חיפוש

חיפוש לפי מילות מפתח

פוליטיקאים, בואו לבדוק את הכוח הפוליטי של האתר שלנו

ארכיון

כוח לעובדים – ארגון עובדים דמוקרטי

מחאת האוהלים – האתר הרשמי

מגזין חברה

אירועים בשבוע הקרוב

אומרים לנו שיש מס אחר

מרכז מולד: העברנו למשטרה חומרים בחקירת החטיבה להתיישבות

נושאים איכות השלטון, חדשות ב 1.01.15 1:04

עם פרסום הידיעה על פשיטת המשטרה על משרדי החטיבה להתיישבות הועברו למשטרה ע"י מרכז מולד ממצאי תחקירים שפרסם מהם עולים חשדות לאי-סדרים וכן חומרים חדשים.

מתוך ההודעה לעיתונות של מרכז מולד

 

היום אחר הצהריים פשטו חוקרי יחידת להב 433 על משרדי החטיבה להתיישבות והחרימו מסמכים הקשורים למכרזים שניהלה החטיבה, במסגרת חקירת השחיתות הגדולה. בספטמבר האחרון חשף מכון המחקר מולד את תקציב החטיבה להתיישבותוהתריע מפני אי-סדרים וניגודי עניינים חמורים העולים ממנו בבירור. הייתה זו הפעם הראשונה שבה נחשף תקציב החטיבה, בתום שנים ארוכות של ניסיונות הסתרה שהובלו על-ידי בכירים בישראל ביתנו ובבית היהודי. מכון מולד העביר הערב למשטרה את ממצאי התחקיר, לצד גילויים חדשים מהשבועות האחרונים.

מניתוח של תקציב החטיבה עולה כי החטיבה הפכה צינור חשאי להזרמת כספי ציבור לעמותות פרטיות העוסקות בפעילות פוליטית ובהחזרה בתשובה, המקיימות זיקה ברורה למפלגת הבית היהודי. חלק מן העמותות מנוהלות על-ידי בכירים במנגנון המפלגתי של הבית היהודי ועל-ידי מקורבים לחברי הכנסת של הסיעה.

כך, למשל, מעניקה החטיבה – שתפקידה הרשמי הוא לחזק את יישובי הפריפריה – תמיכה בגובה מאות אלפי שקלים למרכז תורני בלב תל-אביב, שבראשו עומד איש הבית יהודי וראש מינהלת הגרעינים התורניים במשרד השיכון, הרב אריאל דורפמן. במלים אחרות, אחד האישים המרכזיים ביותר בתהליך הקצאת כספים ממשלתיים לעמותות תורניות עומד בעצמו בראש עמותה הממומנת מאותו תקציב.

עוד מקורבים שנהנו מכספי הציבור שנשלטים על-ידי החטיבה: עמותה בראשות הרב ד"ר דניאל טרופר, מקורב של השר נפתלי בנט ומי שעמד בראש ועדת החוקה של הבית היהודי; הרב רחמים נסימי, שהיה מועמד בבחירות הפנימיות של המפלגה ופקד כמה אלפי חברים לשורותיה; גופים תורניים שייסד סגן שר החינוך, אבי וורצמן (הבית היהודי); מוסדות תורניים שהיוו חלק מהתשתית הפוליטית של הבית היהודי בבחירות האחרונות.

בחינה מדוקדקת של תקציב התמיכות של החטיבה מראה כי 40 מתוך 52 העמותות שמקבלות כסף מהחטיבה – כלומר, 76% – מקיימות זיקה פוליטית ברורה לבית היהודי. בישיבה של הוועדה לביקורת המדינה שהתקיימה בנובמבר האחרון בעקבות חשיפת דוח מולד, התגלה כי רבות מהעמותות שמקבלות כסף מהחטיבה אינן עומדות בקריטריונים הבסיסיים ביותר למתן תמיכה.

נערך על ידי רביב נאוה
תגיות: , , , , , ,

3 תגובות

 1. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  יוצא שמשלם המיסים מממן באופן בלתי חוקי את מפלגת הבית היהודי. מפלגה זו היא סכנה לערכים שעליה נבנתה המדינה. היא סכנה לערכי הדמוקרטיה.

 2. עבודה שחורה » לא לסגירת סדנאות "דובנוב" ולא לסגירת יחידת אבחנה כפולה בבית איזי שפירא– השבוע שהיה בחינוך 18 :

  […] […]

 3. משתמש אנונימי (לא מזוהה) :

  המדינה מחקה 64 אחוזים מחובותיהם של 36 התנחלויות ויישובים בגולן לחטיבה להתיישבות
  כחלק ממבצע פירעון שיזמה החטיבה, נמחקו עשרות מיליוני שקלים מחובות שהצטברו. היום עומד החוב על כ-360 מיליון שקלים – אך המדינה מעריכה כי תצליח לגבות 35-60 מיליון שקלים בלבד
  http://www.haaretz.co.il/news/politi/1.2722694

השארת תגובה

חשוב: בקרת תגובות מופעלת ועלולה לעכב את תצוגת תגובתכם. אין סיבה לשלוח את התגובה שנית.

עקב תקלה טכנית האתר נופל וקם לסירוגין.

אנו ממליצים להעתיק תגובות (קונטרול+סי) לפני שליחתן, כדי למנוע מפח נפש אם האתר נופל בדיוק אחרי שהשקעתם בתגובה ארוכה.