יכולים לצמוח טרוריסטים.

הדרך היחידה להילחם ביעילות בטרור, בין אם הוא טרור אסלמי, או טרור של כת נוצרית משיחית, או של ארגוני פשע, המשליטים בטרור את אימתם על אזורים שלמים במדינות, היא באמצעות מיגור העוני והבערות. אין כלי נשק יותר טוב למאבק בטרור ממדינת רווחה. אין גורמים המפרקים מהרצון להרוג לנקום להילחם מאשר חלוקה מחדש של המשאבים באופן צודק, הרחבת ההשכלה של האדם, שיפור ברמת החיים. כל אלו יושגו לא באמצעות הפצצות מהאוויר, או מסעות טנקים על הקרקע, אלא באמצעות הרחבת ההשקעה באדם.

אם ארצות הברית היתה משקיעה באפגניסטן ולו אלפית ממה שהיא השקיעה בלחימה בה בשיפור תשתיות, מודרניזציה של החקלאות, הקמת בתי ספר, פיתוח שוק עבודה מודרני, אולי היא לא היתה נבעטת מאפגניסטן בבושת פנים. אם צרפת היתה משקיעה בפרוורי המהגרים העניים ליד פריז ולו קצת ממה שהיא מעניקה לתאגידים וטייקונים בהטבות מס מפליגות, אולי היא לא היתה ניצבת בפני בעיה של התגברות ההקצנה הדתית בקרב מהגרים בני דור שלישי. אם מדינות היו דואגות לאסימילציה ואינטגרציה של מהגרים ולא מסתפקות בכך שיש מהגרים שישמשו כוח עבודה זול בתעשייה ובשירותים, אולי התסכולים הבערות והעוני שמהווים כר פורח לטרור לא היו שם.

עוד לא מאוחר, אף פעם לא מאוחר. תמיד יש מה לעשות ומה לשפר, אבל כדי להבטיח השתלבות ומניעה של ניכור צריך להרחיב בראש ובראשונה את ההשקעה בתשתיות הרווחה והחינוך. המדינה צריכה חינוך ממלכתי אחיד שיבטיח שכל ילדה וילד ירחיבו אופקים, ירכשו השכלה וידעו שהם חברים שווים בחברה עם הזדמנויות שוות. מי שידע שיש לו עתיד ותקווה, יכולת אמתית להשתלב ולהתקדם, לא ימהר להשליך את חייו מנגד. מי שילמד בבתי ספר כלליים ושווים לא ייפול בקלות למרותם של שרלטנים דתיים פונדמנטליסטיים. מי שתדע שהיא שווה בין שווים, מי שיידע שהדרכים פתוחות בפניו, לא יחפש תשובה בדת. כל דת מציעה מקלט ונחמה לדחויים ובכל דת יש גם מי שיודעים לעשות מניפולציות ולגייס בשם הדת אנשים למטרות רעות מאוד. בלי בתי ספר סלפיסטיים לא יהיו לאסלם הסלפי בסיסי גיוס, בשביל זה צריך לתת חינוך אוניברסאלי ראוי במסגרות ממלכתיות לכל. כשלמסגדים יכנסו אנשים להתפלל מתוך נאמנות למסורת, אבל גם מתוך הכרה בכך שחייהם טובים והם חברים שווים בקהילה, יהיה מאוד קשה לגייס בהם את המחבלים המתאבדים הבאים.

אין לצרפת מה להכריז מלחמה על האסלם, זה אולי נשמע קליט כשמרי לה פן אומרת את זה או כשליברמן אומר את זה מתוך תאווה לזכות בעוד קולות. אבל מי שרוצה להילחם בבערות ובעוני שמצמיחים ייאוש ניכור וגם קיצוניות דתית לא יכולים להפגיז את המטרות. התשובה לבעיות כמו תמיד לא נמצאת בצד ימין של המפה, שם מקור הבעיה, שם הניכור והקיטוב. התשובה היא בידי השמאל. מדינת רווחה אוניברסאלית, אינטגרציה בתוך החברה של זרמים ופלגים ומהגרים. חינוך ממלכתי, שוויון, צדק חלוקתי, אלו הדרכים להתמודד עם הגורמים שמביאים אנשים לטרור, עם העוני והניכור, עם הבערות והפונדמנטליזם. גישה הוליסטית ואוניברסאלית לא זבנג וגמרנו. עבודה קשה ורצינית, לא סיסמאות בחירות בשירות שלטון ההון.

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , ,

10 תגובות

 1. עמי וטורי :

  צרפת משקיע המון בפרוורים

  מאז 2005, צרפת משקיעה המון בפרוורים. שיפוצים יסודיים, השקעה בחינוך ועוד. יש יחסית מעט מקומות שהם באמת מוזנחים. זה אחד הדברים המעצבנים בטרור הקיצוני האיסלמי. הוא קורה גם במדינות שמשקיעות הרבה ברווחה כמו צרפת ובלגיה ולא קורה באותו היקף למשל באיטליה שמזניחה מאוד את המהגרים המוסלמים בתחומה או בארה"ב. כלומר אין מתאם. יש מדינות שמשקיעות המון וכרגע אין בהן טרור איסלמי, כמו ארצות סקנדינביה, למרות שאין ביטחון שזה לא יקרה שם, יש כאלו שמשקיעות הרבה ויש בהן טרור, כמו צרפת, הולנד ובלגיה, יש כאלו שלא משקיעות ולא נפגעות ויש כאלו שלא משקיעות וכן נפגעות כמו למשל בריטניה.

 2. ק. טוכולסקי :

  זה נכון שהצרפתים משקיעים יותר אבל וזה אבל גדול:
  א. זה לא מספיק, יש עדיין כיסים מאוד עמוקים של עוני בצרפת.בעיקר בקרב המוסלמים ויותר מכך בקרב הערבים בצרפת. הפערים בצרפת הולכים ומתרחבים ומדינת הרווחה נסוגה אט אט לאחור. זה משפיע מאוד.
  ב. בדיוק כמו שהקיבות לא הצליח להיות סוציאליסטי בעולם קפיטליסטי אי אפשר להשאיר בעולם חורים חרבים כמו תימן מפעם לפעם להוריד שם בום עם מל"ט ולהחזיק בשוחד שליטים ולא להבין מאיפה הטרור מגיע. מי שמשלם שוחד לחוטפים בתימן שלא יתפלא כשהם מזלזלים בו ועושים אצלו בחצר פיגועים.

 3. ק. טוכולסקי :

  אני מקווה עמי שצרפת תמשיך ללכת בכיוון שאתה מצביע עליו. אולי זה מסביר למה הטרורסיטים הם בני עשרים ו… ומעלה. אבל אני באמת מאמין שאינטגרציה ואסימילציה היו נותנות מענה לרוב הבעיות. דפקטים תמיד יהי, תמיד יהיה מי שייקח רובה ביד ויצא להרוג בשם משהו. התקווה היא שנדע מה המענה הנכון, מענה הוליסטי ומכיל. מענה שיודע לאתר ולמנוע לפני שצריך לתקן. מענה של מדינת רווחה חזקה ומלכדת, מול הניכור של הקפיטליזם שרק מחכה לפיגועים האלה בכדי לדחוף אותנו לוותר על זכויות יסוד שהושגו בדם ולממן עוד מלחמות.

 4. מנחם לוריא :

  תיזה קצת אחרת...

  ק.
  קראתי את המאמר שלך וגם את שתי התגובות,שלך ושל עמי וטורי.

  זה מביא אותי להעיז ולהעלות פה תיזה אחרת שאני "ישן" עליה כבר הרבה זמן וצריכה מחקר קצת יותר מעמיק – כך שהדברים,הקצרים,שאביא הם ממש על קצה המזלג,להן:

  בואו נתנתק,לרגע,מתפיסות עולם פוליטיות וגם מהיותנו יהודים.

  בהסטוריה האנושית יש מספר לא מבוטל של נדידות עמים. בד"כ,אבל לא בלבד,מהמזרח מערבה. אם בודקים את הנסיבות לנדידות העמים מוצאים כמה וכמה מכנים משותפים שמסתובבים סביב לדברים הבאים:

  בגלל הטבע או מסיבות אחרות מצב כלכלי רעוע. דת. תחושה של אין מה להפסיד ואחרון חביב: אלימות פיזית מאוד קשה.

  אני מכיר ציבילזציות שלמות שלא ברור למה הגיעו (כן ידוע מהיכן) ולמה נעלמו ברגע אחד.

  דת,למען הסר ספק,איננה חייבת להיות מונוטאיסטית אבל גם למונוטאיזם (מסעי הצלב למשל) היו ידיים ורגליים.

  אני רוצה "לזרוק לאוויר" כמה דוגמאות,ממש על קצה המזלג (וסליחה על ה"חפיף"):

  העיר ג'אווה במזרח ירדן. תרבות מסוף האלף הרביעי לפנה"ס.

  ערד. כן זו שנמצא צפונית לשדה בריר…

  מסעי הצלב למיניהם (אם כי פה הדעה הזו ממש מעוררת מחלוקת).

  התפשות הישראלית לפי התיזה של אוניברסיטת תל אביב…( לפיה ישראל לא נכבשה כפי שמופיע בתנך אלא מדובר בקבוצות שוליים שחיו בארץ התיישבו ליד הערים הכנעניות ולאט לאט השתלטו עליהן בכוח הזרוע והרבייה הטבעית.)

  כמו שאמרתי זו תחילתה של מחשבה וצריך לפתח אותה. אשמח להערות והארות.

  ואם יש ממש בדברים שלי הרי שהטיפול בבעיה צריך להיות שונה לחלוטין ולשאוף את מקורותיו מניסיון העבר ולא מדספלינות פוליטיות.שתי ההערות שלכם ממחישות היטב את הדבר….

  מנחם.

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מנחם
  הגירה אינטנסיבית היא הרבה פעמים סיטואציה מהפכנית, חצי מהפכנית.
  בפיזיקה זה מקביל איכשהו לחוק הכלים השלובים.
  בתרבויות מסוימות מכילים את ההגירה והיא נטמעת – עם או בלי מדינת רווחה (סין למשל).
  בתרבויות אחרות – להיפך.
  ודרך אגב, סיפור ההיעלמות הכי מרתק הוא סיפור יריחו. רמז עבה כמו פיל למציאות שגילו הארכיאולוגים ביחס ליריחו מצוי בקללה שמוטלת עליה בספר יהושע ומוזכרת מאוחר יותר בספר מלכים…. 🙂

  יש דוגמאות לכל המצבים.
  כלומר, מדובר בשאלה מורכבת כפי שהציג היטב עמי וטורי.

  טוכולסקי – השקעה חומרית כשלעצמה איננה ערובה מספיקה. וחלילה לנו מהצגת פתרונות חד משמעיים במציאות מורכבת.
  למרבה הצער –
  הפשיזם יכול להיבנות מפוליטיקה חד מממדית אבל הנשק הנגדי לא יכול להיות כזה.

  ואפרופו תימן – מי שמממן את המדרסות ברחבי העולם הם דווקא בעלי ממון כמו סעודיה, קטאר, ובזמנים טובים יותר איראן.

  קורה משהו בתוך העולם האסלאמי שצריך לקרוא אותו באותיות הקטנות. המשהו הזה הוא בין השאר סוג של ריאקציה לפוסט-מודרניזם.
  העניינים לא כל כך פשוטים.

 6. נגה תדמר :

  מבקש פרטים

  הזכרת את העיר העתיקה מאד, ג'אווה במזרח הירדן.אפשר קישור למידע אודותיה? אני כמובן לא עצלן וניסיתי גוגל, אבל כל מה שקבלתי הוא מידע על שפת התיכנות הנפוצה… בתודה , נגה

 7. ק. טוכולסקי :

  אנונימי
  אני לא מדבר רק עלה שקעה חומרים, ההשקעה החומרית והנגישות לשיפור המצב הכלכלי הם חלק מאסימילציה ואינטגרציה. חינוך ועיצוב תפיסת עולם חשובות לא פחות מקצבאות או מקום עבודה נורמאלי.

  מנחם, הגירה היא תופעה מורכבת והאדם הוא יצור מהגר. היו בהיסטוריה כיבושים שקטים וכיבושים אלימים. היו מדינות מעצמות ותרבויות שהחליפו או ערבבו יסודות אתניים או דת בלי שהשם ישתנה למשל רומא. הדברים הם מאוד מורכבים.

  בסופו של יום אני מאמין בכוחה של מדינת רווחה מודרנית, הומניסטית אוניברסאלית וחילונית. כל דבר צריך להתאים למציאויות שונות, אין ספק.

 8. מנחם לוריא :

  נגה תדמור:בבקשה

  http://www.maneyonline.com/action/doSearch?ContribStored=Helms%2C+S+W

  מנחם

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  איך ראוי להגיב לטרור האסלאמי של אל-קאעידה?
  יוסי דהאן 10.01.15
  המוסלמים הצרפתים הם הקהילה המוסלמית החילונית ביותר בעולם. בפריז, שבה המוסלמים דתיים ומשכילים יותר, רובם מתנגדים לאלימות ומביעים נאמנות לצרפת. פיגועים כגון אלה שהתרחשו בימים האחרונים בצרפת נועדו לייצר פוגרומים אסלאמופובים שיובילו, כך מקווים משלחי הרוצחים, להתגייסות מתגברת של מוסלמים צרפתים לאל-קאעידה
  http://www.haokets.org/2015/01/10/%D7%90%D7%99%D7%9A-%D7%A8%D7%90%D7%95%D7%99-%D7%9C%D7%94%D7%92%D7%99%D7%91-%D7%9C%D7%98%D7%A8%D7%95%D7%A8-%D7%94%D7%90%D7%A1%D7%9C%D7%90%D7%9E%D7%99-%D7%A9%D7%9C-%D7%90%D7%9C-%D7%A7%D7%90%D7%A2%D7%99/

 10. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  העוקץ סגור לרגל שיפוצים?

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.