חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מוזיאון הבובות בערד – העירייה הבטיחה פטור מארנונה, אך מחייבת לשלמה

נושאים דעות, שיכון ושלטון מקומי ב 5.01.15 1:08

רובע האמנים בערד הוקם ביוזמת ראשי עיריית ערד. לאמנים הוצע לשפץ על חשבונם מבנים באזור התעשייה המוזנח תמורת פטור מארנונה. למרות ההבטחה לפטור, ראש העירייה טלי פלוסקוב הגישה תביעה נגד בעלי מוזיאון הבובות בערד ונגד אמנים אחרים בדרישה לשלם ארנונה

מאת: דליה בלומנפלד

השכויהשכוי

לזוג האמנים מירי לייבוביץ ואדוארד שרוסטר היה סטודיו לפיסול במרכז העיר ערד משך 30 שנה. הם נעתרו ליוזמה מטעם ראש עיריית ערד בצלאל טביב לעזוב את הסטודיו, לעבור לרובע אמנים שיוקם באזור התעשייה בערד, ולהקים שם מוזיאון.

היוזמה, שנהגתה לראשונה על ידי ראש העירייה בצלאל טביב, מומשה, ורובע האמנים הוקם. שלושה ראשי עיר בצלאל טביב, מוטי בריל וגדעון בר-לב, שהיה ראש עיר ממונה, לא נגעו באמנים ברובע. בעת הבחירות האחרונות לראשות העירייה. טלי פלוסקוב, מועמדת מטעם "ישראל ביתנו" נפגשה עם האמנים בערד וביקשה שיבחרו בה לראשות העירייה. בתמורה היא הבטיחה לפטור אותם מתשלומי ארנונה, ולדאוג לתורם למען עידוד היצירה האמנותית בערד.

ככתוב לעיל, היוזמה היא מתקופתו של בצלאל טביב, ראש העירייה, שהגה את רעיון הקמת רובע האמנים באזור התעשייה, שהיה מוזנח ושימש מוקד לפעילות עבריינית. הוא הציע לבעלת המבנים "חברת מבני תעשייה" את התכנית: הבעלים יעמידו את המבנים לרשות האמנים ללא תמורה למשך חמש שנים. האמנים ישפצו את המבנים על חשבונם הפרטי. העירייה תוותר להם על תשלום ארנונה משך חמש שנים. כך תזכה העיר לרובע אמנים שימשוך אליו מבקרים ויעלה את יוקרת העיר.

ואכן, רובע האמנים הוקם ושמעו של יצא למרחוק, ואף זכה להופיע בערך "ערד" בויקיפדיה . ערד עלתה על מפת התיירים והמטיילים בישראל. מוזיאון הבובות שהקימו מירי ואדוארד זוכה לביקורי קבוצות מטיילים מכל רחבי הארץ והעולם ולמחמאות התפעלות מאיכותו. (מכתב הוקרה למוזיאון הבובות)

הבטחת ראשי עיריית ערד לפטור את האמנים שמיקמו פעילותם ברובע האמנים לא קוימה. הם נדרשו לשלם ארנונה. מירי ואדוארד נדרשו לשלם ארנונה גבוהה כפי שמוקצה לתעשייה. ראש העירייה, טלי פלוסקוב, למרות הבטחותיה לפטור מארנונה, דרשה את תשלומי הארנונה. היו אמנים שנואשו והתפשרו. פלוסקוב הגישה עתירה משפטית נגד מירי ואדוארד ועוד אמנים בתביעה לתשלומי הארנונה.

כתבה שפורסמה במקומון ערד "הצבי" (26.6.2014) הפיצה את הסוגיה המשפטית. (ראו למטה צילום הכתבה) מירי ואדוארד, שהשקיעו הון מכספם הפרטי להקמת מוזיאון הבובות, לאחר הסכם שנחתם עם העירייה לפטור מארנונה, ביקשו לקיים את ההסכם. אלא שהכתבה הציגה אותם באור מטעה. במקום לשבחם ולהעריכם על תרומתם התרבותית והתיירותית לעיר ערד, הם מוצגים בכתבה, שלא בצדק, כסרבני תשלום ארנונה. ההצגה המוטית הזו פוגעת בשמם הטוב.

הכתבה מציינת את עניין הדיון המשפטי ואת פסק הדין שניתן על ידי השופט. השופט פסק לטובת העירייה בטענה, שאם ניתנה הבטחה לפטור מארנונה, היא אינה חוקית, כי אין בסמכות ראש עירייה לתת פטור מארנונה. ואילו כן הוכר הפטור מארנונה, היה בו כדי לגרוע מהקופה הציבורית. השופט חייב את מירי ואדוארד בתשלומי הארנונה, והתעלם מההבטחה לפטור ארנונה שניתנה על ידי ראשי עירייה קודמים.

מירי ואדוארד ידעו על הדיון המשפטי ועל פסק הדין מתוך הכתבה בעיתון, במקום לקבל מידע ישיר מבית-המשפט. הם או נציגם המשפטי לא נדרשו כלל לדיון. בתגובה לכך, הם הגישו בקשה לעיכוב ביצוע פסק הדין ובכוונתם להגיש ערעור על פסק הדין לבית המשפט המחוזי. (ראה למטה מימין תגובה לכתבה)

אי אפשר להתעלם מחוסר האיזון בפסק הדין המשפטי. הוא לא לקח בחשבון את ההשקעה הכספית העצומה של מירי ואדוארד בשיפוץ המבנה ואת המשאבים שנדרשו להקמת המוזיאון. הוא לא לקח בחשבון שאם ראשי העיר היו הגונים וישרים והיו אומרים לאמנים מראש כמה יצטרכו לשלם ארנונה ושכירות על המבנה, אף אמן לא היה נכנס או מתקרב למקום הזה. הוא לא לקח בחשבון שבזכות האמנים משרד התיירות השקיע 7.5 מיליון ש' בשיפוץ ושידרוג הרובע ואם האמנים יעזבו, הכסף הציבורי הזה יורד לטמיון. הוא לא לקח בחשבון את התרומה התרבותית והתיירותית של מוזיאון הבובות לעיר ערד. ספק רב אם הצדק נעשה במקרה זה.(קישור למכתבי הערכה שנשלחו למירי ואדוארד)

ובכלל, האם הגשת תביעה מטעם ראש העירייה טלי פלוסקוב היא התנהלות ראויה? הרי – לדבריהם – היא הבטיחה להם פטור מארנונה והשגת תורם. מדוע פנתה לבית המשפט? כאשת ציבור הדואגת לצרכי העיר ערד, האם לא מן הראוי היה שתסייע לאמנים ברובע ותדאג שהמוזיאונים ייהפכו למוזיאונים מוכרים? מוזיאון מוכר אפשר לפטור מארנונה. הרי האמנים עצמם אינם יכולים לשאת על גביהם את העול הכספי הנדרש לאחזקה שוטפת של מוזיאון. מדוע במקום לדאוג לצרכי העיר היא החליטה לקום נגד האמנים ולדרוש מהם ארנונה עדי כדי פנייה לערכאות משפטיות? אם הייתה מפנה מאמציה לדאגה להמשך פעילות האמנים ברובע באמצעות השגת הכרה ותרומות, העיר הייתה יוצאת נשכרת מכך. הפניית מאמציה נגד האמנים וגרימה למאבק משפטי ולסגירת מוזיאונים ברובע, פוגעת באמנים ובערכה התיירותי של העיר ערד.

טלי פלוסקוב נבחרה לראשות עיריית ערד בזכות עסקה שרקחו נציגי "ישראל ביתנו". לפי עדויות ששמעו כתבי "ישראל היום" ופורסמו בכתבה זו, אביגדור ליברמן "סגר דיל" עם ח"כ ליצמן וחסידי גור בערד, שבמסגרתו התחייבו החרדים לתמוך במועמדות של אישה, טלי פלוסקוב." האם "ייבוש" רובע האמנים בערד הוא חלק מן העסקה הזו? האם נרמזת פה מגמה לשינוי צביונה של העיר והפיכתה לעיר מותאמת לצרכי אוכלוסיה חרדית?

ל"עבודה שחורה" נודע, כי אמנים שפעלו ברובע מראשיתו נטשו אותו ואחרים מתכוונים לעזוב.

 

הערה: יש לציין כי נעשו ניסיונות ליצור קשר עם עיריית ערד בטלפון ובמייל לצורך בקשת תגובה, אך לא נוצר קשר. אם עיריית ערד תשלח תגובה לכתוב פה, היא תפורסם באתר.

הכתבה במקומון ערד                                                                      תגובת המייצג המשפטי של מירי ואדוארד                             מכתב הוקרה מבשרת ציון

הכתבה במקומון ערד                   תגובת נציג האמניםמכתב הוקרה מבקרי מבשרת ציון

 

נערך על ידי דליה
תגיות: , , , , , ,

12 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ממתי ראש עירייה מבקש מאמנים להקים מוזיאון על חשבונם? מי צריך להיות אחראי על הפיתוח האמנותי בעיר? הרשויות. ראש העירייה עצמו. היה עליו לממן באמצעות כספי ציבור את המוזיאונים ולאפשר לאמנים לפעול בהם. זו התנהלות תקינה מבחינה ציבורית. היוזמה שאמנים ישפצו בעצמם ויקימו מוזיאון בעצמם תמורת פטור ארנונה היא מניפולציה פסולה.

 2. יעל :

  עיריית ערד קצרת רואי ונטולת מעוף. יש כל כך מעט תרבות ושאר רוח בערד בפרט ובנגב בכלל, שאוצר כזה צריך לטפח ולעודד ולא להפיל עליו הוצאות כבדות.
  המוזיאון הוא אבן שואבת לאזור, ללא קשר לפסק הדין, מקווה שהעירייה והעומדת בראשה יתעשתו במהרה!

 3. אסנת יותם :

  נעשה עוול לאומנים.

  עוול גדול נעשה לאומנים שקיבלו הבטחות מהעירייה (בית המשפט קיבל את טענת מירי ואדי שההבטחות ניתנו)תמורת השיפוץ ולאחר השקעת מאות אלפי שקלים בשיפוץ האנגרים המוזנחים, הופרו ההבטחות.
  כך משחקים בחיי אנשים. כך מובילים נכסים תרבותיים-אומנותיים לכליונם..

 4. יעקב בן-גד :

  התנהלות עיריית ערד בעניין מוזיאון הבובות

  האם הבטחות צריך לקיים?
  האם השקעה בעקבות הבטחת מוסד ציבורי, שאינה מקוימת, הנה השקעה שנופלת על כתפי המשקיע, או על כתפי המוסד הציבורי?
  האם כל העמותות של איכות השלטון, אימון הציבור וכו', אמנם מסייעות לציבור הנפגע, או שמסייעות בעצם לעצמן. כי האזרח הנפגע, ובמקרה זה האמן, אינו יכול לממן מכספו את התביעות.
  המקרה של רובע האמנים בערד הנו מקרה מבחן.
  במקרה ראש עיריית ערד שייכת לישראל ביתנו.
  האם החקירה המתנהלת תבחן גם את הרקע לקבלת ההחלטות המוזרה של ראש עיריית ערד?

 5. ציפי מור :

  שחיתות וטמטום

  פשוט שחיתות וטמטום מצד העירייה שמפרה את הבטחותיה ובמקום לעודד את האמנים היוצרים בעיר ערד שבמילא היא רחוקה מהמרכז ומפעלים נסגרים , לא לראות את שכיית החמדה והאוצר שהוא המוזיאון המדהים הזה הוא כפי שאמרתי שחיתות וטמטום !

 6. ענת רסקין :

  התנהלות אבסורדית של עיר מול אומניה

  אכן מתואר כאן מצב אבסורדי. מצד אחד אכן נתנה הבטחה לאומנים (וראש העיר בצלאל טביב מאשר זאת במכתבו המצ"ב)האומנים נרתמו בשמחה לרעיון והגשימו חלום אישי ובמקביל יצרו אטרקציה שעשתה רק טוב לעיר ערד! מצד שני אכן לפי חוק אין אפשרות לפתור מארנונה ונעשתה כאן הטעייה. ניסיונות של ראש העיר הממונה ברלב להשיג בכל זאת לפחות הנחות ושינוי בסטטוס, נתקלו בסרוב מוחלט של משרד הפנים. (המקומות הנקראים מוזיאון ברובע לא עונים על הגדרת 'מוזיאון' לפי חוק). אך הגדות חוקיות לחוד וקומון סנס לחוד- הרי ברור ושריר שיש לשמור על האומנים ברובע ולאפשר להם להתקיים וגם צריך לכבד הבטחות שגרמו ליצירת תהליך מתמשך.. מדוע לפנות לערכאות משפטיות? לקנות במאות אלפי שקלים אומנים שמנסים להתקיים באזור שלא קל לשרוד בו? מן הראוי היה לבוא לקראת האומנים, למצוא פתרון יצירתי, לשלם הארנונה שמשרד הפנים לא מוכן לוותר עליו עי תרומות… משהו!? ההליכה ראש בראש נגד האומנים, ההתנכלות להם, יצירת רושם שגוי בציבור עי הרשות ראויה לכל גינוי וזו ירייה ברגל של עצמה. כי רובע האומנים ופתוחו המקסימלי היא תוכנית ראויה שרק תטיב עם העיר! במקום מלבד גלריות קטנות יש את שלושת מתחמי האומנות של מירי ואדי-'מוזיאון הבובות דל-ארטה', המשכן לאומנויות של דורית יעקובי, ו'מוזיאון הזכוכית' של גדעון פרידמן- ששמען יצא למרחקים בארץ ובחו"ל!!! והם צברו מוניטין והערכה בקרב קהל ובקרב אנשי מקצוע. מי אם לא תושבים-אנשים כמוהם ראוי לתמיכת הרשות??! מאד מקווה שהשופטים יתקנו את העוול ולא יחליטו רק לפי החוק היבש ושעיריית ערד תחזור בה מתביעתה ותפתור זאת בדרכים אחרות כך שהשלום והיצירתיות יחזרו לעירנו.

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  מתי נלמד לחבר את הנקודות?

  אופס, תקלה.
  לא נשאר כסף בקרן של פאינה.

  המקרה הוא באמת – מקרה מבחן.
  כמו הרבה הרבה מקרי מבחן שמפוזרים כאלפי נקודות על פני המפה.
  כל זמן שלא יהיה קו מחבר ביניהן – מספר הנקודות ילך ויעלה בקצב הרבה יותר גדול ממספר הנקודות שירדו מהמפה (אם בגלל פתרון ואם בגלל יאוש והרמת ידיים).

 8. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  ILNART.COM

  הכי מדאיג שזה נראה כהסכם פוליטי שבו חרדים רוצים לסגור את רובע האמנים, כי לדעתם זה לעשות פסל ומסכה. רחמים על מדינה שלכך הגיעה.

 9. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  בגלל חוסר ענין של עירית ערד והעומדת בראשה רובע האומנים נראה כאזור תעשייה מוזנח. אין ספק שאילו ראשת העיר הייתה תומכת בהקמת הרובע ופיתוחו לא היה נראה כמו שהוא נראה.
  תאורה רבה, צמחייה ופרחים. צבע מושך הצללות ושבילים מסומנים היו נותנים למקום צביון אחר.
  תראו איך נראים רבעי אומנים במקומות אחרים בארץ!!!! בושה לקרא למקום הזה "רובע אומנים" במצבו הקיים. זה לא מכבד את האומנים ולא את העיר!!!!

 10. נורית :

  כאשר מחברים 1 ועוד 1

  זהו מוזיאון בובות. ערד עיר מתחרדת. ראשת העיר מחוייבת לחרדים (חסידי גור), והם ממש לא אוהבים בובות.
  מה גם, את פסק הדין נתן שופט הזוי, שהעיפו אותו כבר.
  עכשיו יותר מובן?
  אגב, בעיר ערד אין גם בית קולנוע.
  ובכלל, למה צריך מוציאונים ובתי קולנוע? יש בתי כנסת, ישיבות וכוללים בשפע.

 11. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  אדוארד ומירי שלום,
  מאז נפגשתי בעבודתה של מירי בתצוגה משותפת שהייתה לגלריה שלי בקיסריה בביתן משותף עם שרה קישון והדסה קלצקין במסה במינכן ומאז חלפו כמה עשרות שנים. למעשה נפגשתי עם אדוארד ומירי בדרכי לים המלח ומאז נוצרו יחסים וקשר. עקבתי בדריכות ודאגה לבעיותכם ודרך החשרדותכם הקשה. אתם אמנים
  מהשורה הראשונה ותמיד קיוותי שתצאו מהמשברים ותעלו לדרך המלך. אני מקווה שבירכתי תלווה אתכם ותזכו לימים טובים ועשייה מרובה. שלכם דוד מי-טל0

 12. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1516145855372258&set=a.1441435862843258.1073741829.100009305730924&type=3&theater

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.